Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik i odbiornik radiowy. Prosze o jakiś schemacik.

09 Wrz 2006 16:32 2457 7
  • Poziom 15  
    Chciałbym zbudować zadlnie sterowanie na podczerwień. Dokładnie chodzi mi o sterowanie do formółki którą właśnie buduje. Chciałbym żeby podczerwień miała conajmiej 4 kanały ( przóy wsteczny lewo prawo ) więcej też może być. Chciałbym żeby układ nie posiadał procesorów programowanych - na tych nie znam się za bardzo i nie umie programować ich.
    Na początku napisałem że chciałbym zbudować ale nie mam schematu czy mógłbym prosić kogoś o schemacik?? O czym mam pamiętać przy budowie tego układu??
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Jeżeli to ma być na podczerwień, to bedzie działało podobnie jak pilot do TV. Jak sam wiesz, piloty sa rózne. Często trzeba skierować dość dokładnie pilot na odbiornik, aby pewnie zadziałał. Dawniej były piloty "mocniejsze", bo miały np.2 lub nawet 4 diody nadawcze i zasilane były baterią 9V. Taki pilot działał nawet jak skierowało się go w przeciwną strone niż stał telewizor.
    Za takim "mocniejszym" musisz sie rozglądać, a w samochodziku dioda odbiorcza powinna być gdzieś na górze, aby to działanie było jeszcze pewniejsze. Najlepiej jeszcze aby ta dioda była za soczewką, ciemną lub z filtrem. W starych telewizorach można takie coś znaleźć. Co do schematu, to najprościej byłoby użyć jakiś gotowych układów nadajnika i odbiornika, np. MC1024 i MC1025. Do nich było zasilanie 9V i właśnie więcej diod nadawczych (chodzi o pilota). To były proste układy do polskich telewizorów z serii Neptun itp.
    http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/others/mc1024_1025.pdf
    Niestety nie wiem jak to się będzie miało do sterowania, tzn. czy można jednocześnie wciskać dwa przyciski, ale chyba nie.
  • Poziom 16  
    Sterowanie z podczerwieni czegoś co się porusza to ryzykowna zabawa.
    Jako detektora użyłbym TFMS5360 (dostępny bez problemu w cenie ok 3,50)-scalony odbiornik na wyjściu podający zdemodulowany kod odebrany z pilota, jako nadajnika można użyć dowolnego pilota, ale ja próbowałbym zrobić własnego na układzie SC6122 (o ile jest dostępny).
    Wysyła kod przypisany przyciskowi, a zaraz za nim ten sam kod, tyle że zanegowany, co daje możliwość łatwej detekcji błędów, ale najważniejsze, że może działać w trybie dwuklawiszowym. Układ ten można wydłubać z pilota do starszego telewizora SANYO.

O ile ze zrobieniem pilota nie ma większego problemu, bo SC6122 można wysterować podając napięcie na odpowiednie nóżki, to w odbiorniku aż się prosi o mikrokontroler.
  • Poziom 15  
    Powiem szczerze, że tak zawodowym elektronikiem to ja nie jestem (nie chodzę jeszcze nawet do technikum). Chodzi mi o coś prostego. Gotowe schemaciki jak by ktoś miał.
    Przemyślałem też sprawe dokładniej i doszłem do wniosku że jednak lepszy byłbu nadajnik i dobiornik radiowy. W tym przypadku musiałbym całe autko obsadzić na diodach odbiorczych (...skręt w lewo i... nie ma zasięgu- to jest problem ) a w przypadku nadawania radiowego takieg problemu by nie było. Prosze o więcej waszych opini ta temat nadajnika i odbiornika.
    Poprzednikom dziękuję za swoje posty :D .
  • Pomocny dla użytkowników
    mr.box napisał:
    Powiem szczerze, że tak zawodowym elektronikiem to ja nie jestem

Ja też nie :D, ale wreszcie zrozumiałeś, że układ radiowy będzie najlepszy i raczej niezawodny. Gdybyś chciał pójść na łatwiznę, bo wystarczyłoby kupić jakiś tani samochodzić zdalnie sterowany i z niego pozyskać całą elektronikę, albo zdobyć jakiś zepsuty mechanicznie pojazd i z niego wyjąć co trzeba.
  • Poziom 15  
    Tak układ radiowy będzie najlepszy, ale co to za przyjemność kupić samochodzik i wyjąć z niego układ. Wogule jak bym kupił samochodzik to już bym nie robił tego.
    Dzięki za post.
    PS. w dalszym ciągu szukam schematu modułów, ja by ktos miał to bardzo proszę.
  • Pomocny dla użytkowników
    Schematów jest mnóstwo i przede wszystkim powinieneś zmienić tytył, bo nie każdy wie, że szukasz radiówki. Jako autor tematu możesz to zrobić. :D

Kiedyś były schematy na elementach tradycyjnych, tzn. na tranzystorach, potem już na tranzystorach i układach scalonych (czyli np. na TTL). Jeszcze później na specjalizowanych układach scalonych LM1871 nadajnik i LM1782 - odbiornik. Przypuszczam, że obecnie można by było zrobić to nawet na częstotliwościach takich jak pracują piloty do samochdów, tzn. na 433MHz. Istotne przy tym są wielkości użytych anten, im częstotliwość wyższa, tym antena krótsza. Pierwsze, najbardziej popularne zdalne sterowania były i pewnie jeszcze są na 27MHz i anteny w nadajnikach były raczej długie, ale często to wiązało się też zasięgiem, np. sterowanie modelami samolotów.
  • Poziom 21  
    zybex napisał:
    Schematów jest mnóstwo ...

To moze bys podal pare, najlepiej najprostszych i najtanszych w wykonaniu.