Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moj pierwszy sub!!! Na GDN 22-120-8-ss

grabki91 01 Lis 2006 16:24 4069 16
  • WSTĘP
    Mam 15 lat iJest to moja pierwsza konstrukcja, która była gotowa z tydzien temu .Miał to być mały sub, który poprawiłby basy w moich kolumnach.

BUDOWA
    Skrzynia została zbudowana z płyty MDF o grubosci 1,8mm. W Gornej i dolnej płycie zostały wywiercone otwory na kołki ktore zostały wbite do wywierconych wczesniej otworów w bocznych sciankach, na dodatek zistała ona skrecona dodoatkowo wkretami i sklejona klejem wikol i dokładnie uszczelniona silikonem.Nasteonie obidowa została wyszlifowana na równo i wyszpachlowana szpachla do drewna.PO wyschnieciu szpachli zaczeło sie szlifowanie i jeszcze raz szpachlowanie i tak wkólko az było równiusienko.nastepnie został wywiercony otwor na głośnik, br i na terminal.Nastepnie kupiłem czarny lakier i pomalowałem cały sub wałkiem dałem chyba ze 4 warstwy lakieru!!! Aha jeszcze wczesniej chciałem pomalowac go zwykłym dekolakiem i tak zrobiłem lecz strasznie brzydko to wygladało gdyz szpachla bardzo wpijała lakier wiec na przyszłosc bede o tym pamietał.Na zdjeciach widac róznice tam gdzie była szpachla ale w rzeczywistosci nie rzuca sie to w oczy.
    Bede sie starał zrobic z tego subofera pasywnego subofer aktywny tylko narazie jestem zielony w sprawacz wzmaczniaczu do tego głosnika musze cos poczytac wiecej na ten temat , i jezli ktos by mi mogł dac jakiel porady na ten temat byłbym bardzo wdzieczny

GŁOŚNIK
    Głośnik to STX GND-22-120-8-SS, chyba najlepszym powodem jego wyboru to w miarę dobra cena i jakość.

ODSŁUCH
    Jestem bardzo zadowolony ponieważ do tej pory prawie nie słyszałem basu w starych kolumnach.

KOSZT

STX GDN-22-120-4-SS 49,0 zł +przesyłka 15zł=65zł
    Terminal 2,5 zł
    br-11zł
    lakier-4,5zł(sniezka)
    Reszta znaleziona w domu.
    dechy ciete w domu na maszynach mojego dziadziusia!!!
    --------------------
    83zł

ZAKOŃCZENIE
    Jako, że ten sub był moją pierwszą konstrukcją, Konstrukcję mogę uznać za udaną

Fajne!
  • #3 01 Lis 2006 17:07
    the-lukas
    Poziom 16  

grabki91 napisał:
    STX GDN-22-120-4-SS 49,0 zł +przesyłka 15zł=65zł

A co sie stało z ta brakujaca złotowka?
    Cieszymy sie ze uwazasz swoja konstrukcje za udana, ale inni by chcieli to zobaczyc i tez ocenic. Wstaw kolego jakies fotki bo nie mamy sie czym zachwycac.

• #4 01 Lis 2006 19:12
    15jacek15
    Poziom 21  

witam

subik fajny :) ładnie pomalowany widacze sie przylozyles

powiedz mi tylko czy obudowa była liczona ??

widze ze bass reflex jakis taki waziutki jest, dlaczego ?? na ile strojona jest obudowa ?

czy ja tam czasem nie widze wzmacniacza unitra ws 432 ??

jak on sie sub przy nim sprawuje ?? bo u mnie taki lezy ale graniestety tylko jeden kanal :(

dlamnie 4+/6 za konstrukce Twoja

POzdrawiam

• #5 01 Lis 2006 19:57
    grabki91
    Poziom 10  

15jacek15 napisał:
    witam

subik fajny :) ładnie pomalowany widacze sie przylozyles

powiedz mi tylko czy obudowa była liczona ??

widze ze bas reflex jakis taki waziutki jest, dlaczego ?? na ile strojona jest obudowa ?

czy ja tam czasem nie widze wzmacniacza unitra ws 432 ??

jak on sie sub przy nim sprawuje ?? bo u mnie taki lezy ale graniestety tylko jeden kanal :(

dlamnie 4+/6 za konstrukce Twoja

POzdrawiam

Tak obudowa była liczona w winsind
    no własnie miał byc 8cm a mam niestety 6cm bo jak kupowałem w sklepie to powiedziałem gosciowi ze chce 8cm a ten dał mi 6 cm bo wudaje mi sie ze on mysleł ze ja chce srednice nie wewnetrznego br tylko zew.;/:cry: na ile strojona nie pamietam wiem ze długosc mam bodajze 8.7cm bo tak mi mowili ze jak mam taki br to jedynie taka długosc
    Tak to jest unitra ws432 u mnie sprawuje sie nie zle potrafi pokazac pazurki:D

• #6 01 Lis 2006 21:10
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam!
    No musze przyznać że subwoofer nawet ładny ale mam dwa pytania; wytłumiałeś może wnętrze jakimś materiałem dźwiękochłonnym? i widze że głośnik jest 4-ro Ω-owy jak sobie radzi twoja unitra z takim obciążeniem nie gerzje sie za bardzo? co do wzmacniacz polecam ci przejrzeć cały dział diy i coś znaleść dla siebie, do tego głośnika myśle że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie kostka TDA7294 albo LM3886 to tego koniecznie przestrajany filtr aktywny i jak lubisz wygode to polecam ci jeszcze automatyczny włącznik i wyłącznik subwoofera, warto przerobić tego suba na aktywnego bo dopiero wtedy zobaczysz jak to ładnie potrafi zagrać i myśle że nie ma się co bawić w jakieś wzmacniacze na tranzystorach bo poco zawracać sobie głowe ten głośnik i tak nie jest tak bardzo wymagający co do mocy a na 4Ω łatwo w miare uzyskać sporą moc to chyba tyle :D
    Pozdrawiam

• #7 02 Lis 2006 15:33
    grabki91
    Poziom 10  

Mc`sFrYcO napisał:
    Witam!
    No musze przyznać że subwoofer nawet ładny ale mam dwa pytania; wytłumiałeś może wnętrze jakimś materiałem dźwiękochłonnym? i widze że głośnik jest 4-ro Ω-owy jak sobie radzi twoja unitra z takim obciążeniem nie gerzje sie za bardzo? co do wzmacniacz polecam ci przejrzeć cały dział diy i coś znaleść dla siebie, do tego głośnika myśle że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie kostka TDA7294 albo LM3886 to tego koniecznie przestrajany filtr aktywny i jak lubisz wygode to polecam ci jeszcze automatyczny włącznik i wyłącznik subwoofera, warto przerobić tego suba na aktywnego bo dopiero wtedy zobaczysz jak to ładnie potrafi zagrać i myśle że nie ma się co bawić w jakieś wzmacniacze na tranzystorach bo poco zawracać sobie głowe ten głośnik i tak nie jest tak bardzo wymagający co do mocy a na 4Ω łatwo w miare uzyskać sporą moc to chyba tyle :D
    Pozdrawiam

no ja mam 8 omowy głosnik nie 4:D na własnie jeszcze nie wyttłumiłem bo nie wiem czym mam jakis tam artykuł co do wytłumiania ale niektorzy mowia ze nie wytłumiaja niektorzy ze to kwestia gustu
    nie grzeje sie i jestem zaszkoczony ze tak gra bo mi sie podoba

• #8 02 Lis 2006 16:31
    15jacek15
    Poziom 21  

no wlasnie no to zmien opis tematu bo w opisie masz ze masz 4 ohm :P

nie wytlumiaj bo to nie ma sensu

POzdrawiam Jacek

Dodano po 1 [minuty]:

CYTUJE :

"GŁOŚNIK
    Głośnik to STX GND-22-120-4-SS, chyba najlepszym powodem jego wyboru to w miarę dobra cena i jakość."

• #10 02 Lis 2006 20:51
    grabki91
    Poziom 10  

wow napisał:
    Czym Ty go malowałeś?

zwykłym lakierem czarnym

• #11 02 Lis 2006 22:02
    Arkadyo
    Poziom 29  

ogólnie denerwuje mnie pisanie w dwoch wątkach dotyczących tego samego ale...

15jacek15 napisał:

A to ciekawe? skąd bierzesz takie teorie? Wytłumienie jest bardzo ważne gdyby było inaczej nikt by nie wytłumiał i jeżeli ktoś nie słyszy różnicy między pustą dechą a wytłumieniem nawet tapicerską gąbką to chyba wogóle nie powinien sobie zawracać głowy dzwiękiem i równie dobrze może wziąść kij do "bejzbola" i nawalać w karton.
    Obudowy otwarte tłumi się lekko materiałem o gr 2 do 3 cm na tylną i boczne sciany (w okolicy br raczej nie) Likwiduje to taki - nawet nie wiem jak to nazwać ale chyba "płaski pogłos obudowy", który był, jest i będzie niepożadany bo odbiera całe "ciepło" głosnikowi basowemu, nawet stx'owi.

@grabki91
    Piszesz że obudowa była liczona. Liczona na co???????????? bo pakowanie do 40 litrów (napisałeś "prawie 40l", to rozumiem coś pomiędzy 39 a 40) tego gdn'a to nieporozumienie. Zwrociłeś uwagę na odpowiedz impulsową głośnika przy takiej pojemności??? Pewnie nie a to dosyć istotne przy obudowach br. Impuls raczej nie powinien przekraczać 15ms ale i 15 ms nie jest zaciekawie. A u Ciebie??? 20ms!!!! Chyba troszkę dużooooo. Tak robią producenci byle jakich subików bo uzyskuje się w ten sposób niskie zejście basu ale jego jakość nawet w kinie domowym jest kiepska a przy szybkiej stopce perkusji to poprostu katastrofa. Ten głosnik jest bardzo popularny na tym forum i wiele o nim napisano, troszeczkę poszukać i znajdziesz niejedno ostrzeżenie żeby nie pakować go do wiecej niż 27 litrów.

• #12 02 Lis 2006 22:35
    15jacek15
    Poziom 21  

zbudowalem juz dwa subwoofery

i jednego tlumilem calego oprocz przedniaj scianki a w drugim tylko tylna

w tym drugim dzwiek sie moze znikomo zmienil przez to ze dalem wytlumienie na tylna scianke.

moim zdaniem wytlumianie obudowy bass reflex ni ma sensu, co innego zamknietej ( ktora najlepiej wytlumic w calosci)

Pozdro

• #13 03 Lis 2006 08:45
    Arkadyo
    Poziom 29  

Mam w domu w swoich podłogówkach te gdn'y tylko ze wersję SC, pokowałem je do obudów od 19 do 35 litrów wytłumiając w różny sposób i różnica była zawsze. Poza tym próbowałem z kilkoma innymi głośnikami i zawsze była róznica i jak dla mnie znaczna, nigdy nie zaakceptuje obudowy br bez wytłumienia, o closed nawet nie wspomne. Mój syn kupił sobie zestawik 2+1 Manty do komputera i nawet w tamtym mikro-subiku założyłem cieniutkie wytłumienie bo denerwował mnie pogłos pustaka

• #14 03 Lis 2006 17:33
    grabki91
    Poziom 10  

Arkadyo napisał:
    ogólnie denerwuje mnie pisanie w dwoch wątkach dotyczących tego samego ale...
    15jacek15 napisał:

A to ciekawe? skąd bierzesz takie teorie? Wytłumienie jest bardzo ważne gdyby było inaczej nikt by nie wytłumiał i jeżeli ktoś nie słyszy różnicy między pustą dechą a wytłumieniem nawet tapicerską gąbką to chyba wogóle nie powinien sobie zawracać głowy dzwiękiem i równie dobrze może wziąść kij do "bejzbola" i nawalać w karton.
    Obudowy otwarte tłumi się lekko materiałem o gr 2 do 3 cm na tylną i boczne sciany (w okolicy br raczej nie) Likwiduje to taki - nawet nie wiem jak to nazwać ale chyba "płaski pogłos obudowy", który był, jest i będzie niepożadany bo odbiera całe "ciepło" głosnikowi basowemu, nawet stx'owi.

no ale odejmj jeszcze głosnik wzmocnienie i do tego jeszcze wejdzie wzmaczniacz ale ja sie tam mniej znam niz ty ale na tym głosniku było troche obudów 40l
    @grabki91
    Piszesz że obudowa była liczona. Liczona na co???????????? bo pakowanie do 40 litrów (napisałeś "prawie 40l", to rozumiem coś pomiędzy 39 a 40) tego gdn'a to nieporozumienie. Zwrociłeś uwagę na odpowiedz impulsową głośnika przy takiej pojemności??? Pewnie nie a to dosyć istotne przy obudowach br. Impuls raczej nie powinien przekraczać 15ms ale i 15 ms nie jest zaciekawie. A u Ciebie??? 20ms!!!! Chyba troszkę dużooooo. Tak robią producenci byle jakich subików bo uzyskuje się w ten sposób niskie zejście basu ale jego jakość nawet w kinie domowym jest kiepska a przy szybkiej stopce perkusji to po prostu katastrofa. Ten głosnik jest bardzo popularny na tym forum i wiele o nim napisano, troszeczkę poszukać i znajdziesz niejedno ostrzeżenie żeby nie pakować go do wiecej niż 27 litrów.

• #15 04 Lis 2006 14:14
    Arkadyo
    Poziom 29  

Cytat:
    no ale odejmj jeszcze głosnik wzmocnienie i do tego jeszcze wejdzie wzmaczniacz ale ja sie tam mniej znam niz ty ale na tym głosniku było troche obudów 40l

Jasne!!! Zeppelin'ów też było pare :D. Ile Ci odejdzie na bebechy które wymieniasz 4 litry? Nawet jeśli tyle to zmniejszyłbym obudowę do 30 litrów i wytłumił 2 cm gąbka tapicerską

• #16 04 Lis 2006 15:47
    usi
    Poziom 11  

Ja tam do 4Ohm wersji daje 22l
    Liczyłem kilka razy i taka pojemność wydaje się najrozsądniejsza (strojenie na ok 40) BR conajmniej 7cm

Jeszcze pare dni i powinienem się przekonać jak to gra z 100W MOSFETEM

• #17 04 Lis 2006 19:12
    Arkadyo
    Poziom 29  

Ja dałem 25l brutto dla 8 ohm bo mniejsza to toszkę za duze podbicie w przedziale 50 do 150 hz

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME