Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik radiowy ZRK Wirtuoz - lampy + schemat?

08 Gru 2006 23:28 4157 10
  • Poziom 15  
    Witam dziś do zaprezentowania mam może zabytek ale nadal na chodzie mowa o radiu ZRK wirtuoz jest to odbiornik zbudowany jeszcze na elektronice lampowej w konstrukcji której zastosowano lampy takie jak:
    ECC85,ECH81,EBF89, ECC83,EL84,EM84. I tu pojawia się prośba czy ktoś posiada na stanie owe lampy oraz schemat do danego odbiornika
  • Poziom 34  
    Witam,
    fotka nie jest reall tylko pochodzi z : http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=356

Niestety renowacja takich radioodbiorników wymaga cierpliwości i nakładów.
    Osobiście przeprowadziłem reanimację Goplany Lux (podobne lampy) jednak schemat, który się cudem uchował i tak na nic się nie przydał - dosłownie rozpadł mi się w rękach - mała szansa by były dostępne schematy OR z tych czasów. Zresztą to bardzo proste radioodbiorniki.
    Lamp niestety trzeba szukać na aukcjach - ja "zdobyłem" na allegro.
  • Poziom 23  
    Jeżeli komplet lamp do tego odbiornika jest jeszcze potrzebny, to zapraszam na pw. Może nie wszystkie trzeba wymienić.
  • Poziom 15  
    k24 większość lamp mam z ozdzysku ale chciałbym się nieco o nich dowiedzieć np. z jakim przeznaczeniem i sposobem działania się wiążą no i oczywiście schemat którego nigdzie nie potrafię znaleźć
  • Specjalista-oldradio
    Mariopi napisał:

Niestety renowacja takich radioodbiorników wymaga cierpliwości i nakładów.

To fakt, ale bez przesady - jak radio nie jest w ruinie to nie jets to specjalniy problem, głównie tu chodzi o czas.

Mariopi napisał:
    mała szansa by były dostępne schematy OR z tych czasów.

To nie masz racji. Tych schematów jest dużo i dosć łatwo je znaleźć. Praktycznie wszystkie były w 'Radioelektronikach' lub w jednej z wielu książek, że o normalnych serwisówkach nie wspomnę. Jeszcze inna rzecz, że do naprawy na ogół schemat nie jets potrzebny, chyna, że ktoś mocno w radiu nagrzebał.

Nie zawsze, niektóre wręcz odwrotnie - są nakombinowane aż do przesady.

Mariopi napisał:
    Lamp niestety trzeba szukać na aukcjach - ja "zdobyłem" na allegro.

Te lampy są bardoz popularne, do kupienia wszędzie, Allegro jest niezłym adresem, ale są też ogłoszenia i sklepy internetowe - np. http://www.fonar.com.pl/
  • Poziom 15  
    Dochodzę do wniosku iż renowacja tego radia wymagać będzie dużego nakładu cierpliwości i co za tym stoi zostawię to sobie na przerwę świąteczną, ma ktoś jeszcze jakieś orginalne pomysły z wykorzystaniem elektroniki lampowej.
  • Poziom 31  
    Koledzy! Mam takie samo radio do uruchomienia. Stało kilkanaście lat zabudowane w tzw. "radioli" czyli zespole radiowęzłowym. Czyli według moich obliczeń jak to radio chodziło maksymalnie kilkanaście godzin to góra! W skrzyni zabudowany jest jeszcze magnetofon ZK 140 ( tranzystorowy... jak mniemam) oraz jakiś adapter. Na dole zabudowany jest potężny wzmacniacz na 4 razy EL 34. Właściciel męczy mnie parę lat aby mu to uruchomić. Docelowo ma to grać w pensjonacie jako old radio i dekoracja portierni. Bardzo proszę niech ktoś łaskawie podeśle schemat. Pozdrawiam R-2 :D
  • Poziom 32  
    Zestaw lamp identyczny jak w radiu "Turandot" którego schemat znaleźć nietrudno, np. http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1966_04_1.htm Filtry p.cz. też się zgadzają, co do typu i liczby. Może zatem uda się naprawić i uruchomić Wirtuoza posiłkując się powyższym schematem, oczywiście będąc przygotowanym na możliwe różnice szczególnie poza płytką drukowaną, np. w zasilaczu?
  • Poziom 26  
    Weż schemat Relaksa, Trubadura,Menueta i zobacz jakie lampy w nich "siedzą", takie same jak w Wirtuozie. Różnica jest w filtrach i gdyby nie było napisu to można poznać które to produkcji Diory a które ZRK.