Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Palące się głośniki. Czy to rozwiąże problem?

Korzen88 11 Dec 2006 13:00 2730 31
    Korzen88
    Level 10  
    Witam

Mam problem ze sprzętem w aucie :cry: Zaczynam dopiero swoja "kariere" w tej dziedzinie i jeszcze nie wiem wszystkiego co powinienem wiedziec....

na wstepie dam linki do tego, co posiadalem w aucie zanim sie spalilo :cry: :

Sub :arrow: http://www.audiosklep.pl/dibeisi-dbsn1215-30cm600w-p-65.html

wzmacniacz :arrow: http://www.audiosklep.pl/peiying-py2f01r-800w-p-91.html

drugi glosnik :arrow: http://www.audiosklep.pl/boschmann-v1250sni-700w-p-184.html

Powiem odrazu ze w zestawie kabli mialem dolaczone gniazdo na bezpiecznik nozowy. Niestety pierwszy raz spotkalem sie z czyms takim i nie wiedzialem jak go podlonczyc , a wiec zostal pominiety :cry:

Wzmacniacz na orginalnym glosniku byl rozkrecony na pol regolatora i wszystko chodzilo prawidlowo, ale gdy odkrecilem go na 3/4 regulatora glosnik sie przepalil ... Kupilem nowy (link wyzej ) zamontowalem i gral lepiej jak fabrycznyale znowy gdy odkrecilem go na 3/4 mocy spalil sie :/

teraz zamierzam kupic nowa tube JBL , cos w tym stylu :arrow: http://allegro.pl/item149418658_hit_najnowsza_tuba_jbl_cs1204_wys_gratis_bonus_.html

i podlaczyc gniazdo na bezpiecznik z bezpiecznikiem 45 cm od baterii i podobne gniazdo przed sama tuba :arrow: http://allegro.pl/item147542333_as_0429_gniazdo_bezpiecznika_anl_alphard_gold_big.html

i chcialem sie was poradzic czy to rozwiaze moj problem z palacymi sie glosnikami :?: i czy bede mogl rozkrecic sprzet bardziej jak 1/2 mocy na wzmacniaczu :?:

czekam na szybka odpowiedz

EDIT :

na stronce ze wzmacniaczem pisze ze posiada bezpieczniki 2x 15 A ale bezpieczniki sa 2x 20 A . i jaki mam zastosowac bezpiecznik na kablu ?

pozdrawiam
    Korzen
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Anubis Art
    Level 11  
    Powiem Ci tak: Bezpiecznik jest po to żeby wyłączyć obwód jeśli popłynie za duży prąd może spalić odbiornik ( Głośnik ).

A drugfa sprawa źle dobrałeś parametralnie głośniki :)
    Wzmacniacz daje moc rms dla 4Ohm 800W...

RMS to moc płynąca w ciągu którą wytrzyma głośnik

MOC MUZYCZNA to taka którą głośnik wytrzyma przy pojedyńczym impulsie ( Takie jakby zabezpieczenie )

Musisz kupić głośnik który ma w RMS'ie większą moc niż wzmacniacz tak żeby nie przeciążać głośnika i nadać mu większą żywotność ;)

Pozatym ja bym zrobił tak: Nie dawał bezpeicznika, kupił mocniejszy głośnik albo słabszy wzmachol... Nie dawał do samochodu niskotonoiwego ale np. 2 subwoofery co da lepszy efekt ;D przednią cześć skrzyni od subwooferów zrobił z włukna szklanego, a w środku dał układzik sterujący pod rytm muzy obklejonymi wewnątrz wokól głośnika diodami LED niebieskimi.. EFEKT PORAŻAJĄCY !!! Wiem bo moj znajomy tak zrobił ;)

Ale jak chesz ;)

Pozdro i powodzenia:)
    jever 23
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Anubis Art wrote:
    Powiem Ci tak: Bezpiecznik jest po to żeby wyłączyć obwód jeśli popłynie za duży prąd może spalić odbiornik ( Głośnik ).

A drugfa sprawa źle dobrałeś parametralnie głośniki :)
    Wzmacniacz daje moc rms dla 4Ohm 800W...

RMS to moc płynąca w ciągu którą wytrzyma głośnik

MOC MUZYCZNA to taka którą głośnik wytrzyma przy pojedyńczym impulsie ( Takie jakby zabezpieczenie )

Musisz kupić głośnik który ma w RMS'ie większą moc niż wzmacniacz tak żeby nie przeciążać głośnika i nadać mu większą żywotność ;)

Pozatym ja bym zrobił tak: Nie dawał bezpeicznika, kupił mocniejszy głośnik albo słabszy wzmacniacz... Nie dawał do samochodu niskotonoiwego ale np. 2 subwoofery co da lepszy efekt ;D przednią cześć skrzyni od subwooferów zrobił z włukna szklanego, a w środku dał układzik sterujący pod rytm muzy obklejonymi wewnątrz wokól głośnika diodami LED niebieskimi.. EFEKT PORAŻAJĄCY !!! Wiem bo moj znajomy tak zrobił ;)

Ale jak chesz ;)

pozdrawiam i powodzenia:)
    niech mi jeszcze kolega powie jaka jest róznica miedzy głosnikiem niskotonowym a subwooferem:-)
    Korzen88
    Level 10  
    Anubis Art... z tego co mowisz drugi glosnik nie powienien mi sie spoalic, poniewaz mial 400Watt RMS a wzmachol tylko 300 Watt RMSa wiec odbiornik powinien sobie teoretycznie spokojnie gracv nawet na 100 %

czy zle mysle ??

i niech mi ktos powie czy ten sprzet http://allegro.pl/item147542333_as_0429_gniazdo_bezpiecznika_anl_alphard_gold_big.html
    bedzie sie nadawal dfo podlaczenia pod ten wzmacniacz :?: slyszalem na zywo jak gra w innym aucie i powiem ze ciekawie xD

EDIT :

virus01 , a co sadzisz o takim odbiorniku ?? ^^
    virus01
    Level 12  
    po 1 pezpiecznik nie moze grac, bezpiecznik montujemy po to zeby zabezpieczyc akumulator przed jakim kolwiek zwarciem na kablach wzmacnaiczu. Bezpiecznik powinnismy zamontowac o wielkosci troche wiekrzej od bezpiecznikow na wzmacniaczu.

po 2 glosnik ci sie spalil przez to ze byl to tani glosnik z niskiej polki i jego wytrzymalosc na moc jest bardzo mala jak kupisz lepszy glosnik to powinno byc wszystko ok polecam lanzara max12 koszt okolo 250 zł chyba ze chcesz wydac cos wiecej kasy to poszukaj glosnikow z wyzszej polki pozdro
    slavwek.ie
    Level 34  
    Witam.
    Wstawię tu swoje 3 grosze, ponieważ miałem kiedyś taki przypadek ze wzmacniaczem 2 kanałowym Boschmann, nie pamiętam już jaki to był model (dawno to było). Objawy takie same, palił każdy głośnik...
    Okazało się że wzmacniacz nie posiada tranzystorów MOSFET i nie mógł pracować z układem mostkowym, co było bezpośrednią przyczyną.
    Polecał bym przyjrzeć się uważniej wzmacniaczowi
    virus01
    Level 12  
    wzmacniacz napewno moze chodzic na mostku wiec to nie jest wina wzmacniacza moim zdaniem glosnik byl za slaby

a jeszcze jedno glosnik spalil sie odrazu czy gral jakis czas
    chico
    Level 18  
    Anubis Art wrote:
    Pozatym ja bym zrobił tak: Nie dawał bezpeicznika, kupił mocniejszy głośnik albo słabszy wzmacniacz... Nie dawał do samochodu niskotonoiwego ale np. 2 subwoofery co da lepszy efekt ;D przednią cześć skrzyni od subwooferów zrobił z włukna szklanego, a w środku dał układzik sterujący pod rytm muzy obklejonymi wewnątrz wokól głośnika diodami LED niebieskimi.. EFEKT PORAŻAJĄCY !!! Wiem bo moj znajomy tak zrobił Wink

Dawno nie przeczytalem wiekszych glupot.
    Po 1: Bezpiecznik jest chyba najwazniejszy w tym wszystkim! Bez niego zycze powodzenia podczas nawet przypadkowego zwarcia masy i plusa.
    Po 2: Slabszy wzmacniacz? Ten wzmacniacz i tak jest slaby, a te glosniki to nie zdziwilbym sie jakby uszkodzily sie od za slabego wzmaka(przester).
    Po 3: Rowniez chcialbym uslyszec roznice miedzy subwooferem a glosnikiem niskotonowym.
    Po 4: Co do Twojego pomyslu z zabudowa to uwazam, ze to dresiarski wyglad w sam raz na wiejska potupanke ;]

>> Korzen88: Polecam poczytac o podstawach systemow CA. Subwoofer to uzupelnienie dolnego pasma, a ja jestem ciekawy co gra Ci na przodzie. Bo przeciez jak wiadomo to jest podstawa CA.

Moja rada taka, pozbadz sie tego wszystkiego kup sobie na poczatek wzmacniacz CP hpb-602. Masz pewna moc, do tego doloz jakis firmowy glosniczek i gitara. A jaki to zalezy od tego ile masz kasy.
    slavwek.ie
    Level 34  
    koledze Anubis Art zapewne chodziło o Plexi a wyszło "włukno" szklane, chyba że przez "u" zwykłe to jakiś nowy materiał budulcowy...
    qstosz
    ja stawiam że ten mega gigant ma takie przestery że głośniki padły-i tyle.
    Korzen88
    Level 10  
    virus01 wrote:
    a jeszcze jedno glosnik spalil sie odrazu czy gral jakis czas

za kazdym razem chodzil jakis czas .. za pierwszym ok 0,5 h a za drugim troszke dluzej

chico wrote:

>> Korzen88: Polecam poczytac o podstawach systemow CA. Subwoofer to uzupelnienie dolnego pasma, a ja jestem ciekawy co gra Ci na przodzie. Bo przeciez jak wiadomo to jest podstawa CA.

Moja rada taka, pozbadz sie tego wszystkiego kup sobie na poczatek wzmacniacz CP hpb-602. Masz pewna moc, do tego doloz jakis firmowy glosniczek i gitara. A jaki to zalezy od tego ile masz kasy.

a wiec auto to Opel Vectra ... Glosniki z przodu to seryjne glosniki 2 drozne- raza sobie calkiem calkiem ... nie bede ich wymieniac. Oprucz tego mam jeszcze 2 seryjne tweetery z przodu i 2x takrze seryjne glosniki w polce. Takrze pod wzmacniacz podlaczony byl mostkowo tylko subwoofer. czemu sugerujesz zmiane wzmacniacza :?: skoro ten chyba ma naddto mocy :/
    po 2 : chcialem kupic sam glosnik JBL ,bo uwazam ze ta firma jest firma z gornej polki , ale parametry by sie nie zgadzaly , dlatego doszedlem do wniosku ze kupienie orginalnej tuby JBL wraz z glosnikiem bylo by najlepszym rozwiazaniem .... co o tym sadzicie link do tuby, jaka chcem kupic jest w pierwszym poscie .
    virus01
    Level 12  
    kupisz dobry glosnik i bezdie git ja kiedys mialem infinity i gral calkiem przyjemnie wiec polecam ta marke i nie zapomnik podlonczyc bezpiecznika zaraz przy aku jesli chcesz sie bawic to sprzedaj wzmacnaicz i kuc cos z carpowera bo sa w rozsadniej cenie a moce tych wzmacnaiczy sa realne pozdro

Dodano po 8 [minuty]:

jak masz kase to kup sobie

http://allegro.pl/item146238910_subwoofer_infinity_kappa_perfect_12_1_hi_end_nowy.html
    http://allegro.pl/item146831345_wroclaw_jbl_infinity_ref1250w_megareflex_gwarfvat.html

a wzmacnaicz polecam taki
    http://allegro.pl/item148877160_carpower_hpb_1502_kabel_zas_20_mm_gratis.html

tylko nie radzil bym podglaszac na full bo mzoesz sie pozbyc glonika glosnosc trzeba ustawic z glowa jak sie nie znasz to pojedz do kogos co sie na tym zna
    qstosz
    jezu użyj szukaj!!!!
    a będziesz wiedział do czego służy TUBA!
    Korzen88
    Level 10  
    pan dan wrote:
    jezu użyj szukaj!!!!
    a będziesz wiedział do czego służy TUBA!

no slucham Cie do czego sluzy twoim zdaniem :?: Boo wedlug mnie ma dawac mocny, czysty, dynamiczny bass
    qstosz
    a ja jeszcze raz sugeruje użyj szukaj!!
    chico
    Level 18  
    No to masz racje, mam nadzieje, ze nie myslisz o czyms w ksztalcie walca ;> bo to zupelnie nie to! Twojemu przedmowcy chodzi o budowe kolumny w systemie tubowym ;] To dosc skomplikowana budowa wewnetrzna....
    qstosz
    korzen88 wyraźnie podaje link!!
    chico
    Level 18  
    Quote:
    skoro ten chyba ma naddto mocy :/

Raczysz zartowac ;->>
    Korzen88
    Level 10  
    moze inaczej ... mi jego moc wystarcza a na wiecej nie mam jasy :(

pan dan >> powiedz prosze o co chodzi z ta tuba?
    Korzen88
    Level 10  
    virus01 wrote:
    to dorzuc do tych 500zł bo jbl kosztuje nie wiele mniej i sie nie zawidziesz

http://allegro.pl/item146831345_wroclaw_jbl_infinity_ref1250w_megareflex_gwarfvat.html

a jak nie masz kasy to polecam
    http://allegro.pl/item146553987_lanzar_30_cm_max12_1000w_skrzyna_mdf_poczuj_to_.html

a wzmacniacz nie jest taki mocny moze palic glosniki przez przestrowanie przy maxymalnej glosnosci

a dlaczego ta tubo ktorej link juz nie raz podalem wam nie pasuje?
    crazy_88
    Level 42  
    ta "tuba " cala daje tylko sam lomot a nie czysty bass po dluzszym sluchaniu mozna zwariowac z bolu glowy lepiej zainwestuj w skrzynie a sie nie zawiedziesz
    Korzen88
    Level 10  
    no wlasnie o tyaka odpowiedz mi chodzilo....

mialem skrzynie podczas gdy moj kolega mial (ma) wlasnie walec . porownujac dzwiek u mnie byl wolniejszy a u niego dynamiczniejszy i mocniejszy przy rownoczesnie slabszyum glosniku :/ i nie wiedzialem dlaczego. tak jak powiedziales u mnie byl duzo czystczy ale tez slabszy. a biorac pod uwage ze glownie slucham muzyki technicznej i klubowej taki "lomot" mi naprawde nie przeszkadza. czysty bas jest przyjemniejszy ale przy spokojnych piosenkach.

ale nie o to sie rozchodzi... chodzi mi glownie o to czy glosnik w tym walcu ( JBL ) przezyje 3/4 mocy wzmacniacza?
    virus01
    Level 12  
    ja ci radze zostaw tego jbl w spokoju napisz jakie masz auto jak nie masz kasy to sobie kup lanzara zrobi wiekrzy lomot niz ta tuba a jak masz cos wiecej kasy to kup tego infinity on gra naprawde ladnie ma mily miekki bass a jak chcesz tak bardzo zeby byl to JBL to wez sobie subwoofer a nie jakas tube co robi weicej halasu jak gra np

http://www.allegro.pl/item147875890_subwoofer_jbl_gto_1202d_mocny_nowy_vat_polska_gw.html
    Korzen88
    Level 10  
    Pisalem wyzej: Opel Vectra A seryjne glosniki graja dobrze. tylko wlasnie potrzebne mi cos jeszcze do lupania.
    virus01
    Level 12  
    kup sobie cos z tego co ci polecilem i bezdie dobrze chyab ze chcesz tube
    virus01
    Level 12  
    jak chcesz polecic mu alpharda to tylko yakuze ale to trzeba czyms ruszyc zeby zaczelo grac