Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekrój kabla a moc silnika.

mmarek1 30 Aug 2006 16:11 10454 13
 • #1
  mmarek1
  Level 11  
  Silnik 110 kW zasilany z falownika. Długość kabla do silnika 30m. Czy kabel z falownika do silnika o przekroju 95 mm² jest wystarczający? Czy ktoś zna jakiś wzór do obliczeń przekroju kabla w zależności od mocy silnika? Czy przy sterowaniu z falownika trzeba uwzględnić jakieś dodatkowe parametry (jak np. częstotliwość nośna) do obliczeń przekroju kabla?
 • #2
  robball
  Level 21  
  Przekrój zależy od prądu pobieranego przez silnik, a tego jeszcze nie znamy.
 • #3
  Los_sandalos
  Level 27  
  Połączenie silnik-falownik należałoby dać przewodami (pojedyńczymi) 150 mm² (w ekranie) ale niestety nie wiem czy takie są więc może lepiej dać 3x240 (ekranowany)+ PE 120mm2.
 • #4
  menek
  Level 19  
  Teoretycznie przy tej mocy powinien wystarczyć 95 mm2.
  Pytanie do kolegi Los_sandalos: jakie są przyczyny stosowania tak dużych przekrojów (150 - 240 mm2) w tym przypadku?
 • #5
  Los_sandalos
  Level 27  
  Jeśli dobierzemy przewody bez zapasu to będziemy osiągać maksymalne przyrosty temperatury co daje względnie szybkie postępowanie procesów starzeniowych. Dla pojedyńczego przewodu 95 mm² ułożonego luzem (bez bliskości innych przewodów) prąd dopuszczalny długotrwale (70 stopni C) wynosi (z tego co pamiętam) 290A a motorek 110 kW znamionowo ma 200A więc w przypadku częstych rozruchów lub zmian prędkości przewody będą pracować z dość wysoką temperaturą. Nie możemy też mieć pewności, że ułożenie będzie idealne - sąsiednie fazy będą się wzajemnie podgrzewały a przepływ powietrza też nie zawsze jest idealny. Następną sprawą jest opłacalność - falownik 110 kW to jednak parę euro a względnie mała oszczędność na kilkudziesięciu metrach (fakt, drogiego) przewodu może być przyczyną uszkodzenia falownika po kilku latach w przypadku wystąpienia zwarcia w przewodzie na skutek degradacji izolacji - musimy pamiętać iż przewody muszą być ekranowane więc o zwarcie nietrudno.
  Następna sprawa to spadki napięcia oraz wynikające stąd straty mocy. Niby odległość niewielka ale jak policzyć to zastępczo mamy 100 m przewodu z prądem 200A co daje przy 95 mm² około 800W. W dłuższym czasie więc nazbiera się kilowatogodzin całkiem dużo, szczególnie jak produkcja idzie 24h.
  Oczywiście wszystko jest kompromisem, albo tanio albo trochę drożej ale z gwarancją typu "dzieci po dzieciach". Kady musi wybrać swój złoty środek. Dla przykładu umieszczam zrzut z suwaka siemensa dla doboru aparatury - co prawda jest tam softstart a nie falownik ale jest to porównywalne. Jest zasada, że przekroje dobiera się conajmniej o "oczko" wyżej jak podają wszelkie suwaki.

  Dodano po 3 [minuty]:

  A jescze dodam, że obciążalność przewodu trzyżyłowego jest znacznie mniejsza niż pojedyńczego więc zamiast 150 wychodzi około 240. Muszę spojrzeć na tabelę (jutro, w pracy) bo przyznaję, nie pamiętam dokładnie.
 • #6
  mmarek1
  Level 11  
  Mam stary suwak Moellera i przy rozruchu bezpośrednim dobrany jest kabel 95 lub 120 w zależności jakie stosujemy zabezpieczenie. Ale wydaje mi się że przy pracy z falownikiem można zastosować cieńszy przewód. Przekrój jest dość istotny bo taki kabel jak chce zastosować jest bardzo drogi (kabel symetryczny z ekranem), za metr 70 mm² musze zapłacić 230 PLN netto co za 30 m daje 6900 PLN netto! Nie wiem ile będzie kosztować 95 mm² (który chyba zastosuje), ale na pewno 120 mm² będzie dużo droższy. Tak że przekrój jest dość istotny.
 • #7
  Los_sandalos
  Level 27  
  Spojrzałem w tabele i kabelek trzyżyłowy wystarczy jednak 185 a nie 240 mm².
 • #8
  Georges
  Level 15  
  Suwaczek Moellera podaje że 95mm² wystarczy do długości 97m.Skąd bierzecie takie duże przekroje.My często stosujemy przewody nie ekranowane.Sterowniki nie głupieją przy takich kablach.Musi być tylko filtr na wyjściu falownika.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Adres strony z suwaczkiem
  http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=448
 • #9
  mkos1
  Level 29  
  mmarek1 wrote:
  Mam stary suwak Moellera i przy rozruchu bezpośrednim dobrany jest kabel 95 lub 120 w zależności jakie stosujemy zabezpieczenie. Ale wydaje mi się że przy pracy z falownikiem można zastosować cieńszy przewód. ......


  Nie sądze aby bła potrzeba stosowania grubszego przewodu.
  Na "suwaku" możemy wyliczyć przekroje przy zastosowaniu bezpośredniego rozruchu silnika.
  Falownik jednak daje nam płynny rozruch a poza tym zwykle każdy z nich posiada ograniczenie prądowe, które w przypadku tego silnika możemy ustawić na Imax= 1.2 * In

  Oczywiście zakładam, ze nie jest to jakiś silnik z dużą dynamika pracy i z hamowaniem dynamicznym jak to bywa w typowych napędach serwo.
  No i ... jak większość chyba zakładamy, ze jest to silnik 3 fazowy a nie DC (takie moce też są spotykane - sam mam u siebie motorek DC 186kW).
  Pisze to bo .... różnie to bywa z "nazewnictwem" napędów.

  Pozdrawiam !
  Marek
 • #10
  MMarcin76
  Level 13  
  tak sobie przeczytałem wszytkie odpowiedzi,
  i jak można się domyśleć każdy ma po trochu rację
  dużo by nam dała inormacja na temat do czego ma być ten silnik

  pozdrawiam
 • #12
  mmarek1
  Level 11  
  Nie dodałem, że silnik jest zasilany 3x500V więc prąd będzie mniejszy niż przy zasilaniu 3x400V i napędza turbinę wyciągu spalin z kotła ( 960 rpm ). Zastosowałem kabel 4x95 mm² i chodzi wszystko w porządku. Dzięki za zainteresowanie tematem.[/youtube]
 • #13
  frank82leon
  Level 14  
  Moim zdaniem jest za mała powinna wynosić minimum 150mm2
 • #14
  mmarek1
  Level 11  
  Kolego frank82leon teoretycznie może i masz rację, ale w moim układzie ( jak wspominałem napięcie zasilania jest 3x500V ) prąd wyświetlany na falowniku wynosi do 120 A przy rozpędzaniu, a po ustabilizowaniu obrotów na ok 40 Hz nie przekracza 90 A. Więc wydaje mi się, że kabel 120 Al ( napisałem 95 bo to byłby miedziany odpowiednik dla 120Al ) jest wystarczający. Zresztą działa i się nie grzeje więc jest ok. Nie wiem jak będzie zimą gdy powietrze jest gęstsze i turbina będzie miała trochę ciężej, pewnie prąd będzie większy. Ewentualnie wtedy pomyślę o wymianie, bo w tym momencie założyłem kabel taki jaki miałem z odzysku ( niestety bez ekranu ).