Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica na uc3845 - problem.

13 Paź 2006 13:52 2856 7
  • Poziom 16  
    Mam problem ze specjalistycznym zasilaczem - przetwornicą 230 AC - in 50 - 300 V DC out.

Przetwornica regularnie uszkadza tranzystor Bu90af (raz na miesiąc). Pracuje ok 5h dziennie.

Wstawianie mocniejszego irf840 i przymocowanie radiatora niewiele pomaga. Na rezystorze drenowym 0.5 ohm mam przebieg zbliżony do piły o ampl.1V, oraz (przy załączaniu tranzystora) duży pik o zmieniającej się amplitudzie dochodzącej do 7V. (14A Id) prądu. Podejrzewam że ten pik jest przyczyną awarii przetwornicy. Co może być przyczyną jego generacji? Transformator? Jak zlikwidować te impulsy?
    Pozdrawiam.Dzięki.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 21  
    wymien kondensatory wysokonapieciow i sprawdz zimne luty . Powodzenia
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 16  
    Elementy gasikow są ok: dioda ba159, 470pF, 1.8Kohm, oraz 68kohm i 68nF.Zimnych lutów nie widać. Gasiki chyba odpowiadają za oscylacje napięciowe. Tutaj mam oscylacje prądu. jeżeli podstawą czasu oscyloskopu rozciągnę impuls - widać że to gasnąca sinusoida - pierwsza jej część ma amplitudę +- 7V na rezystorze drenowym 0.5 ohm.
  • Poziom 40  
    Witam
    A jakie oscylacje pokazuje oscyloskop jak zewrzesz jego końcówki na masie w pobliżu tego rezystora. I jaki to jest rezystor i czy ta przetwornica jest własnej roboty?
  • Poziom 42  
    :arrow: robert123

1. Oscylacje na rezystorze kontroli prądu to norma. Patrz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic556770.html

2. Dobierasz tranzystory na zbyt niskie napięcie - BUZ90 - 600V a IRF840 jeszcze gorzej - 500V. W przetwornicy flyback zasilanej z sieci występują wyższe napięcia.

3. Doradzanie czegokolwiek bez schematu, to proszenie się o kłopoty.
  • Poziom 16  
    Dzięki za sugestie. Jest to zasilacz do elektroforezy - fabryczny. Schematu nie posiadam, ale wygląda na typowy. Oryginalnie pracowł tranzystor buz90af nie mocowany do radiatora. Oscylacje na rezystorze pomiarowym podobne jak na początku wątku z linka. Czyli oscylacje prądowe raczej nie uszkadzają tranzystora i się nimi nie przejmować?
    Jaki tranzystor mogę tutaj zastosować?

Dzięki Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    To sie tak definitywnie nie da powiedzieć, jeżeli coś działało i nagle od jakiegoś czasu sie psuje to znaczy coś jest nie tak.

Może być wina rezystorka tego 0,5 ohm, może być jakieś dziwne uszkodzenie trafa, może być jakaś usterka diody po stronie wtórnej.

żeby określić typ tranzystora trzeba wiedzieć jakie występują napięcia na drenie. I dać odpowiedni z zapasem. To sie na odległośc albo bez schematu nie da powiedzieć. Może to być 800V, zależy od konstrukcji transformatora.

No i piszesz na rezystorze drenowym, w typowym flayback rezystor jest na żródle.
  • Poziom 16  
    Przepraszam, chodzi oczywiście o rezystor w źródle. Diody wyjściowe wymieniłem profilaktycznie, wraz z uc3845, elektrolitem.

Ok. Zasilacz oddam do testów. Wątku na razie nie zamykam.