Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ariston LS 248T problem z programatorem

k1krist 02 Lis 2006 11:48 8899 17
  • #1 02 Lis 2006 11:48
    k1krist
    Poziom 11  

Witam!
    Mam tą zmywarkę od 2 lat i praktycznie cały czas są z nią problemy. Mianowicie zmywarka od czasu do czasu nie wykonuje całego cyklu programu szczególnie wersja 50 st.C. Nie wykonuje wstępnego płókania i od razu przechodzi do fazy mycia, które też jest skrócone. Nie pomaga reset. Nie sygnalizuje błędów. Dzieje się tak przez kilkanaście cykli i nagle chodzi dobrze. Na gwarancji 2 krotnie wymieniany był moduł elektroniki. Efekt cały czas ten sam. Serwis jest bezradny. Może ktoś spotkał się z tym problemem? Może ktoś zna sposób na "twardy" reset programatora? Może trzeba wymienić soft w e-promie? Bardzo proszę o jakieś porady.

0 17
  • #2 02 Lis 2006 15:56
    eeban
    Specjalista AGD

do sprawdzenia czujka ntc

0
  • #3 02 Lis 2006 17:17
    k1krist
    Poziom 11  

eeban napisał:
    do sprawdzenia czujka ntc

Dzięki za zainteresowanie , lecz nic mi to nie mówi. Jak sprawdzić tą czujkę tempetaturową ? Gdzie jej szukać ? Niestety do serwisu straciłem zaufanie , bo byli już cztery razy i guzik zrobili. Proszę o dalszą podpowiedź.
    Na razie znowu działa dobrze , ale temat cały czas aktualny , aż do odwołania.

1
  • #4 02 Sty 2008 17:07
    k1krist
    Poziom 11  

programator nadal szaleje. lecz teraz jest inny problem. Zmywarka nie startuje i po czasie zaczynają mrugać dwie lewe diody. Co to za kod. Czy jest to nadal problem z programatorem czy może pompa? Proszę o pomoc.

1
  • #5 02 Sty 2008 20:56
    Mirek321
    Poziom 23  

zmywarka ma zablokowaną pompę spustową

0
  • #6 03 Sty 2008 16:06
    k1krist
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedź. Tak czułem. Jednak wcześniej jak się zablokowała pestką z cytryny to było słychać buczenie a teraz jest kompletna cisza. Zablokowana czy spalona? Jak się do tej pompy dostać? Czy gdzieś od spodu? Czy same wyczyszcenie wystarczy? A może dać sobie spokój i wezwać serwis.

0
  • #7 03 Sty 2008 22:29
    eeban
    Specjalista AGD

k1krist napisał:
    Dzięki za odpowiedź. Tak czułem. Jednak wcześniej jak się zablokowała pestką z cytryny to było słychać buczenie a teraz jest kompletna cisza. Zablokowana czy spalona? Jak się do tej pompy dostać? Czy gdzieś od spodu? Czy same wyczyszcenie wystarczy? A może dać sobie spokój i wezwać serwis.

wyciągnij połóż na lewy bok odkręć spód i pompa w zasięgu ręki>>odkręć sam silnik pompy !!!

0
  • #8 04 Sty 2008 12:20
    k1krist
    Poziom 11  

Dzięki za pomoc. Dorwałem się do tej pompki ( zalałem przy okazji pół kuchni).Niestety nie była zablokowana a po podłaczeniu jej do 220V pracuje. Wniosek . Nie dochodzi do niej napięcie. Są to kable o kolorze czarnym i niebieskim i izapieprza to chyba przez 2 kostki, nie chce próć wiązki. Jak jest zasilana ta pompka? Jest gdzieś jakiś stycznik a może opór zabezpieczający? A może to zły trop ? Proszę o dalszą pomoc.
    cd.
    Doszedłem po kablach do płytki programatora.Czarny leci z kolektora dość dużego tranzystora (wygląda na dobry) a niebieski jest "wspólny" i leci na kondensator 5 MF. Czyżby jednak płytka elektronki? Ile kosztuje taka nowa płytka? Może warto ją naprawić ?
    i cd.
    Poskładałem ją. Nabrała wody i stop. Myslałem że zacznie prać ale po resecie i zmianie programu to samo: dwie pierwsze diody mrugają, woda stoi. Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale wygląda na to , że oba silniki nie dostają zasilania (pompki i prania). Co to może być? Może jakiś kondensator? Czekam na dobrych ludzi z dobrymi radami!!!!!!!!!

1
  • #9 09 Sty 2008 12:52
    k1krist
    Poziom 11  

Przepraszam, że post po poście, ale na razie nie ma odpowiedzi, a przybyło parę danych. Wszystko wskazuje na uszkodzony moduł elektroniki. Procesor wygląda na dobry, jednak nie działa układ wykonawczy na triakach. Są to symbole 27SY511 oraz najbardziej podejrzany duży "element" w obudowie tranzystora o symbolu GKDCB508. Może ktoś wie co to za element? Czy ktoś ma schemat elektryczny tego modułu? Może ktoś ma uszkodzoną płytkę np. z walniętym procesorem, a reszta elementów dobrych? A może jakieś inne sugestie co do uszkodzenia? Czekam na pomoc? Przedstawiam zdjęcia modułu.
    Zmywarka Ariston LS 248T problem z programatorem Zmywarka Ariston LS 248T problem z programatorem

0
  • #10 22 Sty 2008 15:17
    k1krist
    Poziom 11  

Nikt mi nic nie podpowiedział, ale sytuacja od dzisiaj jest inna. Wezwałem serwis. Serwisant stwierdził uszkodzonie modułu. W końcu zdecydowałem się na jego wymianę ( koszt modułu 270 zł). Jednak po zamówieniu modułu, serwisant ponownie spradził elementy i doszedł do uszkodzenia pompy myjącej- kompletna przerwa. Koszt pompy 450 zł. Modułu nie wymienił, gdyż obawiał się, że może ulec uszkodzeniu. Czy w tym momencie moduł może być dobry? Czy taką pompę myjącą można przewinąć i za jaką cenę? Proszę o rady, gdyż sumaryczny koszt naprawy serwis wycenił na 900zł ( trochę dużo).
    Ps.
    Wyjąłem pompę myjącą i zauważyłem, że czarny kabel wchodzi osobno do otworu i wychodzi ponownie na uzwojenie silnika żółtym.Co tam będzie za element? Po zwarciu czrnego z żółtyn pompa zaczyna buczeć, ale nie kręci. Kondensator 5MF dobry. Czerwony kabel z kondensatora nie ma przejścia z żółtym i niebieskim. Może jakieś sugestie ?

0
  • #11 22 Sty 2008 23:14
    eeban
    Specjalista AGD

Daj pompę do przezwojenia ,wymień korpus pompy i masz nową pompę.
    Elektronike zostaw na póżniej .

0
  • #12 23 Sty 2008 15:18
    k1krist
    Poziom 11  

Dzięki za podpowiedź. Właśnie znalazłem faceta co przewinie mi tę pompę za 80 zł. A korpus muszę wymieniać? (myślę, że chodzi o plastikowe elementy).
    Jak myślice, elektronika mogła się uchować, gdyż nie widać wypalonych elementów a i na miernik zachowują się logicznie. No chyba, że procesor.

0
  • Pomocny post
    #13 23 Sty 2008 19:07
    WIELKI_BOBO
    Poziom 18  

Wymienisz pompe to będziesz wiedział czy się uchowała elektronika.....
    Natomiast jeśli korpus jest szczelny to nie ma potrzeby wymiany, sprawdz jeszcze przyczyne spalenia sie pompy, często w tych zmywarkach powodem uszkodzenia pompy głównej jest nieszczelność innych układów i zalewanie jej, co potem skutkuje uszkodzeniem.

0
  • Pomocny post
    #14 23 Sty 2008 20:30
    Mirek321
    Poziom 23  

elektronika raczej będzie dobra bo ona tak szybko nie leci ale należy sprawdzić pompe czy uszkodziła się przez wyciek wody z pompy czy też z innych elementów

0
  • Pomocny post
    #15 23 Sty 2008 21:23
    eeban
    Specjalista AGD

Korpus wymień i tak jest zużyty>>>jak będziesz montował pompę podłóż pod nią jakiś kawałek gumy lub twardego styropianu aby przy wycieku nie stała w wodzie !

0
  • #16 26 Sty 2008 15:25
    k1krist
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedzi i dorady. Właściwie to widziałem na pompie takie białe i maziowate zacieki. Oglądałem wszystkie wężyki i plastiki i nie za bardzo nie widzę gdzie mogłoby co wyciekać. Nie wiem jak to sprawdzić, bo podczas mycia nie da się spojrzeć od spodu (chyba ,żeby postawić ją na szybie), a po cyklu jak się ją wywraca na bok to i tak jest wszystko mokre. Może są jakieś standartowe miejsca gdzie najczęściej cieknie?
    A ten korpus to ile może kosztować i gdzie go można nabyć?[/code]

0
  • #17 26 Sty 2008 15:56
    WIELKI_BOBO
    Poziom 18  

Posciągaj boczne blachy, dalej z przodu pod drzwiami masz też dwie sekcje rewizyjne (plastikowe klapki), zdejmij uruchom zmywarke, latareczka w rączke i do dzieła......

0
  • #18 15 Lut 2008 11:46
    k1krist
    Poziom 11  

No i działa!! Elektronika uchowała się. Swoją drogą to sygnalizacja uszkodzeń jest bez sensu, bo wg 2 migających diod to powinna być uszkodzona pompka a nie silnik myjący. Trochę namęczyłem się z założeniem pompy myjącej, gyż opaski na węże są zaciskowe (nie na śrubę), a dostęp do nich bez odpowiednich narzędzi jest tragiczny.
    Znalazłem też i wyciek. I tu rada dla innych. Wyciek był z pod kołnierza pojemnika na sól. Najprawdopodobniej fabrycznie był on krzywo przykręcowny( kołnierz był zniekształcony i musiałem go wyszlifować do równego) i podczas odkręcania pokrętła w celu dodania soli całość po czasie poluzowała się.
    Zmywarka na razie pracuję o.k., aczkolwiek silnik po przewinięciu jest trochę głośniejszy. Całość kosztowała mnie 80 zł za silnik i 60 zł za wizytę serwisanta. Może być ( nie jest to 900 zl!!). Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc i dorady.

Moderowany przez skryn:

Temat zamykam uznając, że problem został rozwiązany. W przypadku potrzeby otwarcia, proszę zgłosić się do mnie na PW podając odpowiedni link.

0