Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Anteny kierunkowe. Płytka z zasilaniem. Jak ją skonstruować?

hajs444 03 Mar 2007 18:32 2432 18
    hajs444
    Level 17  
    Witam, mam problem z sygnałem telewizyjnym naziemnym mieszkam w takim miejscu że odbiór kanałów na pasmie 248.25 Mhz (chodzi mi tu konkretnie o tvn i tv4) jest niemozliwy antena szerokopasmowa nieściaga tych sygnałów i zonk zostałem tylko z tvp1,2 i polsaten no i regionalna wiec myslałem ostatnio nad konstrukcja anteny kirnkowej dużej mocy która zdołałaby uzupełnic mój zbiór kanałów no i która by odbierała na pasmie 248,25Mhz wiem że mozna kupic taka natene za nieduze pieniądze ale tu chodzi oto że chce ją skonstruowac sam dla właśnej satysfakcji :) mam juz konstrukcje tej anteny pozostał mi juz tylko płytka z zasilaniem i tu tkwi problem jak ja skonstruowac i jakich ma byc parametrów. z góry dziękuje za pomoc pozdrawiam :)
    gimof
    Level 27  
    Słuchaj skoro budujesz jakąś tam antene kierunkową nie podałeś jaką, to nie dajesz do niej wzmacniacza bo i po co. Wykonujesz taką antene by miała odpowiedni zysk do odległości tego nadajnika. I to tyle.
    qryszard
    Level 21  
    Poeksperymentuj z długą yagą 19-21 elementów ze wzmacniaczem z anteny siatkowej bezpośrednio w puszce.
    gimof
    Level 27  
    qryszard - wzmacniacz w antenie siatkowej jest wzmacniaczem szeroko pasmowym więc bedzie wzmacniał wszystko.
    Po drugie do każdej anteny liczy się osobno wzmaniacz.
    Po trzecie skoro to antena kierunkowa to PO CO wzmacniacz ??
    sq3evp
    Level 28  
    gimof wrote:

Dokładnie.
    Można jeszcze spróbować połączyć ze sobą anteny, skoro ma to być na konkretny kanał TV, to powinno się udać :D
    PKi
    Level 21  
    sq3evp wrote:
    gimof wrote:

Dokładnie.
    Można jeszcze spróbować połączyć ze sobą anteny, skoro ma to być na konkretny kanał TV, to powinno się udać :D

Wzmacniacz po to by zniwelować straty na kablach, rozgałęzieniach, gniazdach oraz aby nieco pomóc głuchym odbiornikom.
    SP8JUX
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    [quote="hajs444"]Witam, mam problem z sygnałem telewizyjnym naziemnym mieszkam w takim miejscu że odbiór kanałów na pasmie 248.25 Mhz (chodzi mi tu konkretnie o tvn i tv4) ...........:)[/quote]

Drogi przyjacielu, cały czs mam ten sam problem,
    z sat płatne jest, ale tak jak u Cibie Free nie ma.

Doszedłem do wniosku:
    w aglomeracjach TVN free jest
    na prowincji nie ma.
    DLACZEGO?

A po co masz na prowincji patrzeć jakie problemy mają ludzie biznesu?
    Po co Ci ta wiedza? - byś się irytował , szczapiał itd, po co CI TO, to CO CIEBIE NIE DOTYCZY!!!!!!! Tych co to interesuje mają talerze i abonamenty i .... najczęściej nie mają czasu żeby oglądać.

ta "telewizja' jest adresowana dla bogatych, i jak postujesz, jej nie odbierasz, bo... nie stać Cię na abonamet, ....mnie też

Marek

ps. jak Ci koledzy podpowiadają w powyższych postach- maja rację, być może odbierzesz, ale sąsiedzi Twoi NIE : i co z tego, że więcej zobaczysz?

ps2.
    Być może że ktoś uzna moją wypowiedź nie związana z tematem, ale chyba udzieliłem odpowiedzi bardziej politycznej niż elektro....
    hajs444
    Level 17  
    SP8JUX rozumiem ale ja niechce sie denerwowac tylko sie z nich posmiac mnie poliytyka w polsce raczej smieszy niz denerwuje ;pp :) a co do wzmacniacza to raczej jest potrzebny bo sama antena niewystarcza jest zasłaba i właswnie w tym tkwi problem żeby zastosowac zwmacniacz ale bez wzmacaniania wszystkiego :) a jak wzuce sama antene bez żadnego zasilania to mi nic nieda niezłapie z samej anteny pasma 248,25Mhz pozdrawiam :)
    gimof
    Level 27  
    Skoro tak twierdzisz nawet bez zrobienia anteny, to tylko i wyłącznie twoja sprawa. Myśle, że każdy kto się tu wypowiadział ma doświadczenie z antenami i wie odrobine o zysku anten i wzmacniaczach.
    SP8JUX
    A może tak:
    Bieńkowski "Poradnik.. " str255
    Trzyobwodowy filtr pasmowy (wymiary podane dla 145 i 430MHz) można łatwo adoptować. Wytniesz nim dokładnie pasmo.
    dalej wzmacniacz np str614 i 639.
    Marek
    hajs444
    Level 17  
    gimof spoko, twierdze tak bo juz prubowałem odbierac na samej antenie daje to jakis efekt ale bardzo słaby tak wiec dlatego sie upieram przy tym wzmacniaczu. :) i wcale niekwestionuje waszego doświadczenia, szanuje wasze zdanie, tylko prosze o porade taką jak podał SP8JUX dzieki pozdrawiam :)
    sp8gsc
    Level 26  
    hajs444 wrote:
    juz prubowałem odbierac na samej antenie daje to jakis efekt ale bardzo słaby tak wiec dlatego sie upieram przy tym wzmacniaczu. :)

Na jakiej antenie? Ile miala elementow, na jakie pasmo byla i jak wysoko zainstalowana? To ostatnie najwazniejsze, bo na poziomie 2-3m nad ziemia sygnalu moze nie byc, a na 15m moze byc OK.
    Proponuje wymienic kabel koncetryczny na nowy, bo moze ma za duze tlumienie, albo przerwe.
    hajs444
    Level 17  
    antena byla zainstalowana dosyc wysoko poniezwaz było to ok 10-12m a skaładała sie z okolo 18 elemetów (aluminiowych) kabel napewno niebył przerwany ale mozliwe że troche tłumił pozdrawiam :)
    gimof
    Level 27  
    Mam rozumieć że była to yaga?
    Możesz do niej jak radzi kol jux dodać filtry pasmowe, ale jak już dałeś taką antene na takiej wysokości to choć byś się .... i założysz niewiem jaki wzmacniacz, nie odbierzesz tego kanału.
    Możesz jedynie dalej próbować z anteną, dołożyć drugą yage potem następną.
    jezeli ten sygnał jest to musi się go dać odebrać.
    powodzenia.
    hajs444
    Level 17  
    dzieki bede prubował (do skutku ;) ) sygnał jest ale słaby tak wiec moze uda mi sie odebrac ten sygnał dzieki za pomoc pozdro :)
    SP8JUX
    Kol. Hajs444,
    a może kawałek głowicy telewizyjnej? ... zostawić tranzystory wzmacniacza i może jeszcze mieszacza tak by otrzymać dwustopniowy wzmacniacz rezonansowy, warikapy zastąpić trymerami i zestroić?
    Marek
    SP5ANJ
    Witam.

Fajna dyskusja. Miło WAS poczytać.

Faktycznie , jezeli jest juz sygnał na poziomie szumu przy 18 elementach, to jedyne i chyba słuszne wyjście to zainstalować jeszcze 3 takie same anteny. Tak aby łącznie było 4 x 18 ele. Po fazować cały komplet anten i sygnał musi być OK , ponieważ dodatkowy zysk będzie około 10dB. Licząc ,że wiesz jak sfazować te 4x18ele.

Uważam , że nikt jeszcze nie wtłumaczył koledze Hajs444 , że każdy wzmacniacz liniowy wzmacnia również szumy. Jeżeli przy "zaśmiecowym" sygnale podłączysz taki wzmacniacz to efekt będzie , ale mizerny.

Myślę ,że układ antenowy [ 4x18 ele. + kabel RG6 ] powinien być OK. Koniecznie wymień kabel na nowy. To podstawowa zasada budowy anten. Nie sugeruj się tym,że kabel jest cały (mechanicznie). Po paru latach kabel zawsze nasiąknie wodą a ta woda to najgorsze co może być dla kabli koncentrycznych.

Pozdrawiam.
    sq3evp
    Level 28  
    Dokładnie. Zmiana kabla da dużo plus połączenie fazowanych anten. Można pomysleć nad fazowaniem 4 * 4 anteny.Tylko, ze wtedy wchodzimy w spore koszty
    gimof
    Level 27  
    radiosystem wychodze z tego założenia, że kolega wie o tym ("każdy wzmacniacz liniowy wzmacnia również szumy") skoro zbudował już antene kierunkową