Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unifon Scaitel-jak podłączyć

nintai 03 Oct 2006 19:39 14403 12
    nintai
    Level 10  
    Witam. Nie znam się na tym, a muszę podłączyć unifon MIWI-URMET Scaitel mod.1132/40. Ze ściany wychodzi 6 żyłowy przewód z takimi oto kolorkami:
    szary, biały, brązowy, niebieski, zielony i pomarańczowy. Mam schemat na pudełku, ale niestety nic z niego nie rozumiem, tzn. nie jestem w stanie przyporządkować kolorów do funkcji. Nie posiadam miernika, więc nie mogę sprawdzić nawet napięcia. Jeżeli ktoś wie co i jak połączyć to proszę o pomoc.
    Załączam schemat z instrukcji Unifon Scaitel-jak podłączyć
    spiotrs
    Level 12  
    Zlokalizuj wzmacniacz (elektronikę domofonu), wybadaj który to kabelek idzie do Twojej magicznej ściany, odpisz do czego podpięte są poszczególne kolory, to Ci wszystko naświetlę.
    A jeżeli jest to domofon wieloabonentowy, to idź do sąsiada, odpisz kolorki z jego słuchawki i już.

PS
    nintai
    Level 10  
    Dzięki, tylko, że to ten kabelek wychodzi mi ze ściany. Mam kilka żył w róznych kolorach i muszę je poskręcać do płytki w domofonie. nie wiem co do czego. Na sąsiada to już za późno (:)), a poza tym to tu był inny model. Ten jest nowy , a stary wyrzuciłem przed remontem (4 miechy temu). Znalazłem post z zamianą z wekty na 1132, przeanalizowałem kolory:| wg innego postu, zrobiłem podobnie , ale nie poszło. A jak zlokalizować zasilacz?
    neozonta
    Level 11  
    Witam!
    Mam ten sam model domofonu.
    ale mam 8 kabelków t.j.
    2 zielone
    2 szare
    2 miedziane (oczywiście w koszulce :) )
    1niebieski
    1 czerwony
    podpięte mam
    1-miedziany
    CA- nie mam
    2-niebieski
    6-zielony
    10-nie mam
    9-nie mam
    zworke 6-10 przerwałem
    slyszę w sluchawce i na dole też mnie słychać, natomiast nie słychać dzwonka z dołu jak też nie mogę otworzyć drzwi.
    Czy muszę na powrót zrobić zworkę? i jakie kabelki idą do masy (10)?

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

Dodam zdjęcia kabelków i unifonu:

Bardzo proszę o pomoc, które kabelki gdzie podłączyć???
    embros
    Level 24  
    Witam!
    Spróbuj podlaczyć niebieski pod 6 i dalej skorzystaj z pomocy drugiej osoby. Osoba wciska guzik przy drzwiach wejściowych a Ty podłączasz do zacisku CA- wywołanie zyły żeby aparat zadzwonił. Jak nie zadzwoni po sprawdzeniu wszystkich żył to zmieniasz żyłe z zacisku 6 niebieski na inny kolor i tak do skutku. Zamek podłączasz do zacisku 9. Zwierając 9 z 6 przy znalezionych żyłach zadziała zaczep i analogicznie z obwodem mikrofonu i słuchawki.
    pozdrawiam
    Piotrek

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze zapomiałem dodać 1- to słuchawka a 2 to mikrofon
    pozdrawiam
    Piotrek
    kemir
    Level 14  
    A czy nie lepiej zawołać FACHOWCA ?
    Można sobie poradzić bez niego, ale kosztuje to trochę cierpliwości.
    Temat był już wielokrotnie poruszany na forum.
    Zamontuj unifon na ścianie odizoluj końcówki wszystkich kabelków przyłóż słuchawkę do ucha i do roboty. Załóżmy, że niebieski jest masą - przytknij go do "6" teraz po kolei każdy do "1" ( wej słuch.) jak słyszysz warkot to, może to być kabel do otwierania elektrozaczepu. Jeśli po dotknięciu któregoś z nich usłyszysz szum lub dźwięki z kasety to znaczy , że znalazłeś słuchawkę. Podłącz na stałe.
    Jeśli niebieski nie jest masą musisz próbować kolejno z innymi kolorami.
    Teraz do "2" dotykaj kolejno kabelki dmuchając w mikrofon unifonu. Jak znajdziesz właściwy prawdopodobnie pomarańcz to usłyszysz w słuchawce charakterystyczny odgłos zwrotny. Jeśli nie można znaleźć przesłuchu lub jest bardzo słaby spróbuj zamienić kabelki "6" i "1" miejscami. Sygnał wywołania "CA" musisz sprawdzić przy pomocy innej osoby. Jeśli po naciśnięciu przycisku w kasecie słychać będzie warkot lub trzaski to prawdopodobnie system ma wywołanie za pomocą brzęczyka i wymaga dołączenia dodatkowego generatora. Wywołanie sprawdzasz dotykając do CA po po przyciśnięciu "widełek" słuchawki.
    Jeśli wcześniej znalazłeś dwa warczące przewody to sprawdź czy po ich połączeniu otwiera się elektrozaczep. Jeśli tak, to łączysz je do "9" i "10" i rozcinasz zworę.
    Uff ale się rozpisałem . Powodzenia
    stafik
    Level 11  
    Witam.Ja mam też ten unifon ale u mnie ze ściany wystają 4 kabelki.Niebieski,biały,zielony i czerwony.Niebieski to chyba masa na 99% podłanczam do 6-10 natomiast nie wiem co dale ponieważ zostają 4 piny do podłączenia (mikrofon(2),słuchawka(1),otwieranie (9) no i wywołanie (ca).Proszę o radę
    dibal
    Level 11  
    Dobrzeby było wiedzieć jaki jest wzmacniacz. Jeśli jest 4 przewody to prawdopodobnie wzmacniacz w którym otwieranie zamka realizowane jest przez zwieranie linii mikrofony do masy.Jeśli niebieski to masa to do 6-10, słuchając słuchawki identyfikujemy linię głośnika i do "1", dalej słuchając zwieramy na krótko do masy i szukamy która otworzy zamek to linia mikrofonui do 2 oraz zworka do 9, pozostała żyła to wywołanie CA.
    Pozdrawiam
    stafik
    Level 11  
    niestety takie podłączenie nie działa.Czy jeśli nie zrobię zwory między 2 a 9 to domofon powinien działać oprócz otwierania.Proszę o radę jakie mogą być możliwe kombinacje podłączenia instalacji 4 przewodowej do tego domofonu(Unifon Scaitel 1132/40).Czy wie ktoś może jakie najczęściej są występujące kombinacje kolorów przewodów tzn.jaki kolor co oznacza.Ja mam ze ściany wystające czerwony,biały,zielony,niebieski i wydaje mi się że nie jest to układ typu.
    niebieski-masa
    czerwony-słuchawka
    zielony-mikrofon
    biały-otwieranie
    Dodam jeszcze że po zmierzeniu miernikem na kablu białym i niebieskim mam napięcie około 14 volt.Czyli niebieski jest chyba masą.Jak sprawdzam niebieski i czerwony i biały i czerwony to jest napięcie około 7 volt.
    Proszę o wszelkie możliwe koncepcje
    GG 3614418
    stafik
    Level 11  
    Dalsze próby są następujące.

Biały kabel - 1 (słuchawka)
    Zielony kabel - CA(wywołanie)
    Czerwony kabel - 2 (mikrofon)
    Niebieski kabel - 6-10(masa)
    Na 9 jest zwora do 2.

Ja słyszę,mnie słychać,otwieranie drzwi działa,dzwonek nie działa tzn.
    w momencie naciśnięcia na dole przy centralce mojego mieszkania zamiast jakiegoś dźwięku słychać tylko ciche jakby sprzężenie.

Może ten unifon nie ma wmontowanego dzwonka.Pomóżcie bo już nie daje rady.
    stafik
    Level 11  
    Walka z domofonem ciąg dalszy.Zielony to chyba wywołanie bo przy mierzeniu miernikiem cały czas jest zero ale niestety nie słychać jak dzwoni.Wykryłem jeszcze jedną rzecz że domofon się otwiera po podniesieniu słuchawki.Przy podłączeniu niebieskiego jako masy 6-10 i zielonego jako wywołanie CA obojętnie czy do 1(słuchawka) podłącze czerwony przewód czy biały to słyszę co się dzieje na dole.
    Przecież tego domofonu nie można już inaczej podłaczyć.Powoli tracę cierpliwość.Czy możliwe że coś z tym domofonem jest nie tak czy trzeba wołać magika od domofonów.Pomocy
    fald
    Level 13  
    Witam kupiłem sobie ten unifon (Urmet Scaitel 1132) i za bardzo nie wiem jak to go podłaczyć. Ze ściany wychodzą mi 4 przewody i tak jak pisał pan na aukcji skąd ów domofon mam z takim systemem ma współpracowac. I nie bardzo wiem jak to podłączyć bo tam troche więcej podłączęn jest niż 4. Więc tak masa wiem która ze starego domofonu, wywołanie też wiem i elektrozaczep tez wiem i te rzeczy działają (elektrozaczep, wywołanie). Podłączyłem to następująco: masa 6 z 10 potem elektrozaczep z 9 i wywołanie CA. I zostaje mi 1 kabel a mam podłączyć 2 linia mikrofonu i słuchawki i co teraz prosze o pomoc. Z góry dzieki.
    embros
    Level 24  
    Witam!
    Musisz sprawdzić czy otwieranie zamka jest po słuchawce czy mikrofonie. Najlepiej zobacz jaka jest elektronika.
    pozdrawiam
    Piotrek