Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Ariston LS 248T problem z programatorem

k1krist 02 Nov 2006 11:48 10507 17
IGE-XAO
 • #1
  k1krist
  Level 12  
  Witam!
  Mam tą zmywarkę od 2 lat i praktycznie cały czas są z nią problemy. Mianowicie zmywarka od czasu do czasu nie wykonuje całego cyklu programu szczególnie wersja 50 st.C. Nie wykonuje wstępnego płókania i od razu przechodzi do fazy mycia, które też jest skrócone. Nie pomaga reset. Nie sygnalizuje błędów. Dzieje się tak przez kilkanaście cykli i nagle chodzi dobrze. Na gwarancji 2 krotnie wymieniany był moduł elektroniki. Efekt cały czas ten sam. Serwis jest bezradny. Może ktoś spotkał się z tym problemem? Może ktoś zna sposób na "twardy" reset programatora? Może trzeba wymienić soft w e-promie? Bardzo proszę o jakieś porady.
 • IGE-XAO
 • #2
  eeban
  Home appliances specialist
  do sprawdzenia czujka ntc
 • #3
  k1krist
  Level 12  
  eeban wrote:
  do sprawdzenia czujka ntc

  Dzięki za zainteresowanie , lecz nic mi to nie mówi. Jak sprawdzić tą czujkę tempetaturową ? Gdzie jej szukać ? Niestety do serwisu straciłem zaufanie , bo byli już cztery razy i guzik zrobili. Proszę o dalszą podpowiedź.
  Na razie znowu działa dobrze , ale temat cały czas aktualny , aż do odwołania.
 • #4
  k1krist
  Level 12  
  programator nadal szaleje. lecz teraz jest inny problem. Zmywarka nie startuje i po czasie zaczynają mrugać dwie lewe diody. Co to za kod. Czy jest to nadal problem z programatorem czy może pompa? Proszę o pomoc.
 • #6
  k1krist
  Level 12  
  Dzięki za odpowiedź. Tak czułem. Jednak wcześniej jak się zablokowała pestką z cytryny to było słychać buczenie a teraz jest kompletna cisza. Zablokowana czy spalona? Jak się do tej pompy dostać? Czy gdzieś od spodu? Czy same wyczyszcenie wystarczy? A może dać sobie spokój i wezwać serwis.
 • IGE-XAO
 • #7
  eeban
  Home appliances specialist
  k1krist wrote:
  Dzięki za odpowiedź. Tak czułem. Jednak wcześniej jak się zablokowała pestką z cytryny to było słychać buczenie a teraz jest kompletna cisza. Zablokowana czy spalona? Jak się do tej pompy dostać? Czy gdzieś od spodu? Czy same wyczyszcenie wystarczy? A może dać sobie spokój i wezwać serwis.


  wyciągnij połóż na lewy bok odkręć spód i pompa w zasięgu ręki>>odkręć sam silnik pompy !!!
 • #8
  k1krist
  Level 12  
  Dzięki za pomoc. Dorwałem się do tej pompki ( zalałem przy okazji pół kuchni).Niestety nie była zablokowana a po podłaczeniu jej do 220V pracuje. Wniosek . Nie dochodzi do niej napięcie. Są to kable o kolorze czarnym i niebieskim i izapieprza to chyba przez 2 kostki, nie chce próć wiązki. Jak jest zasilana ta pompka? Jest gdzieś jakiś stycznik a może opór zabezpieczający? A może to zły trop ? Proszę o dalszą pomoc.
  cd.
  Doszedłem po kablach do płytki programatora.Czarny leci z kolektora dość dużego tranzystora (wygląda na dobry) a niebieski jest "wspólny" i leci na kondensator 5 MF. Czyżby jednak płytka elektronki? Ile kosztuje taka nowa płytka? Może warto ją naprawić ?
  i cd.
  Poskładałem ją. Nabrała wody i stop. Myslałem że zacznie prać ale po resecie i zmianie programu to samo: dwie pierwsze diody mrugają, woda stoi. Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale wygląda na to , że oba silniki nie dostają zasilania (pompki i prania). Co to może być? Może jakiś kondensator? Czekam na dobrych ludzi z dobrymi radami!!!!!!!!!
 • #9
  k1krist
  Level 12  
  Przepraszam, że post po poście, ale na razie nie ma odpowiedzi, a przybyło parę danych. Wszystko wskazuje na uszkodzony moduł elektroniki. Procesor wygląda na dobry, jednak nie działa układ wykonawczy na triakach. Są to symbole 27SY511 oraz najbardziej podejrzany duży "element" w obudowie tranzystora o symbolu GKDCB508. Może ktoś wie co to za element? Czy ktoś ma schemat elektryczny tego modułu? Może ktoś ma uszkodzoną płytkę np. z walniętym procesorem, a reszta elementów dobrych? A może jakieś inne sugestie co do uszkodzenia? Czekam na pomoc? Przedstawiam zdjęcia modułu.
  Zmywarka Ariston LS 248T problem z programatorem Zmywarka Ariston LS 248T problem z programatorem
 • #10
  k1krist
  Level 12  
  Nikt mi nic nie podpowiedział, ale sytuacja od dzisiaj jest inna. Wezwałem serwis. Serwisant stwierdził uszkodzonie modułu. W końcu zdecydowałem się na jego wymianę ( koszt modułu 270 zł). Jednak po zamówieniu modułu, serwisant ponownie spradził elementy i doszedł do uszkodzenia pompy myjącej- kompletna przerwa. Koszt pompy 450 zł. Modułu nie wymienił, gdyż obawiał się, że może ulec uszkodzeniu. Czy w tym momencie moduł może być dobry? Czy taką pompę myjącą można przewinąć i za jaką cenę? Proszę o rady, gdyż sumaryczny koszt naprawy serwis wycenił na 900zł ( trochę dużo).
  Ps.
  Wyjąłem pompę myjącą i zauważyłem, że czarny kabel wchodzi osobno do otworu i wychodzi ponownie na uzwojenie silnika żółtym.Co tam będzie za element? Po zwarciu czrnego z żółtyn pompa zaczyna buczeć, ale nie kręci. Kondensator 5MF dobry. Czerwony kabel z kondensatora nie ma przejścia z żółtym i niebieskim. Może jakieś sugestie ?
 • #11
  eeban
  Home appliances specialist
  Daj pompę do przezwojenia ,wymień korpus pompy i masz nową pompę.
  Elektronike zostaw na póżniej .
 • #12
  k1krist
  Level 12  
  Dzięki za podpowiedź. Właśnie znalazłem faceta co przewinie mi tę pompę za 80 zł. A korpus muszę wymieniać? (myślę, że chodzi o plastikowe elementy).
  Jak myślice, elektronika mogła się uchować, gdyż nie widać wypalonych elementów a i na miernik zachowują się logicznie. No chyba, że procesor.
 • Helpful post
  #13
  WIELKI_BOBO
  Level 18  
  Wymienisz pompe to będziesz wiedział czy się uchowała elektronika.....
  Natomiast jeśli korpus jest szczelny to nie ma potrzeby wymiany, sprawdz jeszcze przyczyne spalenia sie pompy, często w tych zmywarkach powodem uszkodzenia pompy głównej jest nieszczelność innych układów i zalewanie jej, co potem skutkuje uszkodzeniem.
 • Helpful post
  #15
  eeban
  Home appliances specialist
  Korpus wymień i tak jest zużyty>>>jak będziesz montował pompę podłóż pod nią jakiś kawałek gumy lub twardego styropianu aby przy wycieku nie stała w wodzie !
 • #16
  k1krist
  Level 12  
  Dzięki za odpowiedzi i dorady. Właściwie to widziałem na pompie takie białe i maziowate zacieki. Oglądałem wszystkie wężyki i plastiki i nie za bardzo nie widzę gdzie mogłoby co wyciekać. Nie wiem jak to sprawdzić, bo podczas mycia nie da się spojrzeć od spodu (chyba ,żeby postawić ją na szybie), a po cyklu jak się ją wywraca na bok to i tak jest wszystko mokre. Może są jakieś standartowe miejsca gdzie najczęściej cieknie?
  A ten korpus to ile może kosztować i gdzie go można nabyć?[/code]
 • #17
  WIELKI_BOBO
  Level 18  
  Posciągaj boczne blachy, dalej z przodu pod drzwiami masz też dwie sekcje rewizyjne (plastikowe klapki), zdejmij uruchom zmywarke, latareczka w rączke i do dzieła......
 • #18
  k1krist
  Level 12  
  No i działa!! Elektronika uchowała się. Swoją drogą to sygnalizacja uszkodzeń jest bez sensu, bo wg 2 migających diod to powinna być uszkodzona pompka a nie silnik myjący. Trochę namęczyłem się z założeniem pompy myjącej, gyż opaski na węże są zaciskowe (nie na śrubę), a dostęp do nich bez odpowiednich narzędzi jest tragiczny.
  Znalazłem też i wyciek. I tu rada dla innych. Wyciek był z pod kołnierza pojemnika na sól. Najprawdopodobniej fabrycznie był on krzywo przykręcowny( kołnierz był zniekształcony i musiałem go wyszlifować do równego) i podczas odkręcania pokrętła w celu dodania soli całość po czasie poluzowała się.
  Zmywarka na razie pracuję o.k., aczkolwiek silnik po przewinięciu jest trochę głośniejszy. Całość kosztowała mnie 80 zł za silnik i 60 zł za wizytę serwisanta. Może być ( nie jest to 900 zl!!). Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc i dorady.

  Moderated By skryn:

  Temat zamykam uznając, że problem został rozwiązany. W przypadku potrzeby otwarcia, proszę zgłosić się do mnie na PW podając odpowiedni link.