Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta regulacja obrotów wentylatora

cobra695 29 Lip 2007 13:23 10509 28
  • Do zbudowania tej regulacji potrzeba zaledwie 3 elemantów takich jak:
    T1:BD 243C
    PR1:5k
    R1:1,3k
    Należy je połączyc według schematu1 który zamieściłem i wszystko powinno działać bez zastrzeżeń. Jeżeli w wentylatorze brak żóltego przewodu to nie powód do zmartwień ponieważ nie jest on potrzebny. Kolory połączen na rysunku śą takie same jak w rzeczywistości. Zestaw zasilany jest z zasilacza AT lub ATX.
    Konstrukcja jest sprawdzona. Ja użytkuje ją już od ponad roku.
    = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Prosta regulacja obrotów wentylatora

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    cobra695
    Poziom 11  
    Specjalizuje się w: mechanika samochodowa
    cobra695 napisał 61 postów o ocenie 16, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Rzeszów. Jest z nami od 2007 roku.
    djskate8
    Poziom 19  
    Podłączamy oczywiście pod 3pinowe wejście na płycie głównej, lecz niekoniecznie.
    xifyh
    Poziom 20  
    djskate8 napisał:
    Napisz, że chodzi o zasilanie z zasilacza AT lub ATX lub innego komputerowego.

autorowi raczej chodzi o 3-pinowe złacze na płycie głównej a ten żółty kabelek jest od pomiaru rpm
    djskate8
    Poziom 19  
    To jest bardzo proste i bezawaryjne rozwiązanie- sam je zastosowałem jakiś czas temu w swoim komputerze i sprawdza się doskonale.
    ro_beri
    Poziom 23  
    Układ prosty i skuteczny w swojej prostocie. Mam złożony sterownik wentyli w kompie oparty o trzy takie układy.. Chodzi już od dobrych kilku lat.

Jako tranzystora użyłem BD139, ale może być również każdy inny NPN średniej mocy.

Maksymalne napięcie jakie można uzyskać to (Uin-Ube) gdzie Uin to napięcie wejściowe ( w przypadku kompa 12V), a Ube to spadek napięcia na złączu BE tranzystora (0.6V-0.7V) - maksymalne w górę położenie potencjometru.

Minimalne napięcie wynika z dzielnika rezystorowego P1 i R1 ( napięcie w punkcie połączenia rezystora i potencjometru) oczywiście pomniejszone o te "Ube" - minimalne położenie w dół potencjometru.

A ten żółty przewód jest od pomiaru prędkości i ew. sterowania wentyla, tu w układzie akurat nie gra roli.

Pozdrawiam
    Bercik
    riddyk
    Poziom 20  
    ja wykonałem sobie najzwyklejszy dzielnik napięć, z potencjometru i rezystora. tak dobrane aby otrzymać zakres 12-5V .
    gniadziu
    Poziom 11  
    a da sie tym sterowac wiertarke modelarska ? taka na 12 v zeby zmniejsazac zwiekszac obroty ?
    Logan
    Poziom 30  
    Nie lepiej zamiast R1 wstawic termistor ?
    eXcLiFe
    Poziom 14  
    gniadziu napisał:
    a da sie tym sterowac wiertarke modelarska ? taka na 12 v zeby zmniejsazac zwiekszac obroty ?

Nie bardzo bo wiertarka ma różny pobór mocy i nie trzymała by stałych obrotów ... Nie jest to stabilizator tak więc nie bardzo się nada... Aczkolwiek sterować dać się da tylko trzeba dobrać odpowiedni tranzystor do mocy wiertarki ...
    riger
    Poziom 24  
    Wlasnie wykonalem cos takiego na BD139, sprawdza sie znakomicie, nie wymaga radiatora, sam tranzystor przy pelnym wysterowaniu jest ledwo cieply. Jezeli ktos jeszcze skusi sie o uklad na takim tranzystorze jak ja to niech zwroci uwage na odwrotne polaczenie bazy i emitera niz na schemacie autora tematu.
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Nie rozumiem jednej rzeczy - po co wrzucac na elektrode kolejny taki sam schemat - jest tego pelno.
    Co do autora - mysle ze sie dopiero uczysz i bardzo dobrze ze chciales sie podzielic swoim projektem lecz takicj jest juz duzo :D
    Jednak ja wole uklady na termistorach poniewaz same dostosowuja obroty do temperatury.
    lukasb9
    Poziom 28  
    Tomekddd- to jest zwykły wtórnik emiterowy

PS Rozwadów pozdrawiam Turbie
    Pth
    Poziom 26  
    nie chcę nic mówić, ale jeśli przekręcimy potencjometr maksymalnie "w stronę zasilania) to przez bazę npn'a popłynie na tyle duży prąd, że powinno zjarać wszytko... Widać, że ktoś tu się w ogóle nie zna na tranzystorach...
    lukasb9
    Poziom 28  
    Pth jak przekręcisz potencjometr do plusa (potencjał kolektora) to Ub równe Uc, natomiast Ib = Ic/B, jeśli tylko tranzystor jest na tyle mocny aby wytrzymac prąd Ic jaki pobiera obciązenie bezpośrednio podłączone do zasilania tego układu nic sie nie spali
    Tomekddd
    Poziom 23  
    lukasb9 napisał:
    Tomekddd- to jest zwykły wtórnik emiterowy

PS Rozwadów pozdrawiam Turbie

a mozesz mi to przetlumaczyc na chlopski rozum??

Dodano po 12 [minuty]:

a nie prościej dać zwykły potencjometr??
    lukasb9
    Poziom 28  
    Niewiem ile prądu pobiera taki wentylator, zakładam że 50mA, chcesz potencjometrem obnizyć napięcie na nim do 5V z 12V, wobec tego spadek na potencjometrze masz 12V-5V = 7V, sta moc wydzielona na potencjometrze (i to wcale nie na całej scieżce tylko na kawałku) P=U*I=7V*0,05A=0,35W - sporo jak na mały potencjometr...
    W obec tego dajemy wtórnik emiterowy jak wyżej - prąd kolektora jest beta razy wiekszy od prądu bazy, stąd jesli przez wiatrak płynie prąd 50mA a beta tranzystora jest powiedzmy 100, to prąd bazy jest równy 500uA i teraz jest to prąd płynący przez potencjometr, prawda że mniejszy? - 100 razy, a prąd kolektora, co za tym idzie i wiatraka jest nadal 50mA. Napięcie miedzy bazą a emiterem tranzystora w tym przypadku odłozy sie na obciążeniu jakim jest wiatrak, stąd regulujac napiecie na bazie regulujesz napięcie na emiterze (obciążeniu)
    telemah
    Poziom 27  
    dowodca_armii napisał:
    Nie rozumiem jednej rzeczy - po co wrzucac na elektrode kolejny taki sam schemat - jest tego pelno.
    Co do autora - mysle ze sie dopiero uczysz i bardzo dobrze ze chciales sie podzielic swoim projektem lecz takicj jest juz duzo :D
    Jednak ja wole uklady na termistorach poniewaz same dostosowuja obroty do temperatury.

Przypomnij sobie twoje "dokonania" nie wiem jak Wy ale ja mam szczerze dość kąśliwych uwag i kręcenia nosem.Najlepiej jeszcze zrobić to na Uc
    i dodać wyświetlacz na którym by pisało ile obrotów wykonał wiatraczek
    od czasu pierwszego włączenia.Ja nie widzę problemu , konstrukcja może
    i prosta ale przecież związana z elektroniką, a jak się komuś nie podoba
    to niech się nie wypowiada , jeśli jego komentarze mają być o tym co ktoś lubi a co nie, i nie Tobie kolego oceniać kto robi lepsze/gorsze rzeczy i kto się uczy a kto jest wielkim fachowcem.Kol. Dowódca Armii popatrz na swoją "karierę" na Elce , niestety większość twoich postów jest dość pobieżnych
    i jakoś nijak nie widać w nich twojego "zawodowstwa".Jest takie mądre przysłowie , że zanim usuniesz z czyjegoś oka drzazgę to dobrze
    jest wpierw wyrzucić ze swojego belkę.

Sam układ jest prosty i skuteczny - i o to właśnie chodzi.Do regulowania
    obrotów wentylatora nie jest koniecznie potrzebny stabilizator , gdyż
    wentylator nie podlega typowo zmiennym obciążeniom, a ew pulsowanie czy skoki napięcia nie są zbyt widoczne i zupełnie nie przeszkadzają.
    Należy tylko dobrać odp. tranzystor ażeby wytrzymał prąd który jest najbardziej uzależniony od mocy silnika, ew wrzucić na tranzystor jakiś sprytny radiatorek w miarę potrzeby.Ten sposób jest znany od dawna
    wystarczy poczytać jakąś książke w stylu "Adam słodowy -sam majsterkuję" aby się natknąć na taki prosty sposób regulacji obrotów
    miniaturowych silniczków małej mocy na prąd stały.

Proszę Was nie czepiajcie się tak wszystkiego, ja sam powstrzymuję się
    od dłuższego czasu od kąśliwych komentarzy gdyż niszczą one czyjś zapał do pracy.Zresztą w tym wypadku nie widzę potrzeby krytykowania tego że
    ktoś zastosował znany i prosty sposób.Właśnie cała kreatywność i inteligencja w tym aby nie przekombinować i umieć zastosować to czy
    tamto w praktyce.

Pozdrawiam
    elektronik999
    Poziom 26  
    telemah napisał:

Przypomnij sobie twoje "dokonania" nie wiem jak Wy ale ja mam szczerze dość kąśliwych uwag i kręcenia nosem.Najlepiej jeszcze zrobić to na Uc
    i dodać wyświetlacz na którym by pisało ile obrotów wykonał wiatraczek
    od czasu pierwszego włączenia.Ja nie widzę problemu , konstrukcja może
    i (...)

Pozdrawiam

Masz w 100% racji
    legionus-infernus
    Poziom 10  
    czy układ autora tematu można zastosować do silniczka z rotorem - też wiatraczek
    uniok
    Poziom 12  
    proste, fajne i dziala. własnie tego mi brakowało w moim niecodziennym kompie:) dzieki
    legionus-infernus
    Poziom 10  
    Ponawiam pytanie!!! Czy mogę zastosować ten układ do silnika z rotorem????
    telemah
    Poziom 27  
    Możesz zastosować to do każdego miniaturowego silniczka
    zasilanego prądem stałym.Jednak musisz wiedzieć jaką moc ma ten twój silniczek , bo może się okazać że jego moc prekroczy moc którą może oddawać ten tranzystor , i wtedy pomimo nawet ogromnego radiatora , tranzystor odejdzie do krainy wiecznych łowów.Jeśli okaże się że ten tranzystor sobie nie poradzi , to wrzuć mocniejszy, tyle tylko że może się
    okazać że za dużo prądu będzie tracone w tranzystorze i przetwarzane na ciepło, wtedy warto pomyśleć o innym bardziej wydajnym układzie ....no chyba że nie szkoda Ci prądu a gratisowo zechcesz mieć niewielki grzejnik :D
    legionus-infernus
    Poziom 10  
    Silnik to 12v DC 0,6A ale nie stety nie spisałem jaką ma moc zanim go przykleiłem ;( i jest z wiatraczka do samochodu - takiego przyklejanego do szyby.
    kondonja
    Poziom 10  
    dowodca_armii napisał:

A moge prosić o schemat z wykorzystaniem tego termistora, nie mam pojęcia jak to ma wyglądać.
    Z góry dzięki.
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    kondonja napisał:
    dowodca_armii napisał:

A moge prosić o schemat z wykorzystaniem tego termistora, nie mam pojęcia jak to ma wyglądać.
    Z góry dzięki.

Zobacz tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic239174.html http://web.pertus.com.pl/~andyk/