Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia do wykonywania instalacji p. poż

07 Lis 2006 08:46 4631 5
 • Poziom 10  
  Witam
  Ktos sie orientuje czy sa wymagane uprawnienia formalne czy nie? WYdaje sie ze w/g obecnych przepisow obowiazuje jedynie dobrowolna certyfikacja i ew. autoryzacja producentow jesli tego wymagaja.
  Chodzi wykonawstwo w instytucja publicznych, w tym posiadajacych wymog posiadania (np szpitale, sanatoria itp)

  thx
  ww
 • Poziom 39  
  Dowiedz sie w Straży Pożarnej, bo takie instalacje są potem przez nich sprawdzane i zatwierdzane.
  Napewno w obiektach publicznych jest lista formalnych wymagań, zwłaszcza podawanych przy rozpisywaniu przetargów.
 • Poziom 24  
  Witam - oczywiście że są i to dość skomplikowane jeśli chodzi o obiekty użyteczności publicznej. Najpierw trzeba zrobić projekt i musi być on podpisany przez osobę mającą odp. kwalifikacje ten projekt weryfikuje rzeczoznawca z PSP itd na końcu jest odbiór i żaden strażak go nie podpisze jeżeli wykonawca nie posiada odpowiednich zezwoleń i uprawnień. / Przeczytaj jakiekolwiek zamówienie publicze dotyczące instalacji p.poż./

  Dodano po 6 [minuty]:

  Zdarzyło się tak że duże centrum handlowe musiało opóżnić otwarcie ponieważ drzwi ewakuacyjne były 10 cm za wąskie. Wymagania są "100" razy większe niż w SSWiN - pieniądze też
 • Poziom 10  
  no wlasnie ze projekt jest, tylko wykonawstwo i serwis. system prosty, same czujki i reczne zalaczanie, bez oddymiania i gaszenia.
  nigdzie nie napisano w przetargu ze jakiekolwiek wymagania sa potrzebne.

  pozdrawiam
  ww
 • Poziom 31  
  To sie lepiej dokładnie dowiedz, w straży powinni wiedzieć. Jak pójdziesz do inwestora to niech ci to na piśmie da. Żeby potem nie było ze zrobiłeś wszystko zgodnie ze sztuką , a oni ci powiedzą" poproszę to i to"... nie ma?? to nie płacimy.
 • Poziom 17  
  Do wykonania według projektu systemu SAP uprawnienia potrzebne są tylko do instalacji jonizacyjnych czujek dymu jeżeli takie są w systemie.
  Jeżeli nawet są to cały system możemy wykonać, a tylko do wkręcenia czujek w gniazda i pomiarów trzeba wziąć kogoś z uprawnieniami.

  Cytat:
  bartek_p
  Jak pójdziesz do inwestora to niech ci to na piśmie da. Żeby potem nie było ze zrobiłeś wszystko zgodnie ze sztuką , a oni ci powiedzą" poproszę to i to"... nie ma?? to nie płacimy.


  Lepiej nie pytać o takie rzeczy bo wykonawca ma się znać na tym co robi. Pytanie o takie podstawowe sprawy to w oczach inwestora brak wiarygodności wykonawcy. Poza tym nikt nie podpisze dodatkowo żadnego kwitu czego dokładnie wymaga bo jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia i projekt, a rzeczy w nim nie ujęte regulują przepisy o ochronie pożarowej. Jeżeli wykonawca czegoś nie dopatrzy to inwestor w ramach własnej wiedzy na pewno to wykorzysta przy odbiorze. Jeżeli wszystko będzie zrobione zgodnie ze sztuką i przepisami to nikt nie ma prawa powiedzieć że nie odbierze systemu
  Takie są realia.