Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ włączający lampkę tylną po włączeniu TV( wieczorem)

26 Gru 2006 19:42 2217 10
 • Poziom 14  
  Witam serdecznie
  Czy ktoś ma pomysł na zrealizowanie czujnika włączenia TV ( bez ingerencji w układ TV) i wieczorem załączania tylnej lampki za TV.
  Myślę o czujniku wykrywającym obciążenie kabla zasilającego TV + czujnik oświetlenia.Przy zbyt małym oświetleniu ( nocy) czujnik jest aktywny. Z kolei czujnik obciążenia kabla TV uaktywnia się po włączeniu TV. Oba aktywne czujniki pozwalają załączyć tylną lampkę za TV.
  Po wyłączeniu TV - lampka gaśnie.
  Pomóżcie
  Darek z Opola
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 27  
  Witam , sprawa by była prostsza gdyby to miało działać po włączeniu tunera sat bądź magnetowidu czy DVD, ponieważ w tych urządzeniach w trybie ON pojawia się na wyjściu SCART 12 na 8 pinie . Z TV będzie troszeczke problemu, trzeba pomysleć na d układem który będzie wykrywał obciążenie na kablu.
 • Sklep HeluKabel
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Można by wyciągnąć z telewizora jakieś napięcie i zrobić coś w stylu REMOTE, czy też wyjścia sterowania anteną w radiu samochodowym.
 • Poziom 42  
  ... całkiem ciekawy pomysł, może też coś takiego zrobię w domciu ...

  hmmm dorzucę więc jeszcze jeden pomysł ;) ... zamiast wykrywać obciążenie na kablu zasilającym można wykrywać sygnał na wyjściu audio albo video. Teraz chyba każdy telewizor ma coś takiego - przyznacie ;) .... po włączeniu zawsze pojawia się tam sygnał z programu, który akurat "leci" ;) ... na wyjściu audio jest on przecież też niezależny od regulacji głośności ... więc najważniejsze chyba mamy za sobą - a dalej zaprząc do pracy może jakiś prosty procek np ATTiny13(zaledwie 8 nóżek) i to on mógłby sprawdzać sygnał z TV oraz sygnał z fotorezystora (czujnika oświetlenia w pokoju) a następnie sterowałby na wyjściu przez np triak lampką czy też innym rodzajem oświetlenia

  pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Hej mili forumowicze.
  Prosiłem o układ nie ingerujący w układ TV - bezpieczeństwo.
  Każdy układ sterujący pracą żarówki jest już - w uproszczeniu - bez trafo, na sterowaniu triaka , czujnikiem fotoelektrycznym, może przez kontaktron.Nie ma separacji od 230V i łatwo o porażenie lub uszkodzenie TV.
  Musimy dbać o TV bo reszta to "groszowa sprawa".
  Jeżeli dopracujemy się "mojego układu" - jako przystawka, to będzie można wykorzystać do innych urządzeń.
  Pozdrawiam po świątecznych przeciążeniach.
 • Poziom 42  
  kolego dlew53, może nie wspomniałem ale wydawało mi się to oczywiste, że robiąc taki układ o jakim pisałem - wykonujemy izolację galwaniczną od sieci 220V poprzez wysterowanie triaka za pomocą transoptora. Więc dlaczego mówić o braku separacji? będzie i to 100%towa ;) ... natomiast podłączenie się kabelkiem chinch czy przez euro-złącze do wyjścia Audio/Video to wg ciebie ingerencja w TV ???? ... więcej ingerencji i szkód może narobić początkujący elektronik, który zacznie robić jakiś układ na 220V do sprawdzania obciążenia jak to nazwałeś ;) .... chyba, że rzeczywiście pojawi się ktoś kto poda jakiś wspaniały (TANI !!!) i cudowny sposób pomiaru obciążenia na kablu bez włączania się w ten obwód ;)
 • Poziom 16  
  a amperomierze cęgowe?? nie włączają się w kabel tylko wykrywają pole elektromagnetyczne wokół kabla...może w ten sposób coś dałoby się wykombinować...
 • Poziom 42  
  ... no to jak pisałem - nie mówię, że niemożliwe są takie rozwiązania ale - proszę przedstawić dokładniej swoją koncepcję i koszty z tym związane. Bo zrobienie układu który ja proponuję to rząd kilkunastu - może kilkudziesięciu zł i pełne bezpieczeństwo ;) (a do tego minimum elementów, prostota wykonania - no chyba, że napisanie programu dla uC może być troszkę trudniejsze, dla ludzi, którzy nie mieli z tym do czynienia - ale z kolei takie zadanie to extra sposób aby poznać uC i zacząć z nimi przygodę)
 • Poziom 14  
  Owszem najbardziej zależy mi na "nowym prostym układzie " , który umożliwia wykrywanie zmiany obciążenia kabla zasilającego - czyli wykrywający przekroczenie dopuszczalnego progu przepływającego prądu ( najlepiej regulowany potencjometrem), bowiem płynie prąd stanu czuwania sprzętu RTV.
  Tyle pojawia sie nowinek w elektronice, że często nie warto tworzyć już coś co jest małym tanim ,prostym układem - kto bawi sie w montaz stabilizatora napięcia ( na tranzystorach, itp).
  Czasem mozna wykorzystac prosty element.
  Widzisz tutaj bronisz - słusznie - możliwości wykorzystania sygnału audio, transoptora.
  To co kombinujmy, pochwalmy sie - niech to bedzie burza pomysłów.Może cos sobie wykombinujemy do długich wieczorów - a wszystkiemu winne jest lenistwo.Mozna wykorzystac pilota do włączenia lampki z tyłu TV. Ktos zarzuci nam brak ruchu, ale to wszystko prowadzi do szukania nowinek
  Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  ... hyhyhy nie pisałem o włączaniu pilotem bo chciałeś inaczej ale pierwsze to o tym właśnie pomyślałem i tu również - zamiast łączyć sygnał A/V z telewizira do procka - podłączamy zintegrowany odbiornik podczerwieni TFMS i prockiem dekodujemy sygnał z pilota a później włączamy/wyłączamy lampkę. A jeszcze lepiej połączyć obydwa rozwiązania aby mieć alternatywę ;) - koszt procka to kilka zł i to są właśnie te nowinki o których mówisz. W ręku elektronika nawet amatora mogą przeobrazić się w najróżniejsze ciekawe rozwiązania ;)