Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Która kolumna STX? Opinie i rady.

luzak90 26 Dec 2006 22:12 4944 36
    MasterKamil
    Level 14  
    wiecej basu bedzie chyba miala ta druga bo w pierwszej moze byc duzo wysokich tonow bo glosnik wysokotonowy ma wysoka efektywnosc. Ale popytaj jeszcze bo nie jestem na 100% pewny
    Gilotyn@
    Level 30  
    Jaki masz napęd do tego ? ile masz kasy na to? jaki pokój? i co najważniejsze czego oczkuje od kolumn? Może da się wybrać coś lepszego niż te stx bo prawdę mówiąc przejadły mi się już one kompletnie wszędzie tylko stx i stx ludzie nie na tym świat się kończy.

pzdr Gilotyn@
    Nevon
    Level 22  
    Ja bym sie cieszył że STX a nie Alfredy :>
    trudno tak z biegu powiedzieć...

na pewno te drugie będą głośniejsze i z twojej propozycji wybrał bym te drugie właśnie.

ta poza tym te wyglądają całkiem dobrze do twoich wymagań...
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=1&vMenuItem=0&vSubPage=392&vItemDB=itemdb
    lecz wygląd.

głośnik znany z zejścia :) gdm też taki hmmm lepszy od gdm14.

Jednak polecam bardziej DIY z wykorzystaniem lepszego średnitonowego
    Gilotyn@
    Level 30  
    a czy ty się nie pomyliłeś w wysokości 7m ????
    luzak90
    Level 11  
    pomylilem :P wysokość to 5m ..
    Pomoże mi ktoś ?
    Nevon
    Level 22  
    moim zdaniem będzie OK, ale dalej mi sie wydaje ze cos za duża wysokość pokoju.\\
    Caleb_
    Level 33  
    50m^2? Ja bym pomyslal o czyms efektywnym, a nie tylko pradozernym... Trzebaby sie w takim przypadku zastanowic nad zeusami badz altusami 300. te kolumny stxa dobrej srednicy nie beda mialy. sredniotonowe sa duzo cichsze od pozostalych glosnikow, a tamte nie sa w ogole tlumione.
    Nevon
    Level 22  
    bez przesady... niestety za 460zł Zusa nie wyczaruje nikt (chyba ze jakiś powypadkowy)

do porównania nówki http://www.allegro.pl/item151495976_tonsil_zeus_fabrycznie_nowe_24m_gw_f_vat_.html

ja mam pokuj 24m^2 i styka zestaw z gdn18, (89dB) na wzmacniaczu 25w :>

po ten nowej serii STX'ow teraz można sie spodziewać wszystkiego, być może podziały są tak ułożone że nie brakuje średnich.
    A sądzę że w takim przedziale cenowym to bardzo dobry wybór.

Ale warto poszukać.
    Jednego jestem pewien - Regenerowane Altusy z allegro raczej będą gorsze - loteria, na pewno nie będą miały takiego zejścia jak STX'y
    Nevon
    Level 22  
    Raczej podobnie jak w tym :

http://www.visaton.de/visaton_en/6/25/735/index.html
    tu dwa "sredniotonowe" grają inne pasma i mają mniejszą efektywność niż nisko i wysoko tonowe, a wypadkowa jest :) taka jak pozostałych.

Swoją droga dobrane umiejętne zwrotnice 6dB/oct na pewno będą znacznie lepsze niż przypadkowe zwrotnice 12dB/oct. itp

w tej kolumnie sądz że zdało by to egzamin :
    te GDN'y trzeba by tylko "wzmocnić" na średnich, a wysokotonowy może se spokojnie poradzić od 4KHz ale cięty 12/dBOct i mamy liniowo grający zestaw :)
    (strzelam na pałe bo nie znam tych GDN'ów, ale za to gdn17-80-4-sc+gdwk mogą tworzyć grający całym pasmem[full lowend :P ]);

jak ktoś nie wieży polecam chociaż zabawę boxsimem.
    W winisd nie widać sum.
    mlody_elektronik
    Level 27  
    STX to najlepsza propozycja w tej cenie.

Ja bym bral F160 jednak nie masz co oczekiwac po zejsciu. Ja mam w domu Z9 (stara seria terazniejszego f300)

Wyszystko super lecz wymianilem wysokotonowego bo palil sie co utwór. Tera ziedzi GDWT 12-19/150 i nie ma opcji spalenia. Troche go wyciszylem oporem i gra pieknie...
    Jakosc jak muzyki jak z altusów czy zeusów tylko od zeusów ma wiecej srednicy.
    NIE ma co porownywac do jakis Quadrali czy tanoy.
    Caleb_
    Level 33  
    Nevon wrote:

http://www.visaton.de/visaton_en/6/25/735/index.html
    tu dwa "sredniotonowe" grają inne pasma i mają mniejszą efektywność niż nisko i wysoko tonowe, a wypadkowa jest :) taka jak pozostałych.
    ale jak widac zwrotnica to nie same kondki, a na dodatek jest pomierzona. cena pewnie tez nie taka mala ;)
    Quote:
    Swoją droga dobrane umiejętne zwrotnice 6dB/oct na pewno będą znacznie lepsze niż przypadkowe zwrotnice 12dB/oct. itp
    no pewnie. watpie jednak czy stx, ktory we wszytkich swoich kolumnach jako zwrotnice ma same kondki zrobil poprawnie kolumny. faktycznie wieksza sprawnosc niskotonowego w stosunku do sredniotonowego moze byc spozytkowana np na eliminacje efektu baffle step, ale wymaga to uzycia cewki w takich obudowach ;). rzadko kiedy da sie wykonac poprawna kolumne dwudrozna na samych kondensatorach, a co dopiero trojdrozna, w ktorej kazdy glosnik ma inna sprawnosc. Jesli by byly poprawne skonstruowane te kolumny to zaloze sie, ze stx pochwalilby sie tym w postaci zdjetej ch-ki (tak jak to zrobil w nieprodukowanych juz kolumnach M-5).
    Nevon
    Level 22  
    Caleb_ wrote:
    Jesli by byly poprawne skonstruowane te kolumny to zaloze sie, ze stx pochwalilby sie tym w postaci zdjetej ch-ki (tak jak to zrobil w nieprodukowanych juz kolumnach M-5).

przyznam racje.
    ale tez jest opcja że kolumna była dopracowywana ale ch-ka nie jest na tyle imponująca żeby się nia chwalić - podbicie na niskich i wysokich na pewno jakieś jest - jak by nie patrzył ale odrazu nie ma co mówić że średnich będzie za mało - i tak większość ludzi(do których mogły by być adresowane kolumny STX) podbija bas i sopran - a tu jest z "natury" podbity ;]
    Caleb_
    Level 33  
    na poczatku autor napisal, zeby kolumna miala duzo srednich tonow, czyli jak domniewam chce zeby nie grala konturowo tylko plasko. z tego tez wzgledu odradzilem stxy ;)
    alen2000
    Level 11  
    Miesiąc temu nabyłem f160 STX i jestem bardzo zadowolony.
    Przedtem miałem ponad 10 lat altus 75
    mlody_elektronik
    Level 27  
    taaa i zaraz rozlecą sie w tych tonsilach pianki. POjdzie ci glosnik to 200zl w plecy za nowy. A z STX nie ma problemu pujdze ci glosnik to 70zl...
    Caleb_
    Level 33  
    nie 200zl, tylko 10zl. zawieszenie sie bardzo prosto wymienia, wiec nie widze problemu...
    User removed account
    User removed account  
    sq8ju
    Level 24  
    Stary ma Altus 300 gdzieś od '99, czy '98. Pianka jak nowa. Dają jako taki dźwięk, który można słuchać i nie meczy, do techna i szybkiej muzy są idealne. Lepsze od każdych chuczacych STXów. Do dużego pokoju sa dobre, w małych pomieszczeniach strasznie się "gniotą".

alen2000 - widać nie słuchałeś żadnych innych kupując na pałę STXy i dlatego wg Ciebie są super.

STX to tylko basówki do budżetowego suba najlepiej w aucie.
    sq8ju
    Level 24  
    Ciekaw jestem które szybciej się rozpadną przy podanej mocy znamionowej z tabliczki:

- Altus300

- f160

Stx-owi nie daję nawet 5 godzin i coś padnie...
    Tremolo
    Level 43  
    Materiał na zawieszenie jest kwestią konstruktorską dobrze zaprojektowane kolumny to lata starań, i

A) zamawianie u światowych producentów przetworników - głośników i montowanie je do wlaśnych skrzyń tak aby spełnić się jak najbardziej w ideale - pasmo 20-20000 (najlepiej ciut wyższe dla uzyskania klarowności przy wysokich) i nieważne jaki tam jest materiał: guma, kevlar, gąbka, ważne jak to gra. Z naszymi skrzyniami i przez lata wymyślanymi zwrotnicami

B) produkcja u siebie i jednego i drugiego... Żeby było i taniej i pewniej i żeby wszystko jak w A) było dobrze dopasowane. STX dobiera głośniki jak małe dziecko. Musze powiedzieć, że marnuje je jakiejkolwiek by one nie były jakości i z czego by one nie były. Z takim wyczuciem, nigdy ich nie zobaczymy w czasopismie AUDIO.

Do tego trzeba wziąśc 3 opcje - oszczędność, sprzedaż,marketing, obecność na targach.. Tonsil był na targach, STX nie wiem.

Po za tym co nas obchodzi kto gdzie pracuje. Ważne co WIE.

Quote:
    taaa i zaraz rozlecą sie w tych tonsilach pianki. POjdzie ci glosnik to 200zl w plecy za nowy. A z STX nie ma problemu pujdze ci glosnik to 70zl...

.. Pianki w tonsilu się od razu rozpadną; dobre sobie. Chyba ktoś nie miał tych kolumn i nowych głosnikow tej firmy. Mam GDNy nowe stare ta pianka nie jest taka słaba - zreszta kup sobie gąbkę taką do mycia naczyń, rozciągnij ją i nie tak łatwo jest ją uwalić. Nie przepuszcza też o dziwo powietrza... Quadral też ja stosuje, Alphard z drugiej strony też...

Po za tym każdy ma prawo do OPINII. Nie przesadzajmy.

Widze że praktycznie Caleb podał jakie rozsadne argumenty, o niskiej skuteczności STXa.

Z innej strony pokój ma kubature 7x7x5 co daje tyle samo objętości co 14x7x2,5 ; czyli całkiem spory areał. Zeby to nagłośnić, nie trzeba wcale ładować tumanów watów wystarczy dobre skuteczne 15" głośniki + HORN wysokotonowy. - powiem,ze tuba wykładnicza juz w Tonsilu jest stosowana bardzo dawno, więc może być GDWT z tonsila 9-150 do tego Selenium doobudowy zamkniętej. I z paru watów będzie grało 2x głośnik niż STX.
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Ale żeście sie obruszyli...

Ludzie popatrzcie na co piszecie. POdajecie stare kolumny tonsila za 500zl gdzie juz widac zielone zawieszenie czekajace tylko na pierwszy ruch membrany aby oblecialo. A piszecie o nowych kolumnach tonsila ze sa takie super.

POczytajcie dobrze. Ja nigdzie nie napisalem ze w nowych kolumnach zaraz sie rozleci zawieszenie...

Pozatym u kolezanki z technics'a (sa-gx230) na sylwku byly popedzane altusy 75 (teraz juz altus 200) wzmacniacz 2x90WRMS przy 4 ohm przy 8 ma ok 60W i glosniki po nocy grania na skale 6 z 20 glosniki poszly do nieba na wieczny odpoczynek. Teraz mam dostac te altusy do domu i je wyremontowac. Paranoja te altusy GDN25/40 w nich siedzi a podaja 75W a teraz juz 200W.
    Jak dostane te kolumny to zrobie zdjecie tym GDNom poprostu cewka wyleciala z ukladem drgajacym bo klej sie wytopil i wyskoczylo.

Sam bylem na tym sylwku i wiem ze przesteru nie bylo. WIec nei macie sie co czepiac ze porypy dawaly ile wlezie. Szlo na nie moze ze 15W. BAs byl nastawiony na +1.

Skonczylo sie na tym ze podlaczylismy male glosniczki Philips od wierzy z wooxami i dokonczylismy rano sylwka i tamte malutkie kolumienki nic nie ucierpialy.

Teraz wyremontuje te GDNy na cewkach STX o mocy 300W. Ledwo sie mieszcza w ta szczeline ale bardzo ladnie wychodzi. No i glosny i mocny glosnik. BO cewka STX jest 2mm wyzsza jest na aluminium a nie na papierze. I jest nawijana duzo grubszym drutem. nawet gdzies dalem scan obu cewek.

Pozatym skuteczznosc altusów w pasmie nieskim jest w miare podobna do stx. Wiadomo ze wyzsze pasma sa lepiej exponowana i glosniej ale niskie jednak sa bardzo podobne.

Przykladowo najwyzszy niskotonowiec Tonsila ma 3mm Xmax i 120W FS25hz 92dB a STX w cenie polowy tonsila ma 7mm Xmax 300W fs 22hz 91,6dB.

Parametrami podstawowymi sie nie roznia znaczaca oprocz tego ze STX ma moc ponad 2razy wieksza i wiekszy liniowy skok. A cena jest znaczaco rozna.

POzostawiajac juz same glosniki to jezeli tonsil juz produkuje wytrzymale glosniki to podajcie mi nowe kolumny tonsila w cenie STX. przykladowo f-300 kosztuje 380zl za sztuke podajcie w tej cenie Tonsial który jej dorówna.
    User removed account
    User removed account  
    md
    Level 40  
    Kolejny wyznawca religii "stx uber alles". Nie wierzę i nikt rozsądny nie uwierzy, że włączone w takich samych warunkach Altusy padły, a jakaś chińszczyzna oklejona metką Philipsa nie. Co znaczy Altus 75 teraz 200?
    Ktoś napisał, że 10 lat słuchał Altusów a od miesiąca stx i bardziej ceni stx-y. Za 10 lat nawet wspomnienia nie zostanie po tych stx-oswskich wynalazkach, a Altusy po wymianie pianek zagrają następne 10 lat, aż się paczki rozkleją.
    STX-y są wyjątkowo watożerne, niesolidnie konstruowane, mają niską sprawność i nawet do pięt nie dorastają Tonsilowi, a cena musi być niska, bo nikt by nie kupił takiego produktu w cenie Tonsila. STX-y to sprzęt dla ubogich i napalonych małolatów, a za używanie nazewnictwa "głośnik estradowy" w stosunku do niektórych ich produktów należy im się nominacja do orderu uśmiechu.
    Jeżeli masz zastrzeżenia do mocy Altusów, to zmień głośniki np. na Beymę - ceny podobne, a efekt wyśmienity. Ja zmieniam na SM110, SM112, SM212 lub 12BR70 w zależności od konstrukcji, podziału zwrotnic i innych drobiazgów. Wstaw to: http://www.elmuz.com.pl/beyma/sm110.htm do Altusów 200, a ten: http://www.elmuz.com.pl/beyma/12br70.htm do Altusów 140, zobaczysz różnicę w brzmieniu i nie będziesz musiał pompować kilowatów mocy tak, jak to musisz robić przy chińszczyźnie spod znaku STX.
    Na koniec, nie rób krzywdy znajomej i nie wciskaj jej kitu do solidnych głośników. Z tymi cewkami od stx-a nie przeżyją ani jednej imprezy tak, jak to było przedtem, bo podejrzewam, że poprzednio też wstawiono jakiś bubel zamiast solidnych i oryginalnych głośników.
    Najgorsze jest to, że wyciągasz niewłaściwe wnioski - spaliłeś na imprezie głośniki i zamiast wyciągnąć z tego wniosek, że czas skończyć z partactwem i zamontować nowe i oryginalne głośniki, Ty przezwajasz je na chińszczyznę, bo to jest tanio. Już dawno mądrzy ludzie powiedzieli, że co tanie, to drogie. Jeżeli nie stać koleżanki na nowe Tonsile, niech odeśle do Tonsila stare, zregenerują jej i po sprawie.
    Tremolo
    Level 43  
    Nieno w altusach 200 pewniejuż dali GDN 25/80. No troche je upgrate'owali. Jeśli głośnik basowy będzie bardzo nisko Cięty, to moc kolumny się zwiększy, więcej pójdzie na średnie tony.

Tonsil podaje dwie moce: Jedną mierzoną przez 100godzin grania drugą przez kilkusekundowe piki i jest to moc 2x większa iż te parę watów, które napisali.

To czy STX ma moc 2x większą czy ileś razy większa nie jest jedynym parametrem. Po za tym on ma marną skuteczność (GDN 27-150, który tam jest) - i się okaże w rezultacie okaże że oba osiągają takie same maksymalne natężenie dźwięku jak GDN 25/80 z tonsila - przy czym tonsil zje mniej prądu.
    Duzo taniej i lepiej by było, jakby kupił sobie te głośniki sam podobierał zwrotnicę Choćby -6dB. Potem się okaże, że przy ok 400zł/kolumne kupi lepsze głośniki niż Tonsil czy STX - przynajmniej lepsze do nagłosnienia większej przestrzeni: jakies półprofesjonalne na sztywnym zawieszeniu Powiedzmy Selenium po około 280 złotych + wysokotonowy i jeszcze coś zostanie na obudowę.

Bo temat do diaska jest o nagłośnieniu 7x7x5 metrów powietrza. a to jest 3x większe niż moje mieszkanie. Nagłaśniając pomieszczenie 3x mniejsze objętościowo, ale bez ścian na prawdę marnie to gra nagłasniając standardowym domowym wzmacniaczem kolumny o skuteczności poniżej 88dB. Moc około 50W/kanał - tu nawet nie podano jaki wzmacniacz wchodzi w grę - a wy zmieniacie temat - po za tym nie zauwazyliście, ze autor postu Was olał.

Jakby miał powiedzmy 150Watów/kanał to to i tak nie grało by to głośno.
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Dlaczego wy się tak upieracie ratując padlinę polskiego PRL'u ??

Wiekszość was napisze ze PRL to byly czasy okupacji polski przez rosje i to byly zle czasy... teraz sa dobre bo jest demokracja i reszta fabryk juz upadla albo sprzedali je zagranicznym inwestorom.

Tak samo bylo z tonsilem produkowal dobre komponenety jak i cale kolumny. Produkowal stara technologia i dlatego teraz stare ich produkty sie rozlatuja. Tuz przed upadkiem jeszcze ledwo dyszac wprowadzil nowe zawieszenia i inen ksztalty membran. Tak wywnioskowalem z ogledzin. Glosniki nabraly troche wygladu bo nie byly juz takie dziwnei powyginane. ALe reszty nie zmienili. Widzieliscie kiedys tonsila z kaptonowym karakasem ?? Albo nawinietym plaskim drutem ?? Albo jakas lekka membrana ?? NAwet glupiego chlodzenia cewki nie maja bo tonsil nie wprowadzil odpowietrzenia z tylu w glosnikach.

Wracajac do tych zniszczonych glosników. Te altusy nigdy nei byly ruszane. Byly przywiezione bezposrednio z wrzesni bo kupil je dziadek jej ojcu na gwiazdke. I tak staly w tym pokoju od ladnych paru lat. Podlaczane na poczatku pod jakie unitry pozniej pod tego techniksa.

Pomylilem sie bo to nie byly ALtus 75 tylko altus 110.
    dokladnie takie:
    http://www.allegro.pl/item152793865_kolumny_altus_110_okazja_gwarancja_nie_przegap_.html

I teraz bartezz skoro mowisz ze siedzi tam 25/80 to musicie miec niezly balagan w zakladzie skoro nawet nie potrafia utrzymac tego aby odpowiednie glosniki wsadzac

Ale tez ladnie 110W kolumna a w srodku 40W glosnik :D Teraz juz 200W a w srodku 80W poezja poprostu.

Aha mowisz ze sie nie znam. OK moze sie nie znam ale ty zato pojołes wszystko...

Tez twoja teoria o karakassach...

Papier lepiej odbierze cieplo. PApier jak stuknie o nadbiegunnik dolny to sie wyprostuje samoczynnie jak sie pognie... Zato aluminium jest do bani bo wszystko na odwrot.

Aha powedz mi jeszcze jakie glosniki mocniejsze z przeznaczniem do użytku domowego wyprodukowal tonsil ?? Szczerze przyznam sie ze najmocniejszy glosnik jaki widzialem tonsila do domowek to GDN30/120...

Powiem tyle na poczatku STX odnosil wielkie sukcesy na forum i w rzeczywistosci. Dlaczego ?? bo duzo ludzi go kupowalo i kupuje. DLaczego ?? BO jest tani a dobry. Przykladem sa opinie urzytkowników. Oczywiscie byly opinie takie jak opinia PAssat_eq (juz dobrze nie mamietam nicka) gdzie nei srawdzil sie STX bo poupalaly sie linki itp. ALe to byla estradówka do strojenia na 45-50hz a nie do niskostrojonego basu samochodowego.
    Byla opinia Kwaczora gdzie dwa STX byly meczone moca ponad 400W przez 60godzin i wytryzmaly i graja do dzis ale juz nie wytrzymaja kolejnego razu.

U mnie graly w tubach przez kilakanasicie godzin i w ciezkich warunkach jak stopa perki. I nie stalo sie im nic a podawalem na nie tyle ile producent napisal.

Teraz wymienilem je na KILOMAXY ale to tylko z tego wzgledu ze jedna moja tuba wazy ok 110KG i 600W to bylo na nia za malo a kilkomaxy pasowaly do niej lepiej niz STX. Teraz juz tuba ma 2,5KW na 110KG wiec stosunek dobry.

STX poszly zato do zwyklego basu BR. I graja bardzo czesto i nie zadko na 100%. DLatego nabralem zaufania do nich :)

Gram tez na tonsilach. BO mam 12szt GDS30/30 i przy odcieciu na 200Hz wytrzymoja nie po 30W ale po 150W i nei sa nawet cieple. ZAto graja niemilosiernie glosno i czysto. TEraz mam do nich zaufanie mimo ze maja po 15lat.

Wspomniano tez o BEYMIE. DLA mnie to jest przyklad firmy produkującej glosniki.
    alen2000
    Level 11  
    Luzak 90 nie daj się manipulować tzn, najpierw Bartez chce Ci wcisnąć chłam tak abyś sobie wymieniał gąbeczki
    a drugi naciągacz MD chce Ci opylić BEYMY.
    Wystarczy abyś w wyszukiwarce wpisał te dwa nicki MD, BARTEZ
    a zauważysz, że gdy tylko mowa o STX to od razu się pojawiają ze swoja ofertą.

Gdyby nie bali się konkurencji nie musieliby zabiegać na każdym kroku o klienta !!!!!!!!.