Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iskrzenie komutatora w szlifierce kontowej stara CELMA

25 Wrz 2006 14:35 5001 6
  • Poziom 11  
    witam
    Mam starą szlifierkę kontową CELMA. Ostatnio zauważyłem że przy komutatorze jest iskrzenie. Po rozebraniu stwierdziłem również zużycie jednej ze szczotek (zostało jej 10% gdy drugiej było ok 50%). Podejrzewałem że jest to uszkodzony wirnik - zwarcie międzyzwojowe. Wymontowałem go i poszedłem do zakładu gdzie przezwajają wirniki. Tam na miejscu gość sprawdził mi wirnik i stwierdził że jest OK. A jest to wina stojana. Dodatkowo zapytał czy jedna ze szczotek nie jest przypadkiem bardziej zuzyta od drugiej. Stwierdził że na 90% stojan. Czy jest sposób na sprawdzenie stojana i czytnika? Czy jest możliwe, że przy uszkodzeniu stojana jedna szczotka bardziej się zużywa od drugiej?

Moderowany przez skryn:

Przeniosłem z AGD.

• Moderator Elektrotechnika
    Witam
    Zwróć uwagę też na łożyska i amortyzatory łożysk(kaptur z gumy na łozyska),sprawdż czy na wirniku nie ma śladu tarcia o stojan.Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    W plastykowych korpusach cięzko było ustalić poprawnie stojan, może faktycznie tarł wirnik. Stojan można też sprawdzić na zwarcie. Co to jest czytnik?
  • Poziom 11  
    jak można sprawdzić wirnik czy nie ma zwarć międzyzwojowych ? Przez pomiar indukcyjności ?
  • Specjalista elektronik
    Stojan można by sprawdzić tak: wyjąć wirnik, włożyć do środka cewkę z otwartym rdzeniem, w miarę symetrycznie,
    przepuścić przez nią prąd zmienny, i pomierzyć napięcia na cewkach stojana (muszą być rozłączone, jeśli mają
    jakieś bardziej złożone połączenia); zwarta cewka stojana da niższe napięcie, i może będzie trochę odpychać.
  • Poziom 11  
    Okazało się że problemem było luźne zamocowanie wirnika po stronie komutatora. Polegało to na tym że łożysko po zewnętrznej stronie nie było dość ciasno osadzone. Jak silnik wszedł na wyższe obroty to wirnik "latał" wraz z łożyskiem i to powodowało nierównomierny docisk szczotek, a przez to iskrzenie.

Pozdrawiam