Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć ze sobą dwa zwykłe telefony

14 Lip 2003 14:16 24184 29
 • Poziom 2  
  Jak połączyć ze sobą dwa zwykłe telefony w odległości ok 40 metrów w taki sposób aby można było prowadzić rozmowę. Fajnie by było mieć możliwość wywołania dzwonkiem rozmówcy.

  Pozdrawiam
  KN
 • Poziom 32  
  Jeżeli są zwykłe to musisz mieć zasilanie 48V.
  Takie jest w centralach telefonicznych.
  Do wywoływania musiałbyś zbudować oddzielnąprzystawkę.
  Lepiej przerobić je na domofony.
 • Poziom 17  
  Do wywołania w nowych centralach częstotliwością 25 Hz jest modulowany generator częstotliwości akustycznej o sporej mocy, w Twoim przypadku (2 telefony) wystarczyłaby moc ok. 1 - 4 W.
  Dawniej były używane generatory 25 Hz o dużej mocy i mechaniczne impulsatory (wałek z krzywkami, napędzany silnikiem :!: w celu uzyskania właściwych sygnałów: dzwonienia i zajętości).
  W sumie nakład - tak finansowy, jak i roboty - duży, nie warto, lepiej zrób, jak radzi IrekKo, czyli domofon
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 23  
  Kolega Władysław opisał fantastyczny sposób :) Nie dość, że banalnie prosty, to jeszcze energooszczędny. Kiedyś zastanawiałem się jak zrobić sobie sieć telefoniczną w prosty sposób, i proszę, rozwiązanie gotowe.
  Problem jest jednak przy większej liczbie aparatów. Jednak podłączenie równoległe telefonów byłoby lepsze. Problem jednak w takim przypadku jest z wywołaniem :(
 • Poziom 17  
  Nasz kolega techrys ma bardzo celnie pasujące motto:
  Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. Wtedy przychodzi ten jeden, który o tym nie wie i po prostu to robi...
  Gratuluję, Władysław, myślenie (innowacyjne) ma przyszłość :D
 • Poziom 2  
  Dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi. Zrobiłem układ szeregowy typu "Władysław" :) Wykorzystałem zasilacz z drukarki Lexmark (HP też mają 30V) i rezystor 5W 630Om - zadziałało. Wywołania nie robiłem bo przeraził mnie dzwięk buzera (sprawdzałem trzy rózne). Tak wiec mam dalsze pytania (niestety nie jestrem elektronikiem i nie orientuję się za bardzo w temacie).

  Pytanie 1: Czym można zastąpić przeraźliwie piszczący buzer w układzie "Władysław" :?:

  Pytanie 2: Jak można zadzwonić dzwonkiem samego telefonu :?:

  Pytanie 3: Czy macie inne pomysły wywoływania rozmówcy :?:

  Pytanie 4: Skąd można wziąć zasilacz 48V :?:

  Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  Spokojnie, 30 V Ci całkowicie wystarczy.
  A dzwonek telefonu reaguje na napięcie zmienne 25 Hz - możesz spróbować podać kilkanaście V prądu 50 Hz, np. z transforamtora sieciowego, ale musisz włączyć równolegle do połączonych w szereg baterii zasilającej i wspomnianego opornika :!: dwa - trzy kondensatory rzędu 4,7 uF/100V nie elektrolityczne - dźwięk może być cokolwiek "dziwny", ale powinno zadziałać (musisz zrobiś próby na jednym telefonie, niestety, nie próbowałem takiego połączenia - buzerek wewnętrzny powinien dać sobie radę, telefon mechaniczny starego typu może nie chcieć dzwonić).
  Życzę powodzenia w próbach i napisz, co wyszło
 • Poziom 2  
  stebx napisał:
  Spokojnie, 30 V Ci całkowicie wystarczy.
  A dzwonek telefonu reaguje na napięcie zmienne 25 Hz - możesz spróbować podać kilkanaście V prądu 50 Hz, np. z transforamtora sieciowego, ale musisz włączyć równolegle do połączonych w szereg baterii zasilającej i wspomnianego opornika :!: dwa - trzy kondensatory rzędu 4,7 uF/100V nie elektrolityczne - dźwięk może być cokolwiek "dziwny", ale powinno zadziałać (musisz zrobiś próby na jednym telefonie, niestety, nie próbowałem takiego połączenia - buzerek wewnętrzny powinien dać sobie radę, telefon mechaniczny starego typu może nie chcieć dzwonić).
  Życzę powodzenia w próbach i napisz, co wyszło  Nie do końca rozumię czy piszesz wyłącznie o zadzwonieniu telefonem w oderwaniu od układ "Władysław" czy miałes na myśli wstawienie kondensatora i kilkunastu wolt ~ do tego układu?

  Mam zasilacz z modemu ~230V / ~20V i mogę podać te ~20V na telefon ale musisz mi doprecyzować jak ma wyglądać ten układ.

  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny dla użytkowników
  Do dzwonienia nie musi być koniecznie 25Hz. Przecież i tak przeważnie w każdym aparacie jest mostek i układ scalony dzwonka jest zasilany stałym napięciem. Osobiście gdy sprawdzam dzwonienie w naprawqianym aparacie to używam zwykłego transformatorka na napięcie około 45V.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  do zadzwonienia spokojnie nadaje się 50 Hz i kilkadziesiąt ( 40 -60 ) V. Trzeba tylko prąd dzwonienia ograniczyć rezystorem 330 - 470 Ohm ( dla bezpieczeństwa ). Tak skąstruowane są polskie centralki telefoniczne.
 • Poziom 17  
  Zaraz, zaraz, zybex, gdy słuchawka leży na telefonie, to w obwodzie linii jest wpięty szeregowo kondensator, więc prąd stały nie przepłynie chyba, że go zewrzesz, natomiast sygnał dzwonienia - prąd przemienny - przez niego przepłynie. Po podniesieniu słuchawki prąd płynie przez mostek i zasila układy telefonu. To tylko tak gwoli ścisłości.
  A ze schematu wynika, że podniesienie słuchawki w jednym aparacie daje wywołanie w drugim, ale objawia się ono sygnałem świetlnym i dźwiękowym tylko dlatego, że układ jest zasilany prądem przemiennym, bo aparat wywoływany jest podłączony wprost do 36 V~ poprzez styk re1a lub re2a (zależy, w którym podniesiono słuchawkę) i kondensator 470 nF/100 V.
 • Poziom 25  
  Witka!
  Wszystko jest oki.
  Zbudowałem ten układ wiele lat temu,jak dobrze pamiętam był w RE.
  Usprawniłem go tylko o taktowane napięcie dzwonienia i sygnał zwrotny wołania.
  Mam go do dzisiaj gdzieś w piwnicy.
  Jest w pełni funkcjonalny,jedyną niedogodnością jest pewien poziom brumu sieciowego,co wynika z jednopołówkowego zasilania.
  :arrow: stebx
  Zauważ w momencie podniesienia słuchawki Ap1 w drugiej lini obok
  obwodu przemiennoprądowego jak sam napisałeś,pozostaje w gotowości obwód stałoprądowy(jednopołówkowy D2,R2,Re2,Ap2) i nic nie trzeba zwierać.
  Hej.
 • Pomocny dla użytkowników
  Nigdy nie budowałem tej "centralki", ale zamieściłem schemat z niemieckiego czasopisma. Przypominam sobie jak wcześniej wspomniał JCK, że faktycznie było coś podobnego w RE. Mogę poszukać wraz z opisem jeżeli jeszcze kogoś to interesuje. Według mojego rozeznania z chwilą podniesienia słuchawki aparat daje pętlę do zadziałania przekaźnika, a tym samym ma zasilanie prądem stałym. Drugi aparat , który czuwa z kondensatorem 1uF w środku, zacznie dzwonić.
 • Poziom 17  
  Wszytko się zgadza, JCK, ja pisałem tylko o tym, że przez telefon wywoływany (na nim słuchawka leży) prąd stały nie popłynie - to odpowiedź na zybex'a:
  Cytat:
  Do dzwonienia nie musi być koniecznie 25Hz. Przecież i tak przeważnie w każdym aparacie jest mostek ....
  Nie musi być 25 HZ, ale musi być prąd przemienny.
  No, ale wyjaśnia wszystko wcześniej załączony schemat centralki, więc życzę Ci, knycz, powodzenia w konstruowaniu i uruchamianiu połączenia.Hej :!:
 • Poziom 11  
  Dla wszystkich którzy tutaj zaglądneli załączam odchudzony troszke zmieniony i wypróbowany przeze mnie (schemat załączony powyżej przez Zybexa). Ja połączyłem ze sobą dwa telefony Atlantel 1102 i zauważyłem ze najlepiej układ taki chodzi na telefonach prostych bez zadnych podświetlen klawiatury, wyświetlaczy, gdyż na takich bardziej "skomplikowanych" są problemy z dzwiękiem telefonu.
  Na telefonach użytych przeze mnie jest bardzo dobra słyszalność a dzwiek telefonu nie różni sie wogóle od dzwięku gdyby był wpięty normalnie w linię.
  Pozdrawiam wszystkich
 • Poziom 25  
  Witka!
  Pomierz dokładnie napięcie zasilające.
  Sprawdź diody zenera(kierunek podłączenia i ich nap.stabilizacji).
  Warunkiem poprawnego działania jest tak jak na schemacie :
  suma nap. zenera wyższa od nap.zasilania.
  czyli 2x15=30>24
  HeJ
 • Poziom 12  
  Mam urządzenie na dwa telefony. Działa to w następujący sposób:
  po podniesieniu słuchawki jednego telefonu drugi dzwoni, po podniesieniu słuchawki dzwoniącego aparatu następuje rozmowa. Po odłożeniu słuchawek obydwu aparatów urządzenie wraca do stanu spoczynku.
  Wywoływanie aparatów działa w obydwie strony, konakt epz(malpa)wp.pl
 • Poziom 2  
  Witajcie panowie! Pozwolę sobie odświeżyć temat... Sprawa wygląda następująco: Posiadam dwa stare telefony - polski Ericsson DC1PL1 (który służył mi przez długi czas jako ozdoba na biurku) i ostatnio PZT CB-35. Oba z drugiej połowy lat trzydziestych (1936 i 1937 rok). Nie wiem czy działają, ale wydaje mi się, że powinny. Niedawno podczas próby czyszczenia i składania do kupy CB-35 przyszedł mi do głowy pomysł, że niesamowitą sprawą byłoby ich ożywienie i usłyszenie dzwonka. Od wielu lat jestem odcięty od linii, korzystam jedynie z komórek, więc nie ma co kombinować z konwerterami wybierania impulsowego na tonowe itp. bo i tak na nic mi to się nie przyda. Przeglądając forum trafiłem w końcu na powyższy temat odnośnie sparowania dwóch telefonów i bardzo mnie to zainteresowało... Jest jednak spory problem: przyznaję się bez bicia.... bardziej jestem miłośnikiem epoki, niż hobbystą łączności i choć staram się czegoś nauczyć, to nie znam się na tym kompletnie. Raczej nie byłbym w stanie czegoś takiego wykonać własnoręcznie. I tutaj mam pytanie, które zapewne zostanie przez was odebrane jako niewybaczalne pójście na łatwiznę... w sumie będzie to prawda, ale mam nadzieję, że okażecie wyrozumiałość dla humanitycznego tumana, który z elektryką za bardzo nie miał do czynienia :) Czy ktoś z was posiada może takie niepotrzebne urządzenie własnej roboty i czy byłby skłonny je na przykład odsprzedać? A może jednak nie warto i polecacie jakiś inny, lepszy sposób, żeby sprawdzić działanie któregoś z tych telefonów? Będę wdzięczyny za informację. Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.
 • Moderator - Telefony Stacjonarne
  Jeśli podłączysz zwykłą bateryjkę np. 9 V do kabelka przyłączeniowego,
  (o ile ma 2 zaciski, bo jak ma 3 lub 4 t trzeba kombinować),
  który idzie do gniazdka to po podniesieniu słuchawki (prawidłowo mikrotelefonu) i dmuchnięciu w
  jej mikrofon , powinieneś usłyszeć tzw. przedmuch w jej słuchawce.
  Przy odłożonej słuchawce na widełki i zamianie polaryzacji na zmianę może brzdęknąć dzwonek o ile jest czuły.
  A jak masz np. transformator dzwonkowy, to po podłączeniu np zacisków ~ 5 V dzwonek powinien dzwonić.
 • Pomocny dla użytkowników
  Do sprawdzenie obwodu rozmównego wystarczy zasilacz rzędu 12V, a do sprawdzenia dzwonka potrzebny jest transformator o napięciu przynajmniej 24V. Szeregowo należy też wstawić rezystor 1÷2kΩ. Oczywiście przy sprawdzaniu dzwonka słuchawka musi leżeć na aparacie.
 • Poziom 2  
  Niestety są trzy. Przewód trzyżyłowy w materiałowym oplocie.
  Stary transformator dzwonkowy gdzieś w domu miałem... Muszę poszukać. Dziękuję wam bardzo, spróbuję coś pokombinować. W załączniku przesyłam zdjęcia wnętrza mojego CB-35 zrobione przed skręceniem wszystkiego (mam nadzieję, że nic przy tym nie pomieszałem). Wizualnie, jak na swoje 80 lat, wygląda przyzwoicie. Przewody zdaje się oryginalne, wszystko inne też. A jak technicznie no to spróbujemy się przekonać, jeśli się uda.
 • Moderator - Telefony Stacjonarne
  Jeśli nikt w aparacie nie zmieniał podłączeń, to zacisk L1 to będzie zielony, a zacisk L2 to będą zwarte 2 przewody biały i czerwony.
 • Pomocny dla użytkowników
  edwk napisał:
  Niestety są trzy. Przewód trzyżyłowy w materiałowym oplocie.

  Dlaczego niestety? W typowych aparatach z tamtych lat np. produkcji RWT, zawsze były trzy kabelki. Mostek robiło się albo we wtyku albo w samym aparacie.

  Dodano po 3 [godziny] 25 [minuty]:

  edwk napisał:

  Stary transformator dzwonkowy gdzieś w domu miałem... Muszę poszukać.

  Transformator dzwonkowy nie ruszy dzwonka. Potrzebne jest nieco większe napięcie. Przynajmniej 24V, a tak w rzeczywistości to typowe centralowe jest o wiele wyższe.
 • Poziom 2  
  Powiedzcie mi jeszcze jedno przy okazji. Jeśli w przyszłości chciałbym go jednak podłączyć do sieci, to jak najlepiej rozwiązać problem wtyczki/gniazda? Z tego, co wiem to dzisiaj już tylko R11 wszędzie, a raczej się nie da założyć wtyczki R11 na takim kablu... Założyć WT-4 od jakiegoś PRL-owskiego zamiast tej okrągłej, bakelitowej i kupić/zrobić jakąś przejściówkę?
 • Pomocny dla użytkowników
  Można od razu z aparatu wyjść płaskim kabelkiem, takim typowym do RJ ale to nie będzie do końca oryginalne rozwiązanie. Lepiej jednak pozostawić oryginalny kabel i zakończyć go wtykiem WT-4. Na ścianie dać gniazdo uniwersalne, tzn. takie z wejściem na WT-4 i jednocześnie na RJ.