Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezprzewodowy sygnał dźwiękowy do domofonu

Misiak-007 12 Oct 2006 14:24 7842 29
IGE-XAO
    Misiak-007
    Level 14  
    Witam!!!
    Mam juz domofon i potrzebuje teraz przeciagnąć jego sygnał dźwiękowy do innego pomieszczenia, poniewaz go nie słysze ale nie chce ciągnąc przewodu. Czy macie na to jakies rozwiązanie.
    Pozdrawiam Łukasz
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    Zombek
    Level 16  
    Witam

Tani dzwonek bezprzewodowy z hipermarketu plus jakiś prosty układ włączony na wywołaniu. Sposób wysterowania części nadawczej dzwonka będzie uzależniony od konstrukcji domofonu. Najprościej było by jeśli unifon ma wewnętrzny generator wywołania, ale najczęściej jest w centralce. Prostujesz sygnał wywołania, dajesz na jakiś tranzystor ten steruje nadajnikiem dzwonka. Taniej się chyba nie da.

Pozdrawiam
    Misiak-007
    Level 14  
    Troche zagmatwane to. Mozna troche jasniej :)
    Ja myslalem zeby kupic dzwone bezprzewodowy i czesc sygnalizacyjna podpiac do kontaktu (sa takie modele) a czesc nadawcza rozebrac z synchronizowac z odbiornikiem domofonu.(tzn. tam gdzie wisi słuchawka)
  • Helpful post
    Lukasz3232
    Level 19  
    Kolega Zombek ma rację, najbardziej odpowiedni będzie gotowy dzwonek bezprzewodowy z supermarketu. Część odbiorczą masz gotową, w części nadawczej którą włożysz do unifonu trzeba dokonać przeróbki.

Gdyby domofon był starego typu, to znaczy z brzęczykiem zasilanym napięciem stałym rozwiązaniem byłby zwykły przekaźnik którego styki zwierne podłączylibyśmy pod przycisk nadajnika bezprzewodowego dzwonka.

Domofon najprawdopodobniej jest domofonem nowego typu (90%) do którego przychodzi gotowy sygnał melodyjki z generatora centrali.
    Do dyspozycji mamy więc tylko sygnał o częstotliwości audio o przemiennym napięciu. Z mojego doświadczenia wiem, że jest to sygnał o dość dużej mocy. Po prostu projektant bierze pod uwagę to, że sygnał musi wysterować niewielki przetwornik jakim jest słuchawka w unifonie w dodatku tak żeby ten sygnał był słyszalny w całym mieszkaniu. Dodatkowo odległość między centralką domofonu a unifonem niekiedy wynosi kilkadziesiąt metrów dlatego sygnał ten musi być "solidny".

Moja propozycja jest taka:

Kupić najmniejszy przekaźnik kontaktronowy na najniższe dostępne napięcie pracy cewki i w szereg z uzwojeniem cewki włączyć dowolną diodę krzemową, dodatkowo równolegle do cewki dać kondensator elektrolityczny np. 100µF/10V. Moc sygnału powinna spokojnie wysterować ten niewielki przekaźnik. Nasz układ należy podłączyć bezpośrednio do listwy zaciskowej unifonu a nie bezpośrednio do przetwornika w słuchawce, ponieważ to drugie podłączenie wpłynie na jakość rozmowy (będzie gorzej słychać naszego rozmówcę).

Oczywiście styki zwierne przekaźnika trzeba podłączyć równolegle ze stykami przycisku w nadajniku dzwonka bezprzewodowego.

Rozwiązanie zaproponowane przez kolęgę, z tranzystorem jest rozwiązaniam najbardziej optymalnym ale układ z tranzystorem potrzebuje dodatkowego zasilania, co dodatkowo skomplikuje cały układ.
    Misiak-007
    Level 14  
    Ten domofona ma osobna centrale w domu. Tak mi sie wydaje bo idzie do niego napiecie 230V i z tej puszki odchodza dwa kable - jeden idzie do słuchawki a drugi do unifonu przy furtce.
    Ja myslalem zeby poprostu czesc nadawcza z dzwonka bezprzewodowego podlaczyc pod sygnal ktory bedzie dochodził do głośnika w obudowie słuchawki a co za tym idzie bedzie on sterowal sygnalem dodatkowego dzwonka w innym pomieszczeniu za pomoca nowego dzwonka. I teraz czy mogłby ktos mi rozpisac schemat jak to zrobic czy wystarczy poprostu podpiąć sie przewodzikami do zrodla sygnału!? A co z zasilaniem dodatkowego urzadzenia nadawczego bo co do odbiornika to kupie taki zeby mozna bylo podłączyc do kontaktu.
    Kupie ten 1 badz 2. Który polecacie.
    http://www.allegro.pl/item132574240_dzwonek_bezprzewodowy_230v_f_ra_gwarancja_.html#photo
    http://www.allegro.pl/item133554376_dzwonek_bezprzewodowy_100m_230v_dwa_piloty.html#photo
  • Helpful post
    Zombek
    Level 16  
    Zacznę od końca czyli zakupy. Ja bym wziął ten drugi. Ma dwa nadajniki więc można gdzieś zainstalować dodatkową sygnalizację, dwie baterie i tańszy.
    Co do podłączenia. Niestety nie możesz sobie podpiąć nadajnika bezpośrednio do głośnika. Jeśli dobrze zrozumiałem mieszkasz w domku. Z opisu wynika, że jest to centralka. Rozkręć centralkę i jeśli możesz zrób dobre zdjęcie płytki. Najlepiej w dużej rozdzielczości. Wyślij na jakiś serwer, a tu daj tylko link. Będzie zdjęcie to będziemy myśleć dalej. Zasilanie do nadajnika można będzie można wziąć z centralki. Zakładam, że posiadasz miernik i potrafisz zrobić pomiary, bo bez tego nie ma sensu kombinować.

Pozdrawiam
    Misiak-007
    Level 14  
    Chodze do technikum mechatronicznego wiec potrafie obslugiwac sie miernikiem ale i bez tej szkoly to potrafiłem. A wiec zatem zrobie fotke i teraz co mam zmierzyc?
    Zombek
    Level 16  
    Pierwsze co musisz zlokalizować to zasilanie. Na płytce centralki w okolicach największego kondensatora. Jeśli będzie to około 12V to pozostanie zlokalizowanie generatora wywołania. Może być włączony na stałe lub uruchamiany po naciśnięciu przycisku przy bramie. W pierwszym przypadku trzeba będzie zrobić prosty układ jak pisałem w pierwszym poście. W drugim będzie dużo prościej. Jak będziesz robił zdjęcie płytki to zrób od razu stronę ścieżek. Nie zapomnij odłączyć zasilania :!:

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    Misiak-007
    Level 14  
    Witam!!!
    Mama cos lepszego niz zdjecia bo skany.
    Oto one:
    - Płytka
    https://obrazki.elektroda.pl/39_1161188916.jpg
    - Układ
    https://obrazki.elektroda.pl/13_1161189000.jpg

Zasilanie: ~ 230V 50Hz max 10VA
    Zasilanie układu: 12V~0,8A

Jesli to cos da to jest ten domofon!
    http://www.escefon.com.pl/produkty/index.php?kat=2&podkat=6&id=132#1
    Pozdrawiam i czekam na efekty prac. Z góry dzieki.
    Pozdrawiam Łukasz
    Misiak-007
    Level 14  
    NO i Jak tam ponowie wykabinowaliscie cos?
    Zombek
    Level 16  
    Witam ponownie

Coś chyba nie tak z elektroda, bo zaglądałem do wątku i nic nie było. Zdjęcie ścieżek OK, gorzej z widokiem elementów. Potrzebne są oznaczenia układów scalonych włączając w to stabilizator (ten z radiatorem). Jeśli jest opisane na płytce złącze ARK (to niebieskie) to tez poproszę.

Pozdrawiam
    Zombek
    Level 16  
    Witam ponownie

Ładnie opisane zdjęcie, ale chyba wyraziłem sie nieprecyzyjnie :D Oczywiście chodziło mi o typy scalaków.

US1 - chyba CD 4001, ale wolę być pewien :)
    US2 - ?
    US3 - 7809 ? - strzelam na podstawie tego co jest na elektrodzie :)
    T1 - ? i po której stronie, są napisy na nim. Od strony US1 czy bezpiecznika ?

Kolega posiada jakieś podstawowe elementy elektroniczne w domu ? Jak zakupy, doszedł już ten dzwonek ?
    Misiak-007
    Level 14  
    Z podzespołów elektronicznych to nie posiadam nic. Ale zawsze moge skoczyc do sklepu. Dzwoneczki beda na poniedzialek albo w srode czekam na paczke.
    A co do opisu to juz podaje.
    US1 - CD4001BE
    US2 - TBA820M albo RRDDA424
    US3 - L7809C-V
    T1 - BD136-16
    T2 - BC547B
    Widze ze dobry jestes w te klocki skoro odgadles co to za elementy. A co to jest T1 i T2.
    Ok Pozdrawiam Łukasz
    Misiak-007
    Level 14  
    No ja ktam panowie wychodzi cos. Prosze pilnie o pomoc.
    Pozdrawiam Łukasz
    Misiak-007
    Level 14  
    NO tak widze ze skonczyly sie pomysly. Ok trzeba bedzie poradzic sobie jakos inaczej z tym problemem. A myslalem ze forum elektrody to jednak dobre miejsce do rozwiazywania takich przypadków.
    No nic Pozdrawiam Łukasz
    Misiak-007
    Level 14  
    Dzieki zombek bo juz sie wystraszylem ze babcie zawiode.
    - I wlasnie jak ty to wymysliles i wiedziales co gdzie wsadzic i jakie maja miec wartosci?
    - co daje w tym schemacie kondesator?
    Pozdro
    Misiak-007
    Level 14  
    Zrobilem sobie ten ukladzik w Corcdile Clips i nie dziala. W jakim programie robiles ten schemat?
    Misiak-007
    Level 14  
    No mi tez chodzi. A czemu trzeba dac prad zmienny zeby ukłąd dzialal?
    Zombek
    Level 16  
    Nie trzeba, ale tak będzie w domofonie. Generator wywołania będzie sterował tym układem, a on daje napięcie zmienne. Podając napięcie stałe około 2.5V lub większe układ też zadziała. Musisz poczytać o podstawach elektroniki :D Ta strona będzie dobra :arrow: Elektronika dla wszystkich - podstawy i oczywiście "szukaj" na elektrodzie.
    Misiak-007
    Level 14  
    OK dzieki. Ale przerabialem sobie ten ukladzik i jak usunek blok z czestotliwoscia i zastapie go przewodzikiem to nie dziala uklad kiedy wciskam przycisk.
    Zombek
    Level 16  
    Czy ja napisałem, że będzie działał po zwarciu wejścia do masy (tak sie stało jak zastąpiłeś generator "przewodzikiem") ? Napisałem "podając napięcie stałe około 2.5V lub większe układ też zadziała" (domyślnie na wejście zamiast generatora). Zmierz napięcie na złączu ARK +12V, bo wydaje mi się że producent coś źle oznaczył. Prawdopodobnie tam jest około 15V. Jeśli tak, to zasilanie układu weź z prawej nóżki US3 (patrząc od strony napisów).

Pozdrawiam
    Misiak-007
    Level 14  
    Ok juz rozumiem tylko myslalem ze jak da sie zasilanie to juz plynie prad w obwodzie.

Pozdrawiam Łukasz
    Misiak-007
    Level 14  
    Kurcze lipa. Kupilem ten dzwonek bez przewodowy i one jest tak zrobiony ze dziala dopiero kiedy mu sie odetnie napiecie. Wiec lipa z tym ukladem.
    nikspol
    Level 24  
    Pisałem już jak rozwiązać "Twój" problem za pomocą jednego przekażnika a Ty próbujesz Kolege Zombka wystawiać na próbę nerwów.
    a swoją drogą fajny dzwonek / działa bez zasilania /.
    Misiak-007
    Level 14  
    Poprostu myslalem juz juz bedzie wszystko pieknie ladnie. Po przelacznik bedzie monostabilny z 2 nozkami ktory zamyka obwod a tam sa 3 nozki ktore rozlanczaja obwod. I nie wiem teraz jak to ugrysc. Prubowalem sobie to rozpisac w programi i pokabinowac ale nie dalo rady. A jak ty chciales zastosowac ten swoj przekaznik. Moglbys to jakos opisac co do czego itd. Bede Tobie bardzo wdzieczny.
    Misiak-007
    Level 14  
    Zrobilem tak jak mi kazales ale nie dziala. Jak podlacze nadajnik na krotko to wysyla sygnal a jesli polacze oba uklady to nie chodzi. Sprawdzalem przejscie miernikiem i niby jest przejscie ale nie wiem dlaczego uklad nie wysyla sygnalu.
    Misiak-007
    Level 14  
    Sterowanie przekaznika podlaczylem pod 8V z US3 (na listiwe pod wtykiem +12 jest napiecie 15V) mase podpiolem pod SYG na listwie ARK. Zasilanie rowniez podpiolem pod US3 a mase pod GND na listwie ARK.
    Moj problem polega na tym ze gdy zetkne kabelek sterowania przelaznika w miejsce SYG powoduje brzeczenie w sluchawce i w ukladzie. Nie wiem co moze byc tego przyczyna. Czy zna ktos na to odpowiedz?
    Bede pardzo wdzieczny i oczywiscie dam punkty.