logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz AKAI z STK4141 II - 9V DC na wyjściu i trzaski w rytm muzyki

rosomak88 02 Lis 2006 18:09 7514 36
Najlepsze odpowiedzi

Jak znaleźć przyczynę około 9 V stałego napięcia na wyjściu obu kanałów wzmacniacza na STK4141 II, gdy po podaniu sygnału pojawiają się trzaski w rytm muzyki?

Sprawdź elementy bierne wokół STK, bo stałe napięcie rzędu 9–10 V na wyjściu i trzaski przy sygnale często wynikają z uszkodzonego rezystora lub kondensatora w aplikacji układu, a nie z samego scalaka [#3188102] [#3945966] W opisywanym przypadku usterkę powodował przepalony rezystor 100 Ω między 11. i 12. nóżką STK [#3205154] Jeśli napięcie na uszkodzonym kanale jest zbliżone do napięcia zasilania, wtedy bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie samego STK i jego wymiana [#3945966]
REKLAMA
  • #1 3180360
    rosomak88
    Poziom 16  
    Posty: 381
    Pomógł: 8
    Ocena: 45
    Witam.

    Posiadam wzmacniacz AKAI na koncowce STK4141 II. Problem polega na tym że na wyjściu obu kanałów jest po ok. 9V DC , podanie sygnału na wejście skutkuje dziwnymi trzaskami w rytm muzyki. Scalak jest nowy zakupiony w north. Proszę wszystkich o pomoc!!!
  • REKLAMA
  • #2 3181087
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #3 3182509
    rosomak88
    Poziom 16  
    Posty: 381
    Pomógł: 8
    Ocena: 45
    Prawdopodobnie zwarcia na wyjściu głośnikowym.
  • #4 3183953
    Jose11
    Poziom 21  
    Posty: 448
    Pomógł: 36
    Ocena: 20
    Witam!
    Napięcie zasilania jest symetryczne ?
  • #5 3184002
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    STK do ponownej wymiany!
  • #6 3184630
    Jasie-k
    Poziom 19  
    Posty: 423
    Pomógł: 16
    Ocena: 20
    Zamiast stk 4141 wstaw stk 4181 nawet podróbkę. Będzie miała zapas mocy i powinna już działać prawidłowo.
    Pozdrawiam
  • #7 3186613
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #8 3186861
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    Posty: 1443
    Pomógł: 165
    Ocena: 52
    Piotrek Majstersztyk napisał:
    ja na twoim miejscu kupił bym oryginał i miał spokuj

    To napisz jeszcze koledze gdzie oryginał dostanie. Bo kupić oryginalny STK na dzień dziesiejszy to naprawdę nie takie proste.
  • #9 3188028
    rosomak88
    Poziom 16  
    Posty: 381
    Pomógł: 8
    Ocena: 45
    Dokładnie i jeśli nawet to orginalny STK by kosztował kilka razy więcej niż ten wzmacniacz :)
  • #11 3188698
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 3188860
    ige
    Poziom 35  
    Posty: 2766
    Pomógł: 221
    Ocena: 42
    Piotrek Majstersztyk>>skad wiesz ze to orginal?pytam sie z ciekawosci bo kiedys w cyborze byly orginalne stk4050 ale jak jest z reszta to juz bym niebyl taki pewien
  • #13 3189511
    Jasie-k
    Poziom 19  
    Posty: 423
    Pomógł: 16
    Ocena: 20
    Jak kupisz stk 4181 to także pójdzie nawet podróbka bo będzie miała zapas mocy. Oczywiście gwarancji nikt ci nie da ale jak chcesz to goń zajączka (szukaj orginału).
    Pozdrawiam
  • #14 3190933
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #15 3205154
    rosomak88
    Poziom 16  
    Posty: 381
    Pomógł: 8
    Ocena: 45
    Udało mi się naprawić tego wzmaka. Przepalony rezystor 100 Ohm miedzy 11 a 12 nogą STK dawał taki dziwny efekt. Dziękuję wszystkim za pomoc oraz gorąco pozdrawiam!!!
  • #16 3943145
    crown747
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    A jaki jest najpewniejszy sposób sprawdzenia układu STK4141 II.Mam wrażenie że u mnie padł jeden kanał,drugi gra w porządu.Co o tym myślicie?Z góry dziękuje za wskazuwki!!
  • #17 3945966
    rosomak88
    Poziom 16  
    Posty: 381
    Pomógł: 8
    Ocena: 45
    Sprawdź czy na wyjściu uszkodzonego kanału jest stałe napięcie, jeśli będzie ok.10V to możesz mieć przepalony jakiś rezystor w aplikacji STK, a jeśli napięcie będzie zbliżone do napięcia zasilania to scalak niestety do wymiany
  • #18 3948128
    zibisound
    Poziom 23  
    Posty: 618
    Pomógł: 39
    Ocena: 20
    Witam. Dziwi mnie opinia o tzw. podróbach STK. Wykonałem parę wzmaków
    na tych róznych hybrydach <nieoryginalnych> i WARUNEK jest taki;
    hybrydy POWINNY pracować przy napięciu ok 70% wartości zalecanej i wtedy osiągniemy ok 70 % mocy, ale nie ma to znaczenia pod wzgledem mocy
    AKUSTYCZNEJ a niezawodność znacznie wzrasta. Sprawdzając kilka typów
    hybryd, okazalo się, że pracowały przy ograniczonym napięciu ok a na
    katalogowym, szlag je trafił. Wzmak na STK 4050 działa ew wzmaku gitarowym od 2 lat i ma zasilanie +/-60 V / 8 om. oraz duży radiator i maly wentylator. Sporo amatorów uważa, że można wyciągnąć z takich hybryd
    max. mocy a to jest błędne podejście. Moc tego wzmaka gitarowego to 150W
    RMS a jak wiadomo P max to 200 W i porównanie struktury hybrydy i równowaznego wzmaka na tranzystorach, które mają znacznie większą
    powierzchnią oddawania ciepła, pokazuje znaczące róznice w tych struktu-
    rach. Znaczna ilosc uszkodzeń hybryd, powodowana jest ich przeciążeniem.
    Przypominam, że, aby zwiększyc moc AKUSTYCZNą 2 *, należy zwiększyć
    moc ELEKTRYCZNą-4* !!! . Zwiększenie mocy elektrycznej 2* da przyrost mocy akystycznej TYLKO o ok 40 % !!! Pozdrawiam-Zygmunt.[/url]
  • #19 3949813
    crown747
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    Dzięki ZIBI!W amplitunerze w którym pracuje ta chybryda,nap zazilania wynosi -+37v-z minimalnym obciążeniem.Troche boje sie wsadzic tam podróbkę.A czy układ stk4141 V-jest chyba identyczny?Moze warto byłoby wsadzic tam jego?
  • #20 3951906
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    Posty: 1443
    Pomógł: 165
    Ocena: 52
    STK4141V różni się od STK4141II tylko wartością zniekształceń.
  • #21 3956176
    crown747
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    STK juz zamówiony,zdecydowałem sie jednak na orginał w cybor....mam nadzieje że wszystko pójdzie bez problemu.
  • #22 3956380
    dexter_86
    Poziom 26  
    Posty: 688
    Pomógł: 87
    Ocena: 29
    Ja co do tych orginałów za 30 złotych to bym podchodził sceptycznie. Sam kiedyś zbudowałem sobie wzmaka na stk4241V i przy próbach z niskim napięciem szlag go trafił. Co prawda dałem za niego "40 złotych" i pisało na nim SANYO. Siedziałem nad tym układem miesiąc i wszystkie elementy były dobre. Za cenę samego stk zbudowałem inny wzmacniacz, na TDA 7294. Teraz wcale tego nie żałuję gra i buczy aż miło.
  • #23 3956641
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #24 3956810
    rosomak88
    Poziom 16  
    Posty: 381
    Pomógł: 8
    Ocena: 45
    Ja wstawiłem do swojego wzmaka podróbkę STK 4141 II z north i działa ciągle bezproblemowo. Natomiast gorzej było z podróbką STK 407-090 z inter-chip'u pograła może z 5 sekund i szlag ją trafił, zamówiłem więc oryginał z north service i hula do dzisiaj w wieży soniaka :) Tak więc różnie to jest z tymi podróbami...
  • #25 3957570
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #26 3957701
    rafal8916
    Specjalista - spawarki
    Posty: 1406
    Pomógł: 143
    Ocena: 326
    Generalnie to jak wspominałem już wielokrotnie nie warto inwestować w podróbki bo padają jak muchy o czym miałem okazję niejednokrotnie się przekonać (z resztą nie tylko ja). Ten kto trafi na dobrą podróbkę która będzie pracowała bezawaryjnie ma naprawdę wielkie szczęście (powiem wręcz że powinien grać w totka :) )
  • #27 3959062
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #28 3963308
    gregzen
    Poziom 16  
    Posty: 204
    Pomógł: 10
    Witam.

    To prawda trudno o oryginały STK-ów.
    Znalazłem w Cyfronice STK 4241 V, za 178zł + wysyłka.
    Ale, czy to oryginał ???.





    Pozdrawiam.
  • #29 3963378
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #30 3963605
    gregzen
    Poziom 16  
    Posty: 204
    Pomógł: 10
    Witam.


    Tendencję zaopatrzenia rynku, w temacie STKXXXX - oryginał,
    widać po poście Piotra, najlepiej oryginalny wylut.(':|')
    Czasem, uda się kupić stary sprzęt audio ( Allegro ) w którym,
    siedzą oryginały za cenę samych STK-ów podróbek.





    Pozdrawiam.

Podsumowanie tematu

✨ Wzmacniacz AKAI z końcówką mocy STK4141 II wykazywał na wyjściu stałe napięcie około 9V DC oraz trzaski zsynchronizowane z muzyką. Problemem okazał się przepalony rezystor 100 Ω między nóżkami 11 i 12 układu STK4141 II. W dyskusji poruszono kwestię oryginalności układów hybrydowych STK, wskazując na częste występowanie podróbek, które mogą powodować awarie i niestabilną pracę. Zalecano zakup oryginalnych układów, np. w sklepach takich jak Cybor-tech, choć dostępność oryginałów jest ograniczona, a ceny bywają wysokie. Alternatywnie sugerowano zastosowanie mocniejszych modeli z serii STK, takich jak STK4181 lub STK4191, które mają większy zapas mocy i lepiej radzą sobie z przeciążeniami. Wskazano również na konieczność sprawdzenia elementów biernych w obwodach polaryzacji i sprzężenia zwrotnego. Dyskutowano różnice między wersjami STK4141 II i STK4141 V, gdzie różnica dotyczy głównie poziomu zniekształceń. Podkreślano, że układy STK są bardziej narażone na uszkodzenia przy pracy na pełnym napięciu zasilania, a ograniczenie napięcia do około 70% wartości katalogowej może zwiększyć niezawodność. Wskazano również, że końcówki mocy na tranzystorach mogą być tańsze i mniej awaryjne niż hybrydy STK.
REKLAMA