Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator AVR - USBasp. Skąd ściągnać sterowniki?

20 Gru 2006 18:27 5108 11
  • Poziom 26  
    Witam

Zrobiłem programator USBasp - http://www.fischl.de/usbasp (ostatnie zdjęcie na dole, a właściwie animacja 3D). Po podłączeniu go do komputera zostaje wykryty jako USBasp i chce zainstalować sterowniki, jednakże te które mu wskazuje nie są dobre - jak twierdzi Windows ;| - a są to pliki: libusb0.dll, libusb0.sys oraz usbasp.inf (poprzez który instaluje się dwa poprzednie) - nic to nie daje.

Jaki sterowniki (skąd) mam zainstalować ??

Pzdr.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zobacz czy VID i PID w pliku .inf jest taki sam jak zgłaszany przez urządzenie przy enumeracji, jeśli nie - zmień na takie same w pliku .inf
  • Poziom 14  
    Kubbaz jeżeli już uruchomiłeś, jaką prędkość programowania osiągasz ?
  • Moderator Programowanie
    Sterownik wymaga następującego urządzenia :
    Code:
    [Devices]

"USBasp"=LIBUSB_DEV, USB\VID_16c0&PID_05dc

Nie instalując żadnych sterowników, zobaczy właściwości urządzenia które zostało znalezione przez Windows.
    VID i PID powinny być takie jak opisuje sterownik. Jeżeli tak nie jest, to masz 2 możliwości :
    1. dostosować sterownik, zmieniając cytowane wartości na odpowiednie - nie polecam
    2. ustalić co w układzie nie działa, że generuje błędny VID i PID
  • Poziom 26  
    zolciak napisał:
    Kubbaz jeżeli już uruchomiłeś, jaką prędkość programowania osiągasz ?

Niestety w dalszym ciągu nie mogę uruchomić programatora - w zasadzie jest to programator Kolegi Prockka i sam widziałem jak w/w programator działa. U mnie - zarówno na laptopie jaki na komputerze PC - mam problemy z uruchomieniem i poprawnym działaniem programatora.

Dodano po 13 [minuty]:

Raz jeszcze od nowa (może robię coś źle?):

(pod OS: Windows 2000)
    1. zainstalowałem libusb-win32-filter-bin-0.1.10.1.exe: http://downloads.sourceforge.net/libusb-win32/libusb-win32-filter-bin-0.1.10.1.exe?modtime=1110398222&big_mirror=0

2. łączę kablem USB (drukarkowym) programator z komputerem, komputer wykrywa urządzenie na magistrali USB:
    po czym włącza się automatyczny kreator instalowania sterowników. Po wskazaniu właściwej lokalizacji pliku usbasp.inf w katalogu win-driver (http://www.micro.md4.pl/looknij_tu/usbasp.zip), kreator twierdzi, że wskazywane oprogramowanie nie zgadza się do tego urządzenia. I tak zarówno na PC jak i laptopie za każdym razem.

Co jest nie tak ??
  • Poziom 12  
    Po instalacji LibUSB i odpaleniu "Test Program", w przypadku gdy nic nie jest wpięte do portów USB powinno być widać coś w tym stylu:
    Po wpięciu programatora powinno wyskoczyc cos takiego (nawet nie musisz klikać refresh - przynajmniej u mnie samo odświeżyło):
    Daj znać czy coś takiego widzisz też u siebie.
  • Moderator Programowanie
    Jest jeszcze jedna możliwość.
    Urządzenie jest sprawne, ale sterownik nie jest zgodny z standardem Win2k.
  • Poziom 26  
    arnoldziq napisał:
    urządzenie jest sprawne, ale sterownik nie jest zgodny z standardem Win2k

Sugerujesz, aby zainstalować system opreracyjny Windows XP ?? (nie chce mi się instalować tego systemu ;p)

A czy może ktoś próbował z innymi sterownikami pod Linux Knoppix EDU 0.3. (z CD-ROM)?
  • Poziom 15  
    W sumie wątek trochę stary, ale dopiero na niego trafiłem..

A próbowałeś z tą parą VID/PID jak sugerował McRancor?
    Od wersji USBasp 2006-09-16 zmieniły się w firmware, jeśli masz starszy sterownik, a nowszy firmware, to właśnie przez to Ci nie działa..

W usbasp.inf linia 86/87:
    [Devices]

"USBasp"=LIBUSB_DEV, USB\VID_16c0&PID_05dc
  • Poziom 14  
    Odświeżę wątek, bo miałem opisywany tu problem i go zwalczyłem. Może komuś się to przyda. Otóż aby ten programatorek dał radę pracować trzeba ustawić fuse bity zgodnie z tym, co na stronie pisze autor.

Zależnie od użytego mikrokontrolera muszą to być:

# TARGET=atmega8 HFUSE=0xc9 LFUSE=0xef
    # TARGET=atmega48 HFUSE=0xdd LFUSE=0xff

Potem gdy Windows zechce sterowników, trzeba wskazać te, które zostały pobrane ze strony autora razem z plikiem .hex i innymi rzeczami.

Inaczej Wam nie ruszy! Słowo daję ):

A co do prędkości to u mnie on chodzi jak burza! Plik kodu o objętości 3 kB zapisuje się 0.75s a weryfikuje 0.47s :)