Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem krokowym

27 Lip 2003 19:10 1223 4
  • Poziom 11  
    Witam.

Mam mały problem odnośnie silników krokowych (wiem temat ten był już kilka razy omawiany na forum, ale jeszcze chyba nie ten aspekt). Rozchodzi mi się mianowicie o ich sterowanie (sprawa programowa). Gdy sam napisałem program to silnik się obraca, ale strasznie wolno. Nie pomaga nawet ustawienie najmniejszych wartości zegarów (timerów, Borland C++), czyli 1 ms. Nie wiem w czym leży problem, próbowałem już różnych wartości i kombinacji, ale nic nie zdało egzaminu. Natomiast za pomocą programu "Sterownik Grilandy Świetlnej" Tomasza Orłowskiego silnik obraca się znacznie szybciej (różnica nieziemska). Jeżeli ktoś ma jakąś radę lub może zna odpowiedź na ten problem byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. Może jakieś źródełko, strona www traktująca o tym problemie lub zwykle "spadaj kmieciu" :) będzie mile widziane z mojej strony.
  • Poziom 22  
    Jeśli masz typowy "silniczek" o skoku 1,8 st. czyli 200 kroków na obrót, to przy zegarze 1ms dostaniesz max: 5 obr/s. A więc, albo szybszy komputer, albo assembler, albo układ sprzętowy.
    Tak jak w reklamie - "Wybór należy do Ciebie"
  • Poziom 11  
    Jest to typowy silniczek z fdd'eka 5.25 i igłówki. W Borlandzie mam wstawki assemblerowe. Ale tu nie chodzi chyba o szybkość kompa bo przy urzyciu wyżej wymienionego programu obracają się one o wiele szybciej. Może to jest problem z implementacją algorytmu?? Help from anyone wanted!
  • Poziom 22  
    Witam
    Próbowałeś wywalić całkowicie opóźinenie ?
    kolega wyżej ma rację C jest baaardzo wolne
    (a co do asmeblera to zawsze się bałem tak blisiego kontaktu ze sprzętem w pc ,zdaje mi sie że trzeba było by porgramować timer sprzętowy...)
  • Poziom 11  
    I z opóźnieniem próbowałem i bez. Żadnych efektów, silnik jak się obracał wolno tak się obraca. Wysłałem e-mail'a do Tomasza Orłowskiego (autora Girlandy) z prożbą o pomoc może on coś doradzi. Ale wątpię. A co do sprzętowego zegara to gdzie szukać sourców, helpsów i tutsów. Any idea.