Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SV3002H, błąd formatowania i zapisem/odczytem plików

pawel200388 07 Lis 2006 10:50 2540 7
  • #1 07 Lis 2006 10:50
    pawel200388
    Poziom 17  

Mam problem z ww. dyskiem. Nie mogę sformatować pierwszej partycji na dysku, czasem też mam kłopoty z zapisem plików/odczytem na drugiej partycji. Bywa też tak, że komputer nie zamierza się uruchomić, zacinając się przy wykrywaniu napędów. W efekcie całkowicie usunąłem pierwszą partycję, a w drugiej "wyciąłem" jej kawałek. Nie ma teraz żadnych problemów, ale nie lubię się godzić na straty tylu gigabajtów. Co robić?

Dodaję jeszcze to, by pokazać jak to u mnie wygląda...

0 7
  • Pomocny post
    #2 07 Lis 2006 21:18
    bubu321
    Poziom 24  

a co mówi SpeedFan po podłączeniu do internetu
    " perform an in-depth online analysis of this hard disk.
    takie analizy online sa obecnie modne.

0
  • #3 08 Lis 2006 18:48
    pawel200388
    Poziom 17  

Zdaje się ze HDD regenerator jest dostępny tylko w wersji demo, a wersja taka naprawia tylko pierwszy sektor...

Fajna opcja "perform an in-depth online analysis of this hard disk", a pozkazała:

Almost every EIDE or SATA hard disk includes S.M.A.R.T. data. That information is collected by the drive itself and contains data that the manufacturer considered relevant to check reliability. The data is made up of several attributes that have a current value, a worst one, a threshold, some raw data, and some flags. Basically, when any attribute's current value is below its threshold, the hard disk is considered unreliable and likely to fail. By using several techniques, this report tries to give a wider range of info, basing its analysis on advanced comparisons with normal values based on real hard disks and on expert-like checks. The final results are not to be taken as an absolute truth, but they are a very good approach to what a professional would say about your hard disk status.
    Your hard disk is a SAMSUNG SV3002H with firmware PV100-11.
    Your hard disk is not reporting its temperature. This is normal for this hard disk model.
    Your hard disk's S.M.A.R.T. attributes are now being analyzed and a full report about the reliability, health and status of your hard disk is generated:

Error: Reallocated Sector Count has reached its threshold. Current value is 1 and threshold is 10.
    According to S.M.A.R.T. specifications, your hard disk is failing and needs to be immediately replaced. Backup your data as soon as possible.

Warning: Reallocated Sector Count reached, in the past, its threshold. Worst value is 1 and threshold is 10.
    Your hard disk is now being compared to real data used to define normal values for your specific hard disk model. This way, the analysis can automatically use proper operating ranges. The images give you an idea of how each attribute is within such range. Current and raw values are shown for easier reference for experienced users. There are 1166 hard disk models in the current archive.
    NOTE: not all warnings are reflected on fitness and performance overall values as relevancy is based upon the settings from the hard disk manufacturer who is the best entity deputed to define such relationships.

NOTE : your hard disk has 108 reallocated sectors (this value is very large and your hard disk should be replaced). Hard disks do have spare sectors (usually from 256 up to 1024) used to replace bad ones. This remapping operation is transparent to the end user. Anyway, this can lead to degradated performances (because remapped sectors are in different places of the disk than the original ones and the head needs additional moving). If reallocated sectors grow over time, you might encounter some serious troubles. A backup of the most important data is suggested anyway.

The overall fitness for this drive is 0%.
    The overall performance for this drive is 100%

Niewiele z tego rozumiem. Wiem tylko, że mam 108 uszkodzonych sektorów i że dysk ma 256 do 1024 zapasowych(??). Nieczego nie jestem pewien...

0
  • Pomocny post
    #4 09 Lis 2006 08:34
    BIGOLSEN
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Już na pierwszym screenie widać , że SMART został uszkodzony , ponieważ ilość bad sektorów przekroczyła dopuszczalne maksimum dla tego dysku . Konieczne będzie czyszczenie tablicy SMART i ewentualnie zerowanie/formatowanie powierzchni , oraz reemap tych sektorów , których naprawić już się nie da .
    Pozdrawiam .

0
  • #5 09 Lis 2006 18:33
    pawel200388
    Poziom 17  

Mniej wiecej zrozumialem co napisales, jednakze mistrzem to ja jeszc ze nie jestem. Widze ze mam szczescie rozmawiac z kompetentna osoba, wiec mam jeszcze jedna prosbe. Czy moglbys podac mi linki do programow mogacych dokonac wszystkich tych czynnosci i ewentualnie opisac czynnosci (chyba ze nie jest to takie trudne...) jakie nalezy wykonac, by nie rozwalic dyzku do konca tymi programami.
    Sorry ze tak truje..
    Jestem wdzieczny za pomoc...

0
  • #6 13 Lis 2006 13:09
    pawel200388
    Poziom 17  

Widzę, że już więcej się nie dowiem... trudno się mówi. W każdym bądź razie dziękuję za pomoc...

0
  • #8 13 Lis 2006 15:52
    zorg666
    Poziom 21  

jeszcze jest HDD Repair version 1.1
    a w nim robisz read MEM ( zapisanie flasha ) a potem Start Burn.
    kłopot tylko jest w tym że musisz mieć pliki binarne do swego Samsunga.

0