Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy uszkodzony potencjometr może wpłynąć na zużycie paliwa?

Artur3g 30 Sie 2006 18:35 2008 13
  • #1 30 Sie 2006 18:35
    Artur3g
    Poziom 10  

Witam
    Mam problem z nadmiernym zużyciem paliwa w oplu vectra A
    silnik C18NZ instalacja gazowa lovato od jakiegoś czasu zaczął dużo gazu
    palic-srednio oklo 13-14 l/100km. Oczyściłem kopułkę, palec, wymieniłem przewody wysokiego napięcia, świece i filtr powietrza na nowe. Zużycie oczywiście spadło ale nie wiele do 12,3 l/100km. Wcześniej palił średnio okolo 10 l/100. Wiem ze duży wpływ ma jeszcze ustawienie gazu ale to oddzielny temat.

Jakiś czas temu silnik zacząl wchodzić na wysokie obroty,po odpięciu kostki od potencjometru chodził na normalnych obrotach tyle że z zapaloną kontrolką komputera. Rozwiercilem otwory w potencjometrze i zrobiłem regulację. Od tamtej pory obroty ma w porządku lampka się nie pali, przyspiesza dobrze tylko coś dużo palić zaczął. Na moje nieszczęście nie jestem pewien czy to dokładnie od momentu przeróbki ale jakoś tak chyba.

Czy uszkodzony potencjometr przepustnicy może mieć wpływ na zużycie gazu?

0 13
  • #2 30 Sie 2006 19:32
    gazer11
    Poziom 15  

na zuzycie gazu raczej nie a zwlaszcza przy Twojej instalacji - wyreguluj gaz i zobacz wtedy!

0
  • #3 30 Sie 2006 19:45
    Artur3g
    Poziom 10  

gaz też wyreguluje ale raczej nie powinien być mocno przestawiony.
    Sprawdziłem kody błędów i mam:
    19 Czujnik położenia i prędkości obrotowej - błędny sygnał
    32 Przekaźnik pompy paliwa - zbyt wysokie napięcie
    25 Wtryskiwacz - zbyt wysokie napięcie
    22 Czujnik położenia przepustnicy - zbyt niskie napięcie
    85 ? -nie wiem co to jest.

1
  • Pomocny post
    #4 30 Sie 2006 20:24
    lenin10
    Poziom 18  

posprawdzaj najlepiej wszystkie masy- to powinien byc problem tych nieprawidlowosci z tymi blednymi napieciami

0
  • #5 30 Sie 2006 20:56
    Artur3g
    Poziom 10  

Z tymi masami to też może i racja bo wszędzie za wysokie napięcie jest. Ciekawe co kod 85 oznacza poszperam trochę.

0
  • #6 30 Sie 2006 21:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 30 Sie 2006 21:50
    Artur3g
    Poziom 10  

Proszę jeszcze inne osoby o wypowiedzi na temat tego potencjometru czy może mieć wpływ na zużycie gazu. Może jakoś pośrednio na zapłon wpływa. Czy potencjometr może powodować to że komputer inaczej zapłon ustawia? Albo czy zapłon jest przestawiany w momencie kiedy komputer w "trybie awaryjnym"pracuje tzn. z zapaloną kontrolką.

Dodano po 6 [minuty]:

Jaka centralka? możesz to szeżej wyjaśnić.
    chodzi o "komputer"? amatorsko tak sobie nazywam to co zbiera informacje i ustawia wtrysk zapłon i inne żeczy.

Dodano po 5 [minuty]:

Jak sprawdzić czy centralka ma funkcję cut-off ?
    Jak byś móg to powiedzieć to bym był wdzięczny.

0
  • #8 30 Sie 2006 22:29
    TomPi
    Poziom 20  

Napisz jaką masz centralke do gazu - a co do reszty to ELEKTRIT ma całkowitą rację, bez sprawnego TPS centralka nie realizuje CUT-OFF.

0
  • #9 30 Sie 2006 23:00
    Artur3g
    Poziom 10  

ok czyli chodzi o centalkę gazu ?
    jutro to sprawdzę i postaram się napisać jaka jest ta centralka. Zastanawiam się tylko czy ma taką funkcje. Mam prosta instalację gazową bez silniczka krokowego jednopunktowy wtrysk. Więc może tej funkcji nie mieć.

Dodano po 16 [minuty]:

Nie jestem do końca pewien czy chodzi o centralkę gazu czy centralkę-komputer sterujący wtryskiem-urządzenie sterujące.

0
  • #10 30 Sie 2006 23:24
    TomPi
    Poziom 20  

Jeżeli masz instalację gazową bez silnika krokowego - to nie masz funkcji cut-off, i również TPS nie ma wpływu na ilość spalanego gazu.
    W tej sytuacji powinna pomóc regulacje tej instalacji - a najlepiej uzupełnienie jej o brakujące elementy (zmiana centralki i założenie silnika krokowego do regulacji gazu)

0
  • #11 30 Sie 2006 23:44
    Artur3g
    Poziom 10  

ok dzięki
    jeszcze jedno czy TPS ma wpływ na kont wyprzedzania zapłonu czy tylko wpływa na wtrysk?

0
  • #12 31 Sie 2006 09:04
    gazer11
    Poziom 15  

nawet jezeli by byla instalacja z silniczkiem krokowym to przy zalczaczonym CUT OFF i wadliwym TPSie auto bu mu szarpalo, nie chcialo jechac a kolega o tym nie wspomnial!!

Dodano po 4 [minuty]:

chyba z tego co kojarze moze miec wplyw na kat wyprzedzenia zaplonu ale nie dam sobie glowy uciasc

0
  • #13 31 Sie 2006 11:09
    Artur3g
    Poziom 10  

Właśnie o to mi chodzi dzięki.

Może ktoś jeszcze coś wie na ten temat

0
  • #14 02 Wrz 2006 14:19
    Artur3g
    Poziom 10  

Zmienię sobie jeszcze stacje paliw bo tankuje zawsze w Orlenie zobaczę jak jest w shellu.

0
  Szukaj w 5mln produktów