Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sonda lambda -zasada działania

bary2004_2005 21 Nov 2006 00:23 23238 23
Tespol
    bary2004_2005
    Level 10  
    Witam mam opla astre 1,6 16V 95r i wydaje mi sie że jest zepsuta sonda (jedno przewodowa) ale komputer nic nie wykazuje, pali koło 11 litrów benzyny (95) po mieście, i jak by mógł ktos mi wytłumaczyc jakie są objawy zepsutej sondy i jak powinna działac dobra. Czytałem gdzieś że nalezy zmieżyć wachania napięcia na wolnych obrotach, u mnie napiecie na sondzie na wolnych obrotach skacze tak z 0,3..V do około 0,5...V, nie wiem co to oznacza, na ssania automatycznym to wogule pokazuje 0V, jak coś to wam da to mogę jeszce raz pomierzyć dla pewności. Bo nie wiem czy da coś jak wymienei tą sonde na nową. Licze na waszą pomoc. Pozdrawiam
  • Tespol
    ARTUR_STANCZUK
    Level 19  
    mieszankę ubogą (od 0 do 0,1V). mieszankę bogatą od 0,7 do 0,8V. OPTYMALNA "lambda" =1 sonda wyśle sygnał o napięciu około 0,5V.
    bary2004_2005
    Level 10  
    i tak nie wiem czy mam ja wymienić, ale dzięki bo co moze byc przyczyna takiego spalania. Pozdrawiam
    Ruffus-servis
    Level 17  
    sprawdz miernikiem na odpalonym silniku czy napiecie sie zmienia czy ciagle pokazuje tyle samo.a czy silnik osiaga temperature jak powinien???
    goldwinger
    VIP Meritorious for electroda.pl
    powinna oscylować w całym zakresie (od bogatej do ubogiej)
    bary2004_2005
    Level 10  
    silni sie rozgrzewa normalnie do 95-100 stopni a napięcie skacze między 0,3..V do 0,59V tak jak pisałem poprzednio dzisiaj jeszce raz sprawdzałem. Pozdrawiam
    andrend
    Level 26  
    Twoja sonda jest na wykończeniu, załóż zamięnnik podłącz miernik i nowa będzie pokazywać zmięnne napięcie oscylujące między 200mv a 800mv.
    Powodzenia.
  • Tespol
    procekkk
    Level 24  
    Napiecie sondy lambda oscyluje w zakresie 0,03-1V. Silnik dazy do uzyskania napiecia 0,5V na sondzie lambda. Jesli nie pracuje w calym zakresie to oznacza zle spalanie lub nieprawidlowa prace sondy.
    Pozdr. Procekkk
    User removed account
    User removed account  
    Laska
    Level 11  
    Z tego co wiem to jesli napiecie na sondzie oscyluje to dobry znak.
    Jesli jest do 1 przewodowa to wachania do 0.65V sa w normie (3przewodowa ma zakres do 0,9V).
    Jednak nie jest to az tak rozowo, trzeba ja jeszcze zobaczyc na oscyloskopie, czy ladnie oscyluje ok 1Hz( ok. 5 wahniec nas 5s).
    Ruffus-servis
    Level 17  
    wymien sade ale zamiennikow nie polecam bo mam przykre doswiadczenia znimi zwiazane (moze mialem pecha).Twoja sada jest na wykonczeniu.
    bary2004_2005
    Level 10  
    ok to postaram sie wymieć tą sonde moze coś da, a znacie moze jakieś inne przyczyny zwiększenia zużycia paliwa ??? Pozdrawiam
    procekkk
    Level 24  
    spawdz wtryski, czujnik temp chlodziwa ECT poprawnie dziala, wyczysc przepustnice, sprawdz czujnik przepustnicy, rowniez sprawdz czujnik temp. zasysanego powietrza IAT,
    moze gdzies zasysa lewe powietrze
    ew jeszcze czujnik wstrzasowy KS
    Pozdr. Procekkk i powodzenia
    bary2004_2005
    Level 10  
    Witam czujniki sprawne a pali dalej 11l, czy przyczyną wiekszego spalania mozę być brak katalizatora ???? albo zepsuty egr który jest nei wymieniony, mam juz zaślpek ale nie moge sie za zabrać, i mam jeszcze jeden problem podczas jazdy gdy przytrzymam silnik na równych obrotach (np 4tyś) to silnik dziwnie chodzi, jakoś nie równo. Pozdrawiam
    jacek2873
    Level 2  
    jak auto sie zachowuje tłumi sie przy przyspieszaniu?
    procekkk
    Level 24  
    troche stary temat, sugeruje zamkniecie.
    bary2004_2005
    Level 10  
    dokładnie auto sie tłumi przy przyspieszeniach. Pozdrawiam
    MARIUSZ R
    Level 28  
    Przypnę się do tematu. A jak ma się wartość napięcia sondy na wyższych obrotach? U mnie na wolnych obrotach oscyluje ok. 0,45- 0,55, na wyższych spada prawie do zera.Próby regulacji lpg zmieniają napięcie sondy tylko na wolnych obrotach . Czyżby sonda do wymiany?
    procekkk
    Level 24  
    na gazie nie patrz na to bo pewnie masz wstawiony emu, sprawdzaj na PB :) , jak spada do zera to wychodzi ze brakuje mu paliwa, na wysokich i na niskich obrotach powinno oscylowac w calym zakresie ale srednia ok 0,5V
    podaj jakie to auto i silnik bo sa w sumie rozne typy sond :)
    MARIUSZ R
    Level 28  
    Na 100% nie mam emulatora. Samochód to Renault 19 PH1 1.7 na mono wtrysku .Sonda jest zwykła bez grzałki.
    procekkk
    Level 24  
    a jak zachowuje sie na benzynie ?
    procekkk
    Level 24  
    bo wymien sonde :) ale nie wymianiaj na zadna podrobe, only orginal