Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrze zbudować saunę domową - proszę o porady.

maws 31 Gru 2006 12:08 18895 9
  • #1 31 Gru 2006 12:08
    maws
    Poziom 10  

Przymierzam się do budowy sauny w domu. Jeżeli ktoś samodzielnie budował saunę bardzo proszę o wymianę doświadczeń na forum. Temat jest nie taki łatwy jakby się wydawało. Problem polega aby w sposób mozliwie tani wykonać saunę. - pytań jest wiele, lokalizacja w domu (gdzie np. strych?), kształt pomieszczenia sauny, odpowiednie rozmieszczenie ławek, pieca, materiały do budowy - rodzaj drewna na ściany, wysposażenie, izolacja, piec, wentylacja, drzwi. Sporo informacji jest w internecie na stronach producentów. Jednak myślę że wymiana informacji przez osoby, które już mają ten temat za sobą będzie bardzo pomocna i ciekawa. Pozdrawiam.

Dodano 01.01.2007.
    Myślę tutaj o saunie fińskiej, która jest generalnie sauną suchą, znajduje się w niej piec elektryczny który podgrzewa temperaturę powietrza do około 100 stopni celsjusza. Piece te posiadają również kilkanaście kg kamieni które moga być w niektórych piecach polewane wodą, ale generalnie wilgotność w saunie fińskiej jest niska.

• #2 01 Sty 2007 07:25
    ctk24
    Poziom 16  

czy chodzi o taką saunę gdzie się gorące kmienie zalewa wodą tworząc dużo pary wodnej w pomieszczeniu? jeśli tak to polecam kamienie bazaltowe, ciemne, ciężkie, powszechnie używane do brukowania starych ulic.
    Długo trzymają ciepło i nie pękają po nagrzaniu.

• #3 04 Sty 2007 19:00
    maws
    Poziom 10  

Widzę, że temat budowy sauny nie cieszy się zainteresowaniem, temat samej konstrukcji drewnianej już rozwiązałem, z braku zainteresowanie nie będę się nad nim rozwodził. Teraz mam problem bardziej zbliżony do tematyki forum. Mianowicie z elementów grzejnych 2kW i 1 kW (od piekarnika) buduję piec do sauny o mocy 7-8 kW 3 fazowy. Pozostaje problem sterowania piecem. Najprostszy to tradycyjna termopara (np. od boilera), która steruje stycznikiem zasilającym elementy grzejne. Nie wiem jak to będzie się sprawowało, poza tym kwestia bezwładności układu - i histerezy (chyba się to tak nazywa) temperatur - wyłącza prąd o temperaturze x a załącza np. o temp. x-10stopni celsjusza (jak duża ta histereza?). Najlepszym rozwiązaniem byłoby sterowanie automatyczne z regulatorem na triakach. Jeśli ktoś zna taki sprawdzony schemat to proszę o informacje. Pozdrawiam

• #4 06 Maj 2007 22:44
    micha1981
    Poziom 13  

Bezwładność cieplna układu zależała będzie od izolacji cieplnej pomieszczenia oraz bezwładności pieca. Przy założeniu,że pomieszczenie jest dobrze izolowane a do grzania zastosowane są bezpośrednio grzałki elektryczne nie powinno być problemu z dużymi wahaniami temperatury.

Do sterowania zastosowałbym termostat rozłączający styki przy osiągnięciu nastawionej temperatury. Termostaty takie mają histereze w granicach +/- 2-3 st C, więc wystarczy to w zupełności do wysterowania źródła ciepła.

Czy ktoś może mi powiedzieć jaka jest wilgotność w saunie fińskiej i jakie są orientacyjne temperatury? Ewentualnie ile mocy trzeba do podgrzania 1m3 takiej sauny?

• #5 22 Maj 2007 11:38
    ctk24
    Poziom 16  

Ale o jaką wilgotność chodzi? względną czy bezwzględną? Proponowałbym eksperymentalnie ustalić jej poziom między 70 a 95% przy temp. od 25-31C i 1013hPa

• #6 25 Maj 2007 10:54
    micha1981
    Poziom 13  

Wyczytałem że temperatury wahają się pomiędzy 85-120 st C, a wilgotność powinna być poniżej pkt. rosy. Z czego policzyć ilość potrzebnego ciepła?

• #7 02 Cze 2007 20:15
    maws
    Poziom 10  

Przyjmuje się że 1KW mocy grzejnika wystarcza na 1 metr sześcienny pomieszczenia sauny. Saune mam o objętości około 7m3 i zrobiłem piec 3 fazowy o mocy pojedyńczej grzałki 2kW, sprawuje się bardzo dobrze.

• #8 17 Sie 2008 09:58
    harryon
    Poziom 12  

jakbyś miał jeszcze jakieś dane konstrukcyjne dotyczące budowy sauny-pomieszczenia to chętnie bym się przyjrzał ;-))

pozdrawiam

harryON

• #9 16 Gru 2009 18:53
    gigamaas
    Poziom 16  

Witam

Temat ciekawy (na pewno dla mnie)
    Ciekawi mnie Twoja konstrukcja pieca z tych elementów grzejnych.
    Czy wykorzystałes kamienie o których pisał ctk24? Jakby nie było stosowanie ich będzie chyba bardziej energooszczędne gdyż dadzą podobny efekt jak szamotka w piecu.
    Przy takim projekcie na Twoim miejscu zwróciłbym sie do zaprzyjaźnionego elektronika/informatyka który napisałby odpowiedni program do sterownika. Resztę w oparciu o sterownik wykonałbym już na przekaźnikach.

To nie prawda że nie interesująca jest sprawa budowy samego pomieszczenia.
    Jakie drzewo zastosowałeś, jakiej grubości, gdzie zamawiałeś, ile Cie to wyniosło?
    Czy panele były na pióro? Czy zastosowałeś wełne izolacyjną? jeśli tak to jaką i o jakiej grubości.
    Nigdzie w internecie nie przeczytałem o zastosowaniu foli paroizolacyjnej. Stosowałeś?

Jak rozwiązałeś obieg powietrza? Wszędzie piszą że trzeba zapewnić wlot świeżego powietrza...

No i chyba najważniejsze..
    Jakie zużycie energii Ci wychodzi podczas normalnego seansu w saunie?

Ja co prawda na razie nie buduje ale powoli zaczynam dojrzewać do tej myśli.
    Swoją saunę chciałem umieścić na działeczce po za domem, czyli trochę inna sprawa niż u Ciebie:) Wciąż sie obawiam o wpływ czynników zewnętrznych na drzewo i sposoby jego konserwacji.

W okolicy stoi parę drewnianych domków i widzę co się z nimi dzieje po zimie.
    Zastanawiam sie troche nad inną formą źródła ciepła... energia elektryczna to dziś dość drogi sposób... myślałem o zewnętrznym piecu w którym mógłbym palić drzewem ale nie spotkałem sie z tym osobiście i szczerze nie mam pomysłu na rozwiązanie...

Stąd też puki co zainteresowanie Twoim piecem wykonanym z grzałek z piekarnika

Pozdrawiam serdecznie i liczę na jakieś fotki

• #10 16 Gru 2009 20:02
    harryon
    Poziom 12  

temat co prawda powraca po latach ;-)) ale dla mnie ciągle ciekawy. Ja w 2010 będę robił saunę.

Na pewno można kupić piece do sauny opalane drewnem i są dosyć tanie np. firmy Harvia

harryON

gigamaas napisał:
    Witam

Temat ciekawy (na pewno dla mnie)
    Ciekawi mnie Twoja konstrukcja pieca z tych elementów grzejnych.
    Czy wykorzystałes kamienie o których pisał ctk24? Jakby nie było stosowanie ich będzie chyba bardziej energooszczędne gdyż dadzą podobny efekt jak szamotka w piecu.
    Przy takim projekcie na Twoim miejscu zwróciłbym sie do zaprzyjaźnionego elektronika/informatyka który napisałby odpowiedni program do sterownika. Resztę w oparciu o sterownik wykonałbym już na przekaźnikach.

To nie prawda że nie interesująca jest sprawa budowy samego pomieszczenia.
    Jakie drzewo zastosowałeś, jakiej grubości, gdzie zamawiałeś, ile Cie to wyniosło?
    Czy panele były na pióro? Czy zastosowałeś wełne izolacyjną? jeśli tak to jaką i o jakiej grubości.
    Nigdzie w internecie nie przeczytałem o zastosowaniu foli paroizolacyjnej. Stosowałeś?

Jak rozwiązałeś obieg powietrza? Wszędzie piszą że trzeba zapewnić wlot świeżego powietrza...

No i chyba najważniejsze..
    Jakie zużycie energii Ci wychodzi podczas normalnego seansu w saunie?

Ja co prawda na razie nie buduje ale powoli zaczynam dojrzewać do tej myśli.
    Swoją saunę chciałem umieścić na działeczce po za domem, czyli trochę inna sprawa niż u Ciebie:) Wciąż sie obawiam o wpływ czynników zewnętrznych na drzewo i sposoby jego konserwacji.

W okolicy stoi parę drewnianych domków i widzę co się z nimi dzieje po zimie.
    Zastanawiam sie troche nad inną formą źródła ciepła... energia elektryczna to dziś dość drogi sposób... myślałem o zewnętrznym piecu w którym mógłbym palić drzewem ale nie spotkałem sie z tym osobiście i szczerze nie mam pomysłu na rozwiązanie...

Stąd też puki co zainteresowanie Twoim piecem wykonanym z grzałek z piekarnika

Pozdrawiam serdecznie i liczę na jakieś fotki

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME