Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uzysk anteny- pytania

31 Paź 2006 19:39 2905 6
  • Poziom 25  
    witam. nie znalazłem na tym forum mojego postu więc musiałem zapytać przypadkiem gdzieś indziej (chyba że wykasowali :) ) w kilku tabelach różnych sprzedawców pisze tak: antena siatkowa, zysk energetyczny 14dB. już na pamięć wiem co u mnie i w sąsiedztwie na takiej siatce będzie odbierane i w jaki sposób. ciekawi mnie antena która ma 18,5dB zysku energetycznego. gdzieś w necie pisało że to ponoć to różnica bardzo duża i poprawia znacząco odbiór zaśnieżonych stacji. druga sprawa. w miesięczniku satelitarnym inżynier redakcyjny pisał o antenie synfazowej lub o połączeniu np. 4 siatek w układzie synfazy co poprawia odbiór bo wzrasta zysk energetyczny. jak się łączy takie anteny? ten Pan ma tytuł magistra i twierdzi że synfaza pomaga, a ja widziałem w sklepie antenę synfazową o uzysku 14dB czyli tak jak siatka. no chyba że ta antena bez synfazy w ogóle była by tępa i nic nie odbierała. moim zdaniem układ synfazowy powinien coś trochę polepszać. a ten model jest chyba skopany. i najważniejsze: jeśli np. siatka ma 14dB i antena 21-36 14dB to odbierają tak samo bo mają identyczny zysk, czy jednak ta z węższym pasmem będzie chodzić ciut lepiej??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pierwsza rzecz. "Antena siatkowa" anteną nie jest :)
    Podobe efekty uzyskujemy podłączając koło rowerowe, lub karnisz do wzmacniacza.
    Sfazowane 4 karnisze moga pracować lepiej niż jeden ale nie koniecznie.
    Michał
  • Poziom 38  
    He he. Dobrze powiedziane Panie Michał. Wracając do meritum sprawy to "antena" siatkowa może i ma jakiś zysk, ale nie 14 czy 18 dB. Producenci podają zysk przeważnie ze wzmacniaczem. Natomiast np antena wieloelementowa np. Yagi-Uda, w zależności od konstrukcji, może mieć zysk nawet powyżej 20 dB bez wzmacniacza. Zfazowanie dwóch anten podnosi zysk o Ga x √2 (Ga - zysk jednej anteny) przy czym anteny muszą być jednakowe i w tej samej polaryzacji.
  • Poziom 25  
    witam. uzysk 18dB posiada m.in. antena kierunkowa 2,45m produkowana przez dipol, którą zamierzam zakupić. taka mnie interesuje. w jaki sposób mogę dwie takie połączyć razem aby odebrać bardzo słaby sygnał telewizyjny? jeśli po dwa symetryzatory dopuszkowe, to jak złączyć następnie przewody antenowe i doprowadzić do wzmacniacza. słyszałem o wzmacniaczach ceramicznych i cyfrowych? dopuszkowych które mają ponoć bardzo małe szumy własne. prawda czy naciągany mit?
  • Poziom 16  
    Witam.
    Odnośnie zysków energrtycznych anten podawanych przez producentów, strasznie mnie irytuje fakt nie podawania punktu odniesienia. To typowy (już przestarzały, ale skuteczny) chwyt reklamowy. Podają zysk np. 18 dB. Dobrze, ale 18dB w stosunku do czego? Może w stosunku do drewnianego patyka? Jeśli tak to skłonny bym był się zgodzić. Jeśli nie ma informacji czy jest to zysk w stosunku do dipola półfalowego czy do anteny izotropowej (dBd czy dBi) nic o tej antenie się nie dowiadujemy.

Mój znajomy zapytał w sklepie z CB o skuteczność anteny samochodowej z wystawy o długości 60cm a sprzedawczyni "specjalistycznego" sklepu po krótkim namyśle odpowiedziała mu że zysk tej anteny to 4,5 dB. Hi. Śmiechu warte. No tak, ale może jako punkt odniesienia miała na myśli szprychę rowerową. Wtedy się zgodzę. Uważajmy więc bardzo na to co nam mówią niektóre osoby z za lady lub na to co wielkimi, złotymi literami producent napisze na opakowaniu. Lepiej zaczerpnąć trochę teorii np. z literatury niż pochopnie wydać pewną ilość pieniędzy a potem być zawiedzionym.
  • Poziom 25  
    witam. ciężko mi ostatnimi czasy znaleźć odrobine czasu na cokolwiek :| Czy ktoś przetestował antenę polaris60? Jeśli ją kupię (za miesiąc lub później) opiszę wam różnice lub brak takowych do mojego obecnego układu antenowego. Może któś testował ATX91? Dziękuję. PS. Mają ponoć 18dB w pewnych zakresach jednak zgodnie z uwagami kolegów bez podanego punktu odniesienia.