logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Graetz 2151 VTEE - uszkodzenie tranzystora S2000 przy sterowaniu H

Marian Harendarz 10 Lis 2006 22:34 2567 15
REKLAMA
  • #1 3210656
    Marian Harendarz
    Poziom 16  
    Posty: 279
    Pomógł: 1
    Ocena: 35
    Uszkadza się z trzaskiem WN tranzystor S2000, trafo podstawione, zasilanie 120V bez obciążenia tak, że zostaje sterowanie H, ale w tym TV jest wyjątkowo zawiłe. Może jakieś sugestie?
  • REKLAMA
  • #2 3210707
    dagbar
    Poziom 18  
    Posty: 354
    Pomógł: 12
    Ocena: 20
    Zamiast tranzystorka wstaw żaruwkę pomiędzy kolektor a emiter, najlepiej 60W, podmień kondensator wysokonapięciowy. Napiesz o efektach.
  • REKLAMA
  • #3 3210814
    stereoo
    Poziom 23  
    Posty: 739
    Pomógł: 39
    Ocena: 16
    Popraw lutowania w czesci sterujacej Hotem np:transformatorek i nogi kondensatorów i wymien elek(około100uf) filtrujacy nap zasil tranzyst sterujacego.
  • #4 3211344
    Marian Harendarz
    Poziom 16  
    Posty: 279
    Pomógł: 1
    Ocena: 35
    Hot sterowany jest z uzwojenia trafa sieciowego i tam jest wszystko w ok. Przetwornica z TEA2164G. Na żarówce jest 120 V,kondensator wymieniony.
  • #5 3212107
    Jarecki669
    Poziom 21  
    Posty: 473
    Pomógł: 23
    Ocena: 31
    wymien elki w przetworce.
  • REKLAMA
  • #6 3221713
    Marian Harendarz
    Poziom 16  
    Posty: 279
    Pomógł: 1
    Ocena: 35
    Wymieniłem elki w przetwornicy i nic. Założyłem lepszy tranzystor na WN, tak że się nie uszkadza tylko wyłącza TV z trzaskiem wysokiego. Na żarówce zasilacz wydajnie pracuje i jest 126V . Wymieniłem też TDA8372A ale nie pomogło, nie mam schematu.
  • #7 3221924
    Mirek Z.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 21870
    Pomógł: 1132
    Ocena: 531
    Schemat np. tu www.electrodepan.info/schema/marque-Graetz--19-0.php Napięcia sprawdź bez żarówki - na st-by zaniżone do 30-kilku woltów, po załączeniu na ON - wg opisu na płycie. Warto sprawdzić częstotliwość H na sterowaniu bazy HOT.
  • #8 3225489
    Marian Harendarz
    Poziom 16  
    Posty: 279
    Pomógł: 1
    Ocena: 35
    Dzięki za schemat, będę mądrzejszy. Napięcia są takie jak na schemacie. Teraz pooglądamy przebiegi sterujące Hotem. Może wina leży w układzie TEA 2164G, ale nie mam na podstawienie.
  • #9 3378005
    dz1k
    Poziom 11  
    Posty: 24
    Witam,
    Mam to samo uszkodzenie w Nokii DE110 FST.
    Udało się naprawić? Jeśli tak, to prosiłbym o wskazówki.


    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #10 3379432
    Marian Harendarz
    Poziom 16  
    Posty: 279
    Pomógł: 1
    Ocena: 35
    Nie udało mi się naprawić, stoję na brak sterownika zasilacza TEA 2164G.
  • #11 3380677
    maniuś
    Poziom 13  
    Posty: 76
    Pomógł: 4
    proponuję podmienić C502 (5.6nF/1600V) o ile jeszcze nie był wymieniany i przyjrzeć się ścieżkom w jego okolicy
  • #13 3391599
    Marian Harendarz
    Poziom 16  
    Posty: 279
    Pomógł: 1
    Ocena: 35
    C 502 5,6nF wymieniony i trafopowielacz ,bez efektu, zimne luty usunięte.
  • #14 3391854
    Mirek Z.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 21870
    Pomógł: 1132
    Ocena: 531
    Te rady były chyba dla kolegi, który się dopisał do tematu. Proponowałbym sprawdzić może coś innego. Zasilacz na st-by chodzi z częstotliwością "własną", dopiero stan ON powoduje załączenie generatora w TDA8372. Ten z kolei przez Tr702 steruje pracą przetwornicy i powoduje wymuszenie częstotliwości jej pracy 15625Hz i podanie na bazę T501. Ponieważ tranzystor - jak piszesz - uszkadza się gwałtownie, można by sprawdzić tą częstotliwość impulsów na bazie, czy jest prawidłowa. Zarówno bez tranzystora, jak i z tranzystorem + żarówka w kolektorze. Sam objaw kojarzy się z efektem występującym przy uszkodzeniu rezonatora 503 przy TEA2029 - znaczny wzrost częstotliwości i uszkadzanie (z trzaskiem) tranzystora. Być może jest tu analogia.
  • #15 3452207
    sq3
    Poziom 17  
    Posty: 192
    Pomógł: 17
    Ocena: 18
    Mnie też dopadła taka usterka.Wymieniłem 5,6n , 10µ/350V w przetwornicy bo był pusty i pomogło.Można było włączac i wyłączać bez końca.Następnego dnia padł po pierwszym włączeniu.Może po długich eksperymentach już poprzednio był na tyle nagrzany,że działał.Jeśli coś ktoś wumyślił,to też chętnie przeczytam.
  • #16 3711545
    Marian Harendarz
    Poziom 16  
    Posty: 279
    Pomógł: 1
    Ocena: 35
    Temat z 10 listopada 2006r . Uszkadza się S 2000 na bloku odchylania w momencie włączenia. Elementem powodującym usterkę okazał się kondensator C 732 1000 mF w gałęzi 31 V. Temat zakończony.

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Graetz 2151 VTEE występuje problem z uszkadzaniem tranzystora S2000 przy sterowaniu poziomem H (hot). Uszkodzenie następuje z trzaskiem, mimo podstawienia transformatora i zasilania 120 V bez obciążenia. Proponowano wstawienie żarówki 60 W między kolektor a emiter tranzystora oraz wymianę kondensatora wysokiego napięcia i elektrolitów filtrujących w układzie zasilania przetwornicy. Sterowanie hotem realizowane jest z uzwojenia transformatora sieciowego, a przetwornica oparta jest na układzie TEA2164G. Sprawdzono napięcia zgodne ze schematem oraz wymieniono układ TDA8372A bez poprawy. Zalecano kontrolę częstotliwości impulsów sterujących bazę tranzystora oraz sprawdzenie kondensatora C502 (5,6 nF/1600 V) i trafopowielacza. Po wymianie elektrolitów i eliminacji zimnych lutów problem nie ustąpił. Wskazano, że uszkodzenie może być związane z nieprawidłową częstotliwością pracy przetwornicy i ewentualnym uszkodzeniem rezonatora. Ostatecznie, po dłuższej diagnostyce, przyczyną awarii okazał się kondensator C732 1000 µF w gałęzi 31 V, którego wymiana rozwiązała problem trwałego uszkadzania tranzystora S2000.
REKLAMA