logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak poprawić odbiór Eski w domu? Wzmacniacz fal FM do radia domowego

lucyferus23 14 Gru 2006 19:50 13525 9
REKLAMA
  • #1 3331495
    lucyferus23
    Poziom 14  
    Posty: 170
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    jak wyzej poszukuje wzmacniacza fal FM do zwyklego radia domowego.

    Mieszkam w miescie w ktorym miejscami odbiera Eska a miejscami nie i tak sie sklada ze u mnie w domu nie odbiera i sie zastanawiam jak mozna zrobic zeby sie nie narobic a zeby zrobic zeby odbieralo.

    Z gory dzieki za wszelkie odpowiedzi i porady.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 3333086
    lucyferus23
    Poziom 14  
    Posty: 170
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    a bez kombinowania kabla na dach??
  • #4 3334109
    JacekCz
    Poziom 42  
    Posty: 8670
    Pomógł: 760
    Ocena: 1462
    możesz wynieść radio na dach.
    To żart.
    Ale naprawdę tylko antena, jak pan Bóg przykazał rozmiar (dipol 1 albo 3 elementowy) i wysoko jak masz problemy.
    Pare lat temu mieliśmy 90km do najbliższych nadajników, tylko tak był dobry odbiór stereo. Niektórzy nawet 5-elemtowy.

    Wzmacniacz będzie wzmacniał szumy, czyli co ci z formalnie silnego sygnału ale kiepskiego jakościowo.
  • REKLAMA
  • #5 3334351
    Calypsett
    Poziom 23  
    Posty: 702
    Pomógł: 14
    Ocena: 84
    JacekCz napisał:
    Wzmacniacz będzie wzmacniał szumy, czyli co ci z formalnie silnego sygnału ale kiepskiego jakościowo.

    W takim razie w jakich sytuacjach jest wskazane stosowanie wzmacniacza antenowego?
    Jaki typ wzmacniacza nada się do tego typu anteny: http://www.dipol.com.pl/sklep/a8603.php?sid=f7202f48cb2c9e5?
    Dodam, że używam jej teraz do odbioru fal radiowych FM. Mam z nią symetryzator.
  • REKLAMA
  • #7 3334563
    Calypsett
    Poziom 23  
    Posty: 702
    Pomógł: 14
    Ocena: 84
    JacekCz napisał:
    Rozumiem masz tę antenę NIE NA DACHU ?

    Można tak powiedzieć.
  • #8 3334607
    JacekCz
    Poziom 42  
    Posty: 8670
    Pomógł: 760
    Ocena: 1462
    Jarress napisał:
    JacekCz napisał:
    Rozumiem masz tę antenę NIE NA DACHU ?

    Można tak powiedzieć.


    Zapytam jak psychoanalityk:
    chcesz o tym porozmawiać?
  • #9 3336011
    Andrzej L.
    Poziom 33  
    Posty: 1505
    Pomógł: 280
    Ocena: 484
    Nabyj sobie na Allegro za parę dziesiątek coś ze starych porządnych tunerów ś.p. Diora
    AS642, AS952, AS6411, AS632 itp.
    Najlepsze miały głowice GFE110, GFE112 z mosfetem.
    Potem to troszkę trzeba podczulić, bo bywają niezbyt zestrojone.
    Jak tym nie odbierzesz to już niczym nie odbierzesz.
    Większość współczesnych odbiorników UKF nadaje się na śmietnik jak o czułość chodzi.
  • #10 3337813
    lucyferus23
    Poziom 14  
    Posty: 170
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    okej dzieki za podpowiedzi i do nastepnego watku :P

Podsumowanie tematu

✨ W celu poprawy odbioru stacji radiowej Eska w domu, gdzie sygnał jest słaby lub niestabilny, zaleca się zastosowanie anteny FM umieszczonej na dachu, najlepiej dipola jedno- lub trzyelementowego o odpowiedniej długości i wysokości. Wzmacniacze antenowe FM mogą wzmacniać również szumy, co nie poprawi jakości odbioru przy słabym sygnale, dlatego ich stosowanie ma sens tylko w określonych warunkach. W przypadku anten nieumieszczonych na dachu, wzmacniacz może być pomocny, ale kluczowa jest jakość i lokalizacja anteny. Dodatkowo, polecano użycie starych tunerów radiowych marki Dior z głowicami GFE110 lub GFE112 z mosfetem, które cechują się wysoką czułością i lepszym odbiorem fal UKF w porównaniu do współczesnych odbiorników. Warto również stosować symetryzatory do anten FM dla poprawy jakości sygnału.
REKLAMA