Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutowanie cienkich linek stalowych - problem

karpowanet 18 Dec 2006 14:06 17825 10
 • #1
  karpowanet
  Level 12  
  witam,
  mam problem z z lutowaniem linki przewodzącej do urzadzenia, które jest dosyć drogie i którego nie załatwie zbyt szybko (część maszyny - czujnik pracujący w ruchu. Na marginesie są 4 przewody przerwaniu uległ jeden). Problem niby prozaiczny, ale chwilowo nie do załatwienia.
  Linka jest nie gruba ok 0,5mm nie mogę jej zlutoiwać. Cyna się w ogóle nie lepi. Próbowałem już różnie z kalafonią z kwasem.
  Skręcić się nie da, gdyż z urządzenia wystaje tylko 3mm (przewód pękł przy samym wyjściu z czujnika), dlatego najlepiej byłoby załatwiść to poprzez lutowanie.

  Może ktoś ma doświadczenie w lutowaniu\ łączeniu takich trudnych połączeń.
 • Helpful post
  #2
  DonRomano
  Level 34  
  A może by tak zacisnąć na lince tulejkę?
 • Helpful post
  #3
  zodiak318
  Level 34  
  Może to nie jest zwykła stal bo takowa powinna się (po dobrym oczyszczeniu) polutować. Spróbuj połaczyć "zaciskiem" wymontowanym z małej kostki elektrycznej - taka tulejka z dwiema śrubkami do zaciskania na przewodach.Może być konieczne oszlifowanie jednej strony tak aby śrubka pewnie dociskała linkę (te wystające 3mm).
 • Helpful post
  #4
  bogdan-pe
  Level 21  
  Czy te linki są stalowe? Łatwo sprawdzić to magnesem. Jeszcze nie widzialem stali, która nie lutowała by się na kwas. Jesli na kwas nie bierze, to musi to być coś innego niz stal. Pozdrawiam
 • #5
  karpowanet
  Level 12  
  Jeśli chodzi o oczyszczanie kwasem, to jakim najlepiej (solny, siarkowy. Tu słyszałem różne opinie). W jakim stosunku?
 • Helpful post
  #6
  zodiak318
  Level 34  
  Na pewno nie siarkowy. Solny palony (rozcirńczony solny z "rozpuszczonym" w nim bodajże cynkiem.
 • Helpful post
  #7
  kw48
  Level 25  
  Linki stalowe lutowałem kilka razy "kwasem". Piszę w cudzysłowie, bo to nie jest żaden kwas, tylko wodny roztwór chlorku cynku. Otrzymuje się go wrzucając cynk do kwasu solnego dotąd, aż przestanie się rozpuszczać i wydzielać gaz (wodór). Samego kwasu solnego nie używa się do lutowania stali, tylko do lutowania cynku (np. blachy ocynkowanej). Jest tylko jeden problem, że ten topnik (chlorek cynku) jest wciągany dość daleko w zwoje linki (zjawisko włoskowatości), nie da się go stamtąd wypłukać i później powoduje korozję linki. Lepiej by było kupić gdzieś np. pastę do lutowania stali, która jest mniej korodująca niż chlorek.
  Jeśli linka jest zrobiona ze stali nierdzewnej (nie spotkałem takich), to można ją lutować za pomocą wodnego lub alkoholowego roztworu kwasu fosforowego. Można kupić odrdzewiacz Fosol, który zawiera ok. 35% kwasu fosforowego.
 • Helpful post
  #8
  waldekel
  Level 28  
  Można użyć polopiryny S jako topnik.
 • Helpful post
  #9
  peter falk
  Home appliances specialist
  waldekel wrote:
  Można użyć polopiryny S jako topnik.

  .... uprzednio zaopatrzywszy się w maskę p/gaz .
 • Helpful post
  #11
  mczapski
  Level 39  
  Jak tobie pomóc skoro pytanie dość ogólnikowe. Wyłuszcz ludziom co to za linki. Czy chodzi o przewód, czy też o linkę mechaniczną stalową lub podobny materiał. Wprawdzie wiemy , że przewodząca ale to za mało. Kombinuję, że chodzi o stalową. A jeśli tak to zaopatrz się w porządną lutownicę najmarniej 100 W. Takie elementy należy dobrze przygrzać przy lutowaniu. Bywa, że udaje się na kalafonię pod warunkiem, że temperatura konkretna. Nie pisżę o pozimie temperatury bowiem nie będziesz jej mierzył.