logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

generator przebiegów prostokątnych na wzm operacyjnym ?

hexen2k 10 Lis 2006 11:36 6919 18
REKLAMA
  • #1 3208308
    hexen2k
    Poziom 16  
    Posty: 238
    Pomógł: 16
    Ocena: 17
    otóż mam za zadanie do szkoły jako układ pokazowy zbudować genaretor przebiegu prostokątnego opartego na wzmacniaczu operacyjnym (dowolnym) znalazłem w internecie i literaturze podstawowy układ takiego generatora tylko nie ma tam wartości elementów jakie mam użyć. Jeśli ktoś by pomógł ustalić jakie powinny być wartości tych elementów oraz jaki wzm operacyjny mam użyć (możliwie tani łatwo dostępny) byłbym niezwykle wdzięczny. Przedstawiam schemat i urywek opisu- odwołuje się do drugiego obrazka. i to jest podstawowy układ który będę budować. na obrazku 1 sa inne ozn. elementów ale podałem go bo jest na nim teoria która może być pomocna.


    Generator przebiegu prostokątnego.


    Napięcie otrzymane na wyjściu jest ograniczone przez diody Zenera D1 i D2. Elementy R2 i C tworzą układ całkujący, który decyduje o częstotliwości generatora. Regulację częstotliwości najlepiej jest przeprowadzić zmieniając wartość rezystora R2. (obrazek w załączniku)



    dodam że układ chcę zasilić 12 V oraz chciałbym dać w miejsce rezystora R2 potencjometr aby regulować częstotliwość generowanego przebiegu - choćby w zakresie ok do 10kHz. ale niekoniecznie może być inaczej :)
    Załączniki:
    • generator przebiegów prostokątnych na wzm operacyjnym ? IMG_1440.jpg (72.97 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • generator przebiegów prostokątnych na wzm operacyjnym ? generator.JPG (15.02 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 3208377
    Jerzy Węglorz
    Poziom 39  
    Posty: 3447
    Pomógł: 501
    Ocena: 451
    1. Regulacja częstotliwości raczej przez zmianę R2 na Twoim schemacie,
    2. Wartosci elementów:
    R1 - 0 do 100 000 ohm
    R2 - potencjometr 1M z szeregowo dołączonym 1k
    R3 - 1k
    R4 i R5 - 10k
    R6 - 10k
    C - jakikolwiek od 1 nF do 10uF (ale nie elektrolit!)
  • REKLAMA
  • #3 3208458
    hexen2k
    Poziom 16  
    Posty: 238
    Pomógł: 16
    Ocena: 17
    a jaki wzmacniacz operacyjny moge użyć ?? może być uA741 bo o takim słyszałem :)
  • #4 3208618
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    hexen2k napisał:
    a jaki wzmacniacz operacyjny moge użyć ?? może być uA741 bo o takim słyszałem :)

    jak najbardziej, wzmacniacz µA 741 to najpopularniejszy (i najstarszy w trzeciej generacji) wzmacniacz operacyjny ogólnego przeznaczenia.
    Tylko musisz mieć zasilanie symetryczne +/-12V (do +/-18V), ponieważ na owym rys. 5.35 nie jest to narysowane (kopia strony, to strona 275 książki autorów: Nadachowski, M., Kulka, Z.: "Analogowe układy scalone" WKiŁ 1985) :D

    Pozdrawiam
  • #5 3208869
    hexen2k
    Poziom 16  
    Posty: 238
    Pomógł: 16
    Ocena: 17
    a w które miejsca to zasilanie symetryczne trzeba podpiąć ?? (może zaznaczy to ktoś na tym dolnym rysunku) akurat zasilanie symetrzyczne to nie bedzie problem , podłącze 2 zasilacze w szeregu i sie symetryka zrobi - wkońcu to układ tylko pokazowy i ma zadziałac na chwilke :) co do skanu to faktycznie to Qarz dobrze mówi :).

    no i jeszcze kwestia jakie tte diody zenera mają być ?? o jakim napięciu przebicia ? i czy wystarczą 0,25Watt lub podobnej małej mocy ?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 3208936
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    mówisz, masz:

    generator przebiegów prostokątnych na wzm operacyjnym ?

    Wyprowadzenia są aktualne dla obudowy DIL - 8 (DIP - 8 ), jak dla krajowego ULY 741, lub podobnych.
    Dla obudowy innej, np, okrągłej metalowej, lub plastikowej DIL - 14 są one inne. Poszukaj sobie w DataSheet ... :D

    Pozdrawiam
  • #7 3208941
    hexen2k
    Poziom 16  
    Posty: 238
    Pomógł: 16
    Ocena: 17
    no i jeszcze kwestia tych diod zenera, jakie mam tam wstawić ??
  • #8 3209099
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    jak wstawisz, np. BZY - C7V5, to amplituda napięcia wyjściowego będzie ok. 8V (7,5 + 0,7), na większe napięcie, dla napięcia zasilania ±12V nie polecam, a wystarczą diody o 300mW mocy strat.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #9 4369387
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 4369631
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Myślę że byłeś zainteresowany prostym generatorem przebiegów prostokątnych na wzm operacyjnym ?
    a to właśnie to
  • #13 4369737
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #14 4369809
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Przysiądź i machnij te parę ścieżek. Pół godziny i będzie...
  • #15 4369863
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #16 4380827
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #17 4393679
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #18 4460719
    Grimi
    Poziom 12  
    Posty: 23
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Czestotliwosc dajesz jaka ci sie podoba. Podlaczasz na wejscie generator i czestotliwosc sam sobie ustawiasz.
  • #19 4461255
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Na które wejście Grimi i po co ? Jeśli wniosłeś tak rewolucyjną tezę to myślę że potrafisz ją wyjaśnić :)

    rafi_03- około kilkudziesięciu Hz, zależną od pojemności kondensatora.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy generatora przebiegu prostokątnego opartego na wzmacniaczu operacyjnym. Zalecane jest stosowanie wzmacniacza µA741, popularnego i łatwo dostępnego, jednak wymaga on zasilania symetrycznego ±12 V do ±18 V. Wyprowadzenia zasilania dla obudowy DIP-8 zostały wskazane, a dla innych obudów należy sprawdzić datasheet. Elementy układu mają następujące wartości: R1 od 0 do 100 kΩ, R2 potencjometr 1 MΩ z szeregowo dołączonym rezystorem 1 kΩ (służy do regulacji częstotliwości), R3 1 kΩ, R4, R5 i R6 po 10 kΩ, kondensator C o pojemności od 1 nF do 10 µF (nie elektrolityczny). Częstotliwość generatora ustala się przez zmianę wartości R2. Napięcie wyjściowe jest ograniczone diodami Zenera, rekomendowane są diody BZY-C7V5 o napięciu przebicia 7,5 V, co daje amplitudę około 8 V (7,5 V + 0,7 V spadku na diodzie). Moc diod wystarczy 0,3 W. Układ zasila się napięciem 12 V, a częstotliwość pracy zależy od pojemności kondensatora i ustawienia rezystora R2. Dyskusja porusza także kwestie praktyczne, takie jak wykonanie PCB oraz podłączenie zasilania symetrycznego.
REKLAMA