Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

buczenie przy podłączeniu gramofonu Daniel do wzmacniacza

tofcio2 03 Oct 2006 17:46 7051 9
    tofcio2
    Level 2  
    Witam. Stałem sie niedawno posiadaczem gramofonu Daniel. Podłączyłem go do wzmacniacza Sony STR-DB830 do wejścia phono. Niestety w tle słychać nieprzyjemne buczenie. Gramofon został sprawdzony w serwisie rtv. Buczenie występuje nawet wtedy gdy gramofon jest wyłączony i odpięty od zasilania. Nie mam pojęcia co może być tego powodem. Czy ktoś mógłby pomóc mi rozwiazać ten problem? Pozdrawiam :)
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    tofcio2 wrote:
    Witam. Stałem sie niedawno posiadaczem gramofonu Daniel. Podłączyłem go do wzmacniacza Sony STR-DB830 do wejścia phono. Niestety w tle słychać nieprzyjemne buczenie. Gramofon został sprawdzony w serwisie rtv. Buczenie występuje nawet wtedy gdy gramofon jest wyłączony i odpięty od zasilania. Nie mam pojęcia co może być tego powodem. Czy ktoś mógłby pomóc mi rozwiazać ten problem? Pozdrawiam :)

Najpierw zajrzyj tam https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic427172.html

Jak się domyślam, gramofon ma wyprowadzenie sygnału w postaci wtyku DIN5 i stosujesz przejściówkę z DIN5 na cinch.
    To jest najszybsza droga do uzyskania pięknego przydźwięku. :-)

Moim zdaniem, należałoby całkowicie przerobić wyprowadzenie sygnału z wkładki gramofonowej, poczynając od usunięcia oryginalnego kabla DIN5 i zastępując go kablem stereofonicznym cinch.
    Wyjścia sygnałowe wkładki podłączamy do właściwych żył kabla, a wyjścia masy do odpowiednich ekranów tego kabla.
    Ekranów kabla nie łączymy ze sobą. Podstawę ramienia łączymy z metalową częścią podstawy gramofonu i dalej pojedynczym przewodem z zaciskiem GND w amplitunerze.

Taki sposób wyprowadzenia sygnału, skutecznie wyeliminuje powstawanie pętli dla sygnałów zakłócających.

GM
    staniol72
    Level 21  
    Proponuje sprawdzic polaczenia masy na kablu i gniazd sprzetu.
  • Helpful post
    Prospero
    Level 11  
    „Solista Perfectu” ma 100% racji;) Dla upewnienia się, możesz sprawdzić czy we wtyczce - DIN, jest jakiś przewód połączony ze środkowym "pinem". Spotkałem się z takim rozwiązaniem. Jeśli tak to sprawdź co się stanie kiedy połączysz go ( nawet kawałkiem cienkiego przewodu ) z zaciskiem GND na tylnej ścianie wzmacniacza. Jeśli nie ma wyprowadzenia we wtyczce, to spróbuj na moment przytknąć jeden koniec kabla wpiętego w GND do metalowych części konstrukcji gramofonu bądź ramienia. Jeśli „buczenie” ustąpi albo znacznie się zmniejszy to uzyskasz pewność, że nie jest to uszkodzenie, a zmiana kabla i dołożenie połączenia GND całkowicie rozwiąże problem.

Dodano po 28 [minuty]:

Uprzedzając złosliwości;) Uściślam - oczywiście do środkowego pina dołączona jest zwykle masa czyli: albo połączone ekrany z dwu parowych przewodów dla lewego i prawego kanału, albo po prostu ekran z kabla czterożyłowego. We wtyczce PIN5 tak właśnie podłączano - GROUND.
    tofcio2
    Level 2  
    Kolega pomógł mi pokombinowac w oparciu o Wasze rady (gdyż jestem całkowitym laikiem :)). Jest troszkę lepiej ale lekkie buczenie dalej pozostało. Został założony ekranowany przewód z chinchami. Aha nie wsomniałem wcześniej - moze to istotne - wkładka w tym gramofonie jest magnetyczna. Podobno ze schematu wynika że kable idące w ramieniu też powinny być ekranowane a tu akurat w tym moim gramofonie są gołe czyli zwykłe. Czy to też może być przyczyna tego buczenia? Czy zmiana na ekranowane może przynieść jakieś efekty? Pozdrawiam :)
    Grzegorz Markowski
    tofcio2 wrote:
    Kolega pomógł mi pokombinowac w oparciu o Wasze rady (gdyż jestem całkowitym laikiem :)). Jest troszkę lepiej ale lekkie buczenie dalej pozostało. Został założony ekranowany przewód z chinchami.

Czy ekrany żył tego kabla są ze sobą połączone wewnątrz gramofonu? I czy są w punkcie ich złączenia, podłączone do metalowej podstawy gramofonu?

tofcio2 wrote:
    Aha nie wsomniałem wcześniej - moze to istotne - wkładka w tym gramofonie jest magnetyczna.

Jak najbardziej prawidłowo.

tofcio2 wrote:
    Podobno ze schematu wynika że kable idące w ramieniu też powinny być ekranowane a tu akurat w tym moim gramofonie są gołe czyli zwykłe.

Ze schematu tego gramofonu wynika, że ekranem dla tych przewodów, jest... metalowa rurka ramienia gramofonu, która jest połączona osobnym przewodem z metalową podstawą/chassis gramofonu.
    Nie spotkałem się z gramofonem, w którym przewody sygnałowe wewnątrz ramienia, mają osobne ekranowanie.

tofcio2 wrote:
    Czy to też może być przyczyna tego buczenia? Czy zmiana na ekranowane może przynieść jakieś efekty? Pozdrawiam :)

Czy do amplitunera jest podłączony odtwarzacz DVD? Jeśli tak, to na próbę go odłącz.

GM
    Prospero
    Level 11  
    Zwróć też uwagę, czy buczenie jest równie głośne w obu kanałach? I czy doknięcie - nawet palcem - ramienia gramofonu cokolwiek zmienia? Kabelki w ramieniu są bardzo delikatne. Jeśli "brumi" wyrażnie głośniej w jednym z kanałów może byc uszkodzony któryś z tych kabelków. Warto tez upewnić się czy kabelki połączeniowe w head-schellu (wkładka - ramię) są właściwie/solidnie zamocowane.

Wymiana okablowania w ramieniu dla niewprawionej osoby może być kłopotliwa, ale są i tacy, którzy w ten sposób wykonują swoisty - "tuning". Jeśli chcesz, mogę Ci podpowiedzieć, gdzie szukać okablowania np. Van Den Hull. To jednak dośc kosztowny zabieg. W razie konieczności wymiany taniej będzie kupić całe ramię do serii gramofonów GS, oferowane czasem na Allegro za ok. 30-40 zł. Te ramioina maja wiązkę kabelków wewnątrz. Upewnij się tylko czy długośc będzie odpowiednia. Ramie w Danielu jest chyba nieco dłuższe niz w GS. Jako kable sygnałowe proponuję np. instrumentalny Cordial. Dostępny w większosci sklepów muzycznych, niedrogi i świetnie się tutaj sprawdza.
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    tofcio2 wrote:
    Kolega pomógł mi pokombinowac w oparciu o Wasze rady (gdyż jestem całkowitym laikiem :)). Jest troszkę lepiej ale lekkie buczenie dalej pozostało. Został założony ekranowany przewód z chinchami. Aha nie wsomniałem wcześniej - moze to istotne - wkładka w tym gramofonie jest magnetyczna. Podobno ze schematu wynika że kable idące w ramieniu też powinny być ekranowane a tu akurat w tym moim gramofonie są gołe czyli zwykłe. Czy to też może być przyczyna tego buczenia? Czy zmiana na ekranowane może przynieść jakieś efekty? Pozdrawiam :)

Wczoraj robiłem okablowanie sygnałowe do remontowanego GS-467. Standardowe przewody w ramieniu, osobne wyprowadzenie sygnałów i mas z wkładki i osobny przewód uziemiający, łączący podstawę gramofonu ze wzmacniaczem.
    Próby wykazały całkowity brak przydźwięku i niewrażliwość gramofonu na dotyk.
    Dlatego uważam, że w Twoim przypadku, coś jest "skaszanione" w torze sygnałowym. Jeśli już robione są przeróbki, to warto je zrobić w sposób, który opisałem wcześniej.

GM
    tofcio2
    Level 2  
    Już jest wszystko w porzadku dzieki wielkie za pomoc :)
    Grzegorz Markowski
    tofcio2 wrote:
    Już jest wszystko w porzadku dzieki wielkie za pomoc :)

A co było nie tak?

GM