Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki to rodzaj sieci?

31 Sie 2003 22:41 79552 54
 • Poziom 11  
  Hej. Dla elektryków to pytanie banalne ale ja trochę się w tym temacie głubię. Jaki mam rodzaj sieci skoro do puszki na budynku dochodzą 4 kable a piąty idzie z dołu z wkopanej do ziemi bednarki i od tego miejsca w budynku już jest ich pięć :L1, L2, L3, N, PE. Nie może to być TN-S bo z trafa idą 4 kable, nie może być TN-C bo wewnątrz jest 5 kabli , nie może być TN-C-S bo PE i N nigdzie się nie łączą , nie jest to również TT ani IT więc jaka ?
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 16  
  wg mnie jest to TN-S z trafa wychodzi L1,L2,L3 i N. N i tak pewnie jest polaczony z ziemią i z z iemi tez idzie PE
 • Poziom 15  
  W układzie sieci IT wszystkie dostępne części przewodzące powinny być izolowane od ziemi albo spięte w jeden punkt, który powinien być dołączony do ziemi przez znaczną impedancje lub bezpiecznik iskierkowy. Nie jest to także według mnie TNS ponieważ w tym układzie od trafa musi przychodzić 5 przewodów niemniej i nie więcej. Z twojego opisu wynika że tak nie jest a przewwód PE jest pociągnięty wprost od bednarki czyli "uziemiony" więc jest to układ sieci TT i tym włąśnie różni się TNS od TT bo w TT rolę 5-go przewodu spełnia "ziemia".
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 23  
  misiosoft mylisz się jeżeli chodzi o sieć IT. N w transformatorze jest podłączony do ziemi przez iskrownik do budynku dochodzi cztery przewody i tam tworzony jest PE przez uziemienie. PE nie jest połączony z N. Faktem jest że praktyce takie sieci są nie używane w Polsce.
 • Poziom 12  
  szanowny kolego układ sieci do twojeo złacza to TT, a po BM to juz wolność tomku ....., ale z tego co mówisz to instalacja domowa chula na TN-C-S 8)
 • Poziom 23  
  "Pop 9" Instalacja TN-C-S nie ma w domu uziemienia tylko zerowanie po przewodzie ze stacji. Instalacja jaką opisuje to TT i teoretycznie może być IT bo nie wiemy czy trafo w stacji jest uziemione kablem czy idzie przez iskrownik.
 • Poziom 21  
  Witam
  Koledzy,nie mieszajcie pytającemu w głowie.W sieciach elektroenerge-
  tycznych niskiego napięcia zasilających budynki mieszkalne i publiczne
  nie występuje układ sieciowy IT-nie wolno go w takich sieciach stosować.
  Jeśli w budynku jest zastosowany układ sieciowy/system ochrony przed
  porażeniem zgodny z obowiązującym w sieci nn. to jest to TT/dawniej-
  uziemianie/.Jaki system ochrony od porażeń obowiązuje w sieci,decyduje
  wyłącznie właściwy terenowo Rejon lub Zakład Energetyczny.Tych ukła-
  dów /systemów ochrony od porażeń /absolutnie nie można dowolnie mie-
  szać lub stosować! .Najlepiej udać się po informację jaki jest układ sie-
  ciowy,do działu dokumentacji w Rejonie Energetycznym.
 • Poziom 29  
  dla mnie jest to skopana wersja tnc-s
  bednarka (pe) powinna być połączona z pen ('zetro') w puszce..
  będąca układem tt przez pomyłkę
  czy ktoś z was widział stację trafo w układzie it???
 • Poziom 23  
  Mam tego pełno w szafach sterowniczych w zakładzie gdzie pracuję.Nazywa się to separacja galwaniczna i brak iskrownika bo po pierwotnej stronie jest 380 volt a nie 15 KV więc przebicie jest mało prawdopodobne.Strona wtórna 220 V i tylko jednofazowa moce tych lokalnych mini sieci tak po 300 W.Ale widział
 • Poziom 12  
  Całkowicie zgadzam się z Kolegą JANHEN.
  Oglądając jednynie puszkę przyłącza nie można powiedzieć jaki rodzaj sieci elektrycznej zastosowano.
  Pewnie zastanawiasz się jaki rodzaj ochrony przeciwproażeniowej zastosować.
  Masz to dokładnie zapisane w warunkach technicznych jakie określił Ci lokalny Zakład Energetyczny na Twój wniosek o przyłączenie do sieci.
  NIE WOLNO CI TYCH WARUNKÓW DOWOLNIE ZMIENIAĆ BO GROZI TO NIESKUTECZNOŚCIĄ OCHRONY A NAWET W SKRAJNYCH WARUNKACH ZNISZCZENIEM INSTALACJI
 • Poziom 29  
  jak się nie wie co sie robi to się słucha zakładu enerdetycznego ;P
  jekab:
  takie małe coś nie jset siecią energetyczną a jej odbiornikiem ;)
  szafa sterownicza nie jest stacją transformatorowa :)
 • Poziom 11  
  Ooooo widzę że temat się rozkręcił. Dzięki za zainteresowanie. Otóż spać po nocach nie mogłem bo kupiłem książkę o instalacjach elektrycznych i za cholerę żadnego tam zamieszczonego układu nie mogłem dopasować do tego jaki mam w budynku. Dwa dni szukałem projektu i znalazłem a pisze w nim tak: Sieć NN TN-C . Przewód neutralno-zerowy w puszce należy uziemić i rozdzielić funkcje na PE i N. Najprawdopodobniej wykonawca nie zrobił połączenia z uziemieniem kabla PEN i stąd całe zamieszanie i tyle niejasności. Wszystkim dzięki.
 • Poziom 23  
  ;P stasiekm wysyłam materiał na temat sieci IT.Proszę przeczytać ja na elektrodzie nauczyłem się bardzo dużo.Odnośnie tematu "jaki to rodzaj sieci"jestem wprost zdumiony.Tylko janhen odpowiedział poprawnie że jest to TT/dawniej uziemienie/.W innych sieciach nikt nie zakopuje bednarki koło domu to biznes zakładu energetycznego.Maja uziemione słupy lub słupki kablowe(są tam szpliki lub bednarka ciągnięta od trafa)
 • Poziom 21  
  Witam
  W ostatniej wypowiedzi z dnia 2 września kol.bodziofun iż wg.projektu
  techn.jest to układ sieciowy TN-C.Z całą pewnością zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami nie wolno w tym układzie stosować
  uziemienia,tym bardziej doprowadzonego przez puszkę.Uziemienie robocze w układzie TN-C powinno być polączone z szyną PEN/zerową
  w złączu kablowym/na zewnątrz budynku/.A co naprawdę kol. nazywa
  w swojej wypowiedzi"puszką".Jeśli jest to puszka odgałęźna to nie może tam być tamn połączenia ani rozdzielenie N i PE.W układzie sieciowym TNC nie występuje przewód PE.
  .Rozgałęzienie przewodów N i PE od przewodu PEN/ochronno-neutral-
  nego/może następić przy przekroju żyły PEN conajmniej 10mm2 Cu i 16
  mm2 Al np,w złączu kablowym Zk lub napowietrznym Zn.tablicy lub roz-
  dzielnicy gł.ale nigdy w puszce.Oddzielne żyły N i PE na całej dł.sieci i inst.elektr. od transformatora do odbiorników prądu występują tylko w
  układzie sieciowym TN-S.Przestrzegam przed przeróbkami instalacji.
  Najlepiej zwrócić się osobiście po informację do RE/projekty bywaja częstoo wadliwe/ następnie do dobrego elektryka by to sprawdził na miejscu.Nie każda ksiązka o tematyce inst.elektr.jest dobrze napisana.
  W niektórych aż roi się od błędów.Elektrycy bardzo sobie chwalą "Insta-
  lacje elektryczne" H.Markiewicza Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  janhen :
  nie udało mi się rozpakowac tego rara
  poslij zipa lub gołego pdf na priv (bardzo chętnie poczytam)
  co do układu sieci do w prawidłowym wykonaniubyło by to TN-C-S
  TN-C do punktu PEN (koniecznie uziemionego!) i dalej TN-S -najczęsciej spotykany obecnie w nowych instalacjach układ sieci
 • Poziom 15  
  bodziofun napisał:
  Hej. Dla elektryków to pytanie banalne ale ja trochę się w tym temacie głubię. Jaki mam rodzaj sieci skoro do puszki na budynku dochodzą 4 kable a piąty idzie z dołu z wkopanej do ziemi bednarki i od tego miejsca w budynku już jest ich pięć :L1, L2, L3, N, PE. Nie może to być TN-S bo z trafa idą 4 kable, nie może być TN-C bo wewnątrz jest 5 kabli , nie może być TN-C-S bo PE i N nigdzie się nie łączą , nie jest to również TT ani IT więc jaka ?


  Witaj bodziofun!
  Do budynku masz TN-C, bo nikt nie ciągnie 16mmm2 PE. Na złączu zaczynasz mieć TN-S, bo dochodzi PE od bednarki. To teraz tylko tak może już być. U mnie egzaminator nie dał gościowi pomiarów, bo nie umiał powiedzieć jaka to sieć. A to jest potrzebne do protokołu. :idea:

  macher
 • Poziom 23  
  Przeczytajccie dokładnie pierwszy post od którego zaczeła się dyskusja.Na początek tajemnicze T to Terra a po łacinie ziemia.Mam przed sobą książkę Władysława Orlika Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach.I co widzę na schemacie w sieci TT czyli ziemia-ziemia jest narysowane 4 przewody w budynku L1 L2 L3 i N. A w poście jest napisane że w budynku jest jeszcze PE. I tutaj jest cały szkopuł ,sposób rysowania schematów,ponieważ przewód PE to krótkie kreski zakończone symbolem ground.Po prostu na schemacie narysowano to jako uziemienie indywidualne a w budynku zrobiono(bo tak się robiło)uziemienie zbiorowe-czyli zrobione 5-tym przewodem PE do bednarki.
  Opieram się na pierwszym poście jaki jest stan faktyczny instalacji.
  1.Jeżeli ta bednarka jest zrobiona przez elektryka wykonującego instalację jako uziemienie to jest to układ TT czli ziemia-ziemia ze zbiorowym uziemieniem.
  2.Jeżeli bednarka jest zakładu energetycznego ciągnięta od transformatora to jest sieć TN-S
 • Poziom 37  
  a jeżeli bednarka udaje bednarkę to co
 • Poziom 11  
  Witajcie. Jeśli się mylę to mnie poprawcie bo jestem w tej dziedzinie amatorem: Wykonawca miał z sieci TN-C "na zewnątrz" zrobić TN-C-S w budynku. I wszystko byłoby OK gdyby w puszce zewnętrznej bądź w TG (tablicy głównej) połączył uziemienie z bednarki z PEN z instalacji i od tego punktu poprowadził pięć przewodów. On poprowadził pięć przewodów ale nie połączył bednarki z PEN co automatycznie stworzyło układ sieci TT w budynku. Czy tak to rozumieć ?
 • Poziom 11  
  Wbaczci że post za postem ale zapomniałem dopisać jedno pytanie. W literaturze spotkałem się z dwoma rysunkami dotyczącymi rozdziału PEN na PE i N. Otóż w jednej książce ten punkt jest uziemiony a w drugiej nie jest. Czy w jednej książce jest błąd czy obydwie formy są dopuszczalne?
 • Poziom 29  
  Punkt PEN (zmiana z TN-C na TN-S) powinien być bezwzględnie uziemony i to porządnie (Rz <5 omów w typowych przypadkach, np zlącze kablowe)
 • Poziom 23  
  Ale numer wszystko nam się pomieszało
 • Poziom 11  
  Moim zadaniem wprost przeciwnie , już wszystko jasne jeśli chodzi o temat który zacząłem. Dobijające są jednak błędy w literaturze no i czasami wykonane instalacje przez "profesjonalistów". Pozdrowienia dla ambitnych i dociekliwych z FORUM.
 • Poziom 21  
  Witam
  Nie dowiedzieliśmy się co to jest ta "puszka"zewnętrna.Układy sieciowe
  TN-S bardzo rzadko w naszym kraju występują z uwagi na większy koszt ich wykonania/dodatkowu przewód PE sieci zasilającej.Najczęściej są
  stosowanej w obiektach z własną stacją transformatorową/krótkie odcinki
  sieci nn./.Na pewno nie można powiedzieć iż w budynku zasilanym z sieci nn.w układzie TN-C jest układ TN-S,tylko dlatego że ma 5 przewodów/z PE/Większość elektryków,także na forum ise oraz w RE i ZE ma problemy z odróżnieniem i właściwym oznaczeniem układów sieciowych,bo litera-
  tura jest neprecyzyjna.Tym właśnie różni się układ sieciowy TN-S od
  TN-C-S iż przewody/żyły kabli/sa prowadzone oddzielnie na całej długości
  sieci i instalacji elektrycznej/od transformatora energetycznego do odbior-
  ników,/ tzn.oddzielne żyły/!W opisanym przypadku instalacja elektryczna w budynku moze byc wykonana niezgodnie z przepisamiw i układem sieciowym który obowiązuje w tej sieci nn. i stanowic zagrożenie dla jej użytkowników.
 • Poziom 23  
  Dowiem się od ludzi z zakładu energetycznego jeżeli od transformatora ciągnięta jest bednarka to można ją zaliczyć jako piąty przewód PE ?
 • Poziom 11  
  Do Janhen. Puszka zewnętrzna czy skrzynka to miejsce na zewnątrz budynku w którym znajduje się wyłącznik główny. Nie wiem jak on się nazywa , musiałbym wertować znowu projekt. W każdym bądź razie ten wyłącznik ma podtrzymanie poprzez przycisk przy wejściu do budynku. Wystarczy rozbić szybkę i wtedy ten czerwony przycisk ma przerwę i automatycznie rozłancza wlaśnie ten wyłącznik główny w zewnętrznej puszce - skrzynce. Z tej skrzynki za wyłącznikiem idzie pięć kabli do tablicy głównej wewnątrz i tam rozdzielane są poszczególne obwody po bezpiecznikach i różnicówkach. Jeśli jeszcze jakieś niejasności to proszę pytać aby wszystko było proste jak drut - świetna przenośnia prawda?
 • Poziom 21  
  Cześć
  Bednarka ułożona w ziemii wzdłuż kabla zasilającego nn.i połączona z
  uziomem roboczym stacji trafo jest stosowana w układzie sieciowym TT/dawniej:UZIEMIANIE/ dla zapewnienia szybkiego wyłączenia/skute-
  cznej ochrony przeciwporażeniowej przy zabezp.o dużej wartości./np.Bm/
  Wymagana rezystancja uziemień/ roboczych/w złączach kablowych i
  siecach napowietrznych 30 omów/dla TN-C,TN-C-S,TN-S'.O układach sieciowych/opis i schematy/można przeczytać na str.16 i 17 w"Instalacje elektryczne a także w innych rozdziałach.
  Jak już pisałem,po informacje najlepiej udać się do działu dokumentacji
  najbliższego Rejonu Energetycznego.
  W czasie gdy pisałem pierwszą część wypowiedzi pojawiła się na forum
  wypowiedź kol.bodziofun.
  A więc nie jest to puszka ale skrzynka wyłącznika/stycznika/przeciwpoża-
  rowego z przyciskiem sterowniczym na zewnątrz budynku.
  Jeśli instalacja elektryczna w budynku/obiekcie została wykonana zgod-
  nie z projektrm a więc w układzie TN-C a są zainstalowane wył.różnic-
  prądowe ktorych/w układzie TN-C/ nie powinno być. To znaczy że zostały
  w instalacji elektrycznej dokonane zmiany/modernizacja,przebudowa/nie
  dokonano obowiązkowej aktualizacji dokumentacji technicznej obiektu.
  Na podstawie opisu część lub cała inst.elektryczna jest w ukł.sieciowym
  TT z wył.różn.-pądowymi./być może na wskutek błedu lub przeoczenia..Jak jest w rzeczywistości można stwierdzić po wykonaniu
  badań i pomiarów ochronnych.Być może takie były wykonywane i w protokołach powinny być uwagi i ocena.. Pozdrawiam.
 • Poziom 29  
  wymagana rezystancja uziemienia zeleży nie tylko od układu sieci a przede wszystkim od impedancji pętli zwarcia.
  w tym przypadku ktoś ewidentnie się nie popisał (miał być układ TN-C-S a wyszło nie wiadomo do końca co ale blisko TT)
  bednarka cięgana od stacji nie jest przewiodem PE a elementem uziomu poziomego (szybciej i taniej pociągnąc bednarke od stacji niż kombinować poźniej z uzyskaniem rezystancji uziemienia na odpowiednio niskim poziomie. )