Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kolejna Siesta 3A M 449 TSO (brak obrazu)

09 Jul 2003 15:28 3302 18
  • Level 15  
    Wiem, ze niektorych zdenerwuje kolejny watek na temat Siesty 3A. Jednak przeczytalem wszystkie dotyczace Siesty na Elektrodzie i chcialbym uzyskac kilka bardziej szczegolowych wskazowek od expertow w tej dziedzinie. Jako, ze TV sie nie zajmowalem, nie mam w tym praktycznie zadnego doswiadczenia, prosilbym o praktyczne porady, jak najlepiej wyszukac usterke i ja usunac? Od razu prosze o nie wpisywanie postow, ze nie powinienem sie za to zabierac, bo i tak bede ten TV probowal naprawic (bo jest spisany na straty [4xnaprawiany]), tylko chcialbym abyscie mi troche pomogli sie do tego zabrac.

Problem jest taki: cos strzelilo przy wlaczaniu TV, po czym z pilota nie chcial sie wylaczyc, a dioda zaczela migac na pomaranczowo. Po wylaczeniu i wlaczeniu, nie ma obrazu, fonia jest. Widac lekkie smugi na ekranie, co by wskazywalo ze WN jest (z tym, ze moze byc nie prawidlowe?). Z wczesniejszych watkow na ten temat wywnioskowalem, ze uszkodzony moze byc uklad korekcji, wzmacniacz wizji, badz dekoder pal/secam. Moze tez przetwornica? Prosilbym wiec, o wskazowki, jak najlepiej wyszukac usterke? Jestem dopiero w technikum i nie mam jeszcze wprawy w naprawie sprzetu, zwlaszcza na ktorym sa takie napiecia jak w TV, wiec cenna bedzie dla mnie kazda rozsadna rada. Z gory dziekuje.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Schemat powinien byc na elektrodzie. Zacznij od zasilacza, czy na PK dochodzi +12V :?: Jakie napiecia na katodach :?:
  • Level 15  
    Schemat mam (o ile moze byc od Siesty 3? jak sprawdzalem to oznaczenia elementow praktycznie sa te same co u mnie w TV)

PK? to plytka korekcji? czy co to jest?
    Co do katod... jakie powinno byc U?
    Z urzadzen pomiarowych dysponuje tylko multimetrem, ktory mierzy napiecie bodajze do 500V... Na katodach na pewno bedzie nizsze, ale jakby co to trafo nei zmierze, jaki jest sposob na zbadanie trafo ?
    Twoj schemat bedzie pasowac (na hama nawet od siesty2 podejdzie) PK=Plytka Kineskopu, na katodach zaleznie od cali nie wiem jaki tam siedzi baniak ale powinno byc 90-150V, dodatkowo na PK powinno o ile dobrz epamietam przychodzic +200V do zasilania katod, sprawdz to. A trafa bym raczej nie podejrzewal bo wysokie jest a jak te trafa padaja to wysokiego nie ma.
  • Level 15  
    Napiecia na PK:

12V=12V
    200V=205V
    KR=186V
    KG=188V
    KB=197V

Troche chaotyczny zapis, ale chyba wiadomo o co chodzi? Wynika z tego chyba to, ze przetwornica jest ok? Napiecia na katodach tez.
    Pisales ze baniak swieci (jakies smuzenie) a co z G2 :?: Pomierz tez wszystkeie napiecia z przetwornicy, zasilanie to podstawa. Moze "mocniejsi" koledzy cos podpowiedza...
  • Level 18  
    Kineskop masz zatkany(na katodach po ok.200V).Zmierz napięcia na wyjściach RGB z procka wizji TDA4680.Powinno byc ok.4V
  • Level 21  
    Strzelil trafo WN zapewne i jak na razie spr. na PK tranzysyory koncowe BF i daj znac
  • Level 15  
    :arrow: RM: ale czy przy walnietym trafo, bylyby widoczne smugi na ekranie? moze to dekoder PAL? W sumie w tym OTV naprawiane bylo prawie wszystko oprocz przetornicy (wymieniane trafo, dekoder pal, tranzystory na PK i chyba wzmacniacz wizji) ostatnia naprawa bodajze 2-3 miesiace temu...

Co do napiec na katodach jakie powinny byc, aby oznaczalo poprawna prace ? (jesli to wazne kineskop 21" a WN bodajze 27kV (ale nie jestem tego pewien, bo schemat jest tylko dla 25" i 28" )

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi
    Na katodach masz zdecydowanie zawyzone napiecia, moze to rzeczywiscie trafopowielacz (gdyby tak, to absolutnie nie wstawaj oryginalu, jakis Mxx-xx, ja kilkakrotnie wstawialem polskie odpowiedniki chyba z miflexu i sa o wiele lepsze!!)
  • Level 15  
    czy jak odlacze PK od kineskopu i bede dokonywal pomiaru, to nic sie nie rozwali i pomiary beda dobre ? W sumie, nie powinno byc problemu?

G2 = 400V

sprawdzilem BFki wydaja sie byc ok, choc luty troche mnie nie przekonuja (B~180V;C,E~3.2V)
    Jakie powinny byc napiecia w granicach normy na tych tranzystorach?

na TDA4680 napiecia na wyjsciach ~0,3V (chyba, ze cos zle mierzylem? mam tylko multimetr, niestety oscyloskopem nie dysponuje) Zasilanie Vp=8V czyli wg specyfikacji, jest to typowe napiecie.

Z przetwornica mam pewien problem, bo niby jest 12V i 24,3 (zamiast 22), ale nie moge zmierzyc napiec na wyjciach przetwornicy (U1-U4) ciagle mi pokazuje 0-0,2V tak jakby bylo zwarte do masy, nawet na wyjsciach z trafo sieciowego, czy miedzy rezystorami a diodami. Moze stabilizatory by poszly i sciagaja do masy? wtedy taka sytuacja moglaby byc? Tylk, ze na wszystkich napieciach na raz?
  • Level 18  
    No to masz uwalony procek TDA4680(na wyjściach ma być po ok.3V) lub jego otoczenie np.C379 1uF,sygnał ID z kineskopu.
    I upewnij się czy twój miernik nie nawala bo jesli masz 8V to musisz miec i 12V.
    Napięcia na BF869:C-129V,B-3,2V,E-2,6V
    BF423:C-8,7V,B-129V,E-130V
  • Level 15  
    Sprawdzilem innym miernikiem przetwornice i jest ona OK. Fakt, ze napiecia sa nizsze niz na schemacie, zwlaszcza 145V, ktore rowna sie ~120V.
    Sprawdzilem jeszcze raz tranzystory na PK i BFki 869 maja: C(~3,3V),B(~190V),E(~3,3V); a 423 C(~3V),B(188-198V),E(188-198V) podany przedzial wynika z roznych napiec na roznych tranzystorach, a nie ze zmian napiecia podczas pomiarow.

Na pewno wadliwy jest TDA4680 ? Pytam, bo jezeli go kupie i sie okaze, ze to na nic, to bede mial zbedna kostke za kilka cennych zlotych... (w sumie sie na pewno z czasem przyda, bo na to zeby w Siescie sie uszkodzila dlugo nie trzeba bedzie czekac :) )

A moze to jest wina TDA4650? Zasilanie niby jest OK. ale wyjsc nie zmierze, bo do tego raczej oscyloskop bylby przydatny, by cos wiecej powiedziec. Moze panowie experci macie jakis skuteczny sposob, by okreslic, ktory z tych ukladow jest uszkodzony?

Pomierzylem BFki na PK i chyba sa walniete... maja przebicie miedzy E i C, poza tym Pk jest w dosc oplakanym stanie... sprobuje wymienic elementy na PK i zobacze czy cos sie zmieni...
  • Level 18  
    Sprawdź dokładnie PK.TDA4650 bym sobie odpuscił, częściej pada TDA4680 tymbardziej że "cos strzeliło przy wlaczaniu TV" :(
  • Level 25  
    Wyłączył się procesor wizji tam powinien być tda4580 lub nowszy tda4680. Chcąc mieć pewność zrób taką próbę (ta cholera kontroluje wszystkie prądy dla kineskopu )zjedż gwałtownie podczas pracy screen na zero i rozjaśnij , a następnie regulatory RGB na płytce kineskopu . Mnie zawsze udaje się go zapalić . Jak już Ci się zapali to będziesz widział wtedy czy np. któreś działo nie chodzi lub coś innego , ale będziesz miał szanse coś zaobserwować.Powodzenia.
  • Level 18  
    W moim przypadku uszkodzony był TEA2029
    Efekt taki sam.
  • Level 15  
    narazie mam problem z dostaniem TDA4680 we Wrocławiu... moze ktos wie gdzie moge dostac, nie kupujac hurtem? Moze w niedziele sie przejde na gielde? BF869 i 423 tez nie moge dostac...
  • Level 13  
    Mam pytanie odnośnie braku obrazu w Siesta 3 - model M 459 TS.Mam brak obrazu , natomiast głos jest, po pomiarach stwierdziłem zaniżone napięcie na katody ze scalaka TDA 4680 - jest w granicach 0,3V , ale wymiana nic nie pomogła.Jednak zauważyłem ciekawą rzecz , a mianowicie kiedy jedną końcówkę miernika dołącze do masy a drógą poiskrze na płytce kineskopu w punkcie S2 (G2) to obraz wskakuje i jest wszystko dobrze do momentu wyłączynia go z pilota,a napięcie ze scalaka podnosi się do około 4 V.Oprócz tego pozostałe napięcia są w normie.
  • Level 15  
    wracajac do tematu wymienilem tranzystory BF i BC423, oraz uklad TDA4680 + maly elektrolit obok niego i TV chodzi. Dzieki za pomoc!!!

starosci: nie jestem ekspertem, ale poszukaj gdzies zimnego lutu ?