Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz klasy AB na trnzystorach MOSFET

Marian83 06 Lis 2006 18:31 4784 25
  • #1 06 Lis 2006 18:31
    Marian83
    Poziom 20  

Potrzebuje schemat układu jak w temacie tylko że zasilanie ma być niesymetryczne. Wim ze mozna to rozwiazac poprzez zasilanie napieciem 2Ec i dolaczenie obciazenia przez kondensator sprzegajacy. Prosiłbym o wiecej szczegułów.

0 25
  • #3 06 Lis 2006 20:15
    Marian83
    Poziom 20  

Jestes pewnien ze to dziala??

0
  • Pomocny post
    #4 06 Lis 2006 21:07
    Mody
    Poziom 25  

Może coś takiego ??

Wzmacniacz klasy AB na trnzystorach MOSFET

Pozdrawiam

0
  • #5 06 Lis 2006 21:48
    jony
    Specjalista elektronik

Pewnie ze to działa, tylko trzeba dobrać wartości elementów oraz dodać diody zenera miedzy bramkę a źródło zabezpieczające przed zbyt dużym napięciem na bramce mosfetów.
    Jak masz jakieś pytania co do schematu to pytaj
    A wzmacniacz kolegi Mody to wzmacniacz pracujący w klasie A

0
  • #6 06 Lis 2006 23:15
    Mody
    Poziom 25  

Zauważyłem to juz po fakcie :|. Poszukam gdzieś w moich zasobach inny schemat ale AB bo kiedyś zrobiłem dla eksperymentu. Schemat był podobny do tego bez stabilizatora i dodatkową regulacją prądu spoczynkowego na bipolarnym. Te też można przerobić aby pracował w klasie AB.

0
  • #7 07 Lis 2006 00:41
    Marian83
    Poziom 20  

To pytam o schemat. Jak policzyc wartosci elementow? Jak podejsc do tego problemu?

0
  • #8 07 Lis 2006 12:23
    Farmer1984
    Poziom 10  

To musi byc zrobione tylko przy uzyciu fet'ow i mosfet'ow. :/ niestety, chyba ze ktos jest w stanie wykazac ze nie da sie tego zrobic bez uzycia bipolarnych.

0
  • #9 07 Lis 2006 15:36
    jony
    Specjalista elektronik

Farmer1984 napisał:
    To musi byc zrobione tylko przy uzyciu fet'ow i mosfet'ow. :/ niestety

Ja w ogóle nie widzie w czym problem. Wystarczy ten schematy przerobić i zamiast bjt dać mosfet’y i gdzieniegdzie dać jfet’a jak ktoś bardzo chce.
    Choć można tez zrobić na odwrót i dąć cały stopień wejściowy na mosfetach a stopień wyjściowy na bjt, z dosyć prostą argumentacją.

Ja pokazałem przykładowy schemat (nie najlepsze to rozwiązanie), jaki stosuje się w układach audio.

http://www.hep.upenn.edu/SNO/daq/parts/tlc271.pdf
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic503498.html

Elementy wybiera się tak samo jak dla wzmacniacza audio na tranzystorach bjt tylko czasami trzeba uwzględnić prąd bramki Ig=Qg*F

Wartości na schemacie dobrałem dla Uzas=30V
    Prąd pary różnicowej dobieramy typowo na 1mA czyli źródło prądowe powinno dostarczać 2mA. Rezystor Rc1 jest właśnie dostany na prąd 1mA. Oczywiście można przeprowadzić obliczenia i dobrać prąd tak by był kilka razy większy niż prąd bazy Q3 czyli wyjdzie gdzieś tak o okolicy 1mA. Prąd tranzystora Q3 wybieramy w przedziale 3mA do 10mA. Na schemacie prąd ten wynosi przy Uzas=30V IcQ3=(1/2Uzas-UgsM6-UbeT3)/(R17+R16)=5mA.
    Teraz R18 może zostać 10K a wstawić szeregowo z potencjometrem rezystor 820.
    I T2 montujemy na radiatorze razem z mosfet’ami.

R20 dobieramy w zależnie od upodobań tak by tranzystory T1, T3 pracowały bądź to w klasie A, bądź AB.
    Ja wybrałem 1K co daje prąd ok. 2 razy większy niż spodziewany prąd bramki Ig=Qg*F=3.5mA dla typowej pojemności bramki 70nF i F=50KHz..
    O doborze kondensatorów chyba nie musze pisać.
    Dla poprawy parametrów przydało by się odfiltrować napięcie bazy tranzystorów pary różnicowej czyli np. podzielić R15 na da rezystory po 47K i wstawić kondensator.
    Tak samo dotyczy się obwody zasilania diody zenera, tez podzielić na 2 rezystory Rz i wstawić kondensator. Albo całkiem zmienić to tak jak na dołączonym schemacie gdzie punkt pracy prawie nie zmienia się wraz ze zmianą napięcia zasilającego i można „dowolnie je zmieniać”.
    Aha i chyba nie musze tłumaczyć ze R15||R1=RF1 i innych oczywistych rzeczy.
    Wzmacniacz ten ma bardzo wysokie napięcie nasycenia ok. 5V spowodowane głównie przez wysoką wartość Ugs(th) typowo ok. 4V
    Przeto napięcie wyjściowe nie może być większe niż 10V wartości szczytowej. Ale dzięki element R37..40 i C13,14 udaje się zmniejszyć napięcie nasycenia do ok. 2.5V.
    Co da moc ok. 20W gdzie dla idealnego wzmacniacza wyniosło by 28W

0
  • #10 07 Lis 2006 20:41
    Mody
    Poziom 25  

Jony mam pytanie jak przerobić mój schemat do pracy w klasie AB.

Pozdrawiam

0
  • #11 07 Lis 2006 22:43
    jony
    Specjalista elektronik

Niestety w twój schemat nie da się prosto przerobić na klasę AB.
    Bo zamieszczony schemat przedstawia wzmacniacz pracujący w klasie A typu single-ended.
    Czyli za wszystko odpowiada tranzystor T2 a T3 to źródło prądowe a T1 pełni role wtórnik źródłowego.
    I przerobienie go na klasę AB poprzez zmianę punktu pracy odpada.

0
  • #13 08 Lis 2006 21:19
    jony
    Specjalista elektronik

Ciekawa konstrukcja, szczególnie ze jest to wzmacniacz w który nie jest objęty globalną pętlą sprzężenia zwrotnego. Coś dla audiofilów którzy mówią precz ze sprzężeniem zwrotnym.
    Problemem tylko może być wyszukanie europejskich odpowiedników tych tranzystorów.

0
  • #16 05 Gru 2006 14:47
    jony
    Specjalista elektronik

Badanie stabilności w pspicu mija się z celem bo w większym stopniu będzie ona zależna od layoutu.
    Na ale można tradycyjnie, przez podanie przebiegu prostokątnego np. 50Khz i obserwacji czy nie ma przerzutów.
    Zresztą układ raczej będzie stabilny z tak duża pojemnością C55, powinno wystarczyć połowa z tego jak nie mniej.
    I czemu nie dąłeś rezystorów emiterowych w stopniu końcowym, jak i rezystorów przyspieszających??. Tak samo przydały by się rezystory w emiterach Q55,Q57,58.
    Dlaczego nie dąłeś bootstrapa w kolektorze Q55, jaki miałeś cel dając kondensator C1 o tak dużej pojemności. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie by zwiększyć wartości rezystorów R2, R3, bo to przecież od połączonych równolegle tych rezystorów zależy Rwe wzmacniacza.

0
  • #17 03 Sty 2007 22:50
    Marian83
    Poziom 20  

Jak policzyć kondensator C55 aby gorna częstotliwość graniczna wynosila 20kHz

0
  • #18 03 Sty 2007 23:16
    jony
    Specjalista elektronik

Nie wolno za pomocą kondensatora C55 ograniczać pasma.
    Kondensator C55 ma tylko zapobiegasz wzbudzeniu się układu.
    I ogranicza górną częstotliwość układu z otwartą pętlą sprzężenia zwrotnego.
    I bardzo uproszczony wzór wygląda tak Fg=gm/(6.28*C55)
    Górną częstotliwość można ograniczyć dodając równolegle do R251 kondensator o pojemności ok. C=0.16/FR=100p
    Górną częstotliwość graficzna można jeszcze ograniczyć C2 dla 20Khz C2=80nf=68nF

0
  • #19 03 Sty 2007 23:24
    Farmer1984
    Poziom 10  

Co to jest 6.28 we wzorze na czestotliwosc gorna i ile przyjac gm tego tranzystora. Jak bedzie wygladac bardziej szczegolowa postac tego wzoru, lub jak uzasadnic uzycie tak bardzo skroconej postaci??

0
  • #20 03 Sty 2007 23:54
    Marian83
    Poziom 20  

Farmer1984 napisał:
    Co to jest 6.28

2•π

0
  • #21 10 Sty 2007 16:39
    Farmer1984
    Poziom 10  

jakie analizy nalezy przeprowadzic, aby wykonac pelno dokumentacje tego wzmacniacza?? Jakie częstotliwościowe oprocz stabilnosci, jakie czasowe i jakie parametryczne?? I jesli ktos moze mi pomoc z dokladnieszjym obliczeniem tego kondensatora korzystajacego z efektu millera to bede bardzo wdzieczny.

0
  • #22 13 Sty 2007 03:44
    Marian83
    Poziom 20  

W jaki sposób wyznaczyć rezystancje wyjściową tego układu (teoretycznie)?

0
  • Pomocny post
    #23 13 Sty 2007 12:13
    jony
    Specjalista elektronik

To kolega nie wie ile wynosi Rwy wtórnika emiterowego dla otwartej pętli sprzężenia zwrotnego. Bo po zamknięciu zmaleje tyle razy ile wynosi różnica zwrotna.

0
  • #24 13 Sty 2007 15:48
    Farmer1984
    Poziom 10  

jak policzyć ten kondensator na wyjsciu zeby puszczał wszystko do 100kHz?? prosze o dokladna zaleznosc tlumionej czestotliwosci od pojemnosci.

0
  • #25 14 Sty 2007 14:13
    jony
    Specjalista elektronik

Ale jaki kondensator, na którym schemacie ??

0
  • #26 14 Sty 2007 14:35
    Farmer1984
    Poziom 10  

to juz mam troche zlamilem przy nim ale coz zaczynam dopiero. A jak z tą Rwy wzmacniacza bo nie bardzo potrafie to policzyc no i ten efekt millera nieszczesny :/

0