Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PonyProg2000 i AVR

23 Lip 2003 11:09 1431 3
  • Poziom 17  
    Problem
    Po zapisaniu "Security and Configuration Bits" programator nie widzi mikrokontrolera!
    Usiłowałem zaprogramować nowy ATTiny 12 za pomocą PonyProgramatora z interfejsem Avr ISP API. Udało mi się zapisać program do pamięci lecz musiałem zmienić konfigurację oscylatora.
    W tym celu uruchomiłem opcję "Security and Configuration Bits" i odczytałem ustawienia z mikrokontrolera, przy bitach:

BODLEVEL
    SPIEN
    CKSEL3
    CKSEL2
    CKSEL0

był zaznaczony znaczek "V". Następnie odznaczyłem bit CKSEL3 i zapisałem konfigurację do procesora. Po tej operacji programator przestał go widzieć. Podejrzewam iż zostały zapisane bity zabezpieczające przed odczytem programu.

Pytanie

1. Czy w PonyProgramator2000 znaczek "V" przy bicie oznacza zawsze ustawienie go jako logiczną "1", czy w stan aktywny, tzn. ustawia np. zabezpieczenia jeżli jest znaczek "V" niezależnie od tego, czy jest to logiczna "1", czy "0".Po odczycie "czystego" nowego procesora przy bitach LOCK2 i LOCK1 nie było znaczków i można było zapisywać i verifykować pamięć FLASH co jest możliwe tylko gdy oba bity są ustawione na "1"!

2. Czy za pomocą PonyProg2000 można w jakiś sposób usunąć to zabezpieczenie, gdyż jest to prawdopodobnie możliwe tylko w trybie programowania wysokonapięciowego.

3. Jeżli nie PonyProg2000 to jakim innym prostym sposobem naprawić te procesorki???
    Pozdrawiam :cry: :twisted:
  • Poziom 33  
    Poczytaj manuala do tego uP. Sprawdź czy nie wyłaczyłeś tym ptaszkiem SPIEN to masz mały problem - do ponownego zaprogramowania uP jest potrzebne podwyższone naięcie (manual).
    Nie znam tego programatora, więc sprawdź sobie co oznacza w nim "v".
    Moim zdaniem chodzi o zmaine CKSEL - po prostu zyłączyłeś wewnętrzny oscylator RC z układu i uP nie ma taktowania. Dołącz zewnętrzny rezonator kwarcowy lub RC (zależne od tego jaki zaprogramowałeś - znowu odsyłam do manuala) i powinno ruszyć.
  • Poziom 19  
    Tak jak przypuszcza Tdv przełączyłeś mikrokontroler na zewnętrzny rezonator kwarcowy. Musisz go podłączyć i z PonyProga będziesz mógł programować. Tylko uważaj, aby nie przeprogramować pinu Reset, bo tego już za pomocą PonyProga nie odkręcisz.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Proszę o POMOC mam mały problem,a raczej to duzy problem jak dla mnie.Chcialem zabespieczyć program przed zczytaniem i w ponyprogu ustawiłem seciurity bits na Lock1 Lock2 potem kliknolem WRITE , no i programator już nie widzi mojego proscesora nie mogę go ani zaprogramować ani nawiązać łączności, co robić :( Pomocy PRoszę ......aha procesorek to Atmega 8........