Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz w bagażniku. Jak chłodzić?

czyznaszmnie 22 Sie 2006 23:16 1449 14
  • #1 22 Sie 2006 23:16
    czyznaszmnie
    Poziom 11  

witam, mam w bagazniku zamontowany wzmacniacz (przykrecony do tylnego oparcia) i okazalo sie ze strasznie sie grzeje, niestety nie mam wielu lepszych pomyslow na zamocowanie go, wiec chce skierowac na niego 2 wiatraczki z PCta tylko teraz jest problem z podlaczeniem wlasnie ich, polaczenie + i - z akumulatorem mija sie z celem bo beda swiecic 24h na dobe myslalem o tym zeby miedzy kabel z akumulatora a sterowanie z radia włozyc cos w rodzaju bramki AND ktora wlaczalaby wiatraczki w momencie wlaczenia radia tylko problem w tym gdzie cos takiego i czy w ogole mozna dostac to jako element nie dyskretny, jezeli ktos sie zna na elektronice to prosilbym o pomoc bo ciagniecie 3 kabla ze stacyjki jakos mnie nie podnieca, odkrecanie plastikow itd :) z gory dziekuje za pomoc:)

0 14
  • #2 23 Sie 2006 19:44
    lechub
    Poziom 14  

Napisz co to za wzmacniacz. Może się znajdzie schemat a w ten sposób określi się metodę podłączenia twojego chłodzenia. Dobrze by było sprawdzić teś specyfikacje parametrów twojego wzmacniacza( mam na myśli temperature) Może poprostu nie będzie o co się martwić :)

0
  • #3 23 Sie 2006 19:48
    crazy_88
    Poziom 42  

a moze jakis wentylatorek na 12 v stary i sprawdzony sposob:)

0
  • #4 23 Sie 2006 23:09
    tplewa
    Poziom 37  

Wentylatorki moga dac niewiele - chyba ze dasz naprawde duze. Ja bym go ewentualnie zabudowal w tunelu np. z pleksa na gorze - jesli zalezy ci na widoku. I wymusil obieg np. 4 wentylatorkami jedne pchaja powietrze z jednej strony, drugie je wyciagaja po przeciwnej stronie.

0
  • #5 24 Sie 2006 10:29
    czyznaszmnie
    Poziom 11  

wzmacniacz to sony xm 444 pracuje w podwojnym mostku tzn do 4 wyjsc 2 glosniki pokretełka mocy sa na na sredniej wartosci wiec to tez nie tego wina a grzeje sie do takich temp ze ciezko go czasem dotknac, niby ma zabezpieczenie przed przegrzaniem i sie nie wylacza ale to troche niepokojace, nie chcialbym ingerowac w srodek tego wzmacniacza tzn rozkrecac go bo to akurat bym sam mogl zrobic, chodzi mi o jakis zewnetrzny uklad, pomysl z pleksa nie jest zly ale to duzo zabawy no i wygiecie tego w jakis luk jest dosyc duzym problemem a pudelko w ksztalcie prostopadloscianu nie bedzie wygladalo zbyt ciekawie

czekam na jakies nowe pomysly

crazy88 o takich wiatraczkach wlasnie pisalem, ale niewazne:)

0
  • #6 25 Sie 2006 02:58
    179595
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 25 Sie 2006 10:29
    czyznaszmnie
    Poziom 11  

tak 2 glosniki po 4 ohm, szczerze mowiac to nie spotkalem sie jeszcze nigdy z glosnikami o nizszej wartosci:) a radio gra max 17-20/30 pozniej juz nie da sie wytrzymac w srodku:)

0
  • #8 25 Sie 2006 14:31
    lechub
    Poziom 14  

Ja się tak zastanawiam nad tym twoim podwójnym mostkiem . Czy możesz zamieścić zdjęcie tej strony wzmacniacza do której podłącza się głośniki. Ja znalazłem w necie niewielkie i nie wyraźne zdjęcie. W zależności od konstukcji wzmacniacza głośniki podłączane są dod masy bądź między styki które nie mają wogóle styczności z masą. Jeśli masz instrukcję to powinno być tam napisane jak mostkować. Np wznacniacze audio oparte na wzmacniaczach operacyjnych ZAZWYCZAJ podłącza sie do nich obciążenie bez udziału masy. Dobrze by było też zmierzyć pobór prądu na minimalnym i powiecmy średnim wzmocnieniu. Co do podłączenia wiatraczków to masz przecież doprowadzone już zasilanie do wzmacniacza. I chyba odłączasz napięcie zzasilania w momęcie wyciągnięcia kluczyków ze stacyjki a może mie ? Skrobnij co o tym sądzisz

0
  • #9 25 Sie 2006 15:43
    179595
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 25 Sie 2006 18:19
    czyznaszmnie
    Poziom 11  

zasilanie mam poprowadzone bezposrednio z akumulatora do bagaznika, kable do stacyjki maja za mala srednice, a kabel sterowania wzmacniaczem ma po pierwsze za niskie napiecie a po drugie jego przekroj jest tak maly ze balbym sie tym napedzac czegokolwiek, kabelek ten jest polaczony razem z rca (kabel alpharda 2xczincz i miedzy nimi remote) wiec przy ewentualnym przegrzaniu moglyby ulec uszkodzeniu i rca czego nie chce:) glosniki sa podlaczone wg instrukcji (+ z jednego kanału - z drugiego) wiec to raczej nie jest problemem, poza tym jest zabezpieczenie przeciwko zlemu podlaczeniu a mimo to to wszystko dziala

tu jest fota: http://3g.freehost.pl/2.jpg

potrzebny mi jest ktos kto sie po prostu zna na elektronice i wie na jakich tranzystorach moznaby zbudowac taką bramke AND i ewentualnie jej schemat ideowy pod 12v

a co do glosnikow 2ohmowych to wiem ze takie istnieja, po prostu nie mialem z nimi do czynienia...

0
  • #11 25 Sie 2006 22:25
    jarimir
    Poziom 17  

ja mam ten sam wzmacniacz ale zamiast mostku mam podłączone dwa kanały pod przedni zestaw a dwa pod owale alpiny na tyle i jest ok, fakt że się troche grzeje ale to chyba każdy jak się podkręci to będzie się grzał, ale nigdy mi sie nie wyłączył z przegrzania a podłączone masz dobrze bo w instrukcji własnie jest tak napisane, ale mam drugi wzmacniacz w samochodzie jensena 4000 i on jest zmostkowany to on sie naprawde grzeje az zdarza sie że jak sie posłucha dłużej muzy na maxa to az sie wyłańcza , wychodzi nato że w mostku duzo bardziej się grzeje niż normalnie podłączony jest pod każdym kanałem jeden głosnik, bo u ciebie soniak sie grzeje w mostku a u mnie bez mostku sie niegrzeje natomiast drugi wzmacniacz co jest w mostku to sie mocno grzeje, ale ja narazie nic z tym nie robie bo i nawet nie mam miejsca żeby cos wykompinować bo obydwa wzmacniacze sa w sejcento i jeszcze tuba w bagazniku i na nic nie ma miejsca

0
  • Pomocny post
    #12 26 Sie 2006 16:44
    kraz73
    Poziom 27  

A do zasilania wentylatorów nie próbowałeś użyć przekażnika sterowanego z tranzystora. Bazę podłącz do rem przy pomocy dzielnika rezystorowego. Wentylatorów na 12V możesz wtedy podłączyć kilka.

0
  • #13 26 Sie 2006 22:58
    czyznaszmnie
    Poziom 11  

gdybys mogl podac parametry tranzystora i rezystorow ewentualnie potencjometru?

0
  • Pomocny post
    #14 27 Sie 2006 11:18
    kraz73
    Poziom 27  

rezystory 2*10k tranzystor np BC516 dioda np 1N4001

0
  • #15 27 Sie 2006 18:55
    czyznaszmnie
    Poziom 11  

gdyby ktos byl jeszcze taki miły to bym o schemat prosil chocby ideowy :)

0
  Szukaj w 5mln produktów