Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc Altusa 140. Jaką moc całkowitą mają te kolumny?

30 Gru 2006 10:31 2742 22
  • Poziom 27  
    Witam mam pytanie na które już słyszałem wiele odpowiedzi ale i tak nie wiem która jest prawdziwa.Mianowicie mam Altusy 140 a głośniki w nich to:
    GDN30/80/2
    GDM18/80
    GDWT9/80
    I teraz moje pytanie jaką mają moc całkowitą te kolumny?Bo już było 100W i 80W?Jaka jest prawda?
  • Poziom 35  
    Altus 140 seria 051(061)-moc zmamionowa 100W
  • Poziom 27  
    Ok a jak i na jakiej podstawie to się wylicza?

Dodano po 47 [minuty]:

Dobra dzięki za skan ale tam nie ma opisu jak się taką moc liczy.Czy sa jakieś wzory?
  • Poziom 21  
    Moc altusa zalezy od mocy głosnika niskotnowego, jeżeli jest tam głosnik 25cm, to maksymalnie ma 60W, jesli 30cm to od 60 do 100W. W starszych altusach maxymalnie 80W.
  • Poziom 27  
    Nie no z tym to się nie zgodzę.Bo altus 140 ma głośnik GDN30/60 a moc znamionowa wynosi 100W.Teraz pytanie dlaczego?
  • Poziom 12  
    Altus 140 ma niby 100 W mocy poniewaz zastosowali w srodku kable o przekroju porownywalnym do kabli telefonicznych i własnie one ograniczaja nadmiar mocy głownie do głosnika basowego GDN 30/60/1
  • Poziom 27  
    JA dalej nic nie wiem.Jak moze mieć 100W jak mam 3 głośniki o mocy 80W.To jak to się dzieli bo też tak słyszałem że moc głośników dodać i podzielic przez ich ilość?
  • Poziom 33  
    mogli przyjac 100 wat, bo glosnik jest w obudowie bassreflex, wiec wiecej przyjmie niz w analogicznej zamknietej. tak przy okazji: jaka to roznica?
  • Poziom 21  
    Wtzymalośc mocowa w obudowie zamkniętej jest wieksza niż w BR !

Moc altusa 140 wynosi 60W, skoro jest taki mondry co mówi że wytrzyma 100W bez przerwy to prosze bardzo kupic taki wzmak (Yamaha A1060, 500zł) i słuchac na 100W przez tydzien zobaczymy ile zostanie z tych altusów.

GDN 30/60 wytrzymuje 60W przez 100h grania w obudowie 30L zamkniętej.
  • Poziom 27  
    No a ja mam 80Watowy bass.To jak to będzie?A czy to prawda że się moce dodaje i dzieli przez ilość głośników?A Altus ma budę BR i chyba więcej niż 30L
  • Poziom 35  
    !ron napisał:

Jesteś tego taki pewien? W jakim pasmie? Tylko nie napisz, że w całym, bo to bzdura.
  • Poziom 33  
    !ron napisał:
    moze tak poprzec to jeszcze praktyka? zatkaj bassreflex w jakichs kolumnach i obserwuj co sie dzieje z wychyleniami membrany.
  • Poziom 27  
    Ale to chyba nie do mnie te pretensje?

Dodano po 1 [minuty]:

A z tego co ja wiem to się więce wychlają.
  • Poziom 12  
    Altusy maja duza moc znamionową bo potrafią duzo wytrzymac!! A jezeli chodzi o efektywnos to mają lepsza niz nie jedne niby lepsze kolumny!
  • Poziom 27  
    sl1210 napisał:
    Altusy maja duza moc znamionową bo potrafią duzo wytrzymac!! A jezeli chodzi o efektywnos to mają lepsza niz nie jedne niby lepsze kolumny!

Ale mnie nie o to chodzi.
  • Poziom 21  
    Moc kolumny to moc basowca, czyli dla altusa 60W chyba ze masz tam GDN 30/80 a nie 30/60

Co do zatakania BR racja membrana ma wieksze wychylenie, ale wtedy głośnik pracuje na poduszcze powietrznej, graj godzine na BR i zobacz jaki ciepły jest magnes potem graj godzine na closed i wtedy dotknij magnesu.
  • Poziom 10  
    Moc tych kolumn jest z kosmosu.
    Impedancja jest z kosmosu również gdyż niskotonowiec ma 6 ohm
    I dżwięk też z ......
    Jak im to wyszło do dziś dnia się zastanawiam. Może ktoś wie?
  • Poziom 21  
    Prawdę mówiąc oryginalny Altus nie brzmi pieknie, na tamte czasy brzmiał rewelacyjnie, ale dziś tubowy sopran, dudniący bas bardziej odpycha niż przyciąga. Jestem jednym z wielu którzy czują do tych kolumn tylko i wyłacznie sentyment do starych dobrych czasów kiedy Altus był w kazdym domu, Alton w kazdym klubie a dzici dostawały pod choinke ZgC. No cóz było minęło. Dzisiejsze Altusy to tylko odgrzewany olej i prawde mówiąc szkoda, bo według mnie Altusy 300 i 200 tylko przyćmiły blask plakietki z napisem ALTUS
  • Poziom 17  
    Mimo wszystko obiektywnie oceniając Altus 200 oraz 300 zagrają lepiej i duzo niższym basem od pierwowzorów 140 i 110.Wynika to z zastosowania w nich o klasę lepszych głosników.Tuba z nowych Altusów to jest już dosyć dobry przetwornik.Niskotonowy GDN zastosowany w Altus 300 to mogę sie pokusić o stwierdzenie że jest to najlepsza 30-tka z oferty Tonsila.Nie ma co porównywac z GDN 30/60/1 z karbowaną membraną gdzie pasmo zaczyna sie od 50Hz.Ten z Altus 300 pasmo rozpoczyna od 25Hz!.Stare Altusy miały ładniejszy wygląd (wg mnie) i drapieżniejsze brzmienie co w pewnym typie muzyki może być zaletą.
    Przełączniki z tłumikami-bajer dobry ale w epoce korektorów zbędny.
    Nowe Altusy posiadają także rurki -system bass reflex,podczas gdy te starsze to obudowa z otworem stratnym.Na tym jednak koniec parametry mówią same za siebie -nowy Altus jest znacznie lepszą konstrukcją.

Moc-Altus 140 przyjmie do 100W
    Altus 300-do 200W
  • Poziom 35  
    !ron napisał:
    Co do zatakania BR racja membrana ma wieksze wychylenie, ale wtedy głośnik pracuje na poduszcze powietrznej, graj godzine na BR i zobacz jaki ciepły jest magnes potem graj godzine na closed i wtedy dotknij magnesu.

Dlatego trzeba sprecyzować, co się ma na myśli pisząc "Wtzymalośc mocowa w obudowie zamkniętej jest wieksza niż w BR !" - wytrzymałość termiczna, mechaniczna, w jakim pasmie. Zgadza się? Mechanicznie przetwornik w BR w porównaniu do zamkniętej będzie miał większą wytrzymałość od punktu strojenia tunelu wzwyż, poniżej zaś mniejszą. Termicznie głośnik w punkcie strojenia BR dostanie bardziej popalić niż obudowie zamkniętej, bo pogarsza się wentylacja wymuszana ruchem cewki w szczelinie (oczywiście porównujemy tą samą moc dostarczoną do cewki - trzeba tu wziąć również pod uwagę zupełnie inne charakterystyki impedancji w obudowie zamkniętej i BR).

• Spec od akustyki
    Moc na poszczególnych głośnikach można obliczyć. Jest to dość spore uproszczenie i już mówie dlaczego.

Zakładamy, że muzyka odpowiada szumowi różowemu. W przybliżeniu tak jest, chociaż nie do końca i zależy od rodzaju muzyki.

To założenie pozwala nam przyjąć, że każde każde pasmo o stałoprocentowej szerokosci niesie taką samą moc. Tak więc oktawa od 40 do 80Hz niesie tyle samo mocy co oktawa od 2000Hz do 4000Hz. Pasmo od 20Hz do 20000Hz to 10 oktaw. (od 20 do 40Hz, od 40 do 80, od 80 do 160 idt...) Na każda z 10 oktaw przypada 10% mocy. Można to sobie podzielić dowolnie np. biorąc pod uwagę że faktycznie pasmo muzyki zaczyna sie od 40Hz. Można też podzielić na mniejsze pasma np. tercjowe. Zawsze pamietając, że moc rozloży sie równomniernie.

Drugie założenie, jeszcze bardziej podejrzane, że dzielimy pasmo "siekierą" To znaczy zwrotnica filtrem prostokątnym.

Podział w Altusie to chyba 800Hz. A więc od 20Hz to nieco ponad 5 oktaw, a więc nieco ponad 50% mocy. Podział pomiedzy średnim a wysokim to 7000Hz. Tu przypada nieco ponad 3 oktawy. Dla wysokotonowego pozostaje około 10% mocy.
  • Poziom 27  
    Oki ale zeby tak łatwo było wyjąć głośnik?

Dodano po 5 [minuty]:

Oki już coś się oriętuję choć nie było jeszcze jednoznacznej odpowiedzi.
  • Poziom 33  
    altusman napisał:
    .
    Przełączniki z tłumikami-bajer dobry ale w epoce korektorów zbędny.

Dlaczego zbędny :?: Uważam iż jest to jeden z najbardziej genialnych, ówczesnych pomysłów Tonsila ! Kiedy chcę słuchać spokojnie daję oba pokrętła na - . Chcę poczuć dyskotekę to GDM na 0, a GDWT na 0 lub +. I dzięki temu temu wynalazkowi lepsze Altusy (75 i 120) są dość uniwersalne, nawet dzisiaj. :)
    A są takie momenty kiedy chcę poczuć jak najmocniejszy bas z moich Altusów - wtedy oba pokrętła na -, na eq - podbicie 60Hz + 5dB, dojeżdżam do ok. 2x50W i hulaj dusza :!: :D