Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik 230V do pompy 400V?

pawka_pk 09 Gru 2006 19:15 5320 10
  • #1 09 Gru 2006 19:15
    pawka_pk
    Poziom 22  

Witam mam pytanie. Jak zachowa się pompa wodna trójfazowa bez połączenia gwiazda / trójkąt (ma tylko trzy zaciski i jeden PE) jeżeli by miała być zasilana falownikiem jedno fazowym. Na wyjściu falownika jest oczywiście napięcie trójfazowe tyle że na pewno o wiele niższe od tego znamionowego pompy. Czy pompa będzie poprawnie działać. Na pewno straci na swojej wydajności ale interesuje mnie czy silnik się nie będzie grzać i jakie ewentualnie parametry mam w nim ustawić w opcjach silnika. Falownik jest firmy KEBnr. 09.FO.200-1228

0 10
  • #2 09 Gru 2006 20:13
    cane9
    Poziom 11  

witam! według mnie nie uzyskasz poprawnej pracy tej pompy na tym falowniku...jak wiadomo moment silnika trojfazowego maleje z kwadratem napiecia zasilajacego, wiec prawdopodobnie ta pompa w ogole nie ruszy... poza tym zmniejszenie momentu spowoduje wzrost temp. silnika... jesli na tabliczce znamieniowej jest 400V to niestety musi byc takie napiecie do poprawnej pracy.:P POZDRAWIAM

0
  • #3 10 Gru 2006 07:22
    jurek siedlecki
    Poziom 10  

Można pobawić się ustawieniami falownika.Ustawić charakterystyke itp.Jaki to falownik, czy masz instrukcję?

0
  • #4 10 Gru 2006 08:04
    pawka_pk
    Poziom 22  

Jest to falownik KEB FO a dokładnie 09.FO.200-1228. W załączniku jest instrukcja lecz nie wiele z menu programowym rozumiem po niemiecku. Silnik może pracować nawet na połowie swojej wydajności lecz chodzi mi o to aby się nadmiernie nie przegrzewał.
    W dodatku mam z uruchomieniem falownika. Dałem mu rozkaz startu przez zwarcie zacisków 14 i 19 komunikat mam LS. Reaguje tylko na wejścia cyfrowe. Z tego co zauważyłem jeżeli chce mu zmienić jakiś parametr woła hasło. he tylko teraz z kad. je wziąć.

0
    Załączniki:
  • #5 11 Gru 2006 07:39
    marbac
    Poziom 15  

jurek siedlecki napisał:
    Można pobawić się ustawieniami falownika.Ustawić charakterystyke itp.Jaki to falownik, czy masz instrukcję?

Falownik jest zasilany napięciem 230V, a więc na jego wyjściu maksymalne napięcie to 3*230V. Zmiana ustawień i charakterystyk nie podniesie napięcia.

0
  • #6 11 Gru 2006 18:02
    pawka_pk
    Poziom 22  

Ja jestem praktykiem. I z praktyki zresztą co zaobserwowałem falownik 230V który zasila moja pompę trój fazową 400Vprzy takiej konfiguracji jak jest teraz, a niestety jest zablokowany hasłem i nic w nim nie ustawić. Sterowany jest przez wejście cyfrowe i zaczyna start od 40Hz kolejne ma aktywny potencjometr którym mogę płynnie podkręcić od 40 do 70Hz Przy takiej konfiguracji pompa sprawuje się dobrze. Faktem jest że fabrycznych swoich obrotów nie osiągnie i nie wiem czy się grzeje na obrotach 40HZ Ale na 70Hz sprawuje się poprawnie. Czy nie jest tak że częstotliwością podbiłem jej trochę charakterystykę pracy?. I założę następny temat, bowiem mam trochę tych falowników firmy KEB z serii F0 ale niestety nie znam do nich hasła serwisowego abym mógł sobie ustawić swoje parametry a wiem że jakoś sobie z tym radzą.

0
  • #7 11 Gru 2006 18:21
    tatronic
    Poziom 24  

generalnie inverter(falownik) na ktorego wyjsciu jest 3x230v sluzy do zasilania silnikow wlasnie na napiecie 230volt.A jezeli chodzi o silnik to niema w nim opcji podlaczenia na tzw low voltage i higt voltage?Pozdrawiam Arek

0
  • #8 11 Gru 2006 18:38
    histeria
    Poziom 19  

Kolega Marbac słusznie zauważył że możliwe napięcie wyjściowe jest 3x230V
    Silnk w tej konfiguracji ma możliwość pracy tylko z 1/3 mocy.Może w tym
    przypadku zapotrzebowanie mocy właśnie takie jest i nic się nie stanie.

0
  • #9 12 Gru 2006 13:39
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Sprawdź na tabliczce znamionowej silnika jaki jest układ połączeń uzwojeń na 400V.Jeśli gwiazda to istnieje możliwość przełączenia w trójkąt na niższe napięcie tj.3x230V po rozebraniu silnika i przełączeniu końcówek uzwojenia.Może to zrobić nawijacz i nie jest to wcale trudne.Po takim przełączeniu silnik będzie mógł pracować z pełną mocą.Ale trzeba pamiętać by dokonać zmiany na tabliczce lub wymienić tabliczkę znamionową.Inna możliwość to wymiana silnika na taki z 6-ma zaciskami i układem połączeń gwiazda/trójkąt 400/230V.Pozdrawiam

0
  • #10 12 Gru 2006 18:02
    pawka_pk
    Poziom 22  

Falownik z pompą w takiej konfiguracji jak przedstawiłem pracuje u klijęta. Zobacze jak się sprawdzi. Jeżeli sie będzie przegrzewał wymienie silnik na 400/230V i wówczas strat nie będzie. Dam jeszcze znać jak się spisał.

0
  • #11 11 Sty 2007 20:10
    pawka_pk
    Poziom 22  

Wszystko OK silnik sprawuje się poprawnie. Dziękuje za zainteresowanie. Pozdrawiam.

0