logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak dodać 4 czujniki światła do robota z Attiny2313 i L293D?

wader_669 01 Lis 2006 19:13 6440 27
REKLAMA
  • #1 3177012
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    chcialem zeby moj robot posiadal 4 czujniki i jezdzil by za najsilniejszym natezeniem swiatla. Nie chce tego robic programowo bo narazie sie jeszcze ucze, chyba ze w bascomie. Najlepiej by bylo gdyby byl jakis uklad analogowy ktory wybieral by na ktory czujnik swieci najwieksze natezenie swiatla i wtedy by zapodawal "1" do mikro.
    ma ktos jakies informacje na ten temat?
    lub jakies inne rozwiazanie ?

    wiem ze mozna to zrobic za pomoca fototranzystorow ale wtedy robot by nie wybieral pomiedzy najsilniczjszym zrodlem swiatla

    ps. robota mam juz gotowego mikro attiny2313 i mostek h l293d mam tez ogniwo sloneczne ktore teraz chcial bym dodac
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 3177231
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    Cytat:
    wiem ze mozna to zrobic za pomoca fototranzystorow ale wtedy robot by nie wybieral pomiedzy najsilniczjszym zrodlem swiatla

    a dlaczego nie przecież wartość uzyskanego sygnału jest proporcjonalna do wartości natężenia oświetlenia , lepsze były by fotorezystory
    aby układ działał według Twoich złożeń to powinny być zastosowane przetworniki A/C i dopiero na podstawie ustalonych wartości program wybrał by kierunek jazdy robota
    można sprawę nieco uprościć stosując komparator analogowy w przykładzie masz pokazane jak to zrobić , oczywiście może pojawić się sutuacja kiedy sygnał wystawią dwa komparatory dlatego program powinien również to uwzględnić , warto również zastosować osłony ograniczający kąt widzenia fotoelementów
  • Pomocny post
    #3 3177237
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    Dwa fotorezystory i komparator analogowy porównujący napięcie powstałe na dzielnikach rezystorowych, gdzie są dwa zwykłe rezystory i dwa fotorezystory.

    Niech jedna para określa gdzie jest więcej światła - z tyłu czy z przodu, a druga niech określa czy z prawej czy z lewej.

    Do tego jeszcze jeden komparator, porównujący natężenie światła z zadaną wartością, określającą czy robot ma dalej szukać światła, czy stać i ładować akumulatory.

    Pokaż zdjęcia swojej konstrukcji
  • REKLAMA
  • #4 3177597
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    zdjecia mojego robota sie pojawia ale to niedlugo. Bedzie cala instrukcja dla poczatkujacych jak zrobic robota

    wracajac do tematu, o cos takiego chodzi (dodalem w zalacznik)
    znalazlem jeszcze cos takiego
    http://www.bobblick.com/techref/projects/a2d555/a2d555.html
    jakie wasze zdanie na ten temat
    Załączniki:
    • spannungswaechter.JPG (12.01 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 3178477
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    po co dioda D1 przecież zawsze spadek na niej wynosi ok 0,7V a więc co chcesz regulować , środek potencjometru do wejścia wzm skrajne potencjometru do zasilania + / - , możesz ewentualnie dodać kondesator w celu poprawienia stabilizacji tego napięcia między masę i wejście
    przetwornik na 555 jest dość prosty i może być wykorzystany , w programie musisz mierzyć częstotliwość a następnie przypisać określonej wartości odpowiednie zadanie , ale czy nie prościej zastosować uC z przetwornikiem A/C np ATmega 8
  • #6 3178945
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    oczywiscie ze latwiej ale robota mam juz gotowego i nie chce zmieniac plyki i mojego procka attiny2313
    Wracajac do tego pierwszego rozwiazania. Nie zbytnio nadal rozumiem co ten lm324 ma robic i jaki sygnal bedzie na wyjsciu. Poczytam o tym troche pozniej ale jak byscie mi pomogli to zrozumiec to tez by nie bylo zle :)
  • Pomocny post
    #7 3179098
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    Komparator analogowy porównuje napięcia na wejściach i w zależności od tego które jest większe wystawia na wyjściu 0 lub 1

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Komparator
  • #8 3181553
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    czyli idealnie to co potrzebuje :D

    "McRancor" Widze ze twoje rozwiazanie jest chyba najlepsze masz jakis schemat ?
    ale czegos nie rozumiem. Wystawia np 1 jak jest swieci swiatlo na 1 czujnik a wystawia 0 jak swieci swiatlo na 2 czujniku. A jak nie bedzie swiatla na zadnym czujniku to co zrobi ?
  • REKLAMA
  • #9 3183585
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    sposób zaproponowany przez McRancor jest dobry ale nieco skomplikowany układowo , prościej 4 foto elementy i 4 komparatory z każdego masz sygnał gdzie masz największe światło teraz tylko odpowiedni program realizujący ruch w zależności od sygnału
    będziesz miał taki układ
    1 foto - przód lewy
    2 foto - przód prawy
    3 foto - tył lewy
    4 foto - tył prawy
  • Pomocny post
    #10 3185151
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    On nie wystawia 1 jak świeci światło, tylko porównuje oświetlenie jedengo z drugim, trzeba by dodać histerezę żeby uniknąć zbyt częstego przełączania.

    Poczytaj:
    http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/Comparators.html
  • #11 3186197
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    wychodzi na to ze ten uklad by byl wiekszy od uklad mojego robota wiec dam sobie z tym spokoj.
  • #12 3186256
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    Cytat:
    wychodzi na to ze ten uklad by byl wiekszy od uklad mojego robota

    a co tu masz tak dużego Lm324 , 4 foto , 4 oporniki 1 potencjometr , diody led z opornikami można pominąć to wszystko
  • #13 3186754
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    jeszcze musi dojsc jeden fototranzystor ktory by pokazywal kiedy nie ma swiatla.
    To naprawde wole to zrobic na przetworniki A/C albo na mikro ktory ma przetworniki A/C
  • #14 3187199
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    Cytat:
    jeszcze musi dojsc jeden fototranzystor ktory by pokazywal kiedy nie ma swiatla.

    może wytłumaczysz po co ?
    skoro żadne foto nie jest odpowiednio oświetlone to masz wystawione 4 logiczne zera przez komparatory
  • #15 3188998
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    albo nie rozumiem jak dziala komparator albo mam mam jakis kogiel mogiel w glowie

    wiec komparator w zaleznosci gdzie jest wieksze napiecie to wystawia 1 lub 0
    czyli np jak na Vin 1 jest wieksze napiecie to zapodaje na wyjscie 1
    a jak bedzie wieksze napiecie na Vin 2 to zapoda 0
    to w takim razie jak nie bedzie na zadnym z wejsc napiec czyli nie bedzie swiecic swiatlo to co sie stanie ?
  • #16 3189042
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    nie sądze żeby robot wjechał w ciało doskonale czarne żeby nie docierało do niego żadne promieniowanie, jakaś różnica jest zawsze


    Zdezorientowała Cie pewnie nieco konwencja, ja proponuję żeby porównywać wartość oświetlenia z dwóch fotorezystorów na jednym komparatorze, a bogdan_p żeby porównywać na jednym komparatorze wartość jednego fotorezystora z wartością zadaną chociażby potencjometrem.
  • #17 3190608
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    ale ogniwo sloneczne tak super w ciemnosci nie dziala dlatego wolal bym zeby wiedzial moj robot kiedy jest ciemno
  • #18 3190778
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    no to zastosuj rozwiązanie bogdana_p, albo moje z opisanym wcześniej dodatkowym fotorezystorem i komparatorem określającym poziom oświetlenia względnego
  • Pomocny post
    #19 3191240
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    jeżeli masz jeszcze ogniwo słoneczne to poziom napięcia wykorzystaj do kontroli oświetlenia , nawet nie potrzeba dodatkowego komparatora wykorzystaj ten znajdujący się w ATtiny 2313 i po sprawie
  • #20 3226752
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    znowu mam chwile czasu i sie tera pobawie. W piatek jade do elektronicznego po komparator lm239 czy jakis iny kupic?
    chcialem spytac jeszcze jak za okroglic napiecie na fotorezystorach, nie chce zeby robot zmienial non-stop kierunek bo byla lekka zmiana.
    jeszcze jedno pytanie wiecie gdzie kupic jak najmniejsze ognwio sloneczne. Myslalem nad tym zeby uzywac ogniwa slonecznego do detekcji swiatla a nie fotorezystorow. Poniewaz na fotorezystor musmiy podawac jakis prad, na ogniwa nie, a w dodatku jeszcze wytwarzaja prad.
    (wiem ze jest jeden sklep internetowy ale to chyba amerykanski )
  • Pomocny post
    #21 3227929
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    ogniwa znajdziesz tu http://www.conrad.pl/
    Cytat:
    Myslalem nad tym zeby uzywac ogniwa slonecznego do detekcji swiatla a nie fotorezystorow. Poniewaz na fotorezystor musmiy podawac jakis prad, na ogniwa nie, a w dodatku jeszcze wytwarzaja prad.

    przecież i tak musisz zasilać komparatory , mikrokontroler , nie wiem ile potrzebujesz tych komparatorów ale może lepiej LM324 masz 4 , lub lm358 ważne aby były niskonapięciowe z pojedyńczym zasilaniem
    możesz zastosować indywidualne napięcia odniesienia dla każdego komparatora i w ten sposób dobrać punkt pracy dla każdego fotoelementu
  • #22 3359701
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    zrobilem taki schemat ale szczerze niezle mi warjuje
    Jak dodać 4 czujniki światła do robota z Attiny2313 i L293D?
  • #23 3360152
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    i nie ma się czemu dziwić , a gdzie masz napięcie odniesienia
  • #24 3362205
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    napiecie odniesienia ( przebieg piłokształtny) hmmm ale po co to nie jest przetwornik a/c tylko komparator. Napewno masz racje i ja jak zwykle sie myle wiec prosze ciebie o wytlumaczenie

    chcialem jeszcze jakos zaokraglic napiecie na fototranzystorze (zeby robot mi nie skakal w 1 i 2 ) chyba zwykly kondensaotr nie wystarczy ma ktos jakis pomysl
  • #25 3362900
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    Cytat:
    napiecie odniesienia ( przebieg piłokształtny) hmmm ale po co to nie jest przetwornik a/c tylko komparator

    zupełnie mylisz pojęcia , komparator analogowy porównuje napięcia na wejściu , najczęściej zrealizowane jest to w ten sposób że na jedno z wejść podawane jest napięcie o stałej wartości ( napięcie odniesienia ) , na drugie dostarczany sygnał przekroczenie wartości progowej powoduje zmianę stanu komparatora na wyjściu , teraz tylko kwestia konfiguracji wejść i masz zmianę z L na H lub odwrotnie
    dałem przykład na początku tematu , tam Uodn masz wspólne dla 4 komparatorów , regulowane potencjometrem co pozwala na dobranie punktu czułości układu foto
    zupełnie inną sprawą jest wykorzystanie komparatora jako elementu przetwornika A/C
    nie wiem czy nie ma tego już wcześniej http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/Comparators.html
    to pozwoli zrozumieć pracę komparatora
  • #26 3363321
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    ok nie zrozumielismy sie.
    wiem co to komparator i przetwornik
    tym schematem juz sie bawilem.
    Moze powtorze chce zeby moj robot jezdzil za swiatlem. Mial 4 czujniki swiatla uzywam attiny2313 wiec nie ma przetwonika a/c dlatego chce schemat ktory by w zaleznosci na ktorym czujniku jest najwyzszy stan by zapodawal na 4 wyjsciach (ktore by byly podlonczone do attiny) 1 lub 0. Fajnie by bylo gdyby ten wynik z czujnikow swiatla by byl jakis zaokraglony.

    Co do tego schematu na poczatku to mozna ustalic tylko czulosc wiec nie to o co mi chodzilo on nie prownuje pomiedzy 2 czujnikami

    jak znowu nikt mnie nie zrozumial albo nikt nie ma rozwiazania to sie podaje najwyzej zrobie przetwornik

    p.s. Sa diody ir 3mm i fototranzystory ir 3mm ?

    dzieki za wszystkie odpowiedz
  • Pomocny post
    #27 3363590
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    Cytat:
    Sa diody ir 3mm i fototranzystory ir 3mm ?

    tak
    Cytat:
    chce schemat ktory by w zaleznosci na ktorym czujniku jest najwyzszy stan by zapodawal na 4 wyjsciach

    była już mowa na ten temat , jeżeli na któryś z foto elementów padnie światło komparator zmieni stan , ale nie określa jego wartości jak również może zdarzyć się sytuacja w której nastąpi zmiana stanu na 2 -3 komparatorach
    Cytat:
    Fajnie by bylo gdyby ten wynik z czujnikow swiatla by byl jakis zaokraglony.

    co chcesz zaokrąglać kiedy z komparatora masz tylko dwa stany L/H
    jednym z rozwiązań z użyciem komparatora jest odczytywanie stanu co pewien czas , przy ograniczeniu pola widzenia foto elementów , ale zawsze może zdarzyć się sytuacja w której mogą być sygnały z dwóch komparatorów
    lepiej wykorzystać przetwornik A/C , który zbudujesz na Attiny 2313
    do tego , elektroniczny przełącznik wejść np 4066B , w programie na podstawie danych z 4 wejść prosto ustalisz na którym jest największy sygnał i co dalej ma wykonać
    lub zastosować Atmege 8
  • #28 3363945
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    no wlasnie albo wezme atmega 8 ale jeszcze nie mam doswiadczenia z nim juz nie mowiac o proramowaniu

    dzieki za pomoc zamykam teamt

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy dodania do robota opartego na mikrokontrolerze Attiny2313 i mostku H L293D czterech czujników światła, które pozwoliłyby na jazdę w kierunku najsilniejszego źródła światła. Autor poszukuje rozwiązania analogowego, które bez programowania w Bascomie umożliwiłoby wybór czujnika o największym natężeniu światła i generowanie sygnału logicznego do mikrokontrolera. Proponowano użycie fotorezystorów i komparatorów analogowych (np. LM324, LM358, LM239) do porównywania napięć z czujników, co pozwala na wskazanie, który czujnik odbiera najwięcej światła. Wskazano, że komparator porównuje napięcia na wejściach i na wyjściu generuje sygnał 0 lub 1 w zależności od większego napięcia, jednak może wystąpić sytuacja, gdy sygnały z dwóch czujników będą podobne, co wymaga uwzględnienia histerezy lub dodatkowej logiki. Zasugerowano także wykorzystanie przetwornika analogowo-cyfrowego (A/C) w mikrokontrolerze lub zewnętrznego układu (np. 4066B) do selekcji sygnałów, co jest bardziej precyzyjne, ale wymaga programowania. Autor rozważał użycie ogniw słonecznych jako czujników światła, które generują prąd bez zasilania, lecz wymagałyby dodatkowej obróbki sygnału. Wskazano, że Attiny2313 posiada wbudowany przetwornik A/C, który można wykorzystać do pomiaru natężenia światła. Poruszono też kwestie stabilizacji sygnału (np. kondensatory) i konieczności stosowania napięcia odniesienia dla komparatorów. Ostatecznie autor zdecydował się na zamknięcie tematu, rozważając ewentualną zmianę mikrokontrolera na Atmegę8, która ma wbudowany przetwornik A/C i jest łatwiejsza w programowaniu.
REKLAMA