Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się wykorzystać przetwornicę z DVD?

Andy74 05 Gru 2006 17:21 1017 0
  • #1 05 Gru 2006 17:21
    Andy74
    Poziom 24  

Witam!
    Ponieważ w zasilaczach impulsowych "nie siedzę" ;) chciałbym się poradzić kolegów w następującej sprawie:

Mam układ mikroprocesorowy, który do życia wymaga dwóch napięć: 5V max. 400mA i 24V max. 300mA. Przy czym 5V musi być dobrze stabilizowane i odkłócone (zasila procesor, LCD, czujniki temperatury, podświetlenie LCD, odbiornik podczerwieni, RTC itp.), natomiast 24V potrzebne jest do zasilania modułu wykonawczego z 8 - 10 przekaźnikami.

Mam też przetwornicę z uszkodzonego odtwarzacza PHILIPS DVD701 i chciałbym ją wykorzystać do zasilania swojego ustrojstwa, tym bardziej, że planuję też zagospodarować obudowę od niego. I tutaj rodzi się kilka pytań.

- Czy to ma w ogóle sens? Moje urządzenie jest przewidziane do pracy ciągłej, więc pomyślałem, że dobrze było by użyć zasilacza o dobrej sprawności.

- Czy mogę taką przetwornicę włączyć do zasilania bez obciążenia (w celach pomiarowych)?

- I wreszcie co mnie najbardziej martwi - czy da się w jakiś w miarę prosty sposób wyciągnąć z niej napięcie 24V? Poniżej zamieszczam schemat. Część układu zasilana 24V będzie całkowicie odseparowana galwanicznie od części cyfrowej (za pomocą transoptorów), więc mogło by to być np. -12V względem masy przetwornicy. Wtedy włączył bym obciążenie pomiędzy +12V i -12V (czy tak można w przetwornicy impulsowej?).

To na razie tyle pytań :)

Tak to wygląda:

Schemat:

Pozdrawiam
    Andy74

0 0
  • Elmark