Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomysł na podtrzymanie komputera w razie braku zasilania UPS

mateusz885 21 Oct 2006 01:07 5999 13
    mateusz885
    Level 23  
    Chciałbym złozyć cos podobnego do popularnych UPSow
    http://sferis.pl/sklep/index.php/cPath/246_250?osCsid=ed08e255bc9fb5647f34097f89f966b7
    a dokłasniej chodzi mi o niską cenę i podtrzytamnie ok. 400 Watowego zestawu przy użyciu akumulatorów 12V z samochów. Tylko teraz trzeba złozyć przetwornice 12V DC -> 230V AC. Myślę że czas podtrzymania zależy od akumulatora (lub podpiąc równolegle kilka akumulatorów) oraz od obciążenia. Dostepne produkty są w bardzo zróżnicowanych cenach (od kilku set do nawet kilku tysięcy złotych).
    Przykłady:
    UPS ACTIVE POWER 600VA 219.00zł brutto
    MOC 600VA/360W
    Napięcie wej. 220-240V AC
    Napięcie wyj. 220-240V
    Kształt przebiegu Przybliżona sinusoida
    Typ akumulatora Bezobsługowy, szczelny żelowo-ołowiowy
    Czas podtrzymania 7-20min. w zależności od obciążenia
    Czas ładowania 8 godzin do 90% pojemności
    Czas przełączania <2ms
    Sygnalizacja pracy zielona dioda
    Zabezpieczenia Autotest i ochrona przed całkowitym rozładowaniem akumuletora, przeciążenia, filtracja linii telef.
    Interfejs Port RS 232, 3xIEC-gniazda komputerowe, 1xgniazdo do podłączenia zasilania z sieci, we/wy telefon.
    Warunki pracy Temperatura: 0-40stopni C, wilgotności 0-90%
    Wymiary (wysxszerxdł) 140x100x330mm
    Waga 6kg
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    UPS 800 ARES FIDELTRONIK LT2 1849.00zł brutto
    opis Zasilanie 1-2 komputerów klasy PC w zastosowaniach wymagających wydłużonego czasu pracy. elektroniczne - zwarciowe i przeciążeniowe, przeciwprzeciążeniowe, przeciwudarowe, przed zabezpieczenie na wejciu - bezpieczniki 6,3A Ilość gniazd wyjściowych - 2, typ akumlatorów - CSB 7Ah, 12V, bezobsługowe VRLA W zestawie kabel DB-9 oraz UPS Monitor (CD-ROM). Zasilacz jest oferowany w trzech wersjach czasu podtrzymania (dla 80% obc.):
    MOC 800 VA / 480 W
    Napięcie wej. 220 - 240 V
    Napięcie wyj. 230 V, +/- 7%.
    Kształt przebiegu Przybliżona sinusoida. (synchronizacja z siecią).
    Czas podtrzymania 75min. (80% obc.).
    Czas przełączania 1,5 ms
    Sygnalizacja pracy Diody LED oraz sygnał akustyczny.
    Interfejs Stykowy (DB-9).
    Warunki pracy 0 - 40 st.C.
    Wymiary (wysxszerxdł) 345x255x340 mm
    Waga 35 kg

-------------------------------------------------------------------------------

Czy myślicie że da się coś takiego zrobić?

Niemam pojęcia o akumulatorach ale w necie znalazłem to
    http://www.orvaldi.pl/index.php/pl/product_catalog/product_view/46/108
    (w opisach produków były zastosowania w upsach)
    a tu UPSy
    http://www.orvaldi.pl/index.php/pl/online_shop

@edit
    Ciekawe czy jest opłacalne branie się za to.....
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    any56
    Level 39  
    Witam!
    To jest masło maślane...
    Przecież UPS to jest bateria akumulatorów plus przetwornica.
    Czyli akumulatory (samochodowe) plus przetwornica to tak jakby kolejny UPS.
    I mamy ciąg: UPS w mieszkaniu podtrzymywany przez UPS w piwnicy i podtrzymywany przez UPS w elektrowni (która natenczas "stanęła").
    A gdzie bilans energetyczny?
    mateusz885
    Level 23  
    any56 wrote:
    Witam!
    To jest masło maślane...
    Przecież UPS to jest bateria akumulatorów plus przetwornica.
    Czyli akumulatory (samochodowe) plus przetwornica to tak jakby kolejny UPS.
    I mamy ciąg: UPS w mieszkaniu podtrzymywany przez UPS w piwnicy i podtrzymywany przez UPS w elektrowni (która natenczas "stanęła").
    A gdzie bilans energetyczny?

Moge wiedzieć o co koledze chodzi :?:
    Ja chciałem złozyć coś do podtrzymania kompa jak niema prądu przy najmniejszych kosztach....
    A nigdy niemiałem doczynienia z tego typu sprzetem, tyko gdzies to piszczące widziałem bo niebyło prądu....

Znalazłem stronę na której jest co nieco informacji http://www.ups.hg.pl/
    Sapacz
    Level 11  
    Myśle że bardziej opłaca sie kupic ten UPS ACTIVE POWER 600VA

za 219.00zł i niekombinować bo teraz kup akumulatory, układ który by załanczał to odrazu jak zasilanie padnie, przetwornice i trzeba zachowac estetyke.... jeżeli ma ci to stać przy kompie...

Ja myslałem nad kupnem właśnie takiego ACTIVE POWER 600VA, a potem żeby mu dodać troche pojemności dokupić akumulatory i podpiąć. Ciekawe czy by to sie sprawdziło...
    mateusz885
    Level 23  
    Może i masz racje ale ja chce wykonac to przy jak najmniejszych kosztach !!!
    any56
    Level 39  
    Sorki!
    Po prostu źle Cię zrozumiałem...
    Jednak najrozsądniej jest kupić UPSa.
    Nawet używanego.
    Kto będzie uruchamiał przetwornicę jak zgaśnie światło?
    mateusz885
    Level 23  
    Chyba sie zdecyduje na cos taniego 150-250pln żeby podtrzymywało mi z 10 minut kompa :P
    JacekCz
    Level 39  
    Historycznie rzecz biorąc był epizod, jakiś producent proponował defacto mini UPS wkładany do wnętrza komputera na slot wtedy jeszcze ISA.
    Szybko to zniknęło bo wad ma to kupę, a strach pomyśleć gdy coś nawali (z wyciekiem akumulatora w środku komputera włącznie)

Nie miał ten wynalazek oczywiście przetwornicy.
    Nie widziałem żeby ktoś to kupił, było w folderach na targach.

Niniejszym informuję, że nie ponoszę odpowiedzialności za skutki takiej idei.
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Nie musisz ponosić, bo ... takie rzeczy tylko w Erze.
    Kolego nie filozofuj, tutaj piszemy albo o tym, o czym mamy mgliste pojęcie, albo pytamy o coś czego nie wiemy.

Mateusz UPS, jest niezłą sprawą, aktualnie wymieniaja u mnie przewody sieci energetycznej i pomimo rozpiski o "braku pradu" w określonych godzinach, chłopaki sobie wyłączaja napięcie w różnych porach. Po drugim takim zonku kiedy mi "poleciało" kilkadziesiąt minut pracy wygrzebałem z piwnicy starego UPS'a.
    Ale zanim zdecydujesz się na zakup - pomyśl, czy tak czesto masz zaniki zasilania.
    syriuszblack
    Level 22  
    :idea:Kup sprawnego elektronicznie UPS'a z allegro najlepiej EVER bez akumulatorów, za grosze, zobacz albo zapytaj sprzedjacego jakie napiecie mialy akumulatory i podepnij sobie jakiś większy jeden albo parę mniejszych. Wiedz tylko, że im większa pojemność akumulatora:arrow:tym dłużej go ładujesz:!:

Jak dasz za duzy prąd ładowania to zagotujesz akumulator co w najgorszym razie doprowadzi do wybuchu akumulatora:!::!:

Dając za mały prąd jajo zniesiesz zanim naładujesz baterie więc musisz wybrać kompromis między czasem podtrzymania a praktycznością.

-----
    Poza tematem:
    :idea: kup sobie generator i postaw w piwnicy, do kompa UPS na 2 minuty podtrzymania. Prąd siądzie, masz 2 minuty zycia na UPS wiec hibernujesz kompa, włącza się generator, kompa odhibernowujesz i jest luz.
    :idea:Zainwestuj w laptopa....
    mateusz885
    Level 23  
    o łatwo powiedziane xD
    ale ja chce małe pieniądze na to wydać xD
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    A sprawdziłeś cenę transformatora 2x9V z 230V o mocy 400W. Chyba że ci taki właśnie zalega.