Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na podtrzymanie komputera w razie braku zasilania UPS

21 Paź 2006 01:07 5807 13
  • Poziom 23  
    Chciałbym złozyć cos podobnego do popularnych UPSow
    http://sferis.pl/sklep/index.php/cPath/246_250?osCsid=ed08e255bc9fb5647f34097f89f966b7
    a dokłasniej chodzi mi o niską cenę i podtrzytamnie ok. 400 Watowego zestawu przy użyciu akumulatorów 12V z samochów. Tylko teraz trzeba złozyć przetwornice 12V DC -> 230V AC. Myślę że czas podtrzymania zależy od akumulatora (lub podpiąc równolegle kilka akumulatorów) oraz od obciążenia. Dostepne produkty są w bardzo zróżnicowanych cenach (od kilku set do nawet kilku tysięcy złotych).
    Przykłady:
    UPS ACTIVE POWER 600VA 219.00zł brutto
    MOC 600VA/360W
    Napięcie wej. 220-240V AC
    Napięcie wyj. 220-240V
    Kształt przebiegu Przybliżona sinusoida
    Typ akumulatora Bezobsługowy, szczelny żelowo-ołowiowy
    Czas podtrzymania 7-20min. w zależności od obciążenia
    Czas ładowania 8 godzin do 90% pojemności
    Czas przełączania <2ms
    Sygnalizacja pracy zielona dioda
    Zabezpieczenia Autotest i ochrona przed całkowitym rozładowaniem akumuletora, przeciążenia, filtracja linii telef.
    Interfejs Port RS 232, 3xIEC-gniazda komputerowe, 1xgniazdo do podłączenia zasilania z sieci, we/wy telefon.
    Warunki pracy Temperatura: 0-40stopni C, wilgotności 0-90%
    Wymiary (wysxszerxdł) 140x100x330mm
    Waga 6kg
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    UPS 800 ARES FIDELTRONIK LT2 1849.00zł brutto
    opis Zasilanie 1-2 komputerów klasy PC w zastosowaniach wymagających wydłużonego czasu pracy. elektroniczne - zwarciowe i przeciążeniowe, przeciwprzeciążeniowe, przeciwudarowe, przed zabezpieczenie na wejciu - bezpieczniki 6,3A Ilość gniazd wyjściowych - 2, typ akumlatorów - CSB 7Ah, 12V, bezobsługowe VRLA W zestawie kabel DB-9 oraz UPS Monitor (CD-ROM). Zasilacz jest oferowany w trzech wersjach czasu podtrzymania (dla 80% obc.):
    MOC 800 VA / 480 W
    Napięcie wej. 220 - 240 V
    Napięcie wyj. 230 V, +/- 7%.
    Kształt przebiegu Przybliżona sinusoida. (synchronizacja z siecią).
    Czas podtrzymania 75min. (80% obc.).
    Czas przełączania 1,5 ms
    Sygnalizacja pracy Diody LED oraz sygnał akustyczny.
    Interfejs Stykowy (DB-9).
    Warunki pracy 0 - 40 st.C.
    Wymiary (wysxszerxdł) 345x255x340 mm
    Waga 35 kg

-------------------------------------------------------------------------------

Czy myślicie że da się coś takiego zrobić?

Niemam pojęcia o akumulatorach ale w necie znalazłem to
    http://www.orvaldi.pl/index.php/pl/product_catalog/product_view/46/108
    (w opisach produków były zastosowania w upsach)
    a tu UPSy
    http://www.orvaldi.pl/index.php/pl/online_shop

@edit
    Ciekawe czy jest opłacalne branie się za to.....
  • AdexAdex
  • Poziom 39  
    Witam!
    To jest masło maślane...
    Przecież UPS to jest bateria akumulatorów plus przetwornica.
    Czyli akumulatory (samochodowe) plus przetwornica to tak jakby kolejny UPS.
    I mamy ciąg: UPS w mieszkaniu podtrzymywany przez UPS w piwnicy i podtrzymywany przez UPS w elektrowni (która natenczas "stanęła").
    A gdzie bilans energetyczny?
  • Poziom 23  
    any56 napisał:
    Witam!
    To jest masło maślane...
    Przecież UPS to jest bateria akumulatorów plus przetwornica.
    Czyli akumulatory (samochodowe) plus przetwornica to tak jakby kolejny UPS.
    I mamy ciąg: UPS w mieszkaniu podtrzymywany przez UPS w piwnicy i podtrzymywany przez UPS w elektrowni (która natenczas "stanęła").
    A gdzie bilans energetyczny?

Moge wiedzieć o co koledze chodzi :?:
    Ja chciałem złozyć coś do podtrzymania kompa jak niema prądu przy najmniejszych kosztach....
    A nigdy niemiałem doczynienia z tego typu sprzetem, tyko gdzies to piszczące widziałem bo niebyło prądu....

Znalazłem stronę na której jest co nieco informacji http://www.ups.hg.pl/
  • AdexAdex
  • Poziom 11  
    Myśle że bardziej opłaca sie kupic ten UPS ACTIVE POWER 600VA

za 219.00zł i niekombinować bo teraz kup akumulatory, układ który by załanczał to odrazu jak zasilanie padnie, przetwornice i trzeba zachowac estetyke.... jeżeli ma ci to stać przy kompie...

Ja myslałem nad kupnem właśnie takiego ACTIVE POWER 600VA, a potem żeby mu dodać troche pojemności dokupić akumulatory i podpiąć. Ciekawe czy by to sie sprawdziło...
  • Poziom 23  
    Może i masz racje ale ja chce wykonac to przy jak najmniejszych kosztach !!!
  • Poziom 39  
    Sorki!
    Po prostu źle Cię zrozumiałem...
    Jednak najrozsądniej jest kupić UPSa.
    Nawet używanego.
    Kto będzie uruchamiał przetwornicę jak zgaśnie światło?
  • Poziom 23  
    Chyba sie zdecyduje na cos taniego 150-250pln żeby podtrzymywało mi z 10 minut kompa :P
  • Poziom 37  
    Historycznie rzecz biorąc był epizod, jakiś producent proponował defacto mini UPS wkładany do wnętrza komputera na slot wtedy jeszcze ISA.
    Szybko to zniknęło bo wad ma to kupę, a strach pomyśleć gdy coś nawali (z wyciekiem akumulatora w środku komputera włącznie)

Nie miał ten wynalazek oczywiście przetwornicy.
    Nie widziałem żeby ktoś to kupił, było w folderach na targach.

Niniejszym informuję, że nie ponoszę odpowiedzialności za skutki takiej idei.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Nie musisz ponosić, bo ... takie rzeczy tylko w Erze.
    Kolego nie filozofuj, tutaj piszemy albo o tym, o czym mamy mgliste pojęcie, albo pytamy o coś czego nie wiemy.

Mateusz UPS, jest niezłą sprawą, aktualnie wymieniaja u mnie przewody sieci energetycznej i pomimo rozpiski o "braku pradu" w określonych godzinach, chłopaki sobie wyłączaja napięcie w różnych porach. Po drugim takim zonku kiedy mi "poleciało" kilkadziesiąt minut pracy wygrzebałem z piwnicy starego UPS'a.
    Ale zanim zdecydujesz się na zakup - pomyśl, czy tak czesto masz zaniki zasilania.
  • Poziom 22  
    :idea:Kup sprawnego elektronicznie UPS'a z allegro najlepiej EVER bez akumulatorów, za grosze, zobacz albo zapytaj sprzedjacego jakie napiecie mialy akumulatory i podepnij sobie jakiś większy jeden albo parę mniejszych. Wiedz tylko, że im większa pojemność akumulatora:arrow:tym dłużej go ładujesz:!:

Jak dasz za duzy prąd ładowania to zagotujesz akumulator co w najgorszym razie doprowadzi do wybuchu akumulatora:!::!:

Dając za mały prąd jajo zniesiesz zanim naładujesz baterie więc musisz wybrać kompromis między czasem podtrzymania a praktycznością.

-----
    Poza tematem:
    :idea: kup sobie generator i postaw w piwnicy, do kompa UPS na 2 minuty podtrzymania. Prąd siądzie, masz 2 minuty zycia na UPS wiec hibernujesz kompa, włącza się generator, kompa odhibernowujesz i jest luz.
    :idea:Zainwestuj w laptopa....
  • Poziom 23  
    o łatwo powiedziane xD
    ale ja chce małe pieniądze na to wydać xD
  • Poziom 40  
    Witam
    A sprawdziłeś cenę transformatora 2x9V z 230V o mocy 400W. Chyba że ci taki właśnie zalega.