Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po której stronie należy podłączyć fazę w gniazdku?

Wini 230 27 Sie 2006 15:41 32353 10
 • #1 27 Sie 2006 15:41
  Wini 230
  Poziom 23  

  Witam

  Ostatnio zakładałem u siebie w pokoju gniazdko z bolcem ochronnym.Bolec połączyłem oczywiście z przewodem PEN,ale mam pytanie:po której stronie powinna się znajdować faza,po prawej,czy po lewej? Ja podłączyłem po prawej.Czy to z której strony będzie faza ma wpływ na skuteczność działania listwy przeciwprzepięciowej?

  0 10
 • Pomocny post
  #2 27 Sie 2006 15:52
  spkb
  Poziom 14  

  Faza po prawej jak bolec masz na dole. Nie wiem dokladnie jak taka listwa dziala ale lepiej podlaczyc dobrze.

  -2
 • #3 27 Sie 2006 22:36
  diodi1
  Poziom 23  

  tp po której stronie będzie faza w gniazdku do działania listwy nie ma znaczenia a fazę zgodnie z przepisami podłącza się na lewą stronę gniazdka znaczenie w przypadku listwy ma tylko dobre uziemienie

  1
 • #4 27 Sie 2006 23:15
  Wini 230
  Poziom 23  

  To gniazdko jest podwójne,z tym że jedno ma bolec na górze,a drógie na dole,więc polaryzację na zasilanym urządzeniu można zmienić wkładając wtyczkę drugą stroną.
  Mam pytanie,czy w takim razie muszę zamienić przewód neutralny i fazowy miejscami,czy może pozostać tak jak jest i dlaczego przepisy nakazują umieszczać fazę po lewej stronie? Jakie to ma znaczenie dla urządzeń?

  1
 • #5 27 Sie 2006 23:46
  jasek2
  Poziom 22  

  Przepraszam, że się podepne i zamooje kompletne laictwo w tym temacie. Ale jak to jest, że skoro mam w gniazdku prąd zmienny to na jednym kablu jest faza a na drugim masa?

  0
 • #6 28 Sie 2006 11:24
  Wini 230
  Poziom 23  

  Nie szkodzi.
  Nie wiem dokładnie,ale myślę,że to jest tak:na przewodzie fazowym jest napięcie,które pojawia się i znika 50 razy na sekundę.Jeżeli połączymy przewód fazowy z zerowym za pomocą jakiegoś odbiornika,to w momencie pojawienia sie napięcia na fazie prąd płynie w kierunku przewodu zerowego,a w momencie zaniku napięcia cofa się.

  0
 • Pomocny post
  #7 28 Sie 2006 12:05
  kaem
  Poziom 26  

  jasek2 napisał:
  Przepraszam, że się podepne i zamooje kompletne laictwo w tym temacie. Ale jak to jest, że skoro mam w gniazdku prąd zmienny to na jednym kablu jest faza a na drugim masa?


  Prąd stały lub przemienny to jest sprawa kierunku prądu. Czyli plus i minus. W prądzie przemiennym nie ma plusa i minusa. Natomiast tu chodzi o coś innego. "Faza" jest to przewód nie połączony z ziemią - łączy się go z ziemią przez obciążenie (odbiornik) i dopiero wtedy płynie prąd (w nieobciążonym gniazdku masz tylko napięcie - prądu nie ma). To co nazywasz "masą" to jest przewód zerowy - umownie połączony z ziemią. Bo to ziemia jest teoretycznie tym drugim przewodem. Zresztą bardziej zrozumiałe są określenia angielskie: "LIVE" to "faza" (czyli to co "kopie") i "NEUTRAL" (czyli to co "nie kopie", bo pomiędzy NEUTRAL a ziemią nie ma różnicy potencjałów, dla człowieka jest to przewód obojętny i stąd nazwa). Kierunek prądu i (lub) napięcia nie ma nic do rzeczy z "fazą" i "zerem". Przy prądzie stałym też by mogło być Live i Neutral.
  Celowo nie napisałem o instalacjach trójprzewodowych. Chciałem najbardziej łopatologicznie to wyjaśnić. Jeżeli koledzy uważają, że dokonałem niedopuszczalnych uproszczeń, to proszę o uzupełnienie.
  Podobnie jest z dynamem rowerowym: chociaż prąd z dynama jest przemienny, to nic nie przeszkadza, żeby jeden z przewodów wyróżnić i puścić "masą" (czyli ziemią).

  1
 • Pomocny post
  #8 29 Sie 2006 02:00
  fotonn
  Poziom 28  

  "Zero" jest rzeczywiście, a nie tylko umownie, połączone z ziemią. Nie jest to jednak przewód dla prądu roboczego. Od domów do trafostacji biegną zarówno przewody fazowe, jak i zerowy. Ziemia, wespół z szynami, jest "przewodem" powrotnym np. w trakcji kolejowej i tramwajowej.
  Połączenie jednego przewodu z ziemią, czyli tym, co jest dla nas podstawą, pozornie jest nielogiczne. Przy obu izolowanych od ziemi przewodach, dotknięcie któregoś z nich nie powodowałoby przepływu prądu przez ciało do ziemi. Niestety tylko teoretycznie. Izolacja przewodów nie jest idealna, mają też one względem ziemi pewną pojemność. Tak więc potencjał sieci względem ziemi i prąd doziemienia byłyby co najmniej nieokreślone. Utrudniałoby to określenie progu zadziałania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych (odgromowych) i przeciwporażeniowych oraz odprowadzenie do ziemi ładunków elektrostatycznych. Przy nieokreślonym potencjale sieci względem ziemi nie można by przewidzieć skutków uszkodzeń izolacji przewodu. W istniejących, uziemionych układach, uszkodzenie jej na przewodzie zerowym jest nieszkodliwe, a uszkodzenie na przewodzie fazowym - choć zawsze groźne - to jednak dwukrotnie mniej prawdopodobne niż na którymkolwiek z nich, zaś przy prawidłowo zaprojektowanej i działającej instalacji, pewnie wyzwalające zabezpieczenia.
  Co do strony, po której ma być faza w gniazdku. Dla gniazd pojedyńczych określanie tego ma może sens, ale w gniazdach podwójnych jest go pozbawione. Jeśli w górnym faza będzie na lewo od kołka, to w dolnym na prawo.

  2
 • #9 29 Sie 2006 09:43
  Wini 230
  Poziom 23  

  Witam.

  Dziękuję za odpowiedzi.

  Pozdrawiam.

  -1
 • #10 09 Sty 2018 20:36
  lukas810
  Poziom 8  

  Witam,
  Nie wiem jak to jest z tymi gniazdkami ale producenci opisują gniazdka i malują też kolory i mi zawsze wychodzi, że faza jest z prawej strony patrząc od bolca z uziemieniem kiedy jest na górze.
  I tu rodzi się pytanie, jak to jest z tą faza?
  Dodam też, że robię instalacje elektryczne we Francji, dlatego mam problem z gniazdkami w Pl. Naczytałem się internetu, jak to jest z tymi gniazdkami w Polsce i zgłupiałem, bo ja pracuje jako elektryk we Francji już dość długo i zawsze daje fazę z prawej strony. Tak tu uczą, takie są książki poświęcone elektryce i tak opisują gniazdka.
  No ale tu wszystko jest inne, tak jak i esy dwutorowe (faza+neutralny), gdzie w Polsce jest to raczej niespotykane, choć widzę, że powoli pojawiają się w ofertach sklepów takie "dziwologi".

  0
 • #11 09 Sty 2018 21:03
  tadgra
  Poziom 16  

  Panowie kiedyś w Polsce przyjęło się, że fazę podpinało się z lewej strony ale w Europie Zachodniej podpinało się z prawej. A tak naprawdę to nie regulują tego żadne obowiązujące przepisy. Coraz częściej pojawiają się tzw gniazda i wtyki niemieckie tzw Schuko i tam w gniazdku nie ma bolca a we wtyku, "samicy" z blaszkami kontaktowymi. Są po bokach blaszki stykowe tak w jednym jak i drugim. Tak, że wtyczkę można włączyć do gniazda w dowolny sposób. Więc jakie będzie miało znaczenie po której stronie w gnieździe będzie faza. No ale stary zwyczaj to zwyczaj, ja zawsze podpinam fazę z lewej strony patrząc na gniazdo.
  PS
  Zapomniałem dopisać , że do gniazda Schuko nie włożycie polskiej wtyczki z uziemieniem, natomiast wtyk Schuko włożycie do polskiego gniazdka. Tak, że trzeba o tym pamiętać przed zakupem takich gniazd, żeby później nie było niespodzianek, że się nie da czegoś podłączyć.

  0
  Szukaj w 5mln produktów