logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Poszukuję schemat sterownika lodówki do sam. scania

raf13 08 Gru 2006 20:53 10183 11
REKLAMA
  • #1 3309975
    raf13
    Poziom 13  
    Posty: 136
    Pomógł: 4
    Ocena: 1
    Witam
    Poszukuję schematu sterownika oryginalnej lodówki do scani (sterownik wygląda identycznie jak na linku http://www.rparts.com/Catalog/Major_Components/compressors/Danfoss/danfoss.asp -ten na samym dole).To co pisze na sterowniku:Danfoss 102N4030 a to co na lodówce: RC 1060 44 FDA.
    Za pomoc z góry dziękuję.
    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 3627827
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Posty: 760
    Pomógł: 18
    Ocena: 83
    Witam. naprawiałem kiedyś taki sterownik. Może kolega przedstawić bliżej problem może mógłbym pomóc. Ten sterownik ma wyjście na elektrozawór i wentylator? oraz wejście na czujki?
  • REKLAMA
  • #3 3628659
    raf13
    Poziom 13  
    Posty: 136
    Pomógł: 4
    Ocena: 1
    Witam
    W sumie udało mi się naprawić ten sterownik ale problem jest nadal aktualny , ponieważ:
    Uszkodzony był jeden z traznstorów IRF540N (rozwaliło go na połowę)wstawiłem nowego i sterownik ruszył.Lodówka normalnie chodziła ale nie było gazu więc oddałem ją do nabicia.Ten gość który nabił oddał mi juz ją zepsutą-mówił ze pochodziła z godzine i spaliło bezp. a on chyba wziął i zawatował go i sterownik padł.Oba tranzystory IRF540N miały zwarcie-wymieniłem je niestety nic to nie dało.Napięcie na tranzystory wogule nie dochodzi-możliwe aby uszkodził się częściowo układ scalony?-napięcia jakieś wychodzą z niego.Co mogło być przyczyną że padł ten sterownik-uszkodzenie agregatu??
    Za pomoc z góry dziękuję.
    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 3628723
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Posty: 760
    Pomógł: 18
    Ocena: 83
    Zmierz miernikiem oporność Agregatu to wówczas ci powiem. Ten sterownik miałem tylko raz i dosyć dawno więc napisz także co to za układ scalony. Ale prawdopodobnie będzie to jakaś przetwornica więc dobrze jest wymienić te mosfety z przetwornica oraz jeżeli sterownik jest dosyć stary to wymień dla pewności kondensatory elektrolityczne często wysychają i robią dużo takich właśnie problemów.
  • #5 3635949
    raf13
    Poziom 13  
    Posty: 136
    Pomógł: 4
    Ocena: 1
    Witam
    Te mosfety sa wymienione a jeśli chodzi o układ to pisze tak na nim:
    2840
    9729 FADA-AAC
    102N3500
    Postaram się tez wymienić te elektrolity.Jutro zmierzę oporność agregatu.
    Za pomoc z góry dziekuje.
    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #6 3636031
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Posty: 760
    Pomógł: 18
    Ocena: 83
    Ten scalak w jakiej jest obudowie lub ile ma wyprowadzeń.
  • #7 3636303
    raf13
    Poziom 13  
    Posty: 136
    Pomógł: 4
    Ocena: 1
    Scalak ma 19 nóżek.
  • #8 3824934
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Posty: 760
    Pomógł: 18
    Ocena: 83
    Niestety co do ukł. scalonego to oznaczenia mi nic nie mówią. Więc nie pomogę. Ale co do zakupu innego sterownika wydaje mi się że można zastosować najprostszy sterownik 12V z wyjściem na sprężarkę bo elektrozaworu tam pewnie nie ma? Dowiem się więcej to wówczas coś podpowiem więcej.
  • #9 3826486
    raf13
    Poziom 13  
    Posty: 136
    Pomógł: 4
    Ocena: 1
    Witam
    Wydaje mi sie ze ten scalak to jakiś procesor.A jeśli chodzi o inny sterownik to musi on być na 24v-do cieżarówki.
    Za pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam
  • #10 10654582
    filip21
    Poziom 10  
    Posty: 6
    Ocena: 6
    Witam! nie otwieram nowego tematu bo moj problem dosyc pasuje do istniejacego, a mianowicie moja lodowka w scanii zamiast schladzac mrozi. Zastanawiam sie czy wina leży po stronie sterownika, ktorego z resztą jeszcze nie widzialem, czy moze chodzi tu o potencjometr. Z gory dzieki za podpowiedz i o wskazowki do rozwiazania mojego problemu. pozdrawiam
  • #11 10658074
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Posty: 760
    Pomógł: 18
    Ocena: 83
    Witam. "filip21" Jeżeli sterownik jest w tej lodówce to najprawdopodobniej nie masz gazu więc jest gdzieś dziura w układzie chłodniczym. Jeżeli twój sterownik to zwykły termostat z pokrętłem wówczas i termostat może być uszkodzony. Kolego "raf13" na twoim miejscu wstawił bym sterownik chłodniczy najprostszy (czyli wyjście na sprężarke) dowolnej firmy ja używam Carela lub Danfossa na 24V zasilanie w nich jest AC jak i DC. Ostatnio miałem takie sterowniki. Jak jesteś zainteresowany to daj znać, koszt ok 150zł z czujnikami.
  • #12 18940196
    krisek66
    Poziom 12  
    Posty: 33
    Pomógł: 3
    Ocena: 19
    pawka_pk napisał:
    Witam. "filip21" Jeżeli sterownik jest w tej lodówce to najprawdopodobniej nie masz gazu więc jest gdzieś dziura w układzie chłodniczym. Jeżeli twój sterownik to zwykły termostat z pokrętłem wówczas i termostat może być uszkodzony. Kolego "raf13" na twoim miejscu wstawił bym sterownik chłodniczy najprostszy (czyli wyjście na sprężarke) dowolnej firmy ja używam Carela lub Danfossa na 24V zasilanie w nich jest AC jak i DC. Ostatnio miałem takie sterowniki. Jak jesteś zainteresowany to daj znać, koszt ok 150zł z czujnikami.




    Lodówka nie startuje, wypalone ścieżka w sterowniku, po reanimacji nadal nie startuje, jakieś sugestie?
    Załączniki:
    • Poszukuję schemat sterownika lodówki do sam. scania 20200923_194308.jpg (708.48 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Poszukiwano schematu sterownika oryginalnej lodówki do Scanii z oznaczeniami Danfoss 102N4030 na sterowniku oraz RC 1060 44 FDA na lodówce. Problem dotyczył uszkodzenia tranzystorów IRF540N, które po wymianie pozwoliły na uruchomienie sterownika, jednak lodówka nie chłodziła z powodu braku gazu. Po napełnieniu układu chłodniczego sterownik ponownie uległ uszkodzeniu, prawdopodobnie wskutek zwarcia tranzystorów i możliwego uszkodzenia układu scalonego (oznaczenia 2840 9729 FADA-AAC 102N3500, 19 nóżek). Zalecano pomiar oporności agregatu oraz wymianę kondensatorów elektrolitycznych, które mogą powodować problemy w starszych sterownikach. Dyskutowano także o możliwości zastosowania prostszego sterownika 24V z wyjściem na sprężarkę, np. Carela lub Danfossa, gdyż oryginalny sterownik może być trudny do naprawy lub wymiany. W innym wątku poruszono problem lodówki w Scanii, która zamiast chłodzić, mroziła, sugerując możliwą usterkę termostatu lub brak gazu w układzie chłodniczym. Wskazano, że najprostszy sterownik chłodniczy z czujnikami i zasilaniem 24V może być rozwiązaniem. Pojawiła się także wzmianka o uszkodzeniu ścieżek na sterowniku, które po naprawie nie przywróciły funkcji lodówki.
REKLAMA