Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator z mostkiem wiena

chorazy 17 Lis 2006 15:48 6924 8
  • #1 17 Lis 2006 15:48
    chorazy
    Poziom 2  

hej mam wielka prośbe robił ktos taki układ jak w temacie Bo mam zrobic projekt a zupełnie mi nic niewychodzi. Założenia są takie prosty generator ale zbudowany na tranzystorze/tranzystorach nie na wzm op z mostkiem wiena Musze podac schemat wyliczyc elementy i zrobi symulacje w pspice jak ktos ma cos takiego to bardzo prosze o pomoc. Dane to f=5kHz, amplituda na wyj 5V, ARW na tranzystorzeJFET, znieksz h<=0,1%. Z góry wielkie dzieki za pomoc. ps A może ma ktos gotowy taki lub podobny projekt napewno odwdziecze sie za małe korepetycje :)

0 8
  • #2 17 Lis 2006 17:29
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    przede wszystkim, to zamieść tu ów schemat generatora z mostkiem Wiena i na tranzystorowym wzmacniaczu, by było o czym dyskutować.
    Przypomnę tylko, iż generator (każdy) z mostkiem Wiena pracuje w ten sposób, iż ów mostek (półmostek strojony) Wiena włączony jest w pętlę dodatniego sprzężenia zwrotnego.
    Lecz to za mało do generacji, ponieważ to jest tylko warunek fazy, jeszcze potrzeba warunku amplitudy, ale ten zależny jest od parametrów owego mostka dla częstotliwości generacji, a więc dla tej częstotliwości przy której charakterystyka amplitudowa półmostka Wiena osiąga maksimum.

Pozdrawiam

0
  • #3 17 Lis 2006 20:32
    chorazy
    Poziom 2  

oto własnie chodzi że to co podałem to jest wszystko co mam schemat i cała reszte musze sam wymyslic

0
  • #4 17 Lis 2006 21:16
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

chorazy napisał:
    oto własnie chodzi że to co podałem to jest wszystko co mam schemat i cała reszte musze sam wymyslic

skoro liczyłeś, iż tu ktoś zrobi to za Ciebie, to chyba nie trafiłeś najlepiej.
    Google Twoim przyjacielem, zobacz:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=generator+z+mostkiem+Wiena&btnG=Szukaj&lr=lang_pl
    popatrz, poszukaj, poczytaj i przedstaw tu swoje rozwiązanie, a wtedy możemy podyskutować.

Pozdrawiam

0
  • #5 17 Lis 2006 21:56
    chorazy
    Poziom 2  

hej wymysliłem taki schemat i od razu pytanko wzmacniacz jest bardzo prosty do tego dałem mostek wiena i tranzystor bf245c w jednej gałezi do stabilizacji mam pomysł żeby zrobic wzmacniacz wiekszy tzn dodac do tego jeszcze jeden stopien w układzie OE ale czy to co teraz zrobiłe bedzie już generatorem? Wzm jest na tranzystorze bc108b reszte elementów wyliczyłem ale niewiem czy dobry mam schemat wiec narazie skupiam sie na tym? Małe pytanko jak założyc punkty pracy? bo dobrałem je z ch-ki ale niewiem czy dobrze i na jakiej zasadzie sie je dobiera?
    Z góry dzieki za odpowiedz wracam do walki z wasza pomoca dam rade

0
  • #6 17 Lis 2006 22:34
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    wymyśleć to wymyśliłeś, ale na pewno nie generator... :D
    Przecież jeden stopień wzmacniacza ze wspólnym emiterem, jest wzmacniaczem odwracającym, a więc nie jest tu spełniony pierwszy wymóg powstania drgań, czyli warunek fazy.
    Natomiast wprowadzenie w obwód emitera tranzystora bipolarnego tranzystora polowego złączowego (J-FET) to nic innego jak regulowany rezystor napięciem jego bramki zmienny rezystor emiterowy.
    Wobec tego będziesz mieć chyba nie to o co tu chodzi... :cry:
    Reasumując; teorii drgań z układem mostka Wiena (Wiena-Robinsona) najzwyczajniej nie pojąłeś, ale to, niestety, musisz sobie przyswoić sam.
    O wartościach rezystorów podanych na schemacie, to wolę już nie wspominać, ponieważ są one zyczajnie "wzięte z sufitu", a tak nie można.
    Poza tym, to jakiś ułomny jest ten półmostek... czegoś mu brakuje.
    Tak nie można, ponieważ w technice dowolności nie ma.

Pozdrawiam

0
  • #8 21 Mar 2010 15:50
    vldn
    Poziom 2  

Jako,. ze mam problem podobnej natury to odswieze ten temat zamiast zakladac nowy i tutaj poprosze o pomoc.

Otoz, jako projekt mam do wykonania generator sinusoidalny na mostku Wiena. Oto moj schemat:

niestety nie chce generowac. w zwiazku z tym prosze o pomoc, czy ten projekt ma szanse zadzialac i czy dobrze mam dobrane elementy mostka dla czestotliwosci 10 kHz? z gory dziekuje za pomoc. z analogowki jestem naprawde zly i dlatego skorzystam z kazdej rady. pozdrawiam

ps. tranzystor jaki uzylem to BF245A, wzmacniacz OP07CP, diody 1N4148 i BZX854.

0