logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy warto kupić kartę graficzną Geforce FX? Opinie i oceny użytkowników

Gobb 06 Lip 2003 12:37 2062 28
REKLAMA
  • #1 277695
    Gobb
    Poziom 15  
    Posty: 219
    Pomógł: 8
    Ocena: 7
    Mmam zamiar kupic sobie nowakarte graficzna i myslalem o Geforce FX..czy są to dobre karty i co i nich myslicie.Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 277744
    WojtasJD
    Poziom 43  
    Posty: 13773
    Pomógł: 2911
    Ocena: 1577
    dobrze ze wogole napisales ze chcesz kupic karte graficzna :D

    _ktorego_FXa_chcesz_kupic_?

    Poza tym to mialem troche kart nvidii , teraz mialem Radeona
    i bym jednak sklanial sie w kierunku Radka.

    Jesli chodzi Ci koniecznie o obsluge DX9 to R9500Pro.
    Jesli cos nizej to nvidia Ti4200_agp8x , z ATi 9100Pro.

    FX5200, FX5800 to pomylki - pierwsza slabiutka wypuszczona tylko po to aby cos obslugiwalo DX9, drugi odkurzacz czy jak inni mowia suszarka.

    Poprzegladaj artykuly na np benchmark.pl, tomshardware.pl i ocen.
  • REKLAMA
  • #3 277758
    Zbynia
    Poziom 31  
    Posty: 1907
    Pomógł: 26
    Ocena: 51
    nvidia ma strasznie spieprzone sterowniki i jeśli chcesz kiedykolwiek korzystać z tvout w różnych konfiguracjach to cholernie się z tym namęczysz żeby chodziło a i tak któregoś dnia się popieprzy i za żadne skarby nie włączysz tego trybu jak należy.
    Ppolecałbym jednak coś z ati.
  • REKLAMA
  • #4 278350
    Mariusz2
    Poziom 13  
    Posty: 50
    Ocena: 4
    że co? nvidia ma zwalone sterowniki? A które, bo instalowałem wszystkie i zadnych problemów?
    A jak tam się sprawują catalysty 3.4 czy coś tam?
    Po drugie FX 5800 nie jest już produkowany, jest za niego FX 5900, który ma zresztą lepszy obraz niż ATI.
    A FX 5200 nie będzie za słaby na nowe gry, bo producenci oprogramowania nie pozwolą sobie na to by tracić sporą część rynku...

    Poza tym pozostaje jeszcze FX 5600, który jest następcą GF 4200 w znośnej cenie.
  • #5 278373
    WojtasJD
    Poziom 43  
    Posty: 13773
    Pomógł: 2911
    Ocena: 1577
    hehe niezle argumenty

    a co maja zrobic producenci oprogramowania wobec fx5200?
    moze wypuszcza bios ktory zwiekszy taktowanie tej nieszczesnej karty...

    catalysty 3.4 teraz 3.5 sprawowaly mi sie bez problemow
    Nie uwazam tez ze wszystkie detonatory sa zwalone ale lepiej trzymac sie wersji whql.

    No a ze matrox ma lepszy obraz niz ATi to uwierze ale nie w to co mowisz :)
  • #7 278432
    spec
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    Witam!
    Osobiscie posiadam GF2Ti Prolinka i jestem z niego po dzis dzien zadowolony! GF3Ti byly jeszcze lepsze, GF4Ti sa parametrami dobre, cena ciagle spada. Ale jak zobaczylem jak chodzi UT2003 u kumpla na FX5200 to rece tylko opadly.. gorzej niz moje 2Ti, a pozostala czesc kompa nawet lepsza!

    Pozatym testy mowia same za siebie - polecam Radeona!
  • #8 278460
    Mariusz2
    Poziom 13  
    Posty: 50
    Ocena: 4
    Prawda, że FX5200 nie jest demonem prędkości, ale na benchmark.pl w teście podali:
    UT2003 - 1024x768, high quality, P4 2GHz ma 47 fps (karta z pamięcią 500 MHz)
    42 fps - karta z 400 MHz pamięciami

    Wydaje mi się, że są to wartości "grywalne"

    Może to co widziałeś u kolegi było z magistralą 64 bitową, bo są też takie?
  • #9 278482
    spec
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    Tylko ze on nie ma P2GHz tylko Athlona 1700+ no i nieszczesnego FX5200
    A na moim 1600+, GF2Ti, 512DDR, EPOX 8KHA+ - smigalo super na full opcjach!! (monitor wyciaga mi 1024x768/75/32b)- podobnie u znajomego z Radeonkiem 9500 - tylko ze on ma Athlona 2600+ i 1GB DDR..... dlatego tez tego pod uwage nie biore!
  • #10 281085
    Mariusz2
    Poziom 13  
    Posty: 50
    Ocena: 4
    Tylko że Athlon 1700+ w zupełności wystarczy do takiej karty, a nawet słabszy... Podejrzewam problemy natury softwarowej + najtańsz wersja karty (cztaj: pamięć taktowana 300 MHz).
    A mnie się taka karta FX5200 podoba, od dobrej firmy n.p. Prolink PixelView.
    A poza tym Radeon 9500 jest z innej półki cenowej - porównaj se raczej do FX5600.
    Pozdrawiam.
  • #11 283027
    NimnuL
    Poziom 15  
    Posty: 152
    Niezwykle słabe karty, o słabych parametrach i wysokich cenach w stosunku do możliwosci - nie polecam .
    Jesli juz coś z nVidii to GF4Ti . No i ATi ma barzo interesujące prosukty .
  • #12 284359
    Mariusz2
    Poziom 13  
    Posty: 50
    Ocena: 4
    Za 350 złoty w sam raz. Wydawać więcej na kartę graficzną to głupota.
    Nie wiem co to są prosukty ATI?
  • REKLAMA
  • #13 284613
    NimnuL
    Poziom 15  
    Posty: 152
    Ojjjj Mariusz2 . . .

    ja nie wydam na karte graficznąwięcej jak 500-600zł bo mnie po prostu na wiecej nie stac . . . jesli kogos stac na karte za 2000zł to tylko przyklasnąć, na pewno nie jest to głupotą.

    A produkty ATi to karty graficzne z serii Radeon . za cene 350zł dostaniesz bez problemu Radeona 9000 lub 9100 który jest wyraźnie wydajniejszy od taniego GF FX .

    pozdrawiam
  • #14 284713
    ToMo6
    Poziom 15  
    Posty: 221
    Ocena: 4
    Lepiej za taką kase weż Radka 9100 ta karta starczy ci na troche dłużej bo jest wydajniejsz od FX ....
  • #15 284741
    NimnuL
    Poziom 15  
    Posty: 152
    zgadza sie ... Radeon 9100 ze 128b szyna pamięci jest znacznie wydajniejszy od GF FX 5200 i niewiele słabszy od GF FX 5600 .
  • #16 285323
    MoLiK
    Poziom 12  
    Posty: 7
    NimnuL napisał:
    zgadza sie ... Radeon 9100 ze 128b szyna pamięci jest znacznie wydajniejszy od GF FX 5200 i niewiele słabszy od GF FX 5600 .


    neiwiele slabszy, oba rozwiazanai to wyrzucenei pieniedzy w bloto, szybciej juz chyba Geforce 2 GTS pracowal, zakup kompletnei nei oplacalny, 5600 tez nei warto, ja raczej radzilbym juz kupic pozadna GF 4 np Gainwarda GF pp! ultra 650XP GS, albo 750 XP SE lub GS.
    jelsi chcesz cos lepszego to moze poczekaj troche az ceny spadna, bo nei oplaca sie wyrzucac 1500 na porzadnego R9700 albo FX5800
  • #17 285411
    spec
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    MoLiK napisał:
    bo nei oplaca sie wyrzucac 1500 na porzadnego R9700 albo FX5800


    kwestia sporna czy FX5800 to porzadna karta. Nvidia wypuscila ten chipset wlasciwie tylko po to zeby wypelnic luke w swojej ofercie dla obslugi DX9. Zrobili to kosztem innych parametrow karty, a przecietny uzytkownik wykozystuje obsluge sprzetowa D9 jak narazie w 5%?!... chyba nie wiecej. I po co to komu?
  • #18 285517
    dizo
    Poziom 11  
    Posty: 57
    Hmmm , widze sporo rywalizacle :-) między kartami oczywiście jeśli chodzi o wydajność (za podobną cenę ) to tez polecam Redona, ALE nurci mi jedno :
    JAKA jest jakość wyświetlanego obrazu na kartach ATI i NVIDIA ??
    szczególnie w filmach mpg2 ?, na monitoże i wyjściu TV ?, wkońcu plajer NVDVD potrzebuje DX9 czyli coś DX9 daje do jakości filmów DVD.Ja używam tego playera i powiem wam ze jakosc jest świetna choć mam GF2MX400 i fakt ze sie mi często zawiesza na tym playerze ale to moze wina ze moja karta nieobsluguje DX9. CO wy na to ??, moze ktos porównywał te karty pod tym względem
  • #19 285738
    NimnuL
    Poziom 15  
    Posty: 152
    MoLik - co ty w ogole mowisz ?? ?

    Radeon 9100 kosztuje okolo 350zł i jest grubo ponad 2x wydajniejszy od GF2GTS . . . tutaj nie ma porownania ... chlopie . . .
    I niby dlaczego nie oplaca sie kupowac R9700 ? to jedna z najbardziej wydajnych kart . . .
    Radeon 9500Pro kosztuje niecale 1000zl a jest wydajniejszy od GF4Ti4600 ktory jest drozszy

    az dziw bierze ze jak sie ktos nie zna to sie udziela ... hmmm .
  • #20 286409
    MoLiK
    Poziom 12  
    Posty: 7
    spec napisał:
    MoLiK napisał:
    bo nei oplaca sie wyrzucac 1500 na porzadnego R9700 albo FX5800


    kwestia sporna czy FX5800 to porzadna karta. Nvidia wypuscila ten chipset wlasciwie tylko po to zeby wypelnic luke w swojej ofercie dla obslugi DX9. Zrobili to kosztem innych parametrow karty, a przecietny uzytkownik wykozystuje obsluge sprzetowa D9 jak narazie w 5%?!... chyba nie wiecej. I po co to komu?


    no zgadza sie, ale sa tacy, którzy kochaja benchmarki i im wyzszy wynik tym lepiej, albokochaja zapach nowosci w kompie za 2500zł
    osobiscie nie polecam zakupu tak drogichkart, bo i tak nei wykorzystami ich mocy w pelni, a za 3 miesiace ceny na pewno ich spadna (miejmy nadzieje)

    ...

    Cytat:

    Radeon 9100 kosztuje okolo 350zł i jest grubo ponad 2x wydajniejszy od GF2GTS . . . tutaj nie ma porownania ... chlopie . . .


    no zgadza sei moj blad, mialo to inaczej zabrzmiec

    Cytat:

    I niby dlaczego nie oplaca sie kupowac R9700 ? to jedna z najbardziej wydajnych kart . . .
    Radeon 9500Pro kosztuje niecale 1000zl a jest wydajniejszy od GF4Ti4600 ktory jest drozszy


    no może sie tobie opłaca, ale ja jak mam wydać 1500 na grafa, to mnie skreca, biorac pod uwage, ze i tak nei wykorzystam jej mocy, bo co mi bedzie ciagnelo tak z grafa grafikiem nei jestem a gry sa dla dzieci :) a tak do zwyczajnego uzywania wystarczy mi to co mam, i wiecej niz 1000 zl nei bede na nic wydawal jesli mi nie jest potrzebne

    jesli chodzi o R9500 vs GF4TI4600 to zależy od modelu karty firmy, egzemplarza, cos tak samo jak z prockami, tyle ze tu mozna wtopis latwiej.

    do superuzytkownikow: nei kasujcie mi tego posta please :)
  • #21 286860
    NimnuL
    Poziom 15  
    Posty: 152
    Wiesz ... mi sie nie oplaca, bo mnie nie stac ;) ja na grafike nie wydam wiecej jak 500-600zł ... a mojego Radeona 8500 wygralem w konkursie na www.twojepc.pl ;)

    Gry dla dzieci nie są ;) ale polemizowac nie bede - kazdy lubi co innego ... jednak jak ktos lubi pograc, ma spory monitor i kase to dla niego sa drogie grafiki . o to przeciez chodzi - zgadza sie ?

    A do obrobki grafiki starczy dobra karta za 200-300zł i bedzie OK ... liczy sie jakosc obrazu a nie wydajnosc . . .

    Radeon 9500Pro jest jednak wydajniejszy od GF4 Ti4600 bez wzgledu na producenta jednego i drugiego . . . proponuje popatrec na testy . . .
  • #22 398481
    jangr
    Poziom 13  
    Posty: 121
    Pomógł: 1
    NimnuL może i masz rację ale do obróbki filmów moim zdaniem przydałaby się lepsza karta (czytaj szybsza).

    Moim faworytem jest:

    GeForceFX 5600 Leadtek A310 TD256VIVO

    Poz.
  • #24 398611
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    Co do szybkosci obrobki grafiki to predkosc karty nie ma znaczenia.
    FX5200 to b, slaba karta. To co ze w jakims tescie ma 50 klatek. Tu chodzi o zapas predkosci ktorego ta karta juz na stasrice po prostu nie ma.
    W tej chwili oplaca sie kupiowac do grania R9100 (tanszy, ciezko dostac) i GF4 4200. Karty te maja najlepszy stosunek mozliwosci do ceny. Jak chcemy jeszcze szybciej to kolejnym najlepszym wyborem bedzie R9500.
  • #25 398921
    Zbynia
    Poziom 31  
    Posty: 1907
    Pomógł: 26
    Ocena: 51
    chcesz dobrej karty to kup geforce 3 ti 200 lub 500 albo radeona 9500 pro
    reszta to jakiś poobcinany badziew z bajerami jak agpx8(którego i tak zadna z tych kart nie wykorzystuje bo spokojnie działa na agpx4) obcięte przepustowości ramu i inne bzdury.......
    a fx uchodzą za najgorsze karty jakie ujżały światło dzienne (nie piszę o najwyższych modelach ale nie każdego na nie stać...)
  • #26 398958
    tygrys5232
    Poziom 18  
    Posty: 385
    Pomógł: 4
    Ocena: 13
    jak dla mnie lepszy jest GF TI4200 , miałem radka 9100 i przy niektorych grach trzeba sie było gimnastykować ze sterownikami a na troche drozszym TI4 do tej pory smiga wszystko.
  • #27 473149
    pitbull_aston
    Poziom 11  
    Posty: 27
    Witam.Z własnego doswiadczenia dodam tyle ze nie polecam zakupu PixelView GeForce FX 5600Xt 256MB,karta cieniutka ja za ta kase w 3D Marku słabe osiagi.
  • #28 473233
    tygrys5232
    Poziom 18  
    Posty: 385
    Pomógł: 4
    Ocena: 13
    >> Gobb >> napisz ile kcesz wydac na "nowakarte graficzna " ?
  • #29 473250
    JACHO
    Poziom 23  
    Posty: 522
    Pomógł: 26
    Ocena: 44
    Spec swoją wypowiedż dosłownie z ust mi wyjąłeś. Sam mam na jednym kompie GF3pro +tv i nie zamienie jej na nic innego -zadnych problemów ze sterami i wyjsciem tv.A GF4 wali fajerwerki z tv. Z seri ATI z Tv to nie chcem nic za darmo (żeby cos obejrzeć przez tv to mam konfigurować za każdym razem pół godziny przed i po) Jeśli chodzi o wydajność w grach to można polemizować . Jedna z zalet GFek to że dobrze daja się podkręcać i wychodzi do nich więcej detonatorów niż ich samych(na bierząco są z Nvidii)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy opłacalności zakupu kart graficznych z serii GeForce FX, ze szczególnym uwzględnieniem modeli FX5200, FX5600 oraz FX5800. Użytkownicy wskazują, że karty FX5200 i FX5800 mają słabe parametry i nie są rekomendowane ze względu na niską wydajność i wysoką cenę w stosunku do możliwości. FX5800 jest krytykowany za nadmierne nagrzewanie i niską efektywność, a FX5200 za niewystarczającą moc do nowych gier. Alternatywnie polecane są modele starsze, ale bardziej stabilne i wydajne, takie jak GeForce4 Ti4200 oraz GeForce3 Ti, a także karty ATI Radeon, zwłaszcza modele R9100, R9500Pro i R9100, które oferują lepszy stosunek wydajności do ceny i stabilniejsze sterowniki. Wskazuje się na problemy ze sterownikami NVIDIA, szczególnie w kontekście funkcji TV-out, gdzie ATI ma przewagę. Dyskusja porusza także kwestie jakości obrazu, obsługi DirectX 9 oraz zastosowań do obróbki grafiki i filmów, gdzie karty FX są oceniane jako przeciętne. Wskazane jest rozważenie zakupu kart z wyższej półki lub poczekanie na spadek cen, zamiast inwestowania w słabsze modele FX.
REKLAMA