Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozbudowa CA pod fabrycznym radiem ?? !! OPINIE !!

adach 21 Dec 2006 18:14 2947 20
    adach
    Level 10  
    Witam ... w swoim samochodzie mam fabryczne radio CDR 2005 Dalco ...

wspolpracuje ono b. dobrze ze sterowaniem przy kierownicy i wyswietlaczem w centrum konsoli
    - z tego co przeczytalem na forum to bardzo ciezko jest podlaczyc w taki sposob zwyczajne radio aby wspolpracowalo ono z fabrycznym wyswietlaczem i sterowaniem :( i jest to bardzo kosztowne

chcialbym rozbudowac audio w samochodzie ... ale mam spory problem/dylemat... czy jest sens robic to pod fabrycznym odbiornikiem .. a chcialbym zeby on zostal ... lecz radio fabryczne jest ubogie w f-nkcje itp ... lecz inne radioodbiorniki uczynia bezuzytecznym fajny 'bajer' jakim jest wyswietlacz i sterowanie ...

bardzo prosze o porady i opinie ... dzieki !! :)

P.S chcialbym wstawic wzmacniacz ... i glosniki przednie wymienic(pod wzmacniacz) ... oraz zamontowac suba(ten sam lub nastepny wzmacniacz) ... czyli chcialbym zrobic cos fajnego ale nie wiem czy sie oplaca :)
    greg-si
    Level 27  
    zależy co masz na myśli przez słowo rozbudowa. Jeżeli ma to wyglądać tak że nie masz w nim wyjść na wzmacniacze to jest możliwość dorobienia takich. Ja u siebie mam proste radio blaupunkta bo jest mi nie potrzebne inne lepsze. Radioodbiornik jest praktycznie tylko do słuchania radia w moim przypadku.
    Napisz co chcesz mienić w swoim samochodzie a wtedy doradzimy.
    Pozdrawiam
    adach
    Level 10  
    Przod glosniki wymienic 16' oraz tylne(one sa juz o mniejszym rozmiarze) ... podlaczyc to najlepiej pod wzmacniacz ... a takze chcialbym wstawic suba ... najlepeij nastepny wzmacniacz..czyli dosc sporo..wiec czy jest sens ?
    crazy_88
    Level 42  
    jesli twoje radio nie posiada wyjsc na wzmacniacz mozesz zastosowac konwerter ja mimo wszystko na twoim miejscu bym wstawil normalne radio ale to takie moje skromne zdanie:D
    adach
    Level 10  
    no i jesli zrobie sobie wyjscie na wzmacniacz / lub raczej ktos mi zrobi ... :D to jest sens dalszej rozbudowy ? ma to 'jakies rece i nogi' ?:D
    slavwek.ie
    Level 34  
    Witam.
    We wcześniejszym twoim poście napisałem żeby sobie totalnie odpuścić zozbudowę audio na fabrycznym radiu.
    Po pierwsze trzega dorobić do niego wyjścia RCA żeby podłączyć jakikolwiek wzmacniacz.
    po drugie jeśli już to masz zrobione to wyjście ma tak niskie napięcie, że praktycznie nie masz regulacji czułości wejściowej we wzmacniaczu.
    po trzecie fabryczne radio ma tak złe parametry, regulacje dźwięku że po prostu nie da się tego słuchać...
    Wszystko co piszę może wydawać się nieco dziwne, bo słyszałeś fabryczne audio i wydawało by się że poza głębokim basem z subwoofera niczego nie brakuje, dźwięk jest do przyjęcia...Otóż tak się dzieje ponieważ głośniki tam zastosowane są zestrojone specjalnie do tego radia. Sprubój jednak podłączyć tam radio wyższej klasy (cztyaj inne niż fabryczne) i posłuchaj co naprawdę potrafią twoje głośniki.
    Cała akcja z zabawą kończy się jednak po podłączeniu wzmacniacza: nawet przy dobrym zestawie głośników to po prostu nie gra...
    Basu zero, to co się daje usłyszeć jest tak rozniesione po kabinie że nie daje się zlokalizować.
    O średnich tonach zapomnij, nie ma ich, wysokie są tak rozstrojone że nie da się ich słuchać. Obniżenie ich poziomu na radiu powoduje całkowity ich zanik.
    Wszystko to przerabiałem, nie zamontował bym nigdy OEM-a do wzmacniacza.
    pzdr
    crazy_88
    Level 42  
    mozesz podlaczyc zwrotnice aktywna ktora ci pomoze rozbudowac audio:D
    adach
    Level 10  
    affff ... no spoko ... dzieki :D wiec widze z nic z tego... CA mzoe w pzyszlosci ... huehue P ...

a skoro mam wymienic radio ... to chcialbym zeby wspolpracowalo mi z wyswietlaczem i sterowaniem .. czytalem trochu o tym na forum i malo osob wie co i jak .. jedyne co zrozumialem ze jest mala mozliwosc ale dosc kosztowna ... jakies interfejsy .. wiecie cos o tym ?? :)
    slavwek.ie
    Level 34  
    z tego co wiem jakiś Kenwood i coś jeszcze współpracuje z fabrycznym wyświetlaczem ale czy do tego jeszcze ze sterowaniem przy kierownicy? niewiem.
    Powinieneś sprawdzić w ofertach producentów radii, powinni tego typu info zamieszczać.
    adach
    Level 10  
    w kazdym praktycznie tak pisze i nic ... :( ciezko cos zrobic ... a szkoda by bylo rezygnowac z tej fajnej rzeczy :)
    rufio_r
    Level 2  
    podniosę wątek, bo mam obecnie taki sam problem...
    Adach - jak sobie z tym poradziłeś?

Ja radyjko mam też Delco CDR500 i chcę podłączyć do niego wzmak i skrzynkę. Najchętniej zmieniłbym też przednie głośniki i również je podłączył pod wzmak.

Pytanie czy na jednym wzmacniaczu (4 kanałowym) mogę podłączyć przednie głośniki i zmostkowany sub?

Pozdrawiam,
    Rafał.
    slavwek.ie
    Level 34  
    rufio_r>>> wzmacniacze 4-kanałowe w głównej mierze wykorzystywane są do napędu przednich głośników + sub.
    Zamysł dobry żeby przody wymienić na lepsze i podłączyć pod wzmacniacz i dołożyć sub, ale odradzam wykorzystanie jednostki Delco, co wyjaśniłem we wcześniejszych postach.
    rufio_r
    Level 2  
    Dzięki slavwek.ie
    Niestety mój budżet nie był przygotowany na wymianę radia a moja osobista Księgowa :D mogłaby wnioskować o moją przeprowadzkę do samochodu, skoro tyle na niego wydaję ;)
    Zdecydowałem, że na początek zostawię radio, zainwestuję w adapterek RCA (ponoć to jest lepsze rozwiązanie niż wzmak z wejściem HLI - tak mi powiedział jeden ze speców, do których dzwoniłem. Powiedział też, że adapter powinien spełnić oczekiwania - [niestety musiałem wykonać kilka telefonów, bo na forum nie mogłem się tego dowiedzieć - mój wątek został zamknięty :(]) i wzmacniacz.

Ale zastanawiam się nad 2 czy 4 kanałowym (2K->tylko na skrzynkę, 4K-> skrzynka+przód), ponieważ radio w autku gra również często przy wyłączonym silniku, więc boję się, że zastosowanie 4K szybko wykończy mój akumulator. Suba podpiętego pod wzmaka 2K zawsze na postoju mogę wyłączyć...
    slavwek.ie
    Level 34  
    czy 2-k czy 4-k po dłuższym graniu każdy wykończy aku, bierz 4-k i podłącz wszystko pod wzmacniacz.
    bikekowal
    Level 11  
    odświeżę trochę temat. Ile można do tego radyjka, znaczy CDR 500 podłączyć? Jakie jest maksymalne obciążenie? Obecnie mam dwa tweetery+dwa głośniki standardowe przód+ dwa standardowe w tylnych boczkach (wersja 3D) - całość fabryczna. Chcę podłączyć do tego dwa głośniki JBL GTO 950. Czy ta jednostka poradzi sobie z takim obciążeniem? Zakładam, że nie będę piłował tego na pełnej skali non stop.
    dominfight
    Level 17  
    a gdzie te jbl chcesz dac ?:P bo zabardzo miejsca ne masz ;d
    wasylwek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak nie będziesz "konfigurował" obciążenia w 2 Ω to nie widzę większych niebezpieczeństw .
    Jeżeli już dajesz 2 pary równolegle ( głośników ) to w szereg z jednymi doklej jakiś kondensator , odetniesz tym sposobem którymś z nich pasmo ( najniższy bas) i "oszukasz" końcówkę mocy w radiu .
    bikekowal
    Level 11  
    JBLe wrzucam na tylną półkę.

Dodano po 2 [minuty]:

Sylwek wrote:
    Jak nie będziesz "konfigurował" obciążenia w 2 Ω to nie widzę większych niebezpieczeństw .
    Jeżeli już dajesz 2 pary równolegle ( głośników ) to w szereg z jednymi doklej jakiś kondensator , odetniesz tym sposobem którymś z nich pasmo ( najniższy bas) i "oszukasz" końcówkę mocy w radiu .

możesz polecić jakieś kondensatory stosowne do tego konkretnego modelu? Poprowadziłem nowe przewody 2,5mm od bagażnika pod radio, przy wyjściu z radia będę chciał spiąć kostką przewód z tylnych głośników z boczków tapicerki z tymi własnie JBLami. W którym miejscu wrzucić kondensatory?
    wasylwek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    JBL-om :D puść cały sygnał z radia . Do fabrycznych doklej kondensatory powiedzmy elektrolityczne 2 sztuki o pojemności 470µF połączonych szeregowo minusami do siebie . Poszukaj w moich wątkach pisałem nt. takich "filtrów" niejednokrotnie , znajdziesz tak sposoby łączenia i wpływ wypadkowych pojemności na pasmo.
    bikekowal
    Level 11  
    nie wiem czy jest sens. Te głośniki są trójdrożne, a ja nie mam zamiaru wykorzystywać ich jako typowe głośniki basowe. Jak mają szerokie pasmo to niech grają w całym paśmie, a grają całkiem przyzwoicie. Tak więc ostateczne pytanie, czy radyjko seryjne pociągnie ten cały balast - JBLe, 4 głośniki plus dwa tweetery i się nie zapali? Pytam dlatego, bo nigdzie nie znalazłem informacji na temat mocy wyjściowej tej jednostki (delco cdr500)
    DrNO
    Level 2  
    witam, podepnę się do tematu. również przymierzam się do podniesienia jakośći fabrycznego audio.

radio mam bez wyjsc RCA, mozna je dorobic w paru miejscach w KR ale ceny sa zaporowe... ma ktos moze jakis schemat lub linki jak sie do tego zabrac? radio z Renault Megane II (tzw. update list)