Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW ALPHA i chęć na wejście liniowe

25 Wrz 2006 09:41 2224 9
  • Poziom 15  
    Dostałem od kolegi radio ALPHA chyba blaupunkta z prośbą czy by dało się tam zrobić wejście liniowe. W moim radiu na PT2313 takie coś zrobiłem, ale tu chciałbym się poradzić. Radio jest na wzmacniaczu TDA7376, doszedłem ze zasilane jest sygnałem ze wzmacniacza wejściowego AN5733 a sam sygnał pochodzi chyba z kostki TDA1591. Tak myślałem by się podpiąć w TDA1591, ale on chyba jest odpowiedzialny za coś z dekodowaniem i cos dzwinie tam przyłączane jest wejście dzwięku z kasety. Tak nie wiem gdzie tu by dobrze się podłączyć by nie rozstroić lub przeciążyc któregoś z obwodów by nie było potem strat.
    Bardzo proszę o pomoc w logicznym rozwiązaniu podłączenia, nie mam schematu od tego radia i jeżeli ktoś z Was ma schemat okolic potencjometru i filtra regulacji basu sopranu w tym modelu to bym bardzo prosił.

Dziękuję bardzo
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sygnał z kasety dołącza V1601 (4066) i wejścia ma na pinach L -9,10 R-2,3 wyjścia sygnału L-11 R-1. Z nich przez 10k i 220nF wchodzi na wejście TDA1591 pin 9 i 12 który to ma wyjścia na 10 i 11.

SławeK
  • Poziom 15  
    Dziękuję SławeK za informacje.

Zastanawiam się nad obecnym tu CD4066, posiada on 4 bloki i tak myślę czy sygnał wprowadzić na osobny blok tego układu, czy sygnał prowadzić już za tym CD4066 czyli przed TDA1591. Czy poziomy sygnału z przenośnych odtwarzaczy będą do przyjęcia czy za wysokie dla tego sygnału ? Jaki poziom sygnału występuje na wyjściu 4066 ?
    Sławku, czy podpowiedział byś mi, jak Ty wykonał byś tu bezpieczną modyfikację uwzględniającą dopasowanie i jak rozwiązać przełączenie czy w tym 4066 można to wykonać ?

Dziękuję
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    CD4066 ma wszystkie switche zajęte. Nie nie stoi na przeszkodzie podłączenie jeszcze jednej takiej kostki. A czy przed TDA czy przed CD to trzeba sprawdzić i czasem dorobić dzielnik lub wzmocnić sygnał. Switche w 4066 są praktycznie przeźroczyste dla sygnału do wielkości zasilania i bez problemu przenoszą ponad 10MHz. W sumie to na tyle prymitywne jest że dołożyłbym tylko elektrolity odseparowujące składową stałą.

SławeK
  • Poziom 15  
    No dobrze, zatem pomierzę i potestuję z poziomem sygnału. Jeszcze zapytam, czy sygnał radiowy i z kasety wchodzi na CD4066 i tam jest przełączany ? Wydawało mi sie że radio dochodzi do TDA, czy CD przełacza radio/kaseta czy tylko dołącza i odcina samą kasetę ?
  • Poziom 43  
    Może to nielogiczne ale przełącza radio - taśma właśnie TDA. Nie przyglądałem się dokładnie fukcji CD ale napewno on tego nie robi.

SławeK
  • Poziom 15  
    A to trochę zmienia założenie, gdyż oprócz tego że wepnę się z sygnałem to jeszcze będę musiał wysterować TDA by się przełączył na ten tor kasetowy. Właściwie to jest tam przełacznik kasetowy który jest wciskany w chwili włożenia kasety przez samą kasetę. Tak sobie teraz wyobraziłem to rozwiązanie, że w chwili gdy zajdzie potrzeba odsłuchania z zewnętrznego line in to musi zostać wciśniety przycisk kasety, sygnał zostanie podany przez kondensatory do lini za CD4066, a żeby nie było słychać szumu obwodów głowicy kasetowej to będzie odcinane zasilanie CD4066. Mam tylko nadzieję, że odcięty z zasilania CD4066 na swoim wyjściu ma wysoką impedancję i nie będzie tłumił w tył mojego sygnału. czy tak rozwiązanie ma prawo bytu ?
  • Poziom 43  
    Nie jest problemem przeciąć ścieżki i dołożyć jeszcze jeden CD4066 lub podobny a FM MUTE jest na pinie 8 TDA i chyba to przełącza tory FM i kasety. CD jest na schemacie opisany jako TAPE MUTE i trochę dziwnie robi tą fukncję.

SławeK
  • Poziom 15  
    Jak rozwiązano według schematu radia na TDA na pin 8 ustawienie stanu wysokiego ? Zmierzyłem, że podczas pracy radia jest tam 5,6 V natomiast przy włączonej kasecie spada napięcie do 0V. Poszukałem w tył i znalazłem tranzystor ktory ściąga do masy to wyjście, tylko nie widzę jak tu rozwiązano podciągnięcie wyjścia 8 do plusa 5,6 V czym i gdzie, czy jest to już w TDA czy gdzieś na zewnątrz. Sorry ze tak pytam, ale nie mam schematu i teraz nie wiem czy mogę bezpiesznie zewrzeć na TDA wyjście 8 do masy czy sciezke ktorąś ciąc i dać tam rezystor
  • Poziom 15  
    A jakoś sobie poradziłem, nie będe już głowy zawracał.

dzięki