Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysterowanie tranzystora NPN

31 Sie 2006 21:03 2321 17
  • Poziom 12  
    Mam pytanie jakie dobrać rezystory na bazę tranzystora BD243C
    Kolektor tranzystora zasilony jest +24V emiter przez odbiornik (2 żarówki 10W 12V połączone w szereg) idzie do GND, baze tranzystora wysterouję sygnałem 0-10V potrzebuję tak dobrać rezystory żeby pełne wysterowanie było przy 10V.
    Może mi ktoś w tym pomóc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 29  
    W ten sposób nie wysterujesz tego tranzystora tak jakbys chciał, poniewaz napiecie na bazie musi byc wyzsze o ok 0.7V m niz na emiterze to przy napieciu 10V na bazie te dwie zarówki bedą zasilone napieciem 9.3V.

Podłącz emiter do masy a kolektor przez zarówki do +24V.
    I w takim układzie poniewaz ten tranzystor ma mały współczynnik wzmocnienia prądowego (przy tym prądzie ok 20) z obliczeń mi wychodzi ze powinienes dac rezystor maksymalnie 200Ω.

Natomiast jesli to napiecie sterujace 10V nie ma takiej wydajnosci prądowej (wymagany prąd bazy 50mA w tym przypadku) to zastosuj przed nim mniejszy tranzystor sterujący np BC547.

Nota katalogowa tranzystora BD243

Pozdrawiam
    Paweł
  • Poziom 12  
    To wyjście 0-10V ma wydajność prądową 5mA, możesz mi rozrysować taki schemat albo jakoś dobrze opisać.
    Bo mam jeszcze jeden podobny układ ale w tym drugim układzie steruje wyjściem PWM 100Hz i wysterowuje bezpośrednio tranzystor PNP w podobny sosób czy tak może być ?
  • Poziom 28  
    zamiast dwóch tranzystorów, można wstawić pojedynczy darlington, np. jakiś BDX czy TIP.
  • Poziom 18  
    obciazenie laczy sie do kolektora tranzystora (jesli ma sie mniejszy sygnal sterujacy niz ma byc na obciazeniu) z tad tez w przypadku PNP masz kolejnosc laczenia -> zasilanie - tranzystor - obciazenie - masa, natomiast w przypadku NPN -> zasianie - obciazenie - tranzystor - masa.
    W przypadku gdy zrodlo sygnalu sterujacego nie ma wystarczajacej wydajnosci pradowej, to masz dwa rozwiazania:
    - zmieniasz tranzystor na taki ktory ma wieksze wzmocnienie (oczywiscie tu tranzystory z darlingtonem tez wchodzia)
    - montujesz dodatkowy rezystor, ktory steruje tym wlasciwym
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 29  
    HMD napisał:

W przypadku gdy zrodlo sygnalu sterujacego nie ma wystarczajacej wydajnosci pradowej, to masz dwa rozwiazania:
    - montujesz dodatkowy rezystor, ktory steruje tym wlasciwym

Chyba tranzystor.

:arrow: Lioleon, po południu zrobie schemat i wkleje do tego postu bo teraz nie mam czasu.
  • Poziom 18  
    no tak oczywiscie chodzilo o tranzystor :)

Podobny temat byl juz poruszany tutaj i tam zarowno ja jak i jeszcze kilku innych ludzi wyjasnialo co i jak, tam tez znajdziesz rozwiazanie i wzory wiec nie powinienes miec juz problemow :)
  • Poziom 12  
    Podłączyłem w tym momencie wiatraczek na 24V do tego tranzystora ->zasilanie ->wentylatorek->kolektor tranzystora- emiter ->masa.
    Do bazy dałem rezystor 4,7k na rezystor podałem 5V z mojego regulatorka za rezystorem mam na bazie napięcie0,63V a na wiatraczku mam już 24 V a chciałbym zeby na nim było 50% tego napięcia.
    Prąd pobierany z mojego żródla około 1mA.
    Coś mi tu niepasuje

Bawiłem się troche jeszcze tym układem i widzę że napięcie wyjściowe zależy także od obciążenia, bo podłączyłem inny wiatraczek na 12 V i układ zachowywał się całkiem inaczej, ten wiatraczek na 24V który mam chyba ma jakieś zabezpieczenia bo przy niskim napięciu zatrzymuje sie.
    Nie da sie zrobic takiego układu gtóry by zmieniał napięcie niezależnie od obciążenia?
  • Poziom 18  
    Nie wiem czy czytalem posta, do ktorego podalem odsylacz, gdyz tam raczej dosc wyraznie pisze, ze to w jakim stopniu zostanie wysterowany tranzystor zalezy do pradow bazy i na obciazeniu. Podajac na baze tranzystora, poprzez rezystor, 5V jestes napieciowo w stanie wysterowac tranzystor, lecz to jeszcze nie wystarczy poniewaz tranzystory BJT sa sterowane rowniez pradowo a to oznacza, ze jesli podasz na baze tranzystora majacego h21e=15 (BD243 ma wzmocnienie 15-30) 1mA to przez kolektor, a tym samym obciazenie moze poplynac prad 15mA. Obciazajac taki tranzystor na dwa rozne sposoby beda rozne napiecia sie odkladaly na poszczegolnych elementach.
    - obciazajac 10mA, tranzystor otworzy sie calkowicie i na nim bedzie ok 0,7V spadek napiecia a pozostale napiecie odlozy sie na obciazeniu
    - obciazajac "1A", tranzystor nie bedzie w stanie otworzyc sie calkowicie a tym samym nie bedzie takiego pradu przez niego plynacego przez co napiecie w znacznym stopniu odlozy sie na tranzystorze
    Tranzystor w momecie gdy nie otwiera sie calkowicie (czy to ze wzgledu na napiecie Ube czy tez ze wzgledu na prad Ib) pracuje jako wzmacniacz :!:
    Jesli chcesz miec polowe napiecia na obciazeniu to daj w szereg dodatkowy rezystor o wartosci rownej impedancji obciazenia :)
  • Poziom 12  
    nie chce mic polowy napiecia tylko chce aby to napiecie zmienialo si eod 0-100% napiecia zasilajacego tj. 24V przy podawaniu sygnalu wejsciowego 0-10V.
  • Poziom 18  
    skoro chcesz aby napiecie Ci sie zmienialo na obciazeniu to musisz sterowac tranzystorem tak aby ten pracowal jako wzmacniacz, czyli pod warunkiem ze zrodlo sygnalu bedzie moglo dostarczyc odpowiedni prad sterujesz tranzystorem napieciowo. Mozesz pomiedzy rezystor a baze dac potencjometr, ktorego jedno wejscie podpiete jest do rezystora a drogie do masy, suwak podpinasz do bazy tranzystora przez co mozesz sterowac napieciem Ube a tym samym mniej lub bardziej otwierac tranzystor.
    Tylko jesli tranzystor bedzie dosc znacznie obciazany musisz go zaopatrzec w radiator bo Ci sie moze usmazyc.
  • Poziom 12  
    Tak wlasnie zrobilem tylko dalem potencjometr 50K dalem wysterowanie 10V i tak nim ustawilem zeby na wyjsciu bylo 24V i po zjeżdżaniu w dól z wysterowaniem żeby napięcie też zjechało, tylko nie bardzo idzie to liniowo bo przy 5V wysterowania na wyjsciu mam 9V ale to by bylo nic dopiero sie wszystko kiełbasi jak wiatrak sie zatrzyma ma chyba w sobie jakies zabezpieczenie bo po zatrzymaniu pojawia sie na nim napięcie 19V ale dalej stoi dzieje się tak bo pewnie obciążenie się zmienia a wentylatorek ma jakies zabezpiczenie
    Nie ma jakiegoś takiego układu który dawał by stałe napięcie bez względu na obciążenie, (
  • Poziom 29  
    Podłącz przekaźnik zamiast tranzystora i bedzie spokój.
  • Poziom 27  
    lioleon napisał:

Nie ma jakiegoś takiego układu który dawał by stałe napięcie bez względu na obciążenie, (

Od tego są stabilizatory. Regulowany to chyba lm317.Ale głowy nie daje.
  • Poziom 18  
    hehe to moze po prostu zastosuj jakis regulowany stabiilizator napiecia jak np LM317 :)
  • Poziom 12  
    Też tak właśnie myślałem :)
    Powiem może do czego mi to potrzebne. Robię stanowisko na pracę mgr do badania sterownika programowalnego, ma on dwa wyscia analogowe jedno PWM 100Hz a drugie 0-10V, PWM chcę sterować tymi żarówkami o których wcześniej pisałem i to nawet się udało dosyć dobrze ,a wyjściem 0-10V wiatraczkiem komputerowym.
    I tu się pojawił problem boi wiatraczek który ma na 24V jest jakoś zabezpieczony bo jak go zatrzymam to nie ciągnie na siłe tylko co jakiś czas próbuje wystartować (cwaniak jakiś) i pewnie dlatego dzieją się takie dziwne rzeczy ale myślę że jak zmienię wiatrak to jakoś mi się uda to wyregulować ewentualnie spróbuje z tym LM317.
  • Specjalista elektronik
    Wiatraczki komputerowe na ogół takie są - mają w środku jakąś elektronikę do sterowania... trzeba by jakiegoś zwykłego.
  • Poziom 12  
    jeszce raz podchodzę do tego tematu i nie mogę go przełknąć, może mi ktoś pomoc? Robię stanowisko laboratoryjne, mam sterownik który posiada wyjście analogowe 0-10V obciążalność wyjścia około 5mA, wyjściem tym potrzebuje wysterować wiatraczek komputerowy na 12V tak żęby gdy na wyjsciu analogowym ze sterownika będzie 0V na wiatraczek żeby szło około 2V przy wyjsciu 10V na wiatrak zeby szło całe napięcie zasilania zamierzam zasilić cały układ 15V, jezeli tak bylo by bardzo skomplikowane to chciałby ten sygnał 0-10V zamienic na wyjscie do wiatraczka na sygnał 0-12V ale zeby układ byl w miarę liniowy.
    Wiatraczek juz zmienilem na prostrza wersje bez zadnych zabezpiecze.
    Proszę o pomoc próbowałem już na wszelkie znane mi proste sposoby i poddaje sie, albo uklad startuje na maksa przy niewielkim napięciu wejsciowym albo na wyjsciu nie przekracza mi napięcia wejsciowego.