Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kilka pytań, co do podłączenia alarmu?

04 Wrz 2006 19:27 1444 4
  • Poziom 10  
    Mam centrale alarmową ELITA GN5, syrene z własnym zasilaniem, czujnik ultradźwiękowy, czujnik wstrząsowo stłuczeniowy dwustrefowy. Co do poprawnego podłączenia tego wszystkiego to mam pewne nieścisłości, a mianowicie:

1) syrena posiada cztery kabelki: czarny, czerwony, biały, niebieski. centrala ma tylko jedno wyjście do syreny "+". Wydaje mi się że trzeba podpiąć pod przewód czerwony +zasilanie, pod czarny -zasilanie, biały do centralki jako wyzwalanie plusem i niebieski zaizolować. Jaki dać jeszcze bezpiecznik w obwód zasilania syreny?

2) czujnik wstrząsowy ma cztery kabelki: czerwony, czarny, biały i żółty. centrala ma trzy wyjścia do czujnika: +12V, masa i sygnał czujnika. Wydaje mi się że trzeba połączyć czerwony do +12V, czarny do masy i wybrać sobie jedną strefę tj. żółty, bądź biały jako sygnał czujnika, a pozostały kabelek zaizolować.

3) czy można podpiąć do jednego wyjścia z centrali (+12V, masa, sygnał czujnika) równolegle dwa czujniki: ultradźwiękowy i jedną strefę wstrząsowo uderzeniowego?

Do syreny i czujnika wstrząsowego nie mam schematów podłączeniowych, dlatego więc wolę się upewnić czy dobrze kombinuje :)
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam.

Wprawdzie nie znam tej centralki, ale jest kilka ogólnych zasad, które postaram się przybliżyć.

1. Odradzam stosowanie syrenek z własnym zasilaniem. Dość szybko padają akumulatory, a potem są z tym problemy.

2. Żółty to naczęściej wyjście PREALARMU, a biały wyjście wyzwalające alarm właściwy.

3. Ustal na podstawie opisu do centralki jaki może być max. pobór prądu z tego wejścia. /naczęściej około 100mA/. Następnie ustal jaki prąd pobierają czujniki w stanie wyzwolenia. Jeśli nie masz opisów do czujników - podłącz w szereg amperomierz; odczytasz pobór. Radzę te środki ostrożności aby nie uszkodzić centralki nadmiernym obciązeniem. W centrali wyjście czujników dodatkowych zasilane jest przez tranzystor.

Pozdrawiam
    Grzegorz
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Moze podłaczyć dwa czujnikido tego alarmu wytrzyma. Bezpiecznik możesz dać 5A napewno wsytarczy.
  • Poziom 10  
    Dzięki za wskazówki :) Mam jeszcze pytanie co do samej syreny, a mianowicie:
    podpiołem czarny kabelek do masy, czerwony do +12V a biały i niebieski pozostawiłem niepodpięte. Syrena dziwnie się zachowywała, tzn. dziwnie buczała niezależnie od położenia kluczyka w stacyjce, dźwięk był taki sam. Czy czegoś nie zrobiłem, albo może syrena jest niesprawna? :(
    Jest to syrena jednotonowa 20W SAD 1-8mini z własnym zasilaniem.
    Może inaczej należy ją podpiąć, tylko co do którego kabelka:
    czerwony
    czarny
    biały
    niebieski

Czy mogę podpiąć wyjście prealarmu z czujnika wstrząsowego bezpośrednio do syreny, czy za każdym razem będzie włączał się właściwy alarm?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Podłączyłeś podtrzymanie syreny, a nie podłączyłeś wyzwalania. Łączysz jeszcze jeszcze wyjście z alarmu (zależy jak wychodzi sterowanie z alarmu) z odpowiednim wejściem syrenki - jedno wyzwala +, drugie -. Wyjście z czujnika możesz podłączyć bezpośrednio do wyzwalania - syrenki. Dostaniesz cos na kształt prealarmu, który jednak omija alarm i nie zapisuje się w pamięci (jeśli alarm ma taką funkcję).