Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 i pomiary. Przebicie, pomiar małych napięć.

25 Paź 2006 08:44 3361 8
  • Poziom 26  
    Witam.

Mam prosty woltomierz na ATmega8 i powstają problemy:
    Mam zabezpieczenie odwrotnego podłączenia napięcia badanego na tranzystorze
    IRF520 ale przecierz jak wpakuje mu te dajmy na to nawet 300V w dren to sie nie spali pomimo że napięcia nie będzie na żadnym innym pinie ,
    przebije go czy nie? ile trzeba voltów aby go przebiło napięcie??
    Czy dioda zenera 5V przy ADC umożliwi pomiar małych napięć jak 0.1V?
    Jak mam w ogóle zrobić samo mierzenie? chodzi o części - rezystory kondensatory i dzielniki napięcia np . 1/10 i 1/100 aby pomiar był "nieskrzywiony"??
    obecnie mam taki problem że badam wolty i zaniża o jakieś 0.2V -0.5V i więcej,
    nieregularnie. bo gdyby było regularnie to bym to naprawił w programie.
    teraz mam zwykły prosty drut prosto do ADC ,oraz program w Bascom
    na standardowe wykorzystanie GetADC i podziałka oczywiście,aby pokazywał w Voltach .
    Zasilanie całego układu jest na 5.1V
  • Poziom 28  
    Przetwornik ma 1024 kroki. Przy 5,1V zasilania daje to rozdzielczość 4,98...mV. Zwiększając zakres np. do 100V rozdzielczosć wyniesie ok. 99,6mV.
    Zwróć uwagę na prawidłowe połączenia mas. Atmega ma wyprowadzoną masę ADC i do niej powinien docierać badany sygnał! Ważne są też prawidłowo podłączone kondensatory do ADC oraz stałość napięcia zasilania gdy jest ono napięciem odniesienia.
  • Poziom 26  
    Ale co z tą masą - jest masa od procka podłączona i masa od kabla mierniczego -wszystko do masy na stabilizatorze. potem drugi kabel mierniczy do prosto do ADC. pewnie kondy powinny być od ADC do masy -tylko jakie? 10uF?
    Czy wtedy nie będzie wynik nic zaniżał?
    Do tego jak chciałem zbadać baterie 3V z płyty głównej to pokazał ~1.5V.
  • Poziom 28  
    Dziwię się, że cokolwiek Ci pokazał. Chyba, że rysunek jest niekompletny. Wzmacniacz wejściowy "widzi" tylko energie statyczną :(
    Rezystor 100k dzielnika pomiarowego powinien związany być z masą wejściową.
    Aref nie może być na masie!
    A jaki sens ma ta dioda na wejściu ADC? Ograniczyć max. napięcie wejściowe do wartości napięcia przewodzenia? Z rysunku wynika, iż jest to dioda Scotky - czyli ok 150mV.
  • Poziom 26  
    No dobrze ,mam układ pomiarowy dla dodatnich na TLC272 , napięcie już nie skacze .
    a jak zrobić żeby mierzył ujemne względem masy na drugim TLC272?
    Załóżmy że mamy do dyspozycji napięcie symetryczne +5V/-5V dla tego opampa .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dioda powinna być włączona odwrotnie.
    Co do pomiaru napięcia ujemnego, poszukaj o wzmacniaczu sumującym i jego zastosowaniu w przesunięciu zakresu napięcia mierzonego.
    TLC jest zasilany pojedynczym napięciem.
  • Poziom 26  
    A może LM324 ? załóżmy że mamy symetryczne +/- 5V
  • Poziom 14  
    Wystarczy 0-5V daj prostownik pełnookresowy i sygnalizację znaku napięcia.
    ATmega8 i pomiary. Przebicie, pomiar małych napięć.
  • Poziom 26  
    Zrobiłem dzielnik 1:10 , potem doprowadziłem na wejście noninverting , wg rezystorów powinno mieć wzmocnienie x1,11 , ale na adc widzę Niesymetryczne wyniki ,przykładam Baterie 3V , dobrze ,potem drugą szeregowo , i pokazuje 7-8V.