Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Shuttle MV43Ni brak przerwań ?

01 Sty 2007 18:46 2279 20
  • Poziom 27  
    Witam.
    Problem następujący: płyta Shuttle MV43N, Pentium 4 /1,7 GHz, zintegrowany LAN, VGA, sound i 6 portów USB na płycie.
    Po zainstalowaniu systemu (W98 lub Win2000) nie mogę zmienić przerwań dla urządzeń, parę urządzeń jest na jednym przerwaniu i gryzą się. Windowsy twierdzą, że tych zasobów nie mozna zmienic.
    Płyta przydzieliła przerwania 5, 10, 11 a wolny 9-ty jest w ogóle niedostępny. W BIOS-ie nie ma opcji przydzielania ręcznego, full automat. Nawet jak wyłączę COM-a i LPT to ich przerwania są nie do użycia.
    Pytanie: czy w systemie z Pentium 4 tak musi być, a jak nie musi, to co z tym fantem ?

pozdr.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Odnośnie przerwań można zawsze je ustawić ręcznie w systemie Win 98 jak i win2000 można je zmieniać. Jakbyś miał jakieś dalsze pytania to się polecam.
    Pozdrawiam[/b]
  • Poziom 27  
    W tym sęk, że nie mozna. W Win2000 opcje są wyszarzone a w 98 system twierdzi, że : Tych zasobów nie można zmienić.
    Wygląda, że jest to zafiksowane na stałe.

Potrzebuję to zmienić bo źle działa USB. Np ściąganie jednego obrazka ok. 350 kB z aparatu foto trwa 10 sekund :D.
    Po wyłączeniu w BIOS-ie dźwięku (IRQ = 5), ściąganie poniżej sekundy. To samo dzieje się z pendrivem. I jest to na każdym porcie USB. Przerwań dla USB też nie mogę zmienić.
    Płyta na chipsecie VIA i zainstalowane najnowsze VIA 4 in 1.

pozdr.
  • Poziom 19  
    Dołączam się do powyższego postu widać jak wcześniej wspomniałem że jest to MOżLIWE.
    Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Trzeba jeszcze doczytać koniec artykułu:

Cytat:

Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
    • Microsoft Windows 95
    • Microsoft Windows 95
    • Microsoft Windows 95
    • Microsoft Windows 98 Standard Edition
    • Microsoft Windows 98 Second Edition
    • Microsoft Windows Millennium Edition

:arrow: rasty

w Windows2000 wejdź w Menedżer urządzeń i w menu 'Widok' wybierz 'Zasoby według połączeń' następnie rozwiń gałąź Żądanie przerwania (IRQ) - zrób zrzut ekranu i tu zamieść.
  • Poziom 19  
    Jeśli chcemy zmienić przerwania IRQ na Windows XP możemy się czasem zdziwić ,bo okazuje się ,
    że Windows olewa wymuszone ustawienia w Biosie. Dzieje się tak dlatego ,że mamy w Biosie
    funkcję Interrupt Mode (APIC Mode) ustawioną na Enabled (włączoną). Powoduje to co prawda ,że Windows zamiast 15 ma 24 przerwania do wyboru ale nie możemy wymusić IRQ z poziomu Biosa. Poza tym aby móc ręcznie wymusić IRQ w Menadżerze urządzeń\Magistrala PCI musimy odznaczyć ptaszka przy "Używaj sterowania przerwań IRQ".
    W Windows 2000 i XP wspomniana karta może być dostępna w gałęzi Komputer - jednak tylko w przypadku, gdy system operacyjny nie został zainstalowany w trybie ACPI.
  • Poziom 27  
    Zamieszczam zrzut.
    Wskazówki z linka do Mikroszrotta nie pomogły :cry:
    Moderowany przez TONI_2003:

:arrow: Kliknij aby powiększyć :!:
    Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej!
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich, a przynajmniej powinno być, ale jakoś nie mogę się przekonać do tego obserwując co poniektórych!
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Poziom 19  
    W Windows 2000 i XP wspomniana karta jest dostępna w gałęzi Komputer - jednak tylko w przypadku, gdy system operacyjny nie został zainstalowany w trybie ACPI.

Przed zainstalowaniem środowiska Windows XP opłaca się poszukać w BIOS-ie parametru Interrupt Mode, APIC Mode lub podobnego. Jeżeli jest dostępny, powinien się znajdować w Bios Features Setup (niekiedy w menu Power). Gdy ustawisz w nim opcję APIC albo Enabled, płyta główna będzie zarządzać nie piętnastoma, lecz aż dwudziestoma czterema przerwaniami IRQ. APIC (Advanced Programmable Interrupt Controller) to rozszerzony wariant kontrolera przerwań, przeznaczony do systemów wieloprocesorowych. W systemach tego typu również komunikacja między poszczególnymi procesorami odbywa się za pośrednictwem przerwań.

Karta graficzna: stabilność kosztem wydajności
    Poza tym przed instalowaniem Windows XP uaktywnij pole ACPI, jeśli jest dostępne w Twojej wersji BIOS-u. Zapewne znajdziesz je w menu Power Management Setup albo Power. Zauważ, że APIC nie ma nic wspólnego z ACPI. Gdy procedury instalacyjne Windows XP trafią na APIC w systemie ACPI, środowisko wykryje pecet jako ACPI Uniprocessor PC (co widać w oknie Menedżera urządzeń) i zarządza maksymalnie 24 przerwania

jak się mają pozycje w BIOSie:
    - Power Management Setup -> ACPI Aware O/S [?]
    - PCI / Plug and Play Setup -> Plug and Play Aware O/S [?]
  • Poziom 43  
    W Win2000/XP można dać w boot.ini przełącznik /pcilock. Wtedy Windows przejmie przerwania dane przez bios.
    www.microsoft.com/technet/sysinternals/information/bootini.mspx
  • Poziom 15  
    WojtasJD napisał:

jak się mają pozycje w BIOSie:
    - Power Management Setup -> ACPI Aware O/S [?]
    - PCI / Plug and Play Setup -> Plug and Play Aware O/S [?]

ACPI Aware O/S > Yes / Enable
    Plug and Play Aware O/S > Yes / Enable
    Powinno rozwiazac twoj problem, chyba jako pierwszy wspomnial o tym Jarek.b1.
  • Poziom 27  
    :arrow: WojtasJD i majtek007
    Jest tak:
    - Power Management Setup -> ACPI Aware O/S = YES
    - PCI / Plug and Play Setup -> Plug and Play Aware O/S = YES
    Nic nie zmieniło :cry:

:arrow: Robert B
    Cytat:
    W Win2000/XP można dać w boot.ini przełącznik /pcilock. Wtedy Windows przejmie przerwania dane przez bios.

Nie pomogło. Windows przejmuje zasoby nadane przez BIOS i już nic nie można zrobić. Tu zrzut z kompa domowego.
    Sprawdziłem w pracy, też na Win2000. Mimo że karta sieciowa, dźwięk, USB i kontroler SCSI są na tym samym przerwaniu, wszystko działa bez zarzutu. I tutaj też zmiany są niedostępne. A tu zrzut z komputera w pracy:
    W pracy mam inną płytę, ASUS - P2B-S i P2, w domu SHUTTLE i P4.
    BIOS ASUS-a jest mocno rozbudowany, można grzebać do woli, SHUTLE - skromniutki, podstawowe opcje.
    pozdr.
  • Poziom 15  
    Z tego co pamietam to jedno iIRQ moze byc przydzielone dla max 3 urzadzen. Domyslam sie ze ten kontroler SCSI i dzwiekowka Creativa sa na kartach PCI. Probowales przelozyc te karty do innych slotow PCI?

Cos jeszcze znalazlem:
    "aby móc ręcznie wymusić IRQ w Menadżerze urządzeń\Magistrala PCI musimy odznaczyć ptaszka przy "Używaj sterowania przerwań IRQ".
    W Windows 2000 i XP wspomniana karta może być dostępna w gałęzi Komputer - jednak tylko w przypadku, gdy system operacyjny nie został zainstalowany w trybie ACPI. Przy instalce na czysto Win XP i wystąpieniu błędu IRQL NOT LESS OR EQUAL pomogło wyłączenie przerwania IRQ dla karty graficznej w Biosie. (Assign Irq for VGA)"
    Cytat z: http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/faqxp.html moze jeszcze cos tu ciekawego trafisz.
  • Poziom 27  
    Cytat:
    Z tego co pamietam to jedno iIRQ moze byc przydzielone dla max 3 urzadzen. Domyslam sie ze ten kontroler SCSI i dzwiekowka Creativa sa na kartach PCI. Probowales przelozyc te karty do innych slotow PCI?

Ten dolny rys. to z komputera w pracy na ASUS-ie. I tu jest wszystko OK. :D
    Spróbuję zainstalować XP-ka (chociaż go nie cierpię) wg Waszych wskazówek i może coś się wyjaśni. Czuję, że zepsute jest CÓŚ na płycie głównej, bo ewidentnie przeszkadza dźwięk zintegrowany z płytą. Na dodatek, przy włączonym dźwięku, słyszę przesuwanie myszy, takie ciche chrobotanie. Może to kwestia sterowników, są ściągnięte od SHUTTLE-a ?

Nic to, bedę walczył :D

pozdr.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    rasty napisał:
    ...Na dodatek, przy włączonym dźwięku, słyszę przesuwanie myszy, takie ciche chrobotanie. Może to kwestia sterowników, są ściągnięte od SHUTTLE-a ?

Z tą chroboczącą myszą, to prawdopodobnie pomoze wyciszenie w mikserze wyjscia CD-Audio - tak to jest przy analogowym podlaczeniu CDka - kabelek przeslylajacy sygnal jest bardzo podatny na zaklocenia. Mozna tego uniknac wlaczajac cyfrowe odtwarzanie dzwieku z CD-Audio (w XP domyslnie jest to wlaczone; w 98 chyba w ogole nie ma tej opcji).
  • Poziom 27  
    :arrow: majtek007

Cytat:
    Z tą chroboczącą myszą, to prawdopodobnie pomoze wyciszenie w mikserze wyjscia CD-Audio

Byłeś blisko. Nie trafiłeś w 10 ale prawie :D . Naprowadziłeś na trop.
    Chrobotek znikł po wyłaczeniu w mikserze głośniczka systemowego. Znikał tez po fizycznym odłączeniu głośniczka. Coś chyba jednak jest zepsutego na płycie.
    Co do innych felerów:
    1. W BIOS-ie ustawiłem:
    Plug and Play Aware O/S NO
    ACPI Aware O/S NO
    2.wyłączyłem w Windowsie porty USB korzystajace z tych samych przerwań co karta dźwiękowa i sieciowa, (IRQ11 i IRQ5).
    Pozostały 2 porty (Enhanced USB) na płycie, które podłaczyłem do panela na froncie obudowy. Korzystają one z IRQ10 i IRQ9 (który pojawił się jakimś cudem, nie wiem w którym momencie) :D
    Mam tylko 2 x USB do dyspozycji, ale jest to jakiś (chociaż połowiczny) sukces. Wszystko działa jak powinno.

pozdr.
    Ten wątek zainteresował mnie bo mam nieprzyjemność czasem pracować na tej słabiutkiej płycie...

majtek007 napisał:
    Z tego co pamietam to jedno iIRQ moze byc przydzielone dla max 3 urzadzen.

ja też zrobiłem zrzut z Menedżera urządzeń wg przerwań:

zobacz ile urządzeń siedzi na IRQ11

dodatkowo:
    Cytat:

Windows 2000 devices are all on IRQ 9 or IRQ 11

Problem: You install Windows 2000 and all or most devices are on IRQ 9 or IRQ 11.

Reason: Windows 2000 has been installed in ACPI mode and that is how it assigns its plug and play resources. Usually it's all assigned to IRQ9, sometimes IRQ11. This single IRQ is used as a gateway to 255 virtual IRQs above IRQ 15.

Solution: You can do this procedure from a Windows 2000 CD install or from boot disks, they say you can not do this from bootdisks but I have tested this and there is no issues.

Installation of Windows 2000:

1. During the first phase of Setup, at the Setup is inspecting your computer's hardware configuration screen, press the F5 key. You will be prompted with new screen shortly asking about your system type.
    2. Select the Standard PC Option
    3. Continue with setup to complete the installation.

:arrow: rasty - jak chcesz to jutro spróbuje podłączyć coś pod USB w tej płycie (np. czytnik MMC/SD) i potestować transfer

W płytce używane są praktycznie wszystkie wbudowane elementy jak karta graficzna, karta dzwiękowa, karta sieciowa, sporadycznie USB, nie ma żadnych trzasków przy poruszaniu myszą, system Windows 2000 SP4 PL w trybie ACPI (widać na obrazku powyżej), w płycie siedzi najnowszy dostępny BIOS.

Często mam wrażenie że pracuje na jakimś Pentium100, ostatni Skype to nie lada wyzwanie, potrafi prawie zablokować cały system.

Celeron 1700MHz + Kingston DDR-SDRAM 256MB (z tego co pamiętam DDR266)
    Dołączam zrzuty z Everesta 2.20.405 na test pamięci - wyniki są tragiczne

Chętnie bym obejrzał wyniki testu Twojej płyty :wink:

Odczyt z pamięci:

Zapis do pamięci:

Czas oczekiwania (jak widać jeden z najgorszych):

rasty Nie rozumiem co z opcjami 'ACPI Aware O/S' oraz 'Plug and Play Aware O/S' - najpierw napisałeś że są na YES a teraz że na NO (?) - mi chodzi jak miałeś ustawione _pierwotnie_ (jak zmieniłeś ten pierwszy to Win2000 się podniósł ?)
  • Poziom 27  
    OK. Chętnie odpowiem jutro, bo dzis dzień się kończy. Rano do pracy na 7.00.

pozdrufka
    :arrow: WojtasJD
    Cytat:
    Nie rozumiem co z opcjami 'ACPI Aware O/S' oraz 'Plug and Play Aware O/S' - najpierw napisałeś że są na YES a teraz że na NO (?) - mi chodzi jak miałeś ustawione _pierwotnie_ (jak zmieniłeś ten pierwszy to Win2000 się podniósł ?)

1. Nie pamiętam jak były ustawione w BIOS-ie podczas instaowania Win2000, przypuszczalnie - default, obydwa YES
    2. Wczoraj ustawiłem obydwa na NO i po tym zwolniło się IRQ9. Przerwanie to dostał jeden z Uniwersalnych Kontrolerów USB. Dzięki temu mogłem wyłaczyć dwa pozostałe, konfliktowe.
    Przedtem, Windows, oczywiście, twierdził że "all right" i "no problem" :angel: ale USB działało b. wolno. Teraz jest już w porzadku.

Co do płyty Shuttle, faktycznie nie jest to orzeł. Lepsze osiągi mam na ASUS-ie z Pentiumem 3 - 550 MHz i to o 50 % (testy pamieci Everesta)

Poniżej zrzuty z mojego Shuttla. Pentium 4 - 1,7 GHz, 512 MB SDRAM-133

odczyt

zapis

oczekiwanie

Jak widać, SDRAM-y są znacznie wolniejsze od DDR-ów. Ale ja się tym nie przejmuje. Testy Everesta traktuję z przymrużeniem oka. Dla mnie testem jest np. szybkość otwierania jakiegoś dużego (ok 100 MB) .pdf-a. W porównaniu do poprzedniego systemu, Pentium 2 - 333 pełne + 256 MB SDRAM-u jest to znacznie szybsze.
    Ciekaw jestem też, jakie masz transfery USB na swojej płycie. Wszystko na IRQ11 - to ciekawe jak się sprawuje.

pozdr.

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Chciałeś to masz :wink: - do płyty (nie mojej płyty tylko z pracy - ja w życiu bym tego nie chciał, wole już poczciwego ASusa P2B + jakieś P!!!) - jak w temacie podłączony został czytnik MMC/SD/MD/CF/... z włożoną kartą SD 128MB, następnie test programikiem HDTune, transfer zbliża się do możliwości jakie oferuje karta:

(nie wiem czemu ale czytnik dosyć często co chwila usuwał się z systemu)

Odnośnie Twoich wyników testu pamięci - nie bardzo moge ich odnieść do moich ze względu na SDR-SDRAM u Ciebie.

Także za pomocą Everesta 2.20 został przetestowany drugi komputer z identyczną płytą, identyczną kością DDR-SDRAM, tym samym CPU itd. - w sumie wszystko tak samo poza HDD - o dziwo miał on lepsze wyniki : odczyt ~1300MB/sek, zapis ~260MB/sek, czas oczekiwania ~208ns.

Co do testu otwierania PDF-ów - znasz alternatywe dla Acrobata -> Foxit Reader ? (ja już dawno temu zapomniałem o Acrobacie):
    http://www.foxitsoftware.com/

Podejrzewam że ominąłbyś te problemy z przerwaniami instalując W2k w trybie ACPI ("System zgodny ze standardem Microsoft ACPI")

• Poziom 27  
    Dzięki, Wojtas, za uwagi.
    Popróbuję i napiszę jak wyszło. :wink:

pozdr.

Dopisek:
    Pomogła ta uwaga:

Cytat:
    Installation of Windows 2000:

1. During the first phase of Setup, at the Setup is inspecting your computer's hardware configuration screen, press the F5 key. You will be prompted with new screen shortly asking about your system type.
    2. Select the Standard PC Option
    3. Continue with setup to complete the installation.

Po takiej instalacji nic się nie gryzie :D tylko dlaczego ?
    Tego chyba nie wie sam Bill .

pozdr.