Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

R cewki. Jakie wyniki pomiarów? Tolerancja kondensatora.

karolaq 06 Dec 2006 17:39 1346 4
Testo
    karolaq
    Level 14  
    ma pracowniach mielismy zdanko, niby latwe, ale...
    trzeba bylo ustalic L cewki metoda posrednio, czyli pomiar U i I i potem wzory. mialem cewke 226mH. przy 2,64V przeplywal prad 122,4mA. f=10kHz
    zmierzylem sobie R cewki no i beton: w jedna stron 4Ω w druga 0,5Ω :| no glupota ale co zrobic. tak wskazywal przyrzad... i teraz sie zastanawiam, co w sprawozdaniu napisac. czy wymyslac wartosc pradu zeby sie zgadzala z pomiarami, czy jak:/

i jeszcze tak przy okazji: jak na kondensatorze nie ma napisane, jaka ma tolerancje, to ile jest domyslnie? 10% ?
  • Testo
    PiM_FM
    Level 25  
    jak kondensator dekadowy to miał chyba te 10% (no i + pojemności kabli i pojemność własne "dziwnej" cewki;))

ahhhh skąd ja to znam Pomiary Elektryczne... :/
  • Testo
    eP
    Level 27  
    karolaq wrote:
    ma pracowniach mielismy zdanko, niby latwe, ale...
    trzeba bylo ustalic L cewki metoda posrednio, czyli pomiar U i I i potem wzory. mialem cewke 226mH. przy 2,64V przeplywal prad 122,4mA. f=10kHz

Jeżeli częstotliwość sinusoidy wynosiła 10kHz to indukcyjność L powinna wynieść około 340uH a nie ileś tam mH

karolaq wrote:

zmierzylem sobie R cewki no i beton: w jedna stron 4Ω w druga 0,5Ω :| no glupota ale co zrobic. tak wskazywal przyrzad... i teraz sie zastanawiam, co w sprawozdaniu napisac. czy wymyslac wartosc pradu zeby sie zgadzala z pomiarami, czy jak:/
    ...

Napisz coś więcej o metodzie pomiaru, jaki prąd był przepuszczany przez cewkę i jaki wywołał spadek napięcia oraz porównać te wartości z mogącymi w obwodzie powstać siłami termoelektrycznymi.
    PiM_FM
    Level 25  
    wg mnie ta cewka na frzeniu to wyjęta z radia (kawałek anteny ferrytowej).... chyba była ale moge sie mylić
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    coś mi tu nie pasuje. Policzyłem sobie według Twoich wyników pomiarów wartość indukcyjności L "idealnej" cewki:
    L = (U/I)/(2•Π•f) =(2,64V/0,1224A)/(2•3,14159•10000Hz)=(3.432757E-0004)Ω/(1/s)=0,343mH, jakoś bardzo daleko do owych 226mH, a jak uwzględnić rezystancję to wyjdzie jeszcze mniej.
    Więc lepiej nic nie naciągaj, tylko napisz prawdę.

Pozdrawiam